Избор на камера

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Избор на камера

Мнение от barbwire78 » съб окт 14, 2017 14:59

Здравейте, тъй като вече от една година се мъча с ДСЛР и постигам някакви незадоволителни резултати, пък и се сдобих с теснолентови филтри (Благодарности на Тони-neptun), искам да ъпдейтна системата с някаква моно камера, обаче идея си нямам каква... Да кажем че бюджета ми е до 1000лв макс и търся камера, която да се справя задоволително с мъглявини и галактики (планетарните не ме влекат). Ето тази съм я загледал: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... amera.html , но някой с повече опит може да препоръча нещо друго...

Благодаря и поздрави :)
Изображение

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Re: Избор на камера

Мнение от Synergon » съб окт 14, 2017 17:24

Здравей,
правилно си се насочил към ZWO.
За да добиеш представа коя как е оценена, направо на сайта им виж този линк:

https://astronomy-imaging-camera.com/as ... comparison

Може да си сравниш коя какви предимства има и после вече да търсиш по ценови диапазон.
Но без охлаждане не си струва за сериозни цели да се купува.
Въпрос на бюджет все пак.
Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Линк за библиотеката с книги последна версия 35000:
https://drive.google.com/file/d/1VX6zdh ... sp=sharing

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Потребителски аватар
mitkog87
Регистриран: нед юни 19, 2016 20:58
Контакти:

Мнение от mitkog87 » съб окт 14, 2017 19:24

Synergon написа:Здравей,
правилно си се насочил към ZWO.
За да добиеш представа коя как е оценена, направо на сайта им виж този линк:

https://astronomy-imaging-camera.com/as ... comparison

Може да си сравниш коя какви предимства има и после вече да търсиш по ценови диапазон.
Но без охлаждане не си струва за сериозни цели да се купува.
Въпрос на бюджет все пак.
Лека.
+1
Telescope: Skywatcher 200 PDS f5
Mount: NEQ6 Pro SynScan GoTo EQMOD
Eyepieces: SkyWatcher LET 25mm, SkyWatcher LET 2'' 28mm, BST Starguider ED 5mm, MEADE 5000 HD-60 6.5mm,
Baader Hyperion 8mm, 17mm + fine tuning rings
2.5x APO Barlow - Revelation Astro, 2x Barlow, Baader MPCC, 2" HOTECH SCA crosshair laser collimator.
Filters:1.25" color filter - #12, #23A, #56, #80A, Baader UV/IR-Cut/ L Filter 1.25", Meade Series 4000 Filter: ND96 1.25", Crystalview Moon Filter 1.25"

Cameras: Canon EOS 600D (unmodified), ZWO ASI224MC (+self made peltier cooler - Delta T: 12°C below ambient)

Потребителски аватар
barbwire78
Контакти:

Мнение от barbwire78 » съб окт 14, 2017 20:19

Да съгласен съм за охлаждането, ама цените скачат много... Иначе не ми се вижда сложно да си направя едно охлаждане с пелтие елементи.
Изображение

Потребителски аватар
mitkog87
Регистриран: нед юни 19, 2016 20:58
Контакти:

Мнение от mitkog87 » съб окт 14, 2017 20:22

barbwire78 написа:Да съгласен съм за охлаждането, ама цените скачат много... Иначе не ми се вижда сложно да си направя едно охлаждане с пелтие елементи.
...а и има клипове в нета, за това как може да си направиш! :D
Telescope: Skywatcher 200 PDS f5
Mount: NEQ6 Pro SynScan GoTo EQMOD
Eyepieces: SkyWatcher LET 25mm, SkyWatcher LET 2'' 28mm, BST Starguider ED 5mm, MEADE 5000 HD-60 6.5mm,
Baader Hyperion 8mm, 17mm + fine tuning rings
2.5x APO Barlow - Revelation Astro, 2x Barlow, Baader MPCC, 2" HOTECH SCA crosshair laser collimator.
Filters:1.25" color filter - #12, #23A, #56, #80A, Baader UV/IR-Cut/ L Filter 1.25", Meade Series 4000 Filter: ND96 1.25", Crystalview Moon Filter 1.25"

Cameras: Canon EOS 600D (unmodified), ZWO ASI224MC (+self made peltier cooler - Delta T: 12°C below ambient)

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Мнение от neptun2 » пон окт 16, 2017 14:11

Ако беше толкова лесно с охлаждането нямаше хората да дават такива пари за камери които го имат. Пелтието добре, но трябва да имаш и много добра изолация на сензора от околната среда за да не получиш конденз когато охладиш чипа. Също така хубаво е да е регулирано охлаждането така, че да можеш да държиш постоянна температурата на сензора при променяща се околна температура. Монохромна камера с охлаждане е един много добър избор за снимане на дълбоко небе. ASI 178 е с хубав сравнително безшумен чип, но самият чип е малък. Трябва да си сметнеш с твоето фокусно какво поле ще ти даде и дали ще ти е достатъчно за обектите които си харесал. Много добър сайт за целта е този:

http://www.astro.shoregalaxy.com/dslr_calc.htm
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel, Astrodon I-series Gen 2 36mm LRGB filters, ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: CFF 135mm f6.7 triplet refractor + cff flattener
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
Eyepieces: Nagler 11mm type6, Pentax XW 7mm, Televue 2X barlow 1.25"

Моите снимки:
http://www.astrobin.com/users/neptun/
https://telescopius.com/profile/neptun/

Потребителски аватар
barbwire78
Контакти:

Мнение от barbwire78 » пон окт 16, 2017 15:34

Всъщност в Стелариума излиза по-нагледно какво точно ще се види, и за този чип (7,4 x 5,0мм) и 400мм рефрактор, Плеядите почти се побират в полето, което ме урежда... Пък и EQMOD има един плъгин, с който може да се снима в режим мозайка. Значи засега минавам на този вариант: http://www.astroshop.eu/cameras/zwo-cam ... r_1_select , естествено и филтърно колело...

Поздрави
Изображение

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » вт окт 24, 2017 19:20

Драсти.

Може ли и аз добронамерено да се включа

Първо - направи ми впечатление, че казваш, че незадоволителните резултати според теб се дължат на ДСЛР. Сериозна грешка! Зависи какво снимаш, разбира се, но дори и с немодифициран апарат можеш да снимаш доста неща. Казвам го от собствен опит, дори миналата година снимах галактика с немодифициран канон, въпреки, че имам камера.

Второ - ако мислиш, че астро камерите имат само плюсове - грешка. С тях се работи доста по- тегаво, в сравнение с ДСЛР. Обработката също е доста по-обемна. Затова аз лично от днешната ми камбанария, бих овладял първо фотоапарата, а камерата бих оставил за когато се чувствам по- напреднал. Определено вярно е, че с астро камера се получават по- хубави резултати...в повечето случаи. Макс-им е живо доказателство, че с фотоапарат и то непретенциозен, се правят чудеса. Ако си тръгнал да си охлаждаш сам снимачното у-во, по- добре си купи канон на старо,изкорми го, и го охлади. ще ти излезе под 1000 лв. В нета съм виждал много указания за охлаждане на ДСЛР и нито едно за ССД. Може и да бъркам. Във всеки случай човек тук от форума направи много хубаво охлаждане ан канона си.

Трето - монохромните камери са незаменими за теснолентово снимане, с което са много подходящи за места със светлинно замърсяване. ОБАЧЕ зависи от филтрите. Не всички теснолентови филтри за подходящи за снимане от града. колкото и да имат претенциите да не пропускат "паразитна" светлина.

Четвърто. Прегледай хубаво мненията за този ЦМОС. Принципно ССД са МНОГО по- чувствителни от ЦМОС. Може би има някакви нововъведения, честно казано не съм се интересувал. Но все пак го премисли - дали с ЦМОс матрица ще можеш да снимаш през теснолентови филтри? Да не се окажеш кофти изненадан - напр. правиш 20 мин. снимка и виждаш едвам едвам някакви очертания на обект...и съответно с колко ще се вдигне общото експозиционно време, за да постигнеш съответния резултат...

Общо взето тия размисли и страсти ми идват в главата, надявам се да не е било напразно бръщолевене, а да ти е полезно мнението ми.

ПП между другото има една много хубава безплатна програмка - astro calculator. Въвеждаш фокусното разстояние, през какво снимаш, и то ти показва как ще изглежда съответният обект. Много ми е полезна като решавам какво да снимам.

Успех :thumbsup:
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
barbwire78
Контакти:

Мнение от barbwire78 » вт окт 24, 2017 22:32

Мерси за препоръките, но вече съм се хванал на хорото с теснолентовото снимане и от миналата седмица вече съм горд собственик на QHY9 плюс филтърното колело и теснолентовите филтри (бившите чаркаляци на Тони-neptun)... Ясно ми е че с Каноните стават чудесни резултати, ама аз съм си фен на Никон и менюто на канона ме побърква... А иначе разликата в шума между дслр и моно камерата е умопомрачителна, особенно като се охлади чипа под 20 градуса... Единственото нещо, с което се боря тия дни е кабелния мениджмънт, ама ще станат нещата :) Фотоапарата съм го овладял на прилично ниво, все пак продавам снимки в shutterstock, но за астро точно тоя Никон на мен лично не ми харесва... Живот и здраве другия месец дано има ясни нощи ще направя първите тестове на QHY9.

Поздрави
Изображение

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » пет ное 24, 2017 07:40

barbwire78 написа:...ама аз съм си фен на Никон и менюто на канона ме побърква...
Кой с каквото е свикнал. Аз се оправям безпроблемно с менюто на Сони
(знаете какви са отзивите за него), а тия на Никон и Канон ме карат да се
питам (дори само след няколко минутно лутане из тях) защо още не съм
изхвърлил техниката през балкона...
Scopes: 8" F/5 carbon tube newtonian, Zambuto primary & 1/30λ Antares flat.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian 'Black widow' & 1/30λ Antares flat.

EQ mounts & platforms: Sumerian Optics dobsonian equatorial platform L-45°
Modified HEQ5 with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight bar.

Eyepieces: Pentax XP 3.8, XО-5, XF 8.5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: ZWO ASI533MC-Pro, Sony A7RII, Minolta α-7, Minolta α-7 Limited.
Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 35-70/4, AF 70-210/4.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пет ное 24, 2017 12:21

barbwire78 написа:Мерси за препоръките, но вече съм се хванал на хорото с теснолентовото снимане и от миналата седмица вече съм горд собственик на QHY9 плюс филтърното колело и теснолентовите филтри (бившите чаркаляци на Тони-neptun)... Ясно ми е че с Каноните стават чудесни резултати, ама аз съм си фен на Никон и менюто на канона ме побърква... А иначе разликата в шума между дслр и моно камерата е умопомрачителна, особенно като се охлади чипа под 20 градуса... Единственото нещо, с което се боря тия дни е кабелния мениджмънт, ама ще станат нещата :) Фотоапарата съм го овладял на прилично ниво, все пак продавам снимки в shutterstock, но за астро точно тоя Никон на мен лично не ми харесва... Живот и здраве другия месец дано има ясни нощи ще направя първите тестове на QHY9.

Поздрави
Браво ! Страхотна камера избра в крайна сметка !
И до момента сензора Kodak KAF8300 е нещо , което дори най-новите сензори трудно оборват .
Със здраве да си я ползваш и с много удоволствие от резултатите !
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

ceco_bet
Регистриран: ср мар 17, 2010 02:50

Мнение от ceco_bet » пет ное 24, 2017 22:57

И аз реших да пробвам да снимам планети и поръчах asi120mc

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение