Далекоглед или телескоп

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Maudlin
Регистриран: вт сеп 01, 2020 20:32

Далекоглед или телескоп

Мнение от Maudlin » вт сеп 01, 2020 22:42

Здравейте.
Нов съм не само в този форум, но и в оптическата техника.
Първо да кажа, че съм абсолютен аматьор, така че предварително се извинявам за непрофесионалния си изказ.
Второ, причината поради, която се регистрирах тук е, защото преглеждайки форума видях доста според мен компетентни мнения на хора, които се занимават специално с астрономия.
На мен ми е необходим съвет какъв точно уред (телескоп, далекоглед, бинокъл) да си закупя не точно с цел астрономия, а ми е необходим за моите цели.
Значи аз искам да наблюдавам отдалечени обекти на Земята. Като казвам отдалечени, разбирайте на разстояние между 30 и 80 километра. Имам бинокъл Olympus 8x40, прекрасен е като качество, но увеличението е много малко. След това си купих друг бинокъл Celestron Skymaster 25x70, oт който останах безкрайно разочарован, защото нито приближението му беше според очакванията ми, нито качеството на обектите. Затова и го върнах.
Стигнах до заключението, че за моите цели ми е необходим далекоглед или телескоп. Нямам идея дали телескопите се използват за земни наблюдения. Значи искам като погледна от терасата на къщата ми в Свети Влас (прекрасна панорама се открива към цялото Южно Черноморие) да виждам хората в Созопол, които се разхождат на крайбрежната улица и каква марка са им сандалите (последното е майтап, ама не съвсем =D> :lol: ). Наистина ми е необходимо качествено приближаване на голямо разстояние, защото от тази прекрасна панорама виждам почти до турската граница. Другото, което ми се иска е да има възможност за поставяне на бинокулярна приставка за гледане и с двете очи. Някак си ми е много неестествено да гледам само с едното око. Нямам представа колко пъти увеличение ми е необходимо, знам че увеличението не е единственият критерий, има и други като зрително поле, колко светлина поема уреда, че да е качествен образа и т.н.
Бюджетът ми е около 400-500 лв. Може и малко отгоре, ако наистина си заслужава.
Много благодаря на всички, които ще откликнат и ще ме посъветват.

Filer099
Регистриран: нед апр 08, 2007 00:25

Re: Далекоглед или телескоп

Мнение от Filer099 » ср сеп 02, 2020 00:03

Обикновено хоризонта на Земята видим от повърхността е до 30 км и само ако си качен високо можеш да видиш на по-голямо разстояние.Olympus 8x40 DPS 1 много трябва да го пазиш от пряка и силна слънчева светлина особено през лятото защото лещите му се скапват навън на жегата почти веднага.Това, че тези бинокли от серията DPS 1 не трябва да се излагат на силно Слънце го пише и в ръководството което го дават заедно с бинокъла.Celestron 25x70 е високо рисков бинокъл от гледна точка на бъдещо раздвояване на изображението което не може да се оправи.За твоите цели и бюджет до 500 лева според мен има два варианта или ЗРТ 457 М 30-60х70 което е рисков вариант защото доста от тези тръби идват дефектни от Русия, или най-добре зрителна тръба Celestron C90 MAK 90/1250 която гарантирано по наземни цели с допълнителни окуляри вдига до 110х при добро качество на изображението.Тръбата струва около 530 лева, видеостатив трябва да й вземеш най-добре Velbon 638 за 190 лева и допълнителен окуляр с фокусно разстояние около 12 мм.Тази тръба също не трябва да се оставя на силна слънчева светлина защото огледалото се изкривява и изображението става мътно.
Celestron C90 MAK 90/1250
Kronos БПЦ 20х60
Tento БПЦ 20х60
Tento БПЦ3 12х40
Б12 12x40
Olympus 10x50 DPS 1
Nikon 7x35 Aculon
Velbon Sherpa 450 R
Hama Star 63

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср сеп 02, 2020 16:58

Наистина, 30-80 км са доста и обикновено на такова разстояние качеството на изображението няма да е кой знае какво, дори и техниката да е супер.
Не мога да предложа конкретен модел, но при гонене на голямо увеличение трябва и голям обектив, примерно 80-100 .мм, и стабилен статив. Но такива тръби и стативи са скъпи. Като се сложи и изискването за бино + два окуляра бюджета от 500 лв няма да стигне до никъде. Та само един не кой знае какъв окуляр може да е над сто лв, за бино-приставката не знам. Трябва да се вземе предвид, дали тръбата позволява поставяне на бино-приставка и дали ще може да се фокусира (тоест фокусът да излиза доста зад габаритите).

Погледнах сега из нета - ми то свестните са по няколко хиляди :)

Maudlin

Мнение от Maudlin » ср сеп 02, 2020 17:01

Благодаря за информацията.
Мен обаче ме съмнява това увеличение от 39х да ме оправи. Като си спомня 25х на SkyMaster, че не ми вършеше никаква работа, замислям се за увеличение между 100 и 200 пъти. Което ме насочва към телескоп. Значи да попитам: необичайно ли е телескоп да се използва за земно наблюдение? Има ли някакви недостатъци в това? Защото дистанцията наистина си е доста - примерно от моята тераса виждам връх Папия (502 м) в Странджа. По права линия това са 68 километра. Виждам чак до Ахтопол, а при ясно време и до Синеморец, това са около 75 км. Готов съм и да направя компромис с бюджета и да идем към 700 - 800 лв. Но по-голямото увеличение не бива да е за сметка на ниска резолюция и нефокусирани обекти.

Filer099

Мнение от Filer099 » ср сеп 02, 2020 17:46

Няма да ви оправи 39х увеличение, трябва да купите допълнителен окуляр около 10-12 мм който ще струва поне 70 лева ако е нов.Няма нищо необичайно в това да се ползва телескоп за наземни наблюдения, но има един момент при наблюдения на наземни обекти на големи разстояние, че въздуха между наблюдателя с телескопа и съответния обект на наблюденията става много плътен и наплъстен от което пада качеството на изображението особено при ниска атмосферна резолюция.Никога не правете компромис с резолюцията защото нищо няма да видите.На вас ви трябва прибор с резолюция по-остра от 1,9 ъглови секунди.Резолюцията на ЗРТ 457 М е около 1,8 ъглови секунди, на Ц90 МАК 1,59 ъглови секунди.
Kronos БПЦ 20х60
Tento БПЦ 20х60
Tento БПЦ3 12х40
Б12 12x40
Olympus 10x50 DPS 1
Nikon 7x35 Aculon
Velbon Sherpa 450 R
Hama Star 63

Maudlin

Мнение от Maudlin » ср сеп 02, 2020 20:43

Благодаря отново.
Да разбирам ли, че изборът ми се свежда само до въпросните ЗРТ 457 М и Ц90 МАК? Това с ниската атмосферна резолюция е проблем само с телескопите, но не и за зрителните тръби, така ли?

Filer099

Мнение от Filer099 » чет сеп 03, 2020 21:29

Maudlin написа:
ср сеп 02, 2020 20:43
Благодаря отново.
Да разбирам ли, че изборът ми се свежда само до въпросните ЗРТ 457 М и Ц90 МАК? Това с ниската атмосферна резолюция е проблем само с телескопите, но не и за зрителните тръби, така ли?
Можете да купите и Skywatcher Skymax MC 102/1300.Важно е за максутов отдолу да има стандартна резба за фотостатив или видеостатив.Не съм пробвал никога азимутални монтировки, не знам как работят и колко струват.По-големите максутов-касегрени работят само с тях за да се избегнат големи вибрации на изображението при точковото окачване с резба на големи увеличения от порядъка на 150х, 200х.Важно при такива наблюдения е зрителната тръба или по-точно казано телескопа да не е голям и дълъг и да е компактен.За мен лично всички максутов-касегрени са телескопи, макар че ги водят зрителни тръби.Едно от големите предимства на максутов-касегренът е, че няма нужда от юстировка на оптичната система.Негов минус е, че ако има дефект кома това не може да се оправи и трябва да имате опция да върнете телескопа и да го заменят с друг читав.Това дали има кома или не се проверява по ярка планета като Венера или Юпитер и ако се вижда през телескопа като комета с опашка значи телескопа е дефектен.Това с атмосферната резолюция е проблем на всеки прибор особено на такива с увеличение над 25х.При 30х вече турбуленцията на въздуха се усеща и вижда през зрителната тръба.

За наземни наблюдения(и за наблюдения на самолети) се сетих нещо много важно което със сигурност ще ви е от полза.Има една таблица 5 в книгата "На бойна орбита" където показват през какви увеличения колко е най-малкия детайл който може да се види.Книгата отново не ми е под ръка, но съм запомнил че на 60х увеличение на дистанция 100 км най-малкия обект който може да се види е 1 метър.А на 120х на 100 км най-малкия обект който може да се види е под 1 метър.Става въпрос за фоторазузнаване от орбита.Аз подхождам с леки резерви към тези данни като според мен на разстояние 100 км през 60х увеличение спокойно може да се види обект с големина 2 метра, а на 100 км през 120х 1 метър.От там вие вече си смятайте пропорционално увеличението и разстоянията.Все пак да ви насоча, че през ЗРТ 457 М което е 59х реално на разстояние 68 км според мен най-малкия обект който може да се види при идеална атмосфера е около 130 сантиметра.Според таблицата пропорционално сметнато на 68 км може да видите обект с големина около 70 сантиметра.Всъщност по-точно казано на 68 км пряко разстояние с 60х увеличение 70 сантиметров обект ще се вижда като точка, а от 140 см нагоре като детайлен обект.
Kronos БПЦ 20х60
Tento БПЦ 20х60
Tento БПЦ3 12х40
Б12 12x40
Olympus 10x50 DPS 1
Nikon 7x35 Aculon
Velbon Sherpa 450 R
Hama Star 63

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори