Избор на телескоп и окуляри за начинаещ

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Zizo
Регистриран: пон апр 16, 2018 15:57

Избор на телескоп и окуляри за начинаещ

Мнение от Zizo » ср май 23, 2018 15:11

Здравейте,
последните 2 месеца водя ресърч и колкото повече чета толкова ставам по объркан. Затова реших да поискам професионално мнение от професионалисти , а именно от вас.
Сега по същество колебая се за :

1. celestron 90 mac 90/1250 примерно с барлау и някой друг окуляр , но май образът е затъмнен. Плюсът е ,че е компактен. Не съм сигурен ,като увеличение колко му е максът.

2. Skywatcher 130/650 heritage : плюсът е ,че е компактен , но ми се струва , че 650 е малко фокусно разтояние и има възможност барлоу леща да губи фокус. Дават го макс 260 увеличение.

3. Skywatcher 203/1200 (8") dobson с максимално увеличение без да се разваля образът го дават 400 мисля. Минусът е ,че с барлоу , околяр / зуумер и колиматор стават 1000 лв. И не е много подвижен, освен това изисква място за въртене , което е малко рисково.

Разбира се мога да поръчам от интернет , но ме притеснява ,че ако е нов може да дойде с дефект или пък , ако поръчам от olx също , както се казва може нещо да не е наред .
Приемам всякакви забележки и мнения. Бюджетът да кажем е 800 ,може и до 1000 лв.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Re: Избор на телескоп и окуляри за начинаещ

Мнение от magi208 » ср май 23, 2018 15:58

Добре дошъл във форума :)
Тук повечето сме професионални аматьори :mrgreen:
Щом още не те е хванала "апертурната треска" , значи малко си чел !
Съвсем накратко :
Фокусното разстояние го остави по-назад в критериите при избора. Максималното полезно увеличение също .
На първо място изгледай малко клипчета, за това как се виждат космическите обекти през телескоп .
След това виж дали можеш да посетиш някоя астросбирка , за да се запознаеш със силните и слаби страни на различните оптически системи . И да погледаш "на живо" .
Астрономите любители са отзивчиви хора и никой няма да откаже съдействие .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » ср май 23, 2018 16:04

Най-важният параметър на един телескоп е диаметърът на главното му огледало. От трите посочени взимай Skywatcher 203/1200 (8") dobson, тъй като е с най-голям диаметър на огледалото и ще виждаш най-много детайл по обектите (планети примерно). Останалите два посочени телескопа повече спадат към категорията "играчки", и има шанс да се разочароваш. Иначе повече увеличение от 240x надали ще ти се налага изобщо да ползваш, даже в повечето случаи ще ползваш към 120x увеличение. Нямаш представа колко бързо започва да мърда обекта при такива увеличения, а и рядко атмосферните условия ще ти го позволят. Аз имам този Skywatcher 203/1200 (8") dobson и съм много доволен, според мен е идеален компромис между преносимост и качество за парите си. Тръбата мисля, че тежи около 8кг, което не е много. Стойката и тя тежи 8кг. Но ти ги носиш по отделно. Не вярвам 8кг да са проблем, за когото и да било. Този телескоп таман ти влиза в бюджета до 1000 лева и ще ти върши работа дълги години. Това е моето мнение, нека и други кажат.

P.S Не очаквай да видиш изображения тип Хъбъл, през който и да е било телескоп. Както е написала magi, най-добре първо виж клипчета в нета или отиди на някоя астросбирка да погледнеш през различни телескопи, за да имаш правилна нагласа какво ще виждаш.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Zizo

Мнение от Zizo » ср май 23, 2018 16:29

Благодаря много за инфото :) бях гледал клипчета на добсъна 8” и той изглежда доста по сериозен от другите два. Значи да скачам на голямата туба :)

petar1

Мнение от petar1 » ср май 23, 2018 16:39

Да, този телескоп идва с окуляри 10mm и 25mm. И може после да си вземеш едно 2x барлоу до 100 лева, за да постигаш 240x увеличение за планетите, тъй като с 10mm окуляр постигаш 1200/10 = 120x увеличение. Слагаш 2x барлоу и става 240x. Луната и планетите са най-атрактивни за гледане :) Има нужда и време окото да свикне с детайлите. В смисъл с всяко гледане на планетата ще виждаш все повече мънички детайли спрямо първото ти гледане. В смисъл трябва търпение при гледане през телескопа, тъй като атмосферата трепери и от време на време се прояснява образът, където виждаш детайлите.

Нали за този телескоп говориш -> https://www.amazon.com/SkyWatcher-S116 ... 00Z4G3PRK??
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Zizo

Мнение от Zizo » ср май 23, 2018 16:51

Ами ето този ,но не знам дали ще имат в наличност , а относно линкът май не доставят до БГ. http://telescope.bg/bg/skywatcher.html — този от 375.
Разбира се може и да не е този. Какъвто кажете , че би вършил работа :)

petar1

Мнение от petar1 » ср май 23, 2018 16:59

Да, за същия телескоп имах предвид (този от 375 евро). Мисля, че ще е идеален :) Иначе не мога да кажа от кой магазин ще е най-добре да се вземе, поразтърси се, може да им звъннеш на Андромеда дали го доставят до БГ.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
Antibug
Регистриран: вт мар 20, 2018 08:58

Мнение от Antibug » ср май 23, 2018 17:13

Доставят го съвсем скоро го взех от тях. Боряна ми помогна доста в избора. Пристигна в два кашона толкова добре опаковани че няма шанс да има проблеми при транспорта. Нямат го наличен но за около седмица дойде. Цената им е много добра а и на всеки въпрос ми бе отговорено професионално.
Купи си го от Андромеда и няма да съжаляваш.

http://telescope.bg/bg_skywatcher/skdob8p.html
Celestron Nexstar 127 SLT GoTo
10mm Super Plossl
25mm Super Plossl
Meade 6 mm
Barlow Celestron x2
Плевен Антибъг ЕООД

Zizo

Мнение от Zizo » ср май 23, 2018 17:26

Супер значи това ще да е :) п.с. не знам дали има някаква защита ,която бих могъл да поставя за всеки случай понеже мисля ,че е 112см. Тубата и да не стане сакатлък :D :D
Omegon Pro Newton N 203/1000 + EQ 5

Потребителски аватар
Antibug

Мнение от Antibug » ср май 23, 2018 17:36

В кашона има много подходящи за транспорт в кола стиропорени подпиралки които много удобно се ползват за стойка в кола. Моята кола има малък багажник но на предната седалка се вози с две от тези легла и е много удобно да не шава.
Окулярите са доста добри като за начинаещ като мен и ако си вземеш една барлоу леща може би ти стигат за начало
Намирам един недостатък на добсъна за градско гледане: ако гледате през тераса или прозорец и искате да гледате нещо което е ниско на хоризонта и наведете телескопа той сочи към стената. Обмислям да му направя крачета които да навивам вместо малките под стойката но да са поне 20 см за да го повдигат.
Друго което ме притеснява е че при въртене има едно рязко поместване а не плавно което предполагам се дължи на повече стягане и явно трябва да поразхлабя главния голт на двата ринга долу в стойката.
10mm Super Plossl
25mm Super Plossl
Meade 6 mm
Barlow Celestron x2
Плевен Антибъг ЕООД

Zizo

Мнение от Zizo » ср май 23, 2018 17:44

Супер , предполагам ,че и колиматор :) лазерен ще трябва ...

Потребителски аватар
Antibug

Мнение от Antibug » ср май 23, 2018 17:54

Честно казано аз имам но мисля че можеш и с просто една капачка с малка дупчица в средата. Има безброй клипчета как става и без лазер. Поръчай добсъна и докато го чакаш си немери хубава барлоу леща. Стискай палци като дойде да е ясно небето. Сглобява се стойката за под 1 час.
10mm Super Plossl
25mm Super Plossl
Meade 6 mm
Barlow Celestron x2
Плевен Антибъг ЕООД

Zizo

Мнение от Zizo » ср май 23, 2018 18:07

Ами поръчката най вероятно ще стане след 2 седмици. Иначе да ще проверя в нета за колимацията :) ,а принципно задължително ли е да търся тъмни места да кажем извън градът ? Благодаря много пак на всички за помощта :)

Потребителски аватар
Antibug

Мнение от Antibug » ср май 23, 2018 18:12

Тъмно място извън града търси ако искаш да се впечатлиш. Ако просто искаш да поогледаш луната или Юпитер може и в града. Ако си на тъмно се вижда всичко по-детайлно. Знам че е сложно да се измъкнеш от ежедневието особено с жена и деца които не се отделят от теб но от време на време излизай на тъмно за да видиш истинските възможности на телескопа ти.
10mm Super Plossl
25mm Super Plossl
Meade 6 mm
Barlow Celestron x2
Плевен Антибъг ЕООД

Zizo

Мнение от Zizo » ср май 23, 2018 18:14

Иначе относно крачетата идеята е яка:)

Zizo

Мнение от Zizo » ср май 23, 2018 18:16

Ами да определено ще се пробва и на много тъмно място предполагам ,че ще е доста яко :)

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » ср май 23, 2018 19:31

Antibug написа:
ср май 23, 2018 17:36
В кашона има много подходящи за транспорт в кола стиропорени подпиралки които много удобно се ползват за стойка в кола. Моята кола има малък багажник но на предната седалка се вози с две от тези легла и е много удобно да не шава.
Окулярите са доста добри като за начинаещ като мен и ако си вземеш една барлоу леща може би ти стигат за начало
Намирам един недостатък на добсъна за градско гледане: ако гледате през тераса или прозорец и искате да гледате нещо което е ниско на хоризонта и наведете телескопа той сочи към стената. Обмислям да му направя крачета които да навивам вместо малките под стойката но да са поне 20 см за да го повдигат.
Друго което ме притеснява е че при въртене има едно рязко поместване а не плавно което предполагам се дължи на повече стягане и явно трябва да поразхлабя главния голт на двата ринга долу в стойката.
Здравей, в темата за твоя телескоп ти споменах за лагер за плавно въртене, но явно не си обърнал внимание.
Ето линк ако на някой с добсън четящ тука му потрябва:

https://avlonbg.com/bg/aksesoari-za-mas ... &results=3

В същия сайт има и колелца със заключване:

https://avlonbg.com/bg/kolelca-za-mebel ... q08-s.html

3 броя и имаш мобилен телескоп.

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » ср май 23, 2018 19:39

Ако си от София отиди направо във Андромеда, там са налични телескопите на момента и можеш да го видиш на живо и да си го купиш веднага за същите пари . Освен това Боряна и Валери ще ти кажат какви допълнения да си вземеш и тях също ги има на място.
200мм са идеални дори за средно напреднали астрономи, телескопът е идеален и не го мисли :wink:
Конус Гигант модифициран -15x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher PX 254 mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Zizo

Мнение от Zizo » ср май 23, 2018 20:13

От София съм дам ами след две седмици ще се поръчва :)

Потребителски аватар
Misho89
Регистриран: ср яну 13, 2010 10:43
Контакти:

Мнение от Misho89 » ср май 23, 2018 20:41

Начинаещите астрономи обикновено имат големи очаквания от това какво ще видят през телескоп, особено от хвален като този :D , добре е преди покупката да се излезе на някоя сбирка за да не остане човек разочарован.
Всеки си има свои представи и очаквания, аз съм показвал на приятели и повето от тях не останаха очаровани, малко бяха които казаха ехааа. :D
Телескоп:Sky Watcher Esprit Triplet Apo 100mm, Sky Watcher Quattro 10CF/Baader 2" Diamond Steeltrack focuser
Монтировка: Ioptron CEM60
Гидиращ:ZWO 16.5mm OAG,TS 50mm Guide Scope
Камери- ASI1600mm pro, ASI224MC
Филтри: Astrodon 36mm LRGB E series Gen2 +Ha 5nm, OIII 3nm, SII 3nm, Astronomik CLS CCD
Колиматори:Farpoint 2" Collimation Kit
Други:ZWO EFW 36mm, QHY PoleMaster, Sky-Watcher f/4 aplantik coma corrector , Sky-Watcher SWA-70 (2")
https://www.astrobin.com/users/Misho89/

Zizo

Мнение от Zizo » ср май 23, 2018 21:04

Ами за момента съм със спотинг скоуп x60 може да се увеличи с лещи ,но на по големи увеличения губи фокус и не е зле и с x60 /80 представям си с телескопа :)

Zizo

Мнение от Zizo » ср май 23, 2018 22:02

Въпреки , че да спотинга не е сириозно нещо в смисъл не е телескоп :) аз затова искам по сериозно и ще се поръчва ...

Потребителски аватар
Antibug

Мнение от Antibug » чет май 24, 2018 10:28

Synergon написа:
ср май 23, 2018 19:31
Antibug написа:
Здравей, в темата за твоя телескоп ти споменах за лагер за плавно въртене, но явно не си обърнал внимание.

Лека.
Да прав си четох даже гледах и въпреки това направо забравих за този вариант. Ще поръчам направо. А дали има размери и лесно ли се монтира. За краката ясно но ми се искаше да не го преправям а просто на същите резби да навивам по-големи крачета направени от тръба с болт заварен накрая. Но ако крачетата са достатъчно високи може да няма нужда от крачета.
10mm Super Plossl
25mm Super Plossl
Meade 6 mm
Barlow Celestron x2
Плевен Антибъг ЕООД

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » чет май 24, 2018 13:00

Да прав си четох даже гледах и въпреки това направо забравих за този вариант. Ще поръчам направо. А дали има размери и лесно ли се монтира. За краката ясно но ми се искаше да не го преправям а просто на същите резби да навивам по-големи крачета направени от тръба с болт заварен накрая. Но ако крачетата са достатъчно високи може да няма нужда от крачета.
Здравей,
лагера си идеален размер за 150, 200 и 250 добсън. Монтира се само за основата, а на горната му част си ляга на него плоскостта която се върти. Имай предвид, че почва да се върти доста лесно и затова бях решил този проблем с една разрязана на няколко парчета кухненска гъба за миене. Завират се 3-4 дунапренчета между плоскостите, за да създават малко триене.
Колелцата си взимах 2 без въртене и без спирачка от същия модел , а само едно въртящо със спирачка.
Но така се налага да завиваш като го местиш. Ако сложиш 3 въртящи се със спирачка го движиш както си искаш
с лекота.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
Antibug

Мнение от Antibug » чет май 24, 2018 14:54

Освен с кърпа за очила има ли и някакъв спрей препарат с който да се почистват опипани и запрашени окуляри. Имам спрей за монитори с който почиствам всякакви повърхности но не посмях да пръсна и окулярите.
10mm Super Plossl
25mm Super Plossl
Meade 6 mm
Barlow Celestron x2
Плевен Антибъг ЕООД

barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01

Мнение от barbwire78 » чет май 24, 2018 16:46

Пробвай с клечка за уши с много мааааалко дестилирана вода и финни кръгови движения без никакъв натиск... минаваш с една клечка и повтаряш със следваща докато не останат никакви следи... Поне така си чистя обективите на фотоапарата...

Потребителски аватар
Antibug

Мнение от Antibug » чет май 24, 2018 17:08

Synergon написа:
ср май 23, 2018 19:31
Antibug написа:

Лека.

Гледах в бриколаж колелца с болт на тях. Ако съвпада резбата и размера мога да навия директно колелцето без да дупча стойката. Някой със същия телескоп може ли да премери болта на крачето за да ида направо след работа до бриколаж защото ако ида първо до вкъщи изпускам бриколаж.Не помня какъв беше болта.
10mm Super Plossl
25mm Super Plossl
Meade 6 mm
Barlow Celestron x2
Плевен Антибъг ЕООД

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » чет май 24, 2018 19:57

Винта е М10 (10мм), това е крачето на Добсън стойката на телескоп 254мм, нека Синергон да потвърди дали са еднакви със тези на 200мм аналог :)
14.jpg
Конус Гигант модифициран -15x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher PX 254 mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » чет май 24, 2018 20:14

Хектор написа:
чет май 24, 2018 19:57
Винта е М10 (10мм), това е крачето на Добсън стойката на телескоп 254мм, нека Синергон да потвърди дали са еднакви със тези на 200мм аналог :)
14.jpg
Здравейте,
нещо подобно са ако не и същите. Винтове за дърво. Не са на резба.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
Antibug

Мнение от Antibug » чет май 24, 2018 22:40

Значи отпада колелцето с винт. Явно ще е това с планката за 4 видийки.
10mm Super Plossl
25mm Super Plossl
Meade 6 mm
Barlow Celestron x2
Плевен Антибъг ЕООД

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение