Астрокамера

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

interfan6
Регистриран: нед май 12, 2013 16:22

Астрокамера

Мнение от interfan6 » пон окт 21, 2019 23:05

Здравейте,

Имам Nikon D5200 но от прочетеното до сега и опитите ми подсказват че правилния избор е dedicated астрокамера.

Какво ще ми препоръчате в диапазона до 2 000лв? #-o

Бих искал да я ползвам и за планетарно и за DSO.

Избора е толкова голям че съм объркан.... CCD ... CMOS mono color....
Skywatcher 200p , EQ6R-PRO, Nikon D5200, modified philips web cam

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Re: Астрокамера

Мнение от petar1 » вт окт 22, 2019 11:43

Като цяло планетарните камери и DSO камерите имат различни изисквания и параметри. Планетарните искат голям брой кадри в секунди.
Най-достъпната и ползвана планетарна камера е ZWO ASI 224 МC - струва около 600 лева. https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... 09-mm.html

Относно астрокамера за DSO - най-добро качество на изображението ще получиш с охладена (за да няма много шум) и монохромна камера - но те пък са най-скъпи. Също за монохромна камера ти трябват филтри за водород и кислород, ако искаш после цветове. Филтрите също не са евтини и ще излезе над бюджетът ти. За филтрите трябва също и филтърно колело (Filter Wheel). Най-популярната е ZWO ASI 1600 Monochrome Cooled Pro - но тя е около 3000 лева. Като цяло това е за хора с опит в снимането и финална фаза при снимането - скъпичко е, но ще имаш най-добри резултати.

За начало, особено ако снимаш от тъмно място може да почнеш и с цветна камера - там нямаш нужда от филтри. Може да купиш и да е охладена (Cooled) - има възможност да се охлажда до към -15 градуса примерно, за да не прави много шум, но ще се дигне малко и цената. Разгледай продуктите на ZWO - https://astronomy-imaging-camera.com/zwo-all-products.

Както виждаш има много опции в зависимост от това какви резултати гониш, от какво място снимаш и с какъв бюджет разполагаш. Почети повечко преди да вземеш финално решение.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

interfan6

Мнение от interfan6 » вт окт 22, 2019 16:53

имам цветни филтри цялата гама,
имам 0III и UHC
всички за 1.25''

нямам само колело.

Но се чудя не е ли по добре от към време да е цветна камерата защото цялото това снимане особено ако е с филтри всичко се умножава по 3...... и стакване и снимане
...
доста съм изчел, не ми е ясно колко значителна би била разликата в детайлите с моно и какви проблеми бих се натъкнал съответно после при сглобяването на образа.....

petar1

Мнение от petar1 » вт окт 22, 2019 17:32

Моното с филтри дава повече детайл, а това за три пъти повече време не е точно така, защото детайлите, които ще събереш да кажем за 5 минути с цветна камера, ще ги събереш да кажем за минута и половина с монохромна.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

interfan6

Мнение от interfan6 » ср окт 23, 2019 09:39

224MC или 290MC как мислиш?

petar1

Мнение от petar1 » ср окт 23, 2019 13:52

Тези камери са с много малък размер на чипа, просто няма смисъл от тях за мъглявини и галактики.
Полето, което ще обхванеш ще е доста малко като резултат. Ето тук може да въвеждаш фокусно разстояние на телескопа и размер на чипа и да видиш какво поле ще обхванеш: https://telescopius.com/telescope-simulator
Личното ми мнение, е че за планетарно снимане ZWO ASI 224MC е супер. За планети също ти трябва леща на барлоу да увеличиш допълнително фокусното разстояние. Иначе планетите ще излизат дребни като размер.

Пробвал ли си да снимаш с текущия ти Никон какви резултати ще изкараш за Deep Sky? Ако не си снимал, съветът ми е да почнеш с него и да придобиеш опит, а след време да минеш на охладена и монохромна астрокамера. Иначе от DSLR да минеш на цветна и неохладена астрокамера - не мисля, че ще има твърде голяма разлика в резултата и няма голям смисъл според мен.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » ср окт 23, 2019 15:20

interfan6 написа:
ср окт 23, 2019 09:39
Здравей и от мен.

Ето тук има подобен симулатор като предложения от Петър - http://astronomy.tools/calculators/field_of_view/
Може би е малко по-user friendly, защото има заредени телескопи и камери в базата данни и можеш направо да си избираш с какво разполагаш.

Ето тук можеш да сравниш двете камери:
https://compare.astronomy-imaging-camera.com/

290MC е с по-голяма разделителна способност и съответно по-малък размер на пиксела - 2.9 микрометъра в сравнение с 3.75 при 224.
От прочетеното в нета се оказва, че размера на пиксела има значение за това дали с телескопа "ще се сработят". Има формула, която изчислява резолюцията на комбинацията телескоп+камера в арксекунди на пиксел. В нета пише, че ако резултата се получава между 1 и 2 арксекунди на пиксел всичко е ок. Ако резултата е под, то ще има Oversampling или размазани звезди и ако е над, то ще има Undersampling или пикселирани звезди.

Формулата, която видях в нета е Resolution (Арксекунди на пиксел) = 206.3 * размера на пиксела / фокусното разстояние на телескопа.

При теб би се получило следното - ако рпавилно съм прочел, че фокусното на телескопа ти е 1000 мм.

При 290MC - резолюция 0.598
При 224MC - резолюция 0.774

Тоест ще трябва да ползваш редуктор при снимане, за да си в "добрите" граници.

Ето тук намерих малко разяснение на английски по темата:
https://www.atik-cameras.com/news/rules ... reak-them/

Аз имам 224MC и я купих просто, за да се науча да снимам на нея. След като се запознах с изчисленията на резолюцията установявам от собствен опит, че при по-голямо фокусно разстояние звездите се размазват. Като намалих фокусното разстояние на телескопа с Focal Reducer-и и нещата изглеждат по-добре.

Гледам, че за бюджета, който си посочил има една камера - ASI 183 MC PRO. При нея интересното е, че е охладена, има 20 мегапиксела резолюция и 2.4 микрометъра пиксел.

По формулата излиза резолюция 0.495. Обаче тези камери имат функция за binning - например при 2x2 binning информацията, която попада върху 1 пиксел се записва върху 4. Резолюцията спада, но един вид се увеличава размера на пиксела. Тоест при 2 пъти по-малка резолюция (10 мегапиксекла :) ) ще има двоен размер на пиксела и съответно резолюция от 0.990. Ако се ползва и фокусен редуктор, то ще може лесно да се влезе в границите на резолюция между 1 и 2.

https://www.swagastro.com/to-bin-or-not-to-bin.html

Това последното обаче ще е хубаво някой с повече опит да го потвърди, защото аз само съм чел из нета. Също така предварително се извинявам ако съм объркал някое понятие.

Поздрави,
Sektor
Celestron NexStar Evolution Hyperstar C6
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
Misho89
Регистриран: ср яну 13, 2010 10:43
Контакти:

Мнение от Misho89 » ср окт 23, 2019 16:18

И аз много се чудих доколко този Oversampling ще омаже нещата, при мен се получи 0.78 секунди, но лично аз не виждам нещо фрапиращо от снимките ми, но то така или иначе на атмосфера под секунда трудно ще попаднеш.
ASI183MM страхотна камера, огромен квантов добив, нисък шум на четене, обаче като се зачетох повечко в Клаудито, нещата не опират само до това, по- скоро е добра за галактики и по- малко за теснолентово.
ASI294MC много добра камера, но въпроса е какво търсиш като краен резултат, наистина полето няма да е огромно с този чип, трябва сам да си прецениш дали си струва и какви обекти искаш да снимаш, дребни галактики или по- големи мъгели.
Такъв филм няма като универсална камера, както и кола :D , прекалено са различни техниките за заснемане при планетарно и това което се търси за дълбок.
При моното резолюцията е по- висока и получаваш 3 пъти повече сигнал отколкото с цветен чип, но си е повечко играчка и финансово излиза двойно.
Моното не е много за начинаещ, иска си повечко четене.
Телескоп:Sky Watcher Esprit Triplet Apo 150mm/ Esprit 100mm
Монтировка: Ioptron CEM60
Гидиращ:ZWO 16.5mm OAG,TS 50mm Guide Scope
Камери- ASI1600mm pro, ASI224MC
Филтри: Astrodon 36mm LRGB E series Gen2 +Ha 5nm, OIII 3nm, SII 3nm, Astronomik CLS CCD 36mm
Други:ZWO EFW 36mm, Apex ED 0.65x, SESTO SENSO 2,QHY PoleMaster, Sky-Watcher SWA-70 (2")
https://www.astrobin.com/users/Misho89/

interfan6

Мнение от interfan6 » съб ное 16, 2019 22:49

Чакам 290MC.... скоро review :) =D>

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » нед ное 17, 2019 00:05

Sektor написа:
ср окт 23, 2019 15:20
interfan6 написа:
ср окт 23, 2019 09:39
Здравей и от мен.

Ето тук има подобен симулатор като предложения от Петър - http://astronomy.tools/calculators/field_of_view/
Може би е малко по-user friendly, защото има заредени телескопи и камери в базата данни и можеш направо да си избираш с какво разполагаш.

Ето тук можеш да сравниш двете камери:
https://compare.astronomy-imaging-camera.com/

290MC е с по-голяма разделителна способност и съответно по-малък размер на пиксела - 2.9 микрометъра в сравнение с 3.75 при 224.
От прочетеното в нета се оказва, че размера на пиксела има значение за това дали с телескопа "ще се сработят". Има формула, която изчислява резолюцията на комбинацията телескоп+камера в арксекунди на пиксел. В нета пише, че ако резултата се получава между 1 и 2 арксекунди на пиксел всичко е ок. Ако резултата е под, то ще има Oversampling или размазани звезди и ако е над, то ще има Undersampling или пикселирани звезди.

Формулата, която видях в нета е Resolution (Арксекунди на пиксел) = 206.3 * размера на пиксела / фокусното разстояние на телескопа.

При теб би се получило следното - ако рпавилно съм прочел, че фокусното на телескопа ти е 1000 мм.

При 290MC - резолюция 0.598
При 224MC - резолюция 0.774

Тоест ще трябва да ползваш редуктор при снимане, за да си в "добрите" граници.

Ето тук намерих малко разяснение на английски по темата:
https://www.atik-cameras.com/news/rules ... reak-them/

Аз имам 224MC и я купих просто, за да се науча да снимам на нея. След като се запознах с изчисленията на резолюцията установявам от собствен опит, че при по-голямо фокусно разстояние звездите се размазват. Като намалих фокусното разстояние на телескопа с Focal Reducer-и и нещата изглеждат по-добре.

Гледам, че за бюджета, който си посочил има една камера - ASI 183 MC PRO. При нея интересното е, че е охладена, има 20 мегапиксела резолюция и 2.4 микрометъра пиксел.

По формулата излиза резолюция 0.495. Обаче тези камери имат функция за binning - например при 2x2 binning информацията, която попада върху 1 пиксел се записва върху 4. Резолюцията спада, но един вид се увеличава размера на пиксела. Тоест при 2 пъти по-малка резолюция (10 мегапиксекла :) ) ще има двоен размер на пиксела и съответно резолюция от 0.990. Ако се ползва и фокусен редуктор, то ще може лесно да се влезе в границите на резолюция между 1 и 2.

https://www.swagastro.com/to-bin-or-not-to-bin.html

Това последното обаче ще е хубаво някой с повече опит да го потвърди, защото аз само съм чел из нета. Също така предварително се извинявам ако съм объркал някое понятие.

Поздрави,
Sektor
Здравей,

това правило за между 1 и 2 е малко измислено.

За F4 , F3 и F2, който може да постигне, няма проблем числото да е 2.5, 3 и 4 и дори повече.
Защо е така няма да се впускам в някакви шантави формули. За слабите DSO трябва да е по-голям пиксела
на камерата ( 9, 15, 25 микрона ). Подходящ диапазон за DSO е 2" - 4" на пиксел.

За планетите пък си трябва голямо фокусно, примерно F20 , F30. Там на практика ти трябва камера с по-малък
пиксел ( под 5 микрона, ако може и под 1 микрон ) защото гониш голямо увеличение, за да влезнеш в подходящата резолюция.
Колкото е по-малък пиксела толкова по-малко увеличение ще ти е нужно. ( Диапазона за планетарно е 0,25 - 0.1" на пиксел )
Като при перфектни условия гониш 0,1" на пиксел.

Лека.
Последна промяна от Synergon на нед ное 17, 2019 11:21, променено общо 1 път.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » нед ное 17, 2019 09:31

interfan6 написа:
съб ное 16, 2019 22:49
Чакам 290MC.... скоро review :) =D>
Браво, радвам се да видя нов човек, който да се занимава с фотография. Успех!

П.п. и аз имсля ,че това правило за между 1 и 2 е малко или много пожелателно, в никакъв случай задължително. С Ричи- Кретиен на 1600 мм при мен идваше 0.5 дъгови секунди на пиксел (при ф/8) - никога не съм виждал размазани звезди.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение