Съвет за снимки през Orion StarBlast 4.5

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

gsimeonov
Регистриран: чет окт 17, 2019 11:28

Съвет за снимки през Orion StarBlast 4.5

Мнение от gsimeonov » ср яну 08, 2020 15:17

Здравейте и за много години!

Съвсем отскоро съм с този телескоп и съм много доволен от това, което предоставя за тези пари. Купих си и стойка за телефон, за да видя как се снима - трудно, много е паянтова. Основно бих искал да снимам Луната, Сатурн и Юпитер, евентуално Марс и Венера.

С DSLR предполагам ще е трудно заради добавеното тегло, иначе имам. Четох, че препоръчват малък point&shoot фотоапарат или уебкамера + обработка, с което не бих имал проблем. Но ми се иска, ако е възможно, нещо с live view.

Какво бихте препоръчали в този случай? Благодаря предварително!

Линк към телескопа: https://www.amazon.com/Orion-10015-Star ... B00D12U1IK

Поздрави,
Георги

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Re: Съвет за снимки през Orion StarBlast 4.5

Мнение от b_kassabov » ср яну 08, 2020 17:10

Привет, добре дошъл.

Мисля, че задачата не е лесна, защото

1. Точно с телефон няма да се получат нещата. по скоро обратното - с ДСЛР стават по - добре. Ще ти трябва преходник за него - keyf fj if,jd dk
https://www.ebay.it/itm/Telescope-Camer ... 2278254204

или подобно.

2. Ще ти трябват МНОГО кратки експозиции, иначе ще се размаже

3. Ползвай или дистанционен спусък, или нагласи на автоснимане поне 3-4 секунди delay

Това ще те задоволи на първо време. Ако хобито те "захване" нещата вече стават много по- различни.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср яну 08, 2020 20:48

С ДСЛР едва ли ще стане, понеже вероятно фокусът няма да стигне до матрицата. Проблема с теглото също съществува.

И с уебкамерка също ще е проблем. Поради малкия сензор намирането на обекта ще е трудно, а и ще минава през полето много бързо.
Фокусното на телескопа е 450, ако приемем, че матричката на уебкамерката е 5мм, то полето ще е горе-долу колкото Луната. Малко ми е трудно да си представя процедурата на насочване, задържане в центъра и снимане :-k Но не пречи да се опита.

Бих се върнал към телефона, но с някаква стойка/преходник "направи си сам", който се монтира върху окуляра. Особено, ако телефонът може да снима без да се докосва.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » ср яну 08, 2020 22:47

bobo написа:
ср яну 08, 2020 20:48
С ДСЛР едва ли ще стане, понеже вероятно фокусът няма да стигне до матрицата.
При мен някога ставаше без проблеми
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » ср яну 08, 2020 23:55

Dslr за планетарно и луна, само във видео режим! Хич няма да се хареса на дслр-а да щрака затвора му по хиляди пъти за няколко клипчета по няколко минути.

gsimeonov

Мнение от gsimeonov » чет яну 09, 2020 13:47

Привет и благодаря на всички!

Аз също си мислех и за някаква сапунерка, чийто обектив е с диаметър по-малък от 1.25 инча. В интернет никой не е писал подобни въпроси, което доста ме учуди... Но пък намерих 2 варианта - Canon S90 и Sony W320 (прикачвам снимки с размери). И при двата обективът ще влезе, но въпросът е дали ще може да фокусира така и дали ще стане нещо.

Иначе е ясно, че Канонът е по-добрият апарат :)))

Canon-S90.jpeg
Sony-Cyber-shot-DSC-W320.jpg
Sony-Cyber-shot-DSC-W320.jpg (15.91 KиБ) Видяна 280 пъти

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » чет яну 09, 2020 15:36

Как мислиш да се крепи към окуляра? Не знам дали няма съвременни такива - сапунерки с външно неподвижен обектив (тип Скина)? С този изкачащия и опитващ да фокусира обектив дали няма да се повреди? Идеалния вариант, доколкото може да се каже идеален е апаратчето да е с вътрешно фокусиране и да може да се сложи някакъв преходник към окуляра. Конструктивно нещо като този (просто онзи ден го разглеждах) - пръстенът около обектива е с нещо като байонет и може да се откача, като на негово място могат да се слагат филтри, сенници, фиш-ай леща и др. Но като цяло не бих очаквал кой знае какви резултати и ако нямам апаратчето под ръка, експериментът едва ли си заслужава разходите.

Изображение

Изображение

gsimeonov

Мнение от gsimeonov » чет яну 09, 2020 16:47

Мислех да го вкарам във фокусната тръба към огледалото (вместо окуляр) или в 2х barlow леща - затова го търся да е с такъв диаметър. Ще му измисля някакво уплътнение, за да стои здраво.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » чет яну 09, 2020 20:16

Оппа! Снимане със сапунерка (с неин собствен обектив), без поставен окуляр на телескопа, в общия случай няма да стане. Сапунерката (или телефона) снима това, което излиза от окуляра (и което вижда окото).

Е, теоретично може, ако сапунерката има някакво макро, да заснеме образа във фокалната равнина, формиран от обектива на телескопа - в такива случаи фотообектива играе ролята на окулярна проекция. Но не знам практически дали е осъществимо, трудно ми е да си представя фокусирането.

blknight
Регистриран: нед яну 09, 2005 10:12

Мнение от blknight » пет яну 10, 2020 09:00

...Ако все пак искаш да пробваш с уеб камерка, някъде ми се търкаля една LifeCam HD-5000, със принтнат корпус за 1.25 окуляр - в древността я ползвах за гидиране. За подаряване ми е :) драсни ми лс.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет яну 10, 2020 14:07

Със съпунерка не става! Личен опит! Опитва се постоянно да търси фокуса и обектива се движи. Ще спочупиш механуката! Отделно че снимането с телескоп трябва да става задължително с дистанционен спусък поне! А най-добре е контрол, чрез лаптоп или pc!!!
Най-добре опитай първо с камерката на колегата от горния пост, а ако парите са проблем си вземи една Datyson t7 цветна или ASI120! Чиповете на тезикамери и електрониките са специално предвидени за целта и нищо като телефон или сапунерка не може да се сравнява с тях!

gsimeonov

Мнение от gsimeonov » пет яну 10, 2020 14:25

Благодаря на всички за съветите! Ще пробвам с уеб камерката на първо време и ще покажа :)

Иначе досега имах опити само с Луната и Сатурн, директно с телефона през визьора... Това е максималното, което мога да направя от ръка с един кадър :D

IMG_20191019_210040_752.jpg
IMG_20191019_210040_752.jpg (6.67 KиБ) Видяна 214 пъти

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пет яну 10, 2020 21:15

Ееее, предвид "сетъпа" си е много добре даже :)

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет яну 10, 2020 21:51

bobo написа:
пет яну 10, 2020 21:15
Ееее, предвид "сетъпа" си е много добре даже :)
Майтапа настрана, ама даже Касини пръстена се вижда с малко повече фантазия! :mrgreen:

Още 2000-3000 такива снимки и е готов за обработка с Реджистак или Аутостакерт :lol:

Вярно обаче, като за снимано с ръка си е идеално даже! =D>

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение