Аутогайдинг на az монтировка?

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Аутогайдинг на az монтировка?

Мнение от brad4edat » нед фев 24, 2019 22:40

Привет колеги!

От известно време си блъскам главата дали може да подкарам гидиране на азимутната ми скайуотчер монтировка. Тя няма такъв порт! Камерата ми едната обаче има изход за гидиране. Колкото повече обаче разглеждам теми, толкова по-объркан ставам!

Накратко дали е възможно да взема гидиращия сигнал от порта на Datyson t7c, да мине през компютъра (софтуер примерно APT) и от там да върна сигнала в synscan контролера, който е нейзбежно между монтировката и лаптопа.
Задължително ли е да се ползва специализиран гидиращ сигнал от съответна камера и порт или може да се ползва видео сигнала на камерата (например canon550d) докато събирам кадри на някоя галактика? Това PHD което е в APT може ли да направи нещо подобно да контролира монтировката, или няма ли си гидиращ порт на самата монтировка е умряла кауза...хахааа:)
Аз съм с eq преходник и при добро подравняване би трябвало да върти само по главната ос и що годе да гидира поне 50-50 по-добре от без хич.

Наистина съм се хептен оплел из темите за това phd дали е възможно да мина без нужния порт за гидиране на монтировката...
WP_20190224_11_17_03_Pro.jpg
WP_20190224_11_17_58_Pro.jpg

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Re: Аутогайдинг на az монтировка?

Мнение от b_kassabov » пон фев 25, 2019 10:45

Чакай малко - искаш едновременно и да снимаш, и да използваш кадъра за гидиране? Тоест да гидираш на всеки 10-30-60-300 секунди...
За порта на монтировката - не е задължителен. Болшинството хора гидират без автогидиращ порт. Само че за целта монтировката все по някакъв начин трябва да може да се върже към компютър. При скайучърските монтировки на хендконтролера си има още един изход, та чрез сериен кабел го връзваш към лаптопа (евентуално). Другият вариант - има си устройства и кабели за целта като например това

http://www.xagylastro.com/ascom-eqdir-serial.html

Целта е да избегнеш изобщо хендконтролера.

Така...всичко хубаво, но това е за екваториални монтировки. Не знам изобщо дали има софтуер за управление на алт азимутни, тъй като никой не снима с алт азимутна монтировка. А причината никой да не снима с такава е ,че се получава много грозно въртене на полето, дори при перфектно гидиране...

Което не ти пречи да потърсиш в крайна сметка :) :thumbsup:

Успех!
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон фев 25, 2019 11:50

А ако приемем азимуталната за много грешно юстирана екваториална... софта дали ще се справи? :)

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пон фев 25, 2019 13:46

Привет! Благодаря за интереса колеги!
Значи в последно време заглеждам 8-10" машини, но живея в апартамент и пространствата ми са кът... Което пък ме кара да изцедя максимума от моя, понеже пасва калъп в апартаметна и на терасите! Не ми се иска да цепя тръбата от монтировката, просто е като човек...

Жици и кабели не ме плашат хич, за това се замислям ако не стане с кабеляците, лаптопа и софтуер, да подменя платката на монтировката с такава на skywatcher azeq goto fullfridom монтировка, която има енкодери като моята и има гидиращ порт, и би трябвало да работи с моя хардуер и без ядове да си минавам в двата режима. Synscana е същия, просто малко поялник с калай и ще я прехвърля. Ще задълбая схематиката тия дни. Това ако се наложи да сменя платката.

Synscan има директ драйв режим и вероятно играе роля на същото устройство, което колегата е линкнал. Пълен контрол на моторите от лаптопа, вероятно...

Слагам и снимки на една чужда тема, на нещо подобно за което питам, но с eq монтировка. Но не пречи да опитам с моята или, както казах да сменя платката.
wp_ss_20190225_0001.png
wp_ss_20190225_0002.png
wp_ss_20190225_0003.png
wp_ss_20190225_0004.png
wp_ss_20190225_0005.png
wp_ss_20190225_0006.png
wp_ss_20190225_0007.png

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пон фев 25, 2019 13:50

wp_ss_20190225_0008.png
wp_ss_20190225_0009.png
Така, че колкото и да е шантава идеята, мисля да се пробвам да видя ще стане ли, така и така съм е екваториален уйджет на монтировката.

Обезателно ли трябват две камери или може с една?

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » пон фев 25, 2019 20:16

Ползват се две камери - основна и гидираща, защото основната камера е заета да прави дълги експозиции - примерно една минута, а гидиращата - 2-3 секундни експозиции. Няма как сензорът едновременно да снима две различни изображения. Иначе има камери, които поддържат това - но те са с 2 сензора в себе си, за да могат едновременно да снимат две различни изображения в различни експозиции. Този вариант не е много популярен.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пон фев 25, 2019 21:33

Привет!
Ясно, ще се ползват две камери, гидираща си за целта. Остава да тествам кабеляка и софтуера дали ще сработят за гидиране. Мятам Datyson t7 отгоре без пелтието и слагам Канона някоя вечер за тест ако подкарам софтуера предварително.

Не съм обаче единствения луд с тая идея. Ето един пич го е направил, писах му, дано ми отговори.
wp_ss_20190225_0015.png
wp_ss_20190225_0014.png
wp_ss_20190225_0013.png
wp_ss_20190225_0012.png
wp_ss_20190225_0011.png
wp_ss_20190225_0010.png

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт фев 26, 2019 00:20

Иначе втората опция да сменя с електрониката е от тази монтировка -
Sky-Watcher AZ-EQ6 GT Pro GEQ & Alt-Az Astronomy Mount
AZ-EQ6-GT-3.jpg
sky-watcher_az_eq6_gt_mount.jpg
Тия дни ще отворя моята за да огледам точно моторите и окабеляването за да знам по-точно с каква платка мога да я подменя евентуално.
А този PC direct mode, който ако се активира и байпасва самия контролер и моторите започват да се контролират директно от лаптопа и ползвания софтуер.
PC Direct mode bypasses the handset. Even though the physical connection is through the handset, the software talks to the mount directly, not to the handset. EQMOD works this way.
Този режим би ли ми бил полезен за този тип гидиране без да имам порт на монтировката за целта, или да се мъча да активирам гидиране PHD2 в нормалния си режим на свързване, където се контролира хендсета а той пък монтировката.
Ще си блъскам главата тия дни с кабелите да видиме, като свържа Datison-а чрез гидиращия изход на камерата към лаптопа, дали ще се активира PHD2 опцията в APT и дали APT ще разпознае монтировката, и ще я подкара да я мести. :starwars_1:

Datyson-а трабва да го кънектна само през гидиращия порт или продължавам да си взимам сигнал от usb порта на камерата?
Интерфейс подключения к компьютеру: USB 2
Интерфейс подключения к монтировке: ST-4

а единственная интегрированная функция, претендующая на интеллектуальность — автоматическое гидирование через порт ST-4.
А сега де? :neurosymptoms: :neurosymptoms: :bigemot13: Кой порт да ползвам за връзка към лаптопа за да работи PHD2!? Този st-4 порта за директна връзка ли е към st-4 порт на монтировка?

petar1

Мнение от petar1 » вт фев 26, 2019 08:51

Да, по принцип най-добрия вариант е да не се използва ST-4 изобщо - PHD2 просто да вземе изображението от гидиращата камера през USB и изпраща корекциите по гидирането директно на монтировката пак по USB/Serial. Иначе ако се използва ST-4, тогава PHD2 няма директна видимост към монтировката, а изпраща гидиращите корекции по USB на гидиращата камерата, а гидиращата камера препредава корекциите на монтировката по ST-4. Демек ST-4 порта на гидирaщата камера е за връзка към монтировката, а не към лаптопа.
Да обобщя, има 2 основни начина за гидиране, като и при двата PHD2 взема по USB изображението от гидиращата камера:
1 начин: След като PHD2 е взело изображението по USB, то се изчислява нужната корекция и тя се изпраща по USB обратно на гидиращата камера. А гидиращата камера е свързана към монтировката чрез ST-4 към ST-4 и препредава получената корекция. Разбира се за да работи този начин монтировката трябва да има ST-4 порт. При този начин лаптопът ти няма директна видимост към монтировката.
2 начин: Изобщо не се занимаваш със ST-4, а свързваш монтировката към лаптопа си през USB адаптер, и изчислената корекция се изпраща директно към монтировката, без да се препредава през гидиращата камера. За мен този начин е по-добър и по-удобен, защото може също и да си контролираш монтировката като е свързана към лаптопа ти. Както е написал b_kassabov, на хендконтролера има RJ порт, който трябва да го свържеш към лаптопа - обикновено в комплекта има RJ то Serial кабел (например на EQ6-R), затова си купих Serial то USB адаптер, тъй като лаптопа ми няма сериен RS232 порт - повечето нови лаптопи нямат сериен порт.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет мар 01, 2019 15:16

Привет! И аз се спрях на варианта без st4 връзка за сега. След няколко нощи без сън, поръчах и пътуват вече гидиращия телескоп и една малка камерка. Ще поръчам и фокален редукрор, вероятно ще ми трябва и един usb3 hub, че не останаха портове :) Водил съм се всичко да е максимално леко, а още 200-300лв. За гидираща камера не ми се дават за сега. Тази дето поръчах е уж с пълен контрол и чипа е по-добър от на Datyson т7 и asi120. Би трябвало да се справи. Лещите пред чипа ще ги сваля разбира се.
wp_ss_20190301_0001.png
wp_ss_20190301_0002.png
wp_ss_20190301_0003.png
wp_ss_20190301_0004.png
wp_ss_20190301_0005.png
wp_ss_20190301_0006.png
wp_ss_20190301_0007.png
Последна промяна от brad4edat на пет мар 01, 2019 15:21, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет мар 01, 2019 15:18

Ето и мъника.
wp_ss_20190301_0009.png
wp_ss_20190301_0010.png
wp_ss_20190301_0011.png
wp_ss_20190301_0012.png
wp_ss_20190301_0013.png

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пон мар 04, 2019 22:44

Значи тая вечер вързах трите километра кабели на телескопа за тест вътре от стаята и без точно подравняване на монтировката по звездите я кънекнах с phd2. Разпозна сегашната камера и монтировката през ascom и през драйвера на аскома ми разреши да я водя, като екваториална такава. Избрах звезда, натиснах зеления прицел и започна да си подава команди по графиката отдолу да следи звездата. Разбира се заради абсурдното подравняване, което правеше стар трейлс още на втората секунда, изгубваше звездата след 10тина секунди опити да я следи.

Ще трябва да го наглася на терасата, да подравня хубаво и да пробвам дали ще мине момента с калибрацията. Би трябвало да няма ядове, ще видим скоро.

petar1

Мнение от petar1 » вт мар 05, 2019 09:25

Супер, че е разпознало камерата и монтировката :) Само да вметна, че за засеверяване може да правиш Drift Alignment през PHD2 - има tutorial-и в интернет. https://sites.google.com/site/openphdgu ... -alignment
Това е доста удобно, ако нямаш поглед към север - пък и да имаш, пак е бая по-точно от на око.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » съб мар 09, 2019 02:51

Привет!
Днес си поиграх още с PHD2 и ето резултата. Само да спомена, че телескопа беше вътре в стаята, екваториалния преходник го бях разбазикал на около 20-30* щото иначе вместо звезди през прозореца, ще гледа мухите по тавана. Подравняване на goto-то, бе по системата Capela е горе на комина а Сириус е там зад хладилника :lol:
Въпреки абсурдната настройка, PHD-то води телескопа направо идеално в случая. Тия дни ще е реален тест навън на терасата. Трябваше малко да събера знания, опит, да разуча програмата и е по удобно вътре на дивана на топло. Даже си поиграх и убрах софтуерно луфта на монтировката, заследих стойностите, и ги запаметих.
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2 test no align.jpg
Чакам малкото телескопче и платката с чипа SONY IMX322, и да почвам да творя.

petar1

Мнение от petar1 » съб мар 09, 2019 09:47

Хубаво си направил - PHD-то си иска поне 2-3 дена ръчкане да му свикне добре човек :)

1. Иначе GoTo системата няма общо с гидирането - затова не ти прави проблеми. Подравнявнето на GoTo-то е, за да научи монтировката точните си координати и да отива на правилното място като посочиш обект от HandController-a. Гидирането има друга цел и тя е да изпраща корекции към воденето на монтировката - ако избързва или забавя при следенето на обект.

2. Целта е тази графика на водене да падне към нулата и да стане що-годе плавна. Общо взето гледай общата грешка - дето ти пише Tot - 6.80", да падне поне към единица някъде. Разбира се колкото по-малко е това число, толкова по-добре. 6.80" идва малко много според мен. И най-добрия критерий за водене и гидиране е тестовата експозиция и звездите да са точки, а не разтеглени, което разбира се ще провериш при реален тест.

3. Забравих да питам - монтировката със кабел от HandController-a към сериен порт към лаптопа ли си я свързал?
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » съб мар 09, 2019 10:58

Монтировката е вързана с кабел през хендконтролера и от там в лаптопа. През сериен адаптор е, порт такъв нямам:):)
Иначе подравняването на GOTO-то си има значение, понеже чумата ако не знае къде се намира и как точно е небето над нея си прави грешна сметка за ситуацията, и почва да си се движи но с грешка в наклона. Понеже все пак това е AZ монтировка и тя си води и по двете оси непрестанно ако си мисли, че е в хоризонтална позиция. За това с EQ преходника и възможно най-близка настройка до 90* ще вкарва по-малко корекция по деклинация. Един вид започва да се движи звездата накриво :lol: На 3-4 секунда ако не е правилно обучена системата,почва да прави трейлс. Това PHD-то се опитва да го коригира, но не е редно. Ако монтировката е добре подравнена и системата е минала през 2-3 star alains, тези стар трейлс ще се получат чак след 30-40сек. Така на гидирането му се отваря по малко работа, с по-къси корекции и графиката ще се подравни съществено.

Самата монтировка може да се включи и да минеш без първоначалното обучаване, тя просто си влиза в режим на следене и така! Но тогава трябва да е подравнена добре по поларис и latitude i longatude да са много точно зададени , и ще си води идеално и така. Само, че това е идеална теоретична ситуация :lol: За това за да не му е крив космоса на моя кюнец, си трябва да си мине star alaigns за да се върти точно по небосвода така да се каже.

Интересното е че по gps се намирам на 23,41* / 41,88* Но незнам защо не ми разрешава никога да вкарам точно координатите!? Трябва да ги задам с лека грешка за да ги приеме. Например 23,41* / 41,50* или 23,41* / 42,00* или пък 24,00* / 41,88* :bigemot13:

Друго нещо, което опитах тия дни е да ъпдейтна софтуера на самите контролери на моторите и не става. Сегашния софтуер го разпознава, като версия 2.16.ap нещо си а най-новия от сайта на Skywatcher e 2.09. ap нещо си :shock:

Ako ако пусна хендконтролера в PC Direct Mode да работи, като повторител между лаптопа и монтировката се получава така, че ми изчезва com порта и програмите, като PHD2 не виждат монтировката. Лаптопа я вижда но не и е дал номер на com порта :mrgreen: :shock:

Самия Хендконтролер го флашвах с някакъв специален софтуер 4.09 Relay Дето пише, че е по-добър и прецизен от PC Direct Mode, но и с него нещо нищо не става и си флашнах контролера обратно с нормалния софтуер.
Имам съмнения, че корекцията на backlash също може да има значение. При мене по RA я заследих, че е от порядъка на 00.10'.00" до към 00.20'.00" Малко е трудно да се прецени но визуално по камерата ако е с корекция 00.20'.00" ми заковава най бързо звездите на едно място 10-25сек. време. Ако е по дефолт 00.00'.00" са цели 120сек. да убере луфта в зъбчатките. До колкото знам ако се налага да зададе корекция и да върне леко по RA монтировката подава импулс да забави монтировката и би трабвало да няма поява не лек луфт. Да ама ми се струва, че като гледам как показва посоките и времето в ms. на импулсите ми се струва, че може би си е точно обратен кратък импулс или пълно спиране на мотора за няколко ms, което на теория би трябвало да доведе до нищожен луфт по RA. За това се чудя дали при гидиране играе роля и това каква стойност на корекцията съм задал. Опитвах се два, часа да го заследя тоя въпрос но за сега нямам отговор.

И така се боря тези дни и ще се боря още да накарам пущината да гидира гладко. За сега са само тестове и разучаване без реален подравнен опит.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт мар 12, 2019 01:12

Привет!
Снощи не спах цяла вечер и разучих още повече PHD2 как работи в моята ситуация.
Оказва се, че дори и да не е минала стар алаймент системата, PHD2 я води що годе добре.
Вчера обаче зададох на Synscan-а, че се намирам почти под поларис на 85* :mrgreen: , че иначе не ми остават видими звезди от южната тераса, без обаче да съм правил опит за подравняване за Поларис, понеже нямах време и за цел да опитвам тази вечер тази опция на софтуера за Drifting. Минах с 300 зора 2 стар алаймент и се оказа селедното:
Когато телескопа е насочен на югозапад, PHD2 си минава калибрацията с дефолтните стойности и започва да води монтировката с обща грешка между 1-2. Това е както казах, че не съм правил опит за момента да правя северно подравняване за Поларис!
Когато телескопа е насочен на ЮГ в позиция, когато аха-да прехвърли от изток на запад (ляво на Дясно) по RA оста, не минава номера с дефолтните настройки! PHD2 не успява да накара монтировката да направи необходимите стъпки за калибрация по север. Просто не успява да повдигне телескопа нагоре, изпищява, че няма достатъчно отместване на звездата и почва или да гидира някак си на магия или въобще не започва.

След четене по разни теме и менютата на програмата се оказа, че трябва в менюто за гидиране да променя дефолтната стойност на гидиращите импулси от 300ms. Чак от 900ms нагоре започна да помръдва звездата при калибрация и на север (кюнеца нагоре по деклинация). Мисля, че с импулси зададени на 1300ms. работи най-добре калибровката на посоките и воденето в моя случай. Но тепърва още ще разучавам и ще правя опити с drift align да се засеверя с монтировката.

Прилагам снимки на тестове за сравнение, които направих снощи да се ориентирам, как и кога общата грешката е най-малка. Ясно се вижда от снимките че настройката на монтировката по деклинация хич я нямаше снощи, както споменех.
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2 test no align.jpg
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2 test no align
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2  AUTO  and 1500ms impulses.jpg
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2 AUTO and 1500ms impulses
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2  NORTH  and 1500ms impulses.jpg
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2 NORTH and 1500ms impulses
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2  SOUTH  and 1500ms impulses.jpg
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2 SOUTH and 1500ms impulses
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2  OFF  and 1300ms impulses.jpg
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2 OFF and 1300ms impulses

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт мар 12, 2019 01:18

SkyWatcher 150p az goto guiding phd2  AUTO  and 1000ms impulses.jpg
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2 AUTO and 1000ms impulses
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2  AUTO  and 1100ms impulses.jpg
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2 AUTO and 1100ms impulses
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2  AUTO  and 1300ms impulses.jpg
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2 AUTO and 1300ms impulses
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2  AUTO  and 1500ms impulses 3test.jpg
SkyWatcher 150p az goto guiding phd2 AUTO and 1500ms impulses 3test
При зададен SOUTH или OFF е пълно мазало воденето :mrgreen:
Въпроса е дали е най-добре при мен да е AUTO, което уж можело да доведе до Baklash или да е NORTH при, което уж зъбчатките се държат от PHD2 винаги леко натегнати.

Backlash настройката за убиране на луфтовете в предавките на монтировката оказва също голямо значение при гидирането, какви стойности сте вкарали в Synscana. При добре настроен backlash, PHD2 доста бързо калкулира луфта WEST-EAST и преминава към NORT-SOUTH.

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » вт мар 12, 2019 10:12

Здравей,
следя какво правиш по въпроса с тази монтировка от година почти.
Ако ме питаш мен (не че го правиш :D ) , мисля, че всичко си има
граница. Ако искаш да минеш към астрофотографията с по-високо качество, с тази монтировка,
каквото и да правиш няма да стане.
Купувай си една екваториална монтировка и приключвай с мъките.

Самата монтировка има допуски, които са си за визуално незабележими, за видеоастрономия също
няма особено проблем, но за астрофотография не е това монтировката.
AZ монтировката (тази, не професионалните ) се движи на стъпки по двете оси, като стъпките не са едновременни.
Примерно мести по едната 1 мм, а след това по другата 1 мм и пак така.
Дори по едната ос движението не е постоянно, а е стъпково, през някакъв интервал.
(може да има промени с по-нов firmware , но се съмнявам) .

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт мар 12, 2019 14:32

Благодаря на колегата Синергон за вниманието и мнението! Абсолютно си прав за монтировката и астрофотографията.
Най-евтината eq5 с goto, която съм заглждал до сега е 960лв. И то втора употреба, което не е ясно какво е преживяла и дали следи прецизно. За нова или eq6 е направо 4к сума, което в момента сериозно надхвърля желанието и възможностите ми за покупка в момента.
Скоро гледах една8 и 10ка с монтировки, но са много голями за апартамента ми и още повече за терасите. За това и реших да изцедя максимума от сегашния. Идеален ми е на габарити, чешам си крастата да се мъча и да творя нещо, а това е част от мен. Обожавам кабеляци, сглобки, проблеми и решения на тях. Тези неща са ми даже по-интереснк от самата истинска астрофотография, за която нямам нервите да вися всяка вечер и да местя телескопа, още повече пък да си играя с филтри. Това не е за мен. За мен е да го изнеса лесно отвън 1-2 в месеца, да погледна нещо набързо с камерата и така.
Просто всичката тази дандания е част от истинското ми аз и го захранва с енергия да творя и да се занимавам с нещо техническо. Както са казали - луд умора няма, само не спи и мисли, как да го подобри. : )

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » вт мар 12, 2019 19:03

Здравей,
виж за по-така цени на този сайт:

https://www.harrisontelescopes.co.uk/ac ... ml#SID=569

https://www.harrisontelescopes.co.uk/ac ... ml#SID=569
Не че са евтини, но SkyWatcher HEQ5 PRO SynScan идва около 1700 лв. нова.

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ripod.html
Тука пък е без трипод за 1300 лв. . Трипод или друга стойка съм сигурен, че можеш да си направиш сам с машинарията,
която имаш.

Това само за инфо - не са чак толкова убийствени цените.

А виж за това да майсториш и да нагласяш ми е много познато.

За мен също да наглася и настроя нещо е много по интересно отколкото да го ползвам.
Ползването след това е просто вид удовлетворение от постигнатото.
Сега постигнах горе-долу максимума на системата, която сглобих и вече ме дърпа
за нещо да подкарам с рефрактор. Но не APO за 2-3-5 к, а с простичък с хроматична аберация.
Пак нещо сравнително бюджетно за видеоастрономия.
Ще видя кога ще се захвана.

Лека и успехи.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет мар 15, 2019 20:03

Здравейте! Имам две питания.

1. Гидиращия телескоп пристигна. Къде е най-подходящо да го захвана? Напред към фокусера или в самата стойка на търсача, по средата на кюнеца или назад към главното огледало?

2. Гидиращата камера и основната с един основен usb активен кабел + хъб ли да ги докарам до лаптопа, или да си пускам два независими кабела с усилватели към две usb-та на лаптопа.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » пет мар 15, 2019 22:10

brad4edat написа:
пет мар 15, 2019 20:03
Здравейте! Имам две питания.

1. Гидиращия телескоп пристигна. Къде е най-подходящо да го захвана? Напред към фокусера или в самата стойка на търсача, по средата на кюнеца или назад към главното огледало?

2. Гидиращата камера и основната с един основен usb активен кабел + хъб ли да ги докарам до лаптопа, или да си пускам два независими кабела с усилватели към две usb-та на лаптопа.
1. Няма точно значение.
2. с два независими кабела. Не виждам нужда от усилвател. Ако смяташ да гидираш от 10 м разстояние - добре. но в стандартните случаи - не ти е нужен усилвател.

3 НАЙ ВАЖНО. Снабди се с екваториална монтировка, за да придобият всичките ти други въпроси смисъл. Пък после пак нищо не ти пречи да си дялкаш кабели и да ги гласиш на воля.
Не е необходимо да е някаква скъпотия - напр нещо такова

https://www.astroshop.eu/camera-mounts/ ... et/p,45119

С него можеш да снимаш спокойно разни неща с фотоапарат и обектив. Във форумЪТ наскоро някой продаде нещо подобно - естествено беше доста по - евтино от посочения модел.

Успех! :thumbsup:
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет мар 15, 2019 23:46

Един ден може да сменя целия телескоп с такъв с EQ монтировка. Но този не мисля да го цепя, не ми дава сърце да го разделям!

На този етап ще е сегашния.

ОК. Позицията на малкия телескоп напред-назад не е фатална. Гледах и разни снимки из нета.

А ако закрепя телескопчето леко назад и в страни с лека алуминиева Г-образна планка, ще има ли проблем за гидирането? Знам за съосията на телескопите един спрямо друг, че е желателно да съвпадат. Ето нещо подобно мисля да опитам. Така ще запазя баланса по двете равнини, баланса не е проблем така или иначе, ще го коригирам леко при нужда. Проблем ли ще е това за прецизността на гидиране, че малкия ще е закрепен странично а не върху самия тубус?
WP_20190315_23_31_21_Pro.jpg
WP_20190315_23_32_00_Pro.jpg
Всъщност аз също мисля и се каня да си направя планка на която да хвана само DSLR-a към лястовичата опашка на монтировката и понякога да си гидирам само Dslr-a без тръбата на телескопа. За широки полета.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » чет мар 21, 2019 19:21

Привет! Ето рапорт до къде я докарах. Чакам да се посмали луната и да тествам системата.
Стойката за малкия телескоп е от алумин.Т-образната стабилизираща шиничка я залепих с паста от каниколит разбъркан с фин прах от шмиргела. Стана ебаси якото кораво нещо, не се пили чак! Камерата работи, като на Шарпкап максимума е 0.5с. На фрейм. В PHD си работи с по 2,3,5 И повече секунди. Ще видиме колко са реални. Но в тъмна стая си вади добра картина определено Мисля, че ще работи добре за гидираща. Остава само едно капаче да и сложа отзад.
WP_20190316_15_23_36_Pro.jpg
WP_20190316_15_23_25_Pro.jpg
WP_20190318_18_39_00_Pro.jpg
WP_20190318_18_38_37_Pro.jpg
WP_20190318_18_39_29_Pro.jpg
WP_20190318_18_39_54_Pro.jpg
WP_20190318_18_40_05_Pro.jpg

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » чет мар 21, 2019 19:26

Снимките ги качвам и пиша от телефон, и за това са накриво някои, и има главни букви, и знаци на грешни места... Не ми дава да ги редактирам правилно.

Ето още снимки-
WP_20190318_18_41_03_Pro.jpg
WP_20190318_18_41_24_Pro.jpg
WP_20190321_18_10_00_Pro.jpg
WP_20190321_18_10_12_Pro.jpg
WP_20190321_18_10_23_Pro.jpg
WP_20190321_19_01_20_Pro.jpg

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » съб мар 30, 2019 11:05

Привет!
Тествах снощи цялата чудесия навън.
Гидиращата камера винаги има поне 3-4 звезди в полето и няма нужда да слагам фокален редуктор за светлосила. Работи идеално. Ще трябва да си изрежа една маска на Бахтинов и за нея.
Ще се наложи да си направя нова тръбичка за главния фокусер, че на тая пластмасовата имитация с лепкавия Рейнзопласт и се изрониха 2 зъба. Днес ще изработя новата тръба, само да измисля как да направя толкова ситен гребен :lol:

Гидирането води добре, при положение, че както винаги нямаше време за опити за полярно подравняване.

Ето един два кадъра набързо от снощи.
m61 capasigma az guided mount.jpg
m61 capasigma az guided mount.jpg

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пон апр 01, 2019 14:59

Привет момци и моми!
Имам един въпрос.
Снощо снимах с Канона, rossete nebula. Значи канона го пробвах на iso1600 и 3200 до 500сек. На кадър. Излизат светлички снимките, но стават за обработка.
Datyson t7c обаче над 120-160сек. При gain 80% направо става платно бял кадъра.
Та въпроса ми е толкова ли по-чувствителни са тези астро камери спрямо dslr, и то евтина камера от ранга на датисона и zwo120?

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт апр 02, 2019 21:32

Момчета, да попитам кой тип нюанс от приложената снимка с пробната ми папка от флат фреймове е най-близко до правилно, как трябва да изглеждат. По светли, по-тъмни, по-сини... Когато ги зумна се вижда на някой тук таме, че си личи засмърсяване по оптичния път, но кой е най-правилния нюанс? Питам понеже из нета намирам най-различни примери и не мога да се ориентирам кой нюанс е най-добър!?
test flat frames with canon 550d.jpg
test flat frames with canon 550d
И за да не съм капо, ще кача една снимка стакната на Розете небула от първата ми вечер с гидиране и прикрепен Canon 550D.
Сумарно е около 140мин. време, с кадри на iso 1600, 25кадъра по 60сек. и другите са по 120сек. на кадър. Явно обаче кадрите са къси и трябва да ги дигна над 3мин. Или понеже Канона е стоков не успява да хване излъчваната червеникава светлина от мъглявината. Гидирането се справяше добре миналата вечер и издържаше над 4мин. на кадър преди да почне да разтяга звездите видимо.
розете небула  DSS capasigma only light frames.jpg
розете небула DSS capasigma only light frames.
rossete nebula Light, DARK, BIAS, FLAT frames maximum engine stack DSS.jpg
rossete nebula Light, DARK, BIAS, FLAT frames
Розете небула тест.jpg
Розете небула тест

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » вт апр 02, 2019 21:40

До сега не съм се замислял, но да попитам: цветът на флата влияе ли на цвета на изображението? :?
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Препоръка за монтировка
    от alekt » ср мар 18, 2015 12:10 » в Астрономическа техника
    1 Отговори
    417 Преглеждания
    Последно мнение от Insomniac
    ср мар 18, 2015 13:36