Шмид-Нютон

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Шмид-Нютон

Мнение от tonygl » ср яну 25, 2017 21:56

Здравейте,

Върти ми се еретична мисъл как може Шмид-Касегрен C8 да стане на Шмид-Нютон ? :) Всъщност само със смяна на вторичното огледало да има 2 инструмента.
Какво би станало ако заменя изпъкналото вторично огледало с такова за Нютон и пробия ръбата ?
Дали ще ми стигне фокусното от централното за да излезна достатъчно от тръбата, понеже не знам колко е на C8.
Ще внесе ли много кома това ? Колко ще стане f на телескопа ?
Защо Шмид-Нютоните не са популярни ?

Ей такива въпроси ми се въртят и много бих искал да ги обсъдим.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Re: Шмид-Нютон

Мнение от magi208 » чет яну 26, 2017 03:45

Ще се получи f2 или 2,2 , в зависимост от точният модел на C8 .
От този момент нататък започват проблемите .

1 Конструктивни проблеми :
За да се изнесе фукуса дори само на 25 милиметра извън тръбата ви е необходимо вторично огледало с 95 милиметра малка ос и 15 милиметра децентриране .
Изнасяне на вече тежкото вторично огледало далеч от шмид коректора и от там значително натоварване върху него .

2 Проблеми при експлоатация
Като за начало почти няма окуляри , които могат да се справят с f2 светлосила дори при условие , че ви се гледа силно деформиран образ . С други думи забравяте за визуална употреба.
Точната колимация е вече ограничена заради огромното децентриране на вторичното и ще се наложи да колимирате по степента на комата в диаметрално противоположни точки а това много малко хора го могат .
Пак заради размера му пък централната обструкция едва ли ще ви хареса .
За фотография използваемото поле ще се ограничи до няколко процента отново поради силните некомпенсирани аберации .

Единственият положителен момент би бил да хвърлите едно око на Сатурн след много ходене по мъките и ако го държите точно в центъра на полето бихте го видели учудващо ярък :)
За тази цел обаче просто можете някой път да ми дойдете на гости и да ви го демонстрирам .
Още си пазя модовете за Конус Максутов 150 и мога да ги монтирам за идеята . Той е на f3.3.
Друг е въпроса , че същото усещане бихте получили и от C11 както си е на f10 .

Шмидт Нютони има и то много , но са много по-скъпи , малко по-тежки и по-обемисти от стандартен Нютон и за това са по-екзотични .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
dani
Регистриран: нед юни 05, 2005 01:57

Мнение от dani » чет яну 26, 2017 09:49

Не съм убеден, че само със смяна на вторичното ще стане.

Ето схема на Шмидт-Нютон:

Изображение

The Meade Schmidt-Newtonian Optical System. The highly aspheric correcting plate fully corrects the spherical aberration induced in the image by the primary mirror.
Diffraction-limited Schmidt-Newtonian optics yield pinpoint stellar images over extremely wide fields, with one-half the coma of paraboloids of the same focal ratios.

http://analyticalscicom.siteprotect.net ... scopes.htm

Изображение

Главното ти е сферично, а шмид пластината е прави само за точното главно. Не можеш да я ползваш за друго главно, както аз исках.

Ето и касегрена:

Изображение

Изображение

Тоест Шмидт пластината коригира комата на главното. Ако можеше да се ползва същата пластина и да сменя само вторичното според мен нямаше да има две системи.

Може би hal ще каже най-добре.
Esprit-120, Esprit-80, TS 6" f/5.9 Fraunhofer Refractor
PST Coronado mod
DMK 21AU618.AS, Off-axis guider, FLIP MIRROR IMAGING DIAGONAL
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6
MTO300 + Flektagon 20/F4+Зенитар Fisheye 16мм f/2.8
DSI III PRO+LRGB, филтри O-III, S-II, H-Alpha и H-Beta, Kendrick heater
SW Myriad 20mm MWA-100º Eyepiece (2”), SW Aero ED 40mm 2"
MEADE TeleXtender 2x, Bresser Barlow 5x
Pentax XW 10mm, XW 7mm, XW 3.5mm,
WO SWAN 33mm, ES 4.7mm, TeleVue 13mm Nagler
Powermate 4x, Orion Multiple Filter Wheel for 4x 2"
Helios STELLAR-II 15x70 BINO, Nikon Action 8x40 8.2

christovantceti
Регистриран: вт дек 27, 2011 18:51
Контакти:

Мнение от christovantceti » чет яну 26, 2017 10:59

С усещането за Déjà vu ще се опитам да Ви обясня това, което magi208 не успя да разбере, докато се опитвах да я откажа да си чупи телескопа. Катадиоптричните системи са изчислени, така че рефрактерния елемент да компенсира в най-голяма степен аберациите на огледалата. Тази допълнителна възможност позволява създаването на много по-светлосилни с-ми, с по-голямо и по-коригирано поле, като се облекчава и изработката на огледалата. Както при Шмид така и при Максутов касегрените сумарната сферична аберация е равна на сбора на сферичните аберации на коректора, главното и вторичното огледало. В този сбор коректора и вторичното огледало внасят отрицателна сферична аберация точно равна на положителната такава на главното огледало. С други думи ако отстраните вторичното огледало, балансът ще се наруши, тъй като Шмид коректорът ще се окаже недостатъчен, за да компенсира сфер. аберация на главното огледало и системата става напълно непригодна. За преодоляването на този проблем съществуват няколко решения:
1. Изработка на нова по-асферична пластина.
2. Асферизация на главното огледало в посока параболоид.
3. Инсталиране на субапертурен лещов коректор hyperstar.
Освен ако не сте доста напреднал в телескопостроенето Ви препоръчвам т.3, като това е едно готово и елегантно решение за използуване на максималната светлосила на тази с-ма.

P.S. Надявам се да не си счупите телескопа.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

Потребителски аватар
dani
Регистриран: нед юни 05, 2005 01:57

Мнение от dani » чет яну 26, 2017 11:10

christovantceti написа:С усещането за Déjà vu ще се опитам да Ви обясня това, което magi208 не успя да разбере, докато се опитвах да я откажа да си чупи телескопа. Катадиоптричните системи са изчислени, така че рефрактерния елемент да компенсира в най-голяма степен аберациите на огледалата. Тази допълнителна възможност позволява създаването на много по-светлосилни с-ми, с по-голямо и по-коригирано поле, като се облекчава и изработката на огледалата. Както при Шмид така и при Максутов касегрените сумарната сферична аберация е равна на сбора на сферичните аберации на коректора, главното и вторичното огледало. В този сбор коректора и вторичното огледало внасят отрицателна сферична аберация точно равна на положителната такава на главното огледало. С други думи ако отстраните вторичното огледало, балансът ще се наруши, тъй като Шмид коректорът ще се окаже недостатъчен, за да компенсира сфер. аберация на главното огледало и системата става напълно непригодна. За преодоляването на този проблем съществуват няколко решения:
1. Изработка на нова по-асферична пластина.
2. Асферизация на главното огледало в посока параболоид.
3. Инсталиране на субапертурен лещов коректор hyperstar.
Освен ако не сте доста напреднал в телескопостроенето Ви препоръчвам т.3, като това е едно готово и елегантно решение за използуване на максималната светлосила на тази с-ма.

P.S. Надявам се да не си счупите телескопа.
Браво, много добре обяснено!
Esprit-120, Esprit-80, TS 6" f/5.9 Fraunhofer Refractor
PST Coronado mod
DMK 21AU618.AS, Off-axis guider, FLIP MIRROR IMAGING DIAGONAL
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6
MTO300 + Flektagon 20/F4+Зенитар Fisheye 16мм f/2.8
DSI III PRO+LRGB, филтри O-III, S-II, H-Alpha и H-Beta, Kendrick heater
SW Myriad 20mm MWA-100º Eyepiece (2”), SW Aero ED 40mm 2"
MEADE TeleXtender 2x, Bresser Barlow 5x
Pentax XW 10mm, XW 7mm, XW 3.5mm,
WO SWAN 33mm, ES 4.7mm, TeleVue 13mm Nagler
Powermate 4x, Orion Multiple Filter Wheel for 4x 2"
Helios STELLAR-II 15x70 BINO, Nikon Action 8x40 8.2

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » чет яну 26, 2017 11:22

Hi all,

@magi208 - Не разбрах защо ми говорищ на "Вие", при положение, че си разменихме толкова ЛС пък и сделка направихме :) Да не си mи сърдита нещо ?
Какво е децентриране ? Как ги изчисли тези 25 мм, т.е. колко е фокусното на главното. Няма да го ползвам за гледане.

@dani - Не съм си и помислял да ползвам пластина с друго главно или обратното.

@christovantceti - не ми беше известно, че пластината коригира и аберацията от вторичното (но пък изглежда логично) - демек ако сложа вторично за нютон автоматично вкарвам сверична аберация. Също е интресно какво става с комата ? Моят C8 е Hyperstar ама не ми харесва като цена, освен това някои твърдят, че понеже стърчи, криви коректора. Също така съм със CCD, което е по голямо от централната обструкция а наличието на филтърно колело вече тотално прецаква нещата :) така че не ми е вариант. Исках да хакна системата ама явно няма го бъде :) Няма си чупя скопа I promise :)
Шъ спистявам или за шмид-нютон, който не намирам по астромагазините (dani ти какво можеш да предложиш ?) или за Rowe-Ackermann като порасна :) ама ще трябва за него да сменя ццд-то с цветно, или да се занимавам с чекмедже за филтри, за да махна колелото.

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » чет яну 26, 2017 14:24

Здравей Тони :)
Децентрирането е изместването от центъра на оптическата ос на вторичното огледало с цел да се хване целият фокусен конус от главното .Това се налага за да не се слага излишно голямо вторично огледало .
При системи с ниска светлосила това изместване е малко и трудно забележимо и много хора си мислят , че центъра на вторичното съвпада с оптическата ос на главното .

На първата снимка е без изместване и се вижда , колко голямо трябва да бъде в този случай .
На втората пък се вижда колко голямо трябва да бъде изместването за телескоп с f2 , ако искаме да минем с по-малко вторично .
Без изместване.jpg
Без изместване
Със изместване.jpg
Със изместване /децентрирано/
Със изместване.jpg (18.54 KиБ) Видяна 802 пъти
На вторият ти въпрос - фокусното на главното е 400 милиметра , като има и един по-стар модел C8 със 440 милиметра .

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » чет яну 26, 2017 16:44

Впрочем christovantceti има подпис , който много ми харесва :

"Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!"

Вярна на горният почин съм направила вече доста щуротии на тема астротехника :)
В началото правех много глупости , сега малко по-малко , но като равносметка не съжалявам , защото натрупах опит и се забавлявам много :)
Така че дерзай и питай пък с каквото мога ще помагам !

ceco_bet
Регистриран: ср мар 17, 2010 02:50

Мнение от ceco_bet » чет яну 26, 2017 18:48

Топлата вода няма да откриеш ,аз следвам следния принцип:
" Глупавият човек се учи от собствените си грешки а умният от грешките на другите" така че съветът ми е да четеш повече и по малко експерименти особенно със тези скъпи телескопи.

Addy
Регистриран: съб мар 31, 2007 16:51

Мнение от Addy » чет яну 26, 2017 19:16

Не си разваляй телескопа!
Ето едно хубаво "Maksutov Newtonian" телескопче:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... field.html

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » чет яну 26, 2017 19:41

Ceco_bet грешен ти е принципа дето следваш. Не ми харесва. Глупавият човек не се учи от нищо, а умният може да му мине живота в чакане да види дали нкой ше направи грешка за да се поучи от нея.
Повярвай ми чел съм доста по много въпроси, не ми давай такива съвети. Аз затова съм я пуснал темата щото в момента не ми се чете и по тази а просто ми хрумна. И какво излиза от твоите писания, че magi208 е глупава че е правила опити ли? Ако не беше правила за да ми отговори и аз се явявам умен колко трябваше да чакам някой глупав да направи това за да го питам правейки се на умен. Кой го е казал това между другото дето го цитираш като принцип за слвдване ?

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » чет яну 26, 2017 20:35

Мир хора ::priest::
Според мен всички сте прави ! А това , че не съм много умна е математически доказано от мъжа ми :hahaha:
Той даже има теорема за това още от 2001 :hahaha: :hahaha: :hahaha:

ceco_bet
Регистриран: ср мар 17, 2010 02:50

Мнение от ceco_bet » чет яну 26, 2017 22:56

Мир да има...не искам да обиждам никой най-малко пък Маги даже много и се радвам.А това което цитирах кой го е казал...май беше Пауло Коельо :lol: извинявай ако съм те засегнал

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение