и още една препоръка за мен... за телескоп

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

nsirakov
Регистриран: пон фев 25, 2019 13:41

и още една препоръка за мен... за телескоп

Мнение от nsirakov » пон мар 18, 2019 23:07

Привет отново,
преди известно време се консултирах с един приятел от форума, относно покупка на телескоп...
Предвид липсата ми на опит, но желанието ми да снимам достигнахме до компримис ето този телескоп и монтировка...

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... scope.html

Все пак той ме посъветва, да пусна една тема и тук с молба за съвет...

От така напрвената поръчка липсва ли нещо, което да е жизнено важно на първо време, за да мога да почна опитите за снимки. Какви адаптери ще са нужни. Нещо специфично, за което да не сме се сетили?
Ще ползвам на първо време 2 апарата Канон 6Д и Фуджи х-про2. Ако намеря нещо малко и евтинко може да го дам да го модифицират за астро снимки, но на първо време ще карам с моята техника.

Друго което не зная, как става продажбата през този сайт. Пейл пал ли се ползва или ще трябва кредитна карта, която аз нямам. МОга ли да ползвам междинна фирма за доставка от рода на Габиели.

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Re: и още една препоръка за мен... за телескоп

Мнение от viktor » вт мар 19, 2019 16:06

Здравей, повечето фотографи в която и да е област, ще те попитат първо какво мислиш и искаш да снимаш и след това отговорите се нареждат от само себе си :D Телескопът е просто един обектив, а стабилното водене и съответно гидиране са задължителни, освен ако не си с монтировка от поне 10 000€ :D Планетите пък са съвсем друга бира...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » вт мар 19, 2019 16:23

nsirakov написа:
пон мар 18, 2019 23:07
Привет отново,
преди известно време се консултирах с един приятел от форума, относно покупка на телескоп...
Предвид липсата ми на опит, но желанието ми да снимам достигнахме до компримис ето този телескоп и монтировка...

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... scope.html

Друго което не зная, как става продажбата през този сайт. Пейл пал ли се ползва или ще трябва кредитна карта, която аз нямам. МОга ли да ползвам междинна фирма за доставка от рода на Габиели.
Здравей,
плаща се както пише на сайта:

https://www.teleskop-express.de/shop/sh ... php?coID=3

VI. terms of payment
1. we accept payments
a) by cash on delivery (plus COD fee);
b) by credit card (exclusively VISA, MasterCard and American Ex-press). Your credit card will be charged immediately after receipt of your order with the entry www.teleskop-express.de Putzbrunn. We recommend that you keep a copy of the transaction data;
c) via Paypal;
d) payment in advance (payment of the invoice amount to our account before delivery);
e) within Germany and Austria also by delivery against invoice (payment immediately after receipt of the goods by transfer to our bank account). However, we reserve the right not to offer delivery against invoice in individual cases; however, information with alternative options would be sent in good time.

Има си доставка до пощата в България - цена за тази конфигурация доколкото видях 66 евро.
Посредник може да ползваш "Габко" , ако изчислиш, че е по-евтино.

Лек ден.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

nsirakov

Мнение от nsirakov » вт мар 19, 2019 17:01

viktor написа:
вт мар 19, 2019 16:06
Здравей, повечето фотографи в която и да е област, ще те попитат първо какво мислиш и искаш да снимаш и след това отговорите се нареждат от само себе си :D Телескопът е просто един обектив, а стабилното водене и съответно гидиране са задължителни, освен ако не си с монтировка от поне 10 000€ :D Планетите пък са съвсем друга бира...
Привет,
в офертата влиза и монтировка и още няколко аксесоара. Смятам да започна да снимам нощни пейзажи с монтировката както и мъглявини евентуално и други обекти от дълбокия Космос. Но като пълен лаик може би съм забравил нещо, без което не бих могъл да мина на първо време - това исках да питам
казах с какви апарати ще работя - не зная какви адаптери трябва за тях, също така нямам опит нужно ли е на първо време нещо друго, тук постоянно се говори за кома коректори, изравнители на полето, колиматори и прочие, а аз дори не знам дали подобни аксесоари са част от комплекта или се купуват допълнително и ако е така, кое е нужно на първо време (защото явно че някой неща ще се взимат допълнително)

Само с Гъбко ли се работи?
Съжалявам, ако въпросите ми са хаотични и неясни - аз самият не зная още как точно да питам, материята ми е неясна още

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт мар 19, 2019 22:33

Както си бяхме писали във фотофорума, без да знаем дали на фокусера има Т2 резба или няма ще е малко тото какъв адаптер да се вземе за монтирането на апаратите към фокусера - дали щее само Т2 ринг или ринг със 2" втулка (не знам тя как се казва). Коректори и флатенери може и по-нататък, ако потрябват, че и те са сума :)

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » ср мар 20, 2019 05:31

nsirakov написа:
вт мар 19, 2019 17:01
Само с Гъбко ли се работи?
Аз ползвам ggbg.bg, по евтини са и не са ми губили пратки,
за разлика от гъбарите. Намират се в ж.к. Младост-1.

nsirakov

Мнение от nsirakov » ср мар 20, 2019 09:46

bobo написа:
вт мар 19, 2019 22:33
Както си бяхме писали във фотофорума, без да знаем дали на фокусера има Т2 резба или няма ще е малко тото какъв адаптер да се вземе за монтирането на апаратите към фокусера - дали щее само Т2 ринг или ринг със 2" втулка (не знам тя как се казва). Коректори и флатенери може и по-нататък, ако потрябват, че и те са сума :)
това дето са писали
2" Crayford focuser with 1:10 dual speed transmission and M54 thread (female) - ideal for astro photograpy

не помага ли да се разбере?

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » ср мар 20, 2019 12:15

1. За нощни пеийзажи не ти е необходима монтировка.

2. Важно. Основен принцип за начинаещ в астрофотографията - колкото по- късо фокусно, голкова по- добре. В тоя ред на мисли - ако имаш качествен обектив ( 135 - 200 мм) и относително хубаво тяло - можеш да свършиш чудеса, уверявам те. Колкото по голямо е фокусното, толкова по- капризно става снимането (напр. вятър и др), повече трудности срещаш ти като фотограф и т.н. Изобщо - трябва си повечко опит и по- хубава техника. Мисля, че в посочената обява пишиши, че нютонът е 750 мм, което е умерено некъсо :). С повечко търпение може да се получат нещата за мъглявини.

3 Важно. Вероятно ще снимаш с фотоапарат. Повечето подходящи за снимане обекти с това фокусно, са мъглавини. Повечето мъглавини съдържат водород. Водородът свети в червено. Пред матрицата обаче има IR филтър, който блокира голяма част от светлината в червения цвят. Тоест - губиш светлина и то доста. Решението - да се премахне IR филтърът. Което обаче го прави непригоден за дневна фотография...трябва да си прецениш плюсовете и минусите...

Засега това се сещам.

Успехи :thumbsup:
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср мар 20, 2019 16:28

nsirakov написа:
ср мар 20, 2019 09:46
това дето са писали
2" Crayford focuser with 1:10 dual speed transmission and M54 thread (female) - ideal for astro photograpy
не помага ли да се разбере?
Ми не знам - M54 thread (female) е някаква по-голяма вътрешна резба, по-широка от Т2, но къде точно е и какво може да се завие на нея не знам. Вероятно става, но най-добре да каже някой запознат.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср мар 20, 2019 16:34

Вероятно е това:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html

Пише:
Eyepiece side connections: 2", 1.25" and T2
Additional M55x1 thread (female) for screwed adaptions
но не виждам къде точно е тази М55?

Изображение

nsirakov

Мнение от nsirakov » пет мар 22, 2019 08:43

още малко ще ви потормозя...

писах на сайта няколко въпроса, от там ми отговориха доста обширно...

препоръчаха ми конектор за фуджи и канон, като те се свързвали с някакъв адаптер

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... to-T2.html

но ми препоръчаха кома коректор...

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ector.html

с предупреждението, че тогава адаптера трябва да бъде друг вид...

въпросът ми е - толкова ли е зле този телескоп, че да иска кома коректор, толкова ли е видим този дефект... дали ще мога да мина на първо време без него, че е доста евро, да го взема в последствие, или е нужен... така че да преглътна малко по-солената хапка?
моделът който са ми препоръчали добър ли е? има ли друг, по-евтин евентуално, който да ползвам?

Друго - никъде не видях да имам леща на Барлоу - ако е взема по-късно отново ли адаптера ще е друг?
Доколкото видях в оригиналната оферта имам само един eyepiece... дали по-нататъка мога да намеря други, евентуално на по-ниски цени от тук 2ра ръка>?

благодаря за търпението

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пет мар 22, 2019 11:16

Телескопът е добър, просто комата е неизменно свойство на нютоните, особено пък като са по-бързи (светлосилни) :) Предлагам ти да не се харчиш за момента, ако наистина ти потрябва някой ден - знаеш къде има. А и като натрупаш малко визуален и фотоопит вече ще знаеш дали, какво и за какво ти е нужно.

Барлоу лещите са същия стандарт като окулярите, за тях преходници не трябват (е, освен ако не са някакви супер екзотики).
И окуляри ще може да си намериш, няма проблем.

На адаптера, който са ти предложили в първия линк трябва да завиеш такъв Т2-ринг, към който пък да завиеш фуджито или канона. Предполагам за двата модела ринговете са различни, поради различния байонет на апарата.
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... d-S52.html

Питай да ти предложат комплект 2" адаптер + Т2-ринг за апарата, който ще използваш.

nsirakov

Мнение от nsirakov » пет мар 22, 2019 14:37

да бобо,
дадоха ми линк към адаптерите и за фуджи и за канон и казаха - ако искаш да ги ползваш без кома коректор - ето този адаптер ти трябва - ако искаш кома коректор обади се да ти кажем какъв адаптер ...

щом мислиш, че нещата не са толкова плачевни, че да не мога да мина без коректора ще взема кит-а без него, а после ще му мися ;)

благодаря, за съветите, до края на месеца се надявам да поръчам каквото е нужно... от там ми препоръчаха УПС - доставка до мен, цената е почти същата както ако минава през тия Гъбко и другите... доста е тежък пакета :)

е стискам палци всичко да е наред, че да може да почна да се уча скоро...

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пет мар 22, 2019 14:56

Ааа, за плачевни не знам, надявам се :) Някой дрег форумчанин може да каже от собствен опит.
За транспорта - пратката е достатъчно чувствителна, та ако е за някой лев +/-, по-добре направо от продавача... за всеки случай.

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » пет мар 22, 2019 16:30

Ами, без комакоректор със сигурност ще е мазало на 70% от кадъра. С една дума "не става" 😉 Пък да не говорим, че при пълноформатни чипове положението много загрубява и тези системи, като горната въобще не са проектирани за тях. Ще има проблем с винетирането и т.н., но последното поне може да се поизреже на финала, докато комата няма как да се оправи софтуерно.
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение