Връзка на Advanced GT(CG-5) с компютър

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

fox gt
Регистриран: нед окт 16, 2016 21:54

Връзка на Advanced GT(CG-5) с компютър

Мнение от fox gt » пон окт 17, 2016 21:04

Здравейте! Имам въпросната монтировка и искам да я свържа с компютър. Знам, че ми трябва специален кабел за тази цел, но не разполагам с такъв. Намерих въпросната схема в интернет: http://nexstarsite.com/PCControl/RS232Cable.htm, но букста е db9, каквато няма на компютъра. Ако направя въпросния кабел какъв адаптер ще ми трябва за да го свържа с лаптоп(USB или като за интернет). Ако някой си е правил сам кабели ще съм му благодарен да сподели дали се е получило и как става.

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Re: Връзка на Advanced GT(CG-5) с компютър

Мнение от Yoddha » вт окт 18, 2016 11:40

Не съм правил такъв кабел... но това е стандартна ситуация в астро-хардуера :)

Връзката се прави чрез Serial-to-USB адаптер. Има различни подели, но като чели тези с чипсет Prolific дават най-малко проблеми.

fox gt
Регистриран: нед окт 16, 2016 21:54

Мнение от fox gt » ср окт 19, 2016 23:09

Много благодаря на всички!

Потребителски аватар
spas.slavchev
Регистриран: ср юни 08, 2011 19:04

Мнение от spas.slavchev » ср окт 26, 2016 15:44

Моя кабел си го правих сам и мога да погледна схемата по-късно като се прибера. Реално ти трябва "Кабел за телефонна слушалка" с кримпнат RJ22 конектор - 1.50-2.50 лв. ;) , RS232 -женско и един USB конвертор към RS 232.

ЕДИТ:

Изображение

Изображение

Купувал съм няколко No Name от ebay за 2-3$ и учудващо са работели :D.
Изображение

Режеш кабела като оставаш единия конектр RJ22 . В другия край се запоява женския RS232, както е описано в линка от твоя пост. Инсталираш драйверите на конвертора и си готов. Аз лично бих стигнал малко по-далеч и да взема само платка , вместо цял конвертор ( разкостя този) и да запоя всичко директно на платката, за да няма разни преходници. Въпрос на вкус :) .
Telescopes: Celestron C8 XLT SCT; SkyWatcher SkyMax90 MAK
Mounts: Celestron CG5 AdvancedGT;SkyWatcher EQ1
Cameras: Canon EOS1000D, Canon EOS600Da FSM Smart Cooled, ZWO ASI120MM
Lenses: Canon EF-S18-55;Pentacon200/4,TAIR-3S 300/4.5 USSR
Eyepieces: 6mm UWА FMC,Plössl FMC:12mm,25mmUWA
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO Luminance, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2 Barlow Celestron OMNI,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,T2 Teleconverter x2,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY DSLR Cooler, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение