Проблем с колимацията на рефлектор.

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Проблем с колимацията на рефлектор.

Мнение от georgi_dz » пет май 10, 2019 20:28

Здравейте,
Реших да колимирам своя телескоп и си купих колиматор.
До сега никога не съм колимирал телескоп и прочетох доста по тази тема.
Поставих колиматора и разбрах, че има сериозно отклонение. Захванах се първо с вторичното огледало. Трябваше да развия големия болт, който е в средата на държача, за да мога да нагласям останалите три. Започнах да го развивам, но явно приложих твърде голяма сила и резбата на болта се изтърка. Сега е невъзможно да се отвърти с отвертка. Моля за помощ!
Как мога да развия болта без да нанасям щети по държача на главното огледало и по самото огледало.
Ще съм много благодарен, ако ми кажете!
IMG_20190509_213446.jpg

Vahow
Регистриран: нед фев 14, 2010 16:04

Re: Проблем с колимацията на рефлектор.

Мнение от Vahow » пет май 10, 2019 21:09

Друг начин да махнеш болта освен с дрелка-бормашина не се сещам, ако е много затегнат. Внимателно да изпилиш с бургия(с диаметъра на болта) главата. А с какъв колиматор ще извършиш колимацията? Само един не е достатъчен.
GSO 254/1016 f/4 + GPU Aplanatic coma corrector
NEQ6 Pro SynScan GoTo
Lacerta M-Gen + Lacerta OAG
TeleVue Powermate 5x
Canon 6D
Konus 20x80mm
Baader AstroSolar Filter ND5
Farpoint 2" Collimation Kit + Concenter 2" collimation eyepiece
Bahtinov Focusing Mask

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » пет май 10, 2019 21:14

Благодаря за бързия отговор! Ще пробвам по този начин.
Колиматорът е лазерен. За сега разполагам само с него, но мисля скоро да взема и чеширски.

Vahow

Мнение от Vahow » пет май 10, 2019 21:43

За първа колимация само с лазера е непосилна задача. За подравняването на вторичното спрямо окулярния възел ползвам този колиматор. Концентричните кръгове улесняват значително работата, като чрез тях виждаш границите на огледалата. Като цяло след лазера и чешира потвърждавам с него. За съжаление гледам са му вдигнали цената тройно. От къде си колега?
Прикачени файлове
concenter-2z-kollimation.jpg
concenter-2z-kollimation.jpg (7.76 KиБ) Видяна 467 пъти
NEQ6 Pro SynScan GoTo
TeleVue Powermate 5x
Canon 6D
Konus 20x80mm
Bahtinov Focusing Mask

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » пет май 10, 2019 21:50

За сега мисля да ползвам лазерния и да поръчам един чеширски, защото телескопът не е голям (Sky-Watcher 130/900).
Иначе съм от село Трилистник (на 15км. от гр.Пловдив).

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » пет май 10, 2019 22:07

Колега.....
Вземи шестограм за трите странични болта и ги развий първо тях. Така централния болт сам ще се освободи от напрежението.
Ако не излезе ( в което силно се съмнявам) развии и извади трите странични болта, така огледалото ще увисне на централния болт само. После започни да развърташ огледалото около остта му вместо да развиваш болта докато се откачи напълно.
Ако централния болт не помръдва идва третия вариант,- развиваш спайдера чрез горните болтове на тръбата на телескопа и го изваждаш целия. Така на масата ще ви е много по- лесно.
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » пет май 10, 2019 22:14

Хектор написа:
пет май 10, 2019 22:07
Колега.....
Вземи шестограм за трите странични болта и ги развий първо тях. Така централния болт сам ще се освободи от напрежението.
Ако не излезе ( в което силно се съмнявам) развии и извади трите странични болта, така огледалото ще увисне на централния болт само. После започни да развърташ огледалото около остта му вместо да развиваш болта докато се откачи напълно.
Ако централния болт не помръдва идва третия вариант,- развиваш спайдера чрез горните болтове на тръбата на телескопа и го изваждаш целия. Така на масата ще ви е много по- лесно.
Много благодаря за съвета!

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пет май 10, 2019 22:18

Като гледам снимката май е развил трите болта.
Сваляш спайдера и разпробиваш с бургия болта и си готов :)
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » пет май 10, 2019 22:43

Ако болта не се развие след като отхлабиш трите странични болта, ако се наложи, то СИЛНО ти препоръчвам да не се опитваш да го разпробиваш наръка с дрелка, защото 90% ще осереш работата!
Ако се стигне до разпробиване, сваляш целия спайдер и търсиш човек който има колонна или настолна бормашина!!! Само на нея! Или на фреза. Или някой познат с такива бормашини търсиш или някой сругар или фрезист!!! В никакъв случай не се опитвай да го дупчиш ръчно, защото ще има после продължение на темата " осрах всичко, дупката стана огромна, или още по зле - счупихме свредлото и остана вътре, как да го извадиме".

Ако се стигне до там, ако... не се притеснявай а намери такива машини и ще стане лесно и качествено с тях!
Никога не се дупчи със същото по размер свредло, още повече при такива малки детайли, защото дори на машини, свредлото се огъва и тръгва накриво! Почва се с по-малки свредла и чак накрая със същото по размер, ако вече не се е развил болта от предишните свредла.

Казвам ти го, защото аз имам такива машини и постоянно идват хора да вият на умряло след, като са опитали ръчно и в повечето случаи са омазали хептен нещата! Ако счупиш свредло при разпробиването и се заклини да не излиза... оооооо... тогава отиваш на електроерозиино разграждане за да се извади счупеното парче при такива ценни детайли:)

Всъщност ако се стигне до дупчене и не познаваш такива хора, сваляш спайдера и ми го изпращаш по куриерите, ще ти свърша работа ей така от мен да мине, да ти спестя мъките и главоболията. Така, че не се сепай ;)

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » пет май 10, 2019 23:04

Благодаря на всички за съветите!
Отвих трите болта с шестограма и главният също се отви! :D
За 20мин. го колимирах (доколкото мога само с лазерния) и сега всичко е готово.
Сега остава да го пробвам, когато времето е хубаво.
Лека вечер на всички! :D

Vahow

Мнение от Vahow » пет май 10, 2019 23:08

brad4edat написа:
пет май 10, 2019 22:43
Ако болта не се развие след като отхлабиш трите странични болта, ако се наложи, то СИЛНО ти препоръчвам да не се опитваш да го разпробиваш наръка с дрелка, защото 90% ще осереш работата!
Ако се стигне до разпробиване, сваляш целия спайдер и търсиш човек който има колонна или настолна бормашина!!! Само на нея! Или на фреза. Или някой познат с такива бормашини търсиш или някой сругар или фрезист!!! В никакъв случай не се опитвай да го дупчиш ръчно, защото ще има после продължение на темата " осрах всичко, дупката стана огромна, или още по зле - счупихме свредлото и остана вътре, как да го извадиме".

Ако се стигне до там, ако... не се притеснявай а намери такива машини и ще стане лесно и качествено с тях!
Никога не се дупчи със същото по размер свредло, още повече при такива малки детайли, защото дори на машини, свредлото се огъва и тръгва накриво! Почва се с по-малки свредла и чак накрая със същото по размер, ако вече не се е развил болта от предишните свредла.

Казвам ти го, защото аз имам такива машини и постоянно идват хора да вият на умряло след, като са опитали ръчно и в повечето случаи са омазали хептен нещата! Ако счупиш свредло при разпробиването и се заклини да не излиза... оооооо... тогава отиваш на електроерозиино разграждане за да се извади счупеното парче при такива ценни детайли:)

Всъщност ако се стигне до дупчене и не познаваш такива хора, сваляш спайдера и ми го изпращаш по куриерите, ще ти свърша работа ей така от мен да мине, да ти спестя мъките и главоболията. Така, че не се сепай ;)
Брадчед, ти направи от мухата слон, евала. Работата е точно 5 минути внимателно пилене на глава на болт, ти прати човека на стругар-фрезист, "електроерозиино разграждане" :lol: Аз предлагам да отиде в Церн с колайдера да му махнат болта. И как реши, че 90% ще осере работата? Това съм го правил десетки пъти и до сега проблем не съм видял. Започвам да си мисля, че си търсиш клиенти.
NEQ6 Pro SynScan GoTo
TeleVue Powermate 5x
Canon 6D
Konus 20x80mm
Bahtinov Focusing Mask

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет май 10, 2019 23:31

Радвам се че си извадил късмет:)) Защото ако огледалото беше максимално изтеглено назад и беше имал щурия късмет да е замазала резбата, щях да го питам колегата от горния пост, как се изпилва главата на болта, който можеше да не се покаже назад, ако нямаш дремел в къщи:) То дори и да изпилиш главата и болта да излезне с оледалото, после става интересно, как ще извадиш стеблото на болта от замазалия отвор!

Аз работа си имам половин година напред, даже връщам клиенти, не си търся, а и казах, че ще е безплатно!
Виждал съм всякакви случаи, повярвайте ми, дори невероятни да си ги помисли човек. За това супер, че всичко стана по очаквания все пак лесен начин:))) Аз съм си такъв, винаги се готвя за най-лошия сценарии, за да псувам по-малко, като се случи после :mrgreen:

Vahow

Мнение от Vahow » съб май 11, 2019 00:01

Това с пиленето на главата е краен вариант, ако нарезите на главата са заоблени. Ми как, след като премахне главата на болта вече имаш захват с клещи да отвиеш останалата част. Ако болта не помръдне(което ме съмнява) съм съгласен да се ползват услугите на стругар. Явно съм пропуснал тази част с безплатното решаване на проблема, моля да бъда извинен :oops:
Все пак колегата е решил проблема си, лека вечер на всички и безпроблемно юстиране на телескопа!
NEQ6 Pro SynScan GoTo
TeleVue Powermate 5x
Canon 6D
Konus 20x80mm
Bahtinov Focusing Mask

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » ср май 15, 2019 00:27

Колеги, вълнува ме следния въпрос. Ако по някаква причина се прецака частта от трите болта в която влиза шесто грама, това фатално ли е?
Да кажем от много опити за колимация, шестограма да е захабил гнездото в главата на болта и последния да не може да се върти.
Ако това се случи, как процедирате?
Sky Watcher 200/1200
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » ср май 15, 2019 09:56

Galin написа:
ср май 15, 2019 00:27
Колеги, вълнува ме следния въпрос. Ако по някаква причина се прецака частта от трите болта в която влиза шесто грама, това фатално ли е?
Да кажем от много опити за колимация, шестограма да е захабил гнездото в главата на болта и последния да не може да се върти.
Ако това се случи, как процедирате?
Здравей,
Когато аз развъртях трите болта, главният се разви. Може би ако развъртиш главния, ще се освободи напрежението в останалите. След това може да ги смениш с нови. Не съм сигурен дали ще стане, затова нека по-опитните колеги да кажат как ще стане.

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » ср май 15, 2019 10:10

Мене от снимката дето си качил този болт не ми се вижда тотално прецакан !? Както каза Хектор - развиваш страничните болтове и после с една по-голяма отверка опитваш отново ! Пробвай даже и с някой различен от звезда накрайник , да речем с еврейска звезда ? Не ми се вярва да е чак заварен тоя болт та да не стане с нищо :D
И само без паника че тя води до наистина лоши резултати :D

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » ср май 15, 2019 11:23

tsetsodrums написа:
ср май 15, 2019 10:10
Мене от снимката дето си качил този болт не ми се вижда тотално прецакан !? Както каза Хектор - развиваш страничните болтове и после с една по-голяма отверка опитваш отново ! Пробвай даже и с някой различен от звезда накрайник , да речем с еврейска звезда ? Не ми се вярва да е чак заварен тоя болт та да не стане с нищо :D
И само без паника че тя води до наистина лоши резултати :D
Мисля, че стана объркване. :D
Аз реших моя проблем още преди дни, за което съм много благодарен за съветите на колегите!
Колегата Galin пита за друг проблем. :D

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » ср май 15, 2019 14:09

Усетиш ли, че почва да замазва главата на шестограмния болт, не ги стягай! Докато все още можеш, развиваш ги и марш с тях в някой добре зареден магазин за нови болтове! Взимаш същите или подобни, сменяш ги и спиш спокойно!

Иначе продължаваш да си играеш с огъня и накрая ще прочетете пак поста ми по-горе, дето от мухата направих слон!!!

Докато не е излезла ситуацията от контрол, развиваш и сменяш с нови! По малко ще се псуваш след време, а и това са оптики все пак!!!

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » ср май 15, 2019 14:59

Значи слагам телескопа хоризонтално, развивам трите болта без да пипам средния и отивам до магазина да търся подобни. Дано намеря подобни, че тия ми се струват доста специфични.

Не съм ги натягал иначе, но се затрудних с центрирането на лъча в кръгчето на главното огледало, все не заставаше точно в средата, въпреки че преди няколко дни колимирах телескопа уж добре. Но като проверих пак лъчът се беше изместил от кръгчето на главното огледало.
И при двете колимации централния винт не съм го пипал. Направи ми впечатление, че едното от винтчета та се завива и развива по - трудно и като че ли не захваща като другите.
Благодаря за съвета!
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » чет май 16, 2019 11:14

Вземи си тези три болта с глава, която да се развива на рака !
Моя Добсън правен от Астрорефлект е направен така и е огромно улеснение а и риск да прецакаш главите с отверка няма :D
В Евроболт продават всякакви болтове :D

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » чет май 16, 2019 13:56

Супер Благодаря много за помощта!
Благодаря на всички колеги за съветите!
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

Vahow

Мнение от Vahow » пет май 17, 2019 18:29

Photo0003.jpg
NEQ6 Pro SynScan GoTo
TeleVue Powermate 5x
Canon 6D
Konus 20x80mm
Bahtinov Focusing Mask

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » пет май 17, 2019 19:09

Направено е много удобно така на ръка да могат да се регулират винтчетата.

Много хубав рефлектор, и като се качи на тая хубава монтировка сигурно никога не омръзва забавлението с него.
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

Vahow

Мнение от Vahow » пет май 17, 2019 19:51

Спестява време и усилия . Взимай три болта както спомена Цецо и колимацията става приятно занимание.
NEQ6 Pro SynScan GoTo
TeleVue Powermate 5x
Canon 6D
Konus 20x80mm
Bahtinov Focusing Mask

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » съб май 18, 2019 17:52

След няколко дни на спартанска борба, обикаляне по магазини, отвъртане и завъртане на болтчета, епопеята по колимация та на телескопа приключи.

Следващата му колимация ще бъде, когато бъде открит от потомците при археологически разкопки.

Благодаря за оказаната подкрепа чрез съвети!
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение