Ревю на Skywatcher Esprit 100 Super Apo Triplet рефрактор

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

ceco_bet
Регистриран: ср мар 17, 2010 02:50

Re: Ревю на Skywatcher Esprit 100 Super Apo Triplet рефракто

Мнение от ceco_bet » вт юни 13, 2017 14:53

tonygl написа::evil: Offtopic-а взе да става много.
Нека темата остане на ниво тестове, положителни страни и забележки за този модел. Идеята беше единствено да се запознаем подробно с модела, тъй като е полезно когато някой реши да си взима или не какво да очаква. Тук вече почва три теми да има.
Точно така, темата е за да може всеки който има възможност да прецени дали да инвестира.Тъй като аз ползвам моите два сензора на главата :) мен ме интересува дали се виждат детайли по "пръстените" на Юпитер, спъниците дали имат овална форма, също и дали крайните пръстени са по контрастни от на рефлектора. ? Детайли по обръчите на Сатурн и дали предполагаемият по висок контраст на рефрактора показва повече цветове по Сатурн ? За Марс е рано но мисля че детайлите по Марс са много добър критерий.Защото телескопите не са само обективи и все още има хора които гледат през тях.

christovantceti
Регистриран: вт дек 27, 2011 18:51
Контакти:

Мнение от christovantceti » ср юни 14, 2017 11:53

Нека за момент да забравим за интерферометрията, автоколимациониите и др . лабораторни тестове. Дори и най-редовия астролюбител разполага с всичко необходимо да тества оптиката на своя телескоп. Нужно е единствено да го насочи към някоя звезда. Звездният тест е задължителен етап от тестването на всеки телескоп. По ред причини разчитането на резултатите не е много лесно. Използуването на Ронки и/или Фуко окуляр дава доста по-голяма прегледност. Аз Ви препоръчвам да се сдобиете с Ронки окуляр, тъй като интерпретацията на ронкиграмите е много интуитивна що касае основните аберации - сферична, кома и астигматизъм. Както е добре известно Ронки и Фуко тестовете по същество са качествени, т.е. по тях не може да измерите вълновия фронт и количествено отклоненията на оптичните повърхности. Тук идва големият въпрос, а възможно ли е звездният тест да бъде и количествен? Отговор дават двама братя французи Родие. В началото на 90-те години в Чилийската обсерватория те разработват математическа методика за анализ на дефокусирани звезди, чрез която по реверсивен път възстановяват вълновия фронт. На кратко при този тест се обработват компютърно интра- и екстрафокален разфокусиран в точно определена степен образ на звезда. Компютърът изчислява полиномите на Цернике и дава възможност за синтетична интерферограма, ронки и фукограма. Всичко, което е нужно за този твърде интересен тест са телескоп, ccd камера и компютър. Ако имате време и желание ще ми бъде много интересно да видя резултатите. В допълнение, тъй като говорим за рефрактор изследванията може да се проведет по звезди в различен спектрален клас, напр. Сириус и Бетелгейзе.
P.S. Потърсете в нета има доста информация за Roddier test, както и безплатен софтуер.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » ср юни 14, 2017 12:52

Имам желание и на мен ми интересно да видя резултатите от Родие теста. CCD, RGBL филтри, телескоп и компютър има :) Как обаче влияе сиинга на такъв тест ? Има и едно прадпазно стъкло пред чипа на CCD-то, който вероятно ще вкара някаква грешка в цялата работа.
P.S. Прочетох малко от документацията. Трябва си добър сиинг и дълга поне 30с екпозиция за да се неутрализира максимално ефекта.

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » ср юни 14, 2017 14:10

Да, определено видимостта е от критично значение, но тук по-скоро са нужни множество много кратки експозиции от няколко стотин до 2 хиляди, които се стакват. Това до голяма степен елиминира атмосферните смущения. Ценното при този тест е , че виждате крайния резултат на цялата оптична с-ма, което е от най-голямо значение за редовия потребител, при на практика нулеви инвестиции.
Доста е вероятно при успех да сте сред пионерите на теста на Родие по нашите ширини.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » ср юни 14, 2017 14:18

Значи евентулано се минава на планетарна камера ? С монохромното CCD ще е бая времеемко да правя 2000 кратки екпозиции предвид, че изчитането му трае няколко секунди. Планетарната камера с която разполагам обаче е цветна и е CMOS. Другото, което видях и ще е зор, че двете дефокусирани звезди трябва да са еднакви като големина в рамките на 3 пиксела...

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » ср юни 14, 2017 16:50

От снощи се дебнем с облаците и по-точно с пролуки м/у тях и в крайна сметка успях да щракна рано сутринта към 5 една първа лунна светлина.
Прилагам снимката в пълен размер, както и два фрагмента.
Въпросът за който искам вашето мнение е дали това, което се наблюдава е латерална хроматична аберация или дисперсия от атмосферата,
както и оценка на кадъра като цяло. Отгоре се наблюдава синьо, а отдолу червено. Отляво няма никакъв хроматизъм.
А съжаление, не помня ориентация на фотоапарата по време на снимката, но мисля, че вертикалата беше горе-долу по оста на аберацията.
Предстои допълнителен тест с въртене на тръбата и/или с коректор за атмосферна дисперсия. За съжаление с тези облаци е голяма мъка да се тества сега.

първа светлина
сегмент горе
сегмент долу
Последна промяна от tonygl на ср юни 14, 2017 19:35, променено общо 1 път.

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » ср юни 14, 2017 18:06

Прилича на класическа атмосферна дисперсия - сините лъчи отгоре, червените отдолу.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » ср юни 14, 2017 20:39

жив и здрав да си да го използваш с удоволствие и да те радват резултатите.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :

На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :

И зелено лазерче 80 мW нямам

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » чет юни 15, 2017 23:43

Мерси Касабов :)

Прилагам снимки от преди малко за коментиране.
Арктур и Вега.
Прикачени файлове
Arcturus.JPG
Arcturus.JPG (14 KиБ) Видяна 1529 пъти
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2017:06:15 23:34:11
Image taken on:
чет юни 15, 2017 20:34
vega.JPG
vega.JPG (11.58 KиБ) Видяна 1529 пъти
EXIF-Data show/hide
2017:06:15 23:33:20
Image taken on:
чет юни 15, 2017 20:33

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » пет юни 16, 2017 10:23

Това кропове ли са? Качеството на снимките е доста лошо и ми се вижда като, че ли има някаква обработка по дупките около звездите!? Трябва целия кадър за оценка и звездите да не са разтеглени. Демек тестовете трябва да са с прецизно водене...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » пет юни 16, 2017 11:10

Кропове са. Правих набързо бе никакво водене и лошо засеверяване. Засега толкова.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » пет юни 16, 2017 11:32

И по точно зуум и след това кроп

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » пет юни 16, 2017 14:20

Няма смисъл от зуумове и кропове. Хубаво е да се видят ъглите и целия кадър, за да се прецени цялостната корекция и настроика на обектива. Гледай, като снимаш да си в гъстите от звезди части на Млечния път. Арктур е далече от равнината му, а Вега е леко встрани....
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » пет юни 16, 2017 20:55

Идеята на кроповете беше да се види халото и цветовете за аберации. Ще направя и снимка на гъсто населен регион скоро рабира се :)

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » съб юни 17, 2017 15:14

Здравейте,

Да отговоря и какъв е резултата от визуалното, тъй като имше хора, които се интересуваха като ceco_bet.
По принцип този телескоп се води с доста криво поле ако не се ползва флатенер. Колко криво е в действителност ще покажат по-нантъшни тестове, които съм планирал като ползвам CCD inspector софтуер-а.
Хвърлих онзи ден един поглед на Юпитер без флатенер (тъй като още не бях сглобил по-долната система), който беше отстрани на полето и реално беше с формата на яйце, а спътниците комети. Центрирах го и при това положение нямаше изкривяване ( както бях писал преди бяха ми казали, че без флатенер, чипът трябва да е колкото на уеб камера за да не виждам кривината на полето). Това, което видях на 69x увеличение беше доста обещаващо защото дори при това малко увеличение успявах да видя детайли и дори съвсем малко кръгче на червеното петно. Наблюдаваше се и въпросната хроматична аберация от дисперсия на атмосферата. Има ли вероятност окулярът да прави хроматична аберация, тъй като не е маркиран като APO ? :)
Предстои да тествам с флатенер. Флaтенерът дава право поле точно на 63 мм от външната си леща по спецификация. За нормални визуални наблюдения допускам някакво отстояние от последната леща на окуляра и приемам, че там му е фокусната равнина и съвпада с тази на телескопа с флатенер и се надявам полето да е достаъчно право за да няма описания по-горе ефект на яйце и комети. Ако някой може да каже как да намеря къде се намира точно фокусната равнина на окуляра моля да каже.
Сетъпът за тестване за визуално както нормално така и планетарно се състои от следните елементи:
Флатенер - 2“ удължителна тръба (поради липса на диагонал) така че горе долу да съм около плоската равнина на флатенера на 63 мм – Zoom Окуляр 8-24 – ADC (Коректор на Атмосферната дисперсия - 10x Dani :) ) – Т-Ring – Canon или Око
Надявам се ADC да работи добре след окуляр, тъй като нямам за момента ако не правя/купувам допълнителни адаптери да го монтирам непосредствено след флатенера.

2462

Търсеният ефект е визуално наблюдение с флатенер, както и планетарни снимки чрез eyepiece projection. Eyepiece Projection-a със Zoom окуляр ми дава възможност да експериментирам с фокусно разстояние от 894 мм до 3781 мм. И при визуално и при снимки ще ползвам и ADC за да елеминирам ефекта на атмосфераната дисперсия, която ясно се виждаше при описаното горе наблюдение без флатенер.
Резултати надявам се скоро :)

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » съб юни 17, 2017 17:43

Масово окулярите на отговарят на изискванията за прецизна оптика :(
Понеже се ползват близо до фокалната равнина се предполага , че оптическите аберации нама да имат възможност да се развият поради късият оптически път .
Не съм съгласна с това твърдение , но сега в ерата на ментетата то е много модерно .
Та с други думи един окуляр може да ти извади пълният набор аберации и изобщо не разчитай да го ползваш за оценка на телескопа .
На снимките , които си публикувал нещата изглеждат много добре .
Луната е ниско . Няма начин да няма атмосферна дисперсия .
Като снимаш едно широко звездно поле и всичко ще стане ясно .
Ако още не ти е готово движението на монтировката снимай около полярната звезда , така , че и тя да е в кадър .
А зуум окуляра .. не знам . Мисля , че ще те подведе .... По-добре един прожекционен окуляр за микроскоп .
Какъвто и да хванеш , само да е марков . Ломо , Цайс дори ПЗО . Има ги от 2х до 10х . Може да има и други .
Понеже те са проектирани да прожектират въдху екран , отдалечен на метри от окуляра , съответно са добре коригирани .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » съб юни 17, 2017 19:01

Към този окуляр съм смесени чувства като качество от това, което имам опит с него, Baader e.
С него съм постигал най добрата си снимка на Юпитер чрез Eyepiece projection, но пък от друга страна визуално май е средна работа.
Ако мога да завия Канон-а на друг окуляр назаем, ще пробвам със сигурност.
За звездното поле мисля да е около Deneb а той в средата. Хем е високо, хем на фона на Млечния път.
Този път обаче с идеално подравняване и гидиране, че онази вечер бях скапан и на друго място, трябваше да коригирам 7 градуса грешка по RA, без търсач и вместо него с едно злено лазерче, което опирах в телескопа. Голяма мъка беше.

Това е Юпитера с eyepiece projection с този окуляр и канона през C8.

2017

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » вт юни 27, 2017 00:53

Здравейте,

В събота на Кривонос пуснах няколко тестови кадъра на зенит по Вега.
Наблюдава се ефектът със синьо/червено. Особеното тук е, че явно не е атмосферна дисперсия предвид, че снимах на зенит на 85 градуса.
Другата особеност е че се наблюдава при определено насищане на звезда, т.е. ако пусна Вега на експозиция половин секунда се вижда, но на по дълга изчезва в халото. Увеличавайки времето съседни по-слаби звезди добиват този ефект, докато по-слабите все още го нямат...
На дневни снимки също се явява избирателно. Примерно на бяла улична лампа се вижда, доакто в същото време на бяла сателитна чиния на същия фон не се. В целият дневен наземен кадър го има само там, а ярките граници не са малко. Вероятно зависи и от ъгъла на падане на светлината. По принцип оста на синьо/червеното я виждам на около 45 градус спрямо равнината на dovetail-a винаги. Наблюдава се също така ясно ефекта, който Виктор забеляза като на обработени звезди в халото на Вега. В RAW формат е същата работа. Какво мислите по въпроса ? Прилагам трите снимки за анализ и коментар. Ефектът е слаб като цяло, вижда се при зуум, появява се при определи условия като зависимостта според мен е времето на експозиция в съотношение към яркостта, но все пак ме дразни при положениe, че това е АПО и т.н.

Пълноразмерни снимки:
Наземно фокус сат.антена
Наземно фокус лампа
Вега ISO100 exp. 180
Прикачени файлове
Vega_ISO100_180s_25.6.2017_01-19_AM_Altitude_83_Degrees_Crop.JPG
Vega_ISO100_180s_25.6.2017_01-19_AM_Altitude_83_Degrees_Crop.JPG (29.74 KиБ) Видяна 1319 пъти
EXIF-Data show/hide
2017:06:25 01:19:00
Image taken on:
съб юни 24, 2017 22:19
Focus length:
50 mm
Shutter speed:
180 Sec
F-number:
f/0
ISO speed rating:
100
Flash:
Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 1100D
Exposure program:
Manual
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
Vega_ISO100_1s_25.6.2017_01-18_AM_Altitude_83_Degrees_Zoom_500.JPG
Vega_ISO100_1s_25.6.2017_01-18_AM_Altitude_83_Degrees_Zoom_500.JPG (10.51 KиБ) Видяна 1319 пъти
EXIF-Data show/hide
2017:06:25 09:57:48
Image taken on:
нед юни 25, 2017 06:57
terrestrial focus on lamp.jpg
EXIF-Data show/hide
2017:06:23 19:32:52
Image taken on:
пет юни 23, 2017 16:32
Focus length:
50 mm
Shutter speed:
1/320 Sec
F-number:
f/0
ISO speed rating:
100
Flash:
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 1100D
Exposure program:
Manual
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
terrestrial focus on dish.jpg
EXIF-Data show/hide
2017:06:23 19:29:33
Image taken on:
пет юни 23, 2017 16:29
Focus length:
50 mm
Shutter speed:
1/320 Sec
F-number:
f/0
ISO speed rating:
100
Flash:
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 1100D
Exposure program:
Manual
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » вт юни 27, 2017 04:27

Пробвай да завъртиш фотоапарата заедно с флатенера и после още веднъж само флатенера по на 180 градуса .
Има нещо странно . На Вега изглежда добре коригиран и като че корекцията се разваля извън центъра на полето , където флатенера става активен ...
Прилича ми на не много добър флатенер .

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » вт юни 27, 2017 08:37

И двата кропа са на Вега в центъра на полето на експозиция 1с и 180с. Пробвал съм и без флатенер и съм въртял. Все едно е. Ефектът се върти заедно с телескопа и е навсякъде включително в абсолютния център.

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » вт юни 27, 2017 23:40

Ще се повтаря теста със звездно поле. Посъветваха ме да сложа Канона на режим "неутрал" аз понеже по принцип не снимам с фотоапарат
се оказа, че в този профил има шарпренинг, който излиза дори и в RAW формата !?! Затова звездите са били като обработени, защото реално са били такива от самият фотоапарат.

Ето и колимацията. Първата е с толкова разфокусиран звезда колкот да може фотоапарата да почне да я хваща, втората е с доста по разфокусирана звезда. Визуално при фокусиране и разфокусиране ми изглежда лично на мен перфектно, от снимките не съм толкова сигурен и не мога да преценя дали не мърда съвсем леко.
Прикачени файлове
collimation.JPG
collimation.JPG (12.02 KиБ) Видяна 1279 пъти
EXIF-Data show/hide
2017:06:27 23:30:40
Image taken on:
вт юни 27, 2017 20:30
collimation2.JPG
collimation2.JPG (12.65 KиБ) Видяна 1279 пъти
EXIF-Data show/hide
2017:06:27 23:31:50
Image taken on:
вт юни 27, 2017 20:31

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » ср юни 28, 2017 01:45

На мен като на лаик ми изглежда много добре .
Може да попитаме christovantceti за мнение или Виктор .

christovantceti е много в час по темата /може би най в час от всички , които пишем във форума / .
Пиши му и не вярвам да ти откаже да си даде мнението .

Още нещо си мисля ... Дали при обектив , поставен леко на криво спрямо тръбата няма да се получи точно този ефект . При много на криво ще избие видима кома , но при леко кривнат май първо би се видяла такава хроматична аберация , много преди комата .

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » ср юни 28, 2017 10:16

magi208 написа:На мен като на лаик ми изглежда много добре .

christovantceti е много в час по темата /може би най в час от всички , които пишем във форума / .

Още нещо си мисля ... Дали при обектив , поставен леко на криво спрямо тръбата няма да се получи точно този ефект . При много на криво ще избие видима кома , но при леко кривнат май първо би се видяла такава хроматична аберация , много преди комата .
Здравейте,
Винаги ще има хроматична аберация. Каквото и да си купите ще има.
Стъклото е аморфно тяло и не се поддава на прецизиране на 100 %.
Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » ср юни 28, 2017 13:13

Synergon написа:

Здравейте,
Лека.
Те са перфекционисти и всичко трябва да им е перфектно. А за какво щяха да го ползват сигурно вече забравиха :D
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » ср юни 28, 2017 13:42

Не са забравили, не се притеснявай. Придържай се моля към темата по същество. Дали сме перфекционисти или някакви други не не е темата на обсъждане тук.

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » ср юни 28, 2017 13:44

Аа, помня помня :wink: Много обичам да гледам съседката отсреща без хроматична и дисторсий :D Срамежлив съм и за тва инвестирам в техника за целта... :lol:
tonygl, просто има остатъчна хроматична по една или друга причина. Триплета е сложна система за анализ на която само производителя знае параметрите, но при всички положения Esprit-a не е Tackahashi FSQ... Това се вижда доста ясно от тестовете в сайта на Wolfgang Rohr. Това не е им харесвам на АПО тата, трябва да инвестираш половин апартамент за да си спокоен, че всичко е наред :D
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » ср юни 28, 2017 14:14

penko написа:
Synergon написа:

Здравейте,
Лека.
Те са перфекционисти и всичко трябва да им е перфектно. А за какво щяха да го ползват сигурно вече забравиха :D
:rofl:
Конус Гигант модифициран -15x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher PX 254 mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » ср юни 28, 2017 14:39

Victor, искаше снимка с прецизно водене в пълен размер. Етo линка пак, който бях пуснал по-горе
Vega ISO100 180s

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » ср юни 28, 2017 14:50

penko, Хектор,
Коментарите Ви са докладвани за триене като офтопик. Поне като пускате оффтопици може да не "quotе"-вате цялата корепсонденция да заема един екран, ама то въпрос на съобразителност, каквато явно липсва. Сега за една емотиконка хилене един екран пост ! Можете да преместите шегата в раздел "Астрохумор" и да си се хилите там. Аз ви разрешавам да се хилите на мой/наш гръб, все ми е тая, ама не в тази тема.

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » ср юни 28, 2017 14:55

tonygl написа:Victor, искаше снимка с прецизно водене в пълен размер. Етo линка пак, който бях пуснал по-горе
Vega ISO100 180s
ЕЕЕ ми супер си е зверчето ! АПО отвсякъде .
Че аз на тази снимка не виждам никакъв проблем !
Ама нека и по-опитните да се изкажат .
Снимай си и хич не му търси повече косури :)

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение