Избор на barlow леща

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Esta
Регистриран: чет апр 02, 2020 14:56

Избор на barlow леща

Мнение от Esta » чет апр 02, 2020 15:07

Здравейте,
От скоро имам телескоп (Sky-Watcher StarQuest-130P f/5) и ми се иска да взема подходяща Барлоу леща за него. Понеже телескопа не е нещо впечатляващо, не съм сигурна, че всяка леща е подходяща за него. От това, което прочетох Tele Vue Barlows x3 e добър избор, но въпроса ми е имали смисъл да си го взема, предвид нивото на телескопа, с който разполагам?

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Re: Избор на barlow леща

Мнение от georgi_dz » чет апр 02, 2020 15:37

Esta написа:
чет апр 02, 2020 15:07
Здравейте,
От скоро имам телескоп (Sky-Watcher StarQuest-130P f/5) и ми се иска да взема подходяща Барлоу леща за него. Понеже телескопа не е нещо впечатляващо, не съм сигурна, че всяка леща е подходяща за него. От това, което прочетох Tele Vue Barlows x3 e добър избор, но въпроса ми е имали смисъл да си го взема, предвид нивото на телескопа, с който разполагам?
Здравейте,
Честито за новия телескоп! Със здраве да си го ползвате!

Вашият телескоп е с 130мм апертура, което означава, че теоретично може да ползвате увеличение до 260Х, но това ще означава идеални условия, които са трудни за постигане. Най-добре е да ползвате увеличение 1.5 Х апертурата, което в случая ще означава до към 195Х. Лично аз съм с 130мм телескоп и знам, че ако мина 200Х увеличение и картината се разваля. Затова преценете какви окуляри ще ползвате с барлоу лещата.

Според това, което чета като мнения, TeleVue 3x 1.25" Barlow lens е доста добра, но ще е хубаво да се ползва и с добри окуляри.

Успех!

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » чет апр 02, 2020 17:17

Барлоу лещите принципно не са добро решение, пък било то и телевю, според мен. Барлоу лещата е от два компонента, от две лещи и има съществен недостатък. Евтина и от недоказана марка със сигурност е хвърляне на пари в коша.

Има 3 и 4 елементни модели които превъзхождат значително дву-елементното барлоу. Тях вече не ги наричат и леща на барлоу, а с друго име. Например Powermates на TeleVue.

Въобще трябва ли ви барлоу леща? Не е ли по-удачно да си вземете за същите пари един хубав окуляр, с по-къс фокус.
Каква е основната функция за която ще се използва?

Изпратено с помощта на Tapatalk

SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Esta

Мнение от Esta » чет апр 02, 2020 17:20

Мерси за подробния и бърз отговор.
В момента ползвам окулярите, които си дойдоха с телескопа - 10мм и 25мм. Съответно ако се добави една барлоу лека х3, максималното увелинеие на 10мм би трябвало да стане 195, което звучи доста добре. Но реално дали ми е необходима Tele Vue Barlows, предвид, че самите ми окуляри са най-базови? Или по-скоро трябва да се спра, на по-компросна barlow леща?

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » чет апр 02, 2020 17:30

Esta написа:Мерси за подробния и бърз отговор.
В момента ползвам окулярите, които си дойдоха с телескопа - 10мм и 25мм. Съответно ако се добави една барлоу лека х3, максималното увелинеие на 10мм би трябвало да стане 195, което звучи доста добре. Но реално дали ми е необходима Tele Vue Barlows, предвид, че самите ми окуляри са най-базови? Или по-скоро трябва да се спра, на по-компросна barlow леща?
Виж сега, точно тази десятка която ти идва с телескопа, е голям боклук. 25цата беше по-хубава, или просто така си мислим ние, защото с по-малък фокус. Тези двата окуляра на старо обикновено ги пускат за по 10паунда комплект.

Купи си хубав окуляр.
Разгледай форума, разгледай в интернет. Има мн материали, не знам с какви пари разполагаш, но за 50евро се купува окуляр който е маркиран като планетен.

Виж и тук:
astrobuysell.com/uk

Съветвам те да не с купуваш барлоу леща! А да отделиш пари за по хубав окуляр/и.

Изпратено с помощта на Tapatalk

SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » чет апр 02, 2020 22:00

Трябват Ви окуляри не по късофокусни от 4мм, като и те са под въпрос. Хубавите късофокусни окуляри
с такова фокусно, които нямат проблем с резолюция и аберации струват повече, отколкото е цената на
телескопа. Колкото е по късофокусен окулярът, толкова е по зле резолюцията му. За Вашата тръба уве-
личения по големи от 150-160х не са препоръчителни, просто оптиката няма нужното качество за по го-
леми такива. Това, което пише в упътването - до 2х апертурата е абсолютно невъзможно за телескоп с
китайска оптика и обструкция над 25%. Тоест изображението сериозно ще страда от липса на рязкост и
контраст. Купете си примерно някакви по читави пльосл-и - 5, 10 и 25мм и никакви барлоу лещи. По ка-
чествени едва когато решите да смените тръбата с по голяма :)

П.П. Проблемът не е толкова в барлоу лещата, колкото в оптичното качество на телескопа, той и без нея
няма достатъчно резолюция, като причините са комплексни - малка апертура, голяма обструкция и пос-
редствена оптика (за тия пари - толкова) и дори и да купите Пауърмейт на Телевю, положението ще е ка-
то да монтирате джанти от Ферари на каруца, тя няма да стане толкова бърза, колкото е Ферарито :)
Последна промяна от widowmaker на пет апр 03, 2020 11:20, променено общо 1 път.
Scopes: 8" F/5 carbon tube newtonian, Zambuto primary & 1/30λ Antares flat.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian 'Black widow' & 1/30λ Antares flat.

EQ mounts & platforms: Sumerian Optics dobsonian equatorial platform L-45°
Modified HEQ5 with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight bar.

Eyepieces: Pentax XP 3.8, XО-5, XF 8.5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: ZWO ASI533MC-Pro, Sony A7RII, Minolta α-7, Minolta α-7 Limited.
Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 35-70/4, AF 70-210/4.

Esta

Мнение от Esta » пет апр 03, 2020 09:32

Благодаря за отговора.
В този случай най-вероятно ще се насоча към по-добър окуляр. :)

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » чет апр 09, 2020 22:47

Аз имам друг въпрос! Телескопа навън ли ще се изкарва, на открито по полянки, градина или ще се ползва от някоя тераса на къща или още по-зле блок.

Щото ако се изкарва навън, далече от бетона на града е оправдано да се взимат хубави скъпи окуляри.
Ако обаче ще е от някоя тераса на някой блок или голям град, като се напече тоя мити бетон или като задуха вятър между сградите и стените около тебе, файда Йок от скъпите окуляри :mrgreen:

Ако ще ползваш телескопа в градски условия, имай в предвид да го ползваш колкото се може по-далече от стени, бетонища и разни стени дето може да се завихрят разни въздушни течения. И ако е в града, все пак дай няколко часа на стените около теб да се темперират така да се каже и тогава ползвай телескопа, за да я няма тая мараня от трептящия въздух.

Честито за телескопа и добре дошла:) =D>

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Продадена: Продавам: Tele Vue barlow 2x
    от viktor » съб ное 05, 2016 16:10 » в Астропазар
    3 Отговори
    982 Преглеждания
    Последно мнение от viktor
    чет апр 13, 2017 18:53