Съветски бинокъл на статив?

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Vikqta
Регистриран: вт мар 05, 2019 20:52

Съветски бинокъл на статив?

Мнение от Vikqta » ср мар 13, 2019 21:49

Здравейте,

Интересува ме има ли начин биноклите от старата школа /БПЦ-та например/, които не разполагат с резба за стандартен адаптер, да се качат на статив. Има ли някакво готово решение да се захващат за централната ос, или трябва да се разчита на ръчен труд и импровизации?

Благодаря!

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

Filer099
Регистриран: нед апр 08, 2007 00:25

Re: Съветски бинокъл на статив?

Мнение от Filer099 » ср мар 13, 2019 22:59

Vikqta написа:
ср мар 13, 2019 21:49
Здравейте,

Интересува ме има ли начин биноклите от старата школа /БПЦ-та например/, които не разполагат с резба за стандартен адаптер, да се качат на статив. Има ли някакво готово решение да се захващат за централната ос, или трябва да се разчита на ръчен труд и импровизации?

Благодаря!

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

От края на януари 2013та аз използвам точно стари съветски и руски бинокли ново производство на видеостативи и фотостативи.Първоначално започнах с Байгиш БПЦ2 12х45М като за захващане използвах метален пръстен от зрителна тръба Конуспот 75 като купувах тази тръба-боклук за 350 лева само заради металния пръстен за окачването му на руски бинокъл.Веднага установих че шираната на тубуса горе при обектива на този бинокъл на нея идеално се напасва този метален пръстен точно на Байгиш 12х45М като само трябва леко да се стегне винтът на металния пръстен.После установих че този метален пръстен идеално се слага и напасва на още по-големия Байгиш БПЦ 15х50.Накрая установих че същия този метален пръстен може да се монтира на БПЦ 20х60 като за целта се развива единия му тубус, слага се металния пръстен който в този момент виси на тубуса, завива се тубуса като се прави сметка за колимирането на бинокъла и накрая металния пръстен се набива с малък метален чук да се застопори на тубуса и после така издържа десетки отделни наблюдения.Но ако се набива на ръка съществува риск бързо да се откачи в първото или второто наблюдение с него.Също трябва този метален пръстен да се сложи идеално хоризонтално на бинокъла.

Но този метод е изключително скъп, наранява повърхността на тубуса на БПЦ 20х60 и точно такъв метален пръстен вече не може да се намери.Поради тези причини според мен за да се окачи един съветски БПЦ на видеостатив или фотостатив трябва да се търсят майстори който срещу заплащане да изработят подобен метален пръстен с резба и винтче който да се сложи горе на тубуса в зоната около обектива и с това винтче бинокъла да се стегне.Колко ще струва това мога само да гадая, кой по-точно майстор ще го извърши също засега не знам.Всеки случай БПЦ 20х60 някои от този модел бинокли се продават с един изключително нескопосан държач направен в руски завод който ги захваща за централната ос изключително ненадеждно и много лесно се чупи.Затова пак опираме до майстор и поръчка на такъв метален пръстен с резба и винтче.Само мога да предполагам че такава изработка ще струва между 200 и 500 лева, но мога и да греша.
Celestron C90 MAK 90/1250
Kronos БПЦ 20х60
Tento БПЦ 20х60
Б12 12x40
Olympus 10x50 DPS 1
Velbon Sherpa 450 R
Hama Star 63

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение