Бинокъл за начинаещ

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Re: Бинокъл за начинаещ

Мнение от grozmaistor » ср авг 28, 2019 00:23

В крайна сметка кой какъв бинокъл си е взел? Ако може и линкове...

Изпратено с помощта на Tapatalk

SkyWatcher AR120x1000, EQ5 motorized with custom ST4 port + Arduino semi-GoTo
Baader Planetarium UHC-S
TS 10x50 WP
Canon 600D

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » ср авг 28, 2019 00:47

Аз си взех този хубавец и сега го пробвах.
От време на време ми раздвоява Сатурн и Юпитер, после отново ги показва като едно цяло. Иначе се виждат и четирите спътника на Юпитер. При звездите раздвояване на образа почти няма освен на по-ярките. Като цяло е добре за евтин бинокъл с малка апертура. Става за ориентиране в небето.
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... OD4xbU2nov
Sky Watcher 200/1200
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM

CVK
Регистриран: пон мар 09, 2009 16:04

Мнение от CVK » ср авг 28, 2019 08:29

Galin написа:
ср авг 28, 2019 00:47
Аз си взех този хубавец и сега го пробвах.
От време на време ми раздвоява Сатурн и Юпитер, после отново ги показва като едно цяло. Иначе се виждат и четирите спътника на Юпитер. При звездите раздвояване на образа почти няма освен на по-ярките. Като цяло е добре за евтин бинокъл с малка апертура. Става за ориентиране в небето.
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... OD4xbU2nov
Линка не се отваря. Какъвто и да е, ако раздвоява, не рискувайте да го ползвате продължително, ще товари зрението, ще се появява главоболие.
Ремонт на бинокли и зрителни тръби: @binocularsrepair

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » ср авг 28, 2019 10:44

grozmaistor написа:
ср авг 28, 2019 00:23
В крайна сметка кой какъв бинокъл си е взел? Ако може и линкове...

Аз си взех БПЦ 10X50 Тенто. Отлична картина и качествена изработка!
Успях да намеря доста запазена бройка и липсва проблема със затягането на централната ос.
Нямам голям опит с биноклите, но съм много доволен от този! :D
Ползвам го без статив, което беше едно от изискванията ми при покупката.
За астрономически наблюдения е леко слаб, но е чудесен за ориентиране в небето.

Поздрави!

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » ср авг 28, 2019 13:35

Не мисля, че е леко слаб за астрономически наблюдения!

Аз виждам значима разлика в сравнение с просто око, дори и с мойте китайски бинокли!

Какво остава за качествен бинокъл като твоя!
Sky Watcher 200/1200
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » ср авг 28, 2019 14:24

Galin написа:
ср авг 28, 2019 13:35
Не мисля, че е леко слаб за астрономически наблюдения!

Аз виждам значима разлика в сравнение с просто око, дори и с мойте китайски бинокли!

Какво остава за качествен бинокъл като твоя!
На много места съм чел, че за астрономически наблюдения бинокълът трябва да е с минимум 70мм обектив.
Но дори с моето БПЦ съм виждал галактиката Андромеда, Плеядите, Двойният куп в Персей, М8, М24, М20, М13, М42 и много други обекти! :D
Разбира се, трябва и тъмно небе! :D

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » ср авг 28, 2019 15:12

Не е важно дали бинокълът е с 50-80-100 мм обектив и т.н.

Важна е изходната зеница, която конкретният модел дава!

Baader Planetarium UHC-S
TS 10x50 WP
Canon 600D

CVK

Мнение от CVK » ср авг 28, 2019 16:00

grozmaistor написа:
ср авг 28, 2019 15:12

Точно така, както и анти-рефлексните покрития, светопоглъщането на светлината от породите стъкла, видовете призми и въобще цялостната оптико-механична конструкция. Пример: Leica Noctivid 10х42 например с 4,2 мм изходна зеница е много по-светъл, с по-реално цветопредаване и проникващ в мрак бинокъл, отколкото стар такъв с 5,6 и дори някои евтини със 7 мм изходящ сноп светлина. Причината е в развитието на технологиите, материалите и прочие. За съжаление новите ИСТИНСКИ уреди са много скъпи и затова хората залагат на старите класики, които не им се дават много-много.

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » ср авг 28, 2019 16:09

CVK написа:
grozmaistor написа:
ср авг 28, 2019 15:12

Точно така, както и анти-рефлексните покрития, светопоглъщането на светлината от породите стъкла, видовете призми и въобще цялостната оптико-механична конструкция. Пример: Leica Noctivid 10х42 например с 4,2 мм изходна зеница е много по-светъл, с по-реално цветопредаване и проникващ в мрак бинокъл, отколкото стар такъв с 5,6 и дори някои евтини със 7 мм изходящ сноп светлина. Причината е в развитието на технологиите, материалите и прочие. За съжаление новите ИСТИНСКИ уреди са много скъпи и затова хората залагат на старите класики, които не им се дават много-много.
Разбира се, но това са подробности, които за много хора(не и за мен) не са важни ;-).

Baader Planetarium UHC-S
TS 10x50 WP
Canon 600D

Filer099
Регистриран: нед апр 08, 2007 00:25

Мнение от Filer099 » пет авг 30, 2019 13:40

През 2013та за няколко месеца имах един чисто нов Цайс 12х45 който купих за 1770 лева.Оказа се, че светлопропускливоста на този бинокъл е огромна и той наистина както пишеш ти е много по-светъл от един примерен БПЦ 7х50.До такава степен беше светлопропусклив, че беше изключено да го ползвам през деня защото ме заболяваха очите и получавах главоболие.После го продадох с около 1000 лева загуба.Изобщо направих голяма грешка, че го купих, но тогава не съм знаел нищо за биноклите ново производство.
Celestron C90 MAK 90/1250
Kronos БПЦ 20х60
Tento БПЦ 20х60
Б12 12x40
Olympus 10x50 DPS 1
Velbon Sherpa 450 R
Hama Star 63

CVK

Мнение от CVK » пет авг 30, 2019 15:33

Filer099 написа:
пет авг 30, 2019 13:40
...
През 2013та за няколко месеца имах един чисто нов Цайс 12х45 който купих за 1770 лева.Оказа се, че светлопропускливоста на този бинокъл е огромна и той наистина както пишеш ти е много по-светъл от един примерен БПЦ 7х50.До такава степен беше светлопропусклив, че беше изключено да го ползвам през деня защото ме заболяваха очите и получавах главоболие.После го продадох с около 1000 лева загуба.Изобщо направих голяма грешка, че го купих, но тогава не съм знаел нищо за биноклите ново производство.
Сугурно е бил от унгарското производство,модел Конкуест без HD, за които за съжаление в професионалните среди се срещаха мнения за твърде нечитави бройки. Веско, не би следвало да имаш главоболие от това, че бинокълът е светъл, ясен и чист. Твърде вероятно да е бил разцентрован и при продължителни наблюдения да товари зрението, оттам и главоболието. Когато картината е ярка, това усещане се изостря още повече. А най-лошото е, че в магазина явно са скрили това, че бинокълът е с проблем.

Filer099

Мнение от Filer099 » пет авг 30, 2019 16:53

Сугурно е бил от унгарското производство,модел Конкуест без HD, за които за съжаление в професионалните среди се срещаха мнения за твърде нечитави бройки. Веско, не би следвало да имаш главоболие от това, че бинокълът е светъл, ясен и чист. Твърде вероятно да е бил разцентрован и при продължителни наблюдения да товари зрението, оттам и главоболието. Когато картината е ярка, това усещане се изостря още повече. А най-лошото е, че в магазина явно са скрили това, че бинокълът е с проблем.
Точно унгарско производство, модел Конкуест без хаш де.Не съм имал никакви оптически или механични проблеми с него, но светлопропускливостта му беше ужасяваща.Отично помня първото си по-сериозно наблюдение с него някъде през февруари 2013та в един забележи облачен ден.На следващия ден получих силно главоболие, а после по-нататък когато го изкарвах през деня да наблюдавам самолети и парапланери изображениието беше толкова ярко, направо непосинимо ярко.Този бинокъл изобщо не е бил разцентрован и тук грешиш.За сведение приятелката на един приятел от тук от този астрономически форум тримата се качихме с неговата кола на Витоша на Копитото и късно следобед на залез Слънце тя погледна долу София с този бинокъл и буквално се замая от яркостта на изображението.Ако това е голям плюс вечерно време при разглеждане на съзвездия и наблюдения на самолети, то през деня поне за мен този бинокъл е почти неизползваем.

От тези скъпите бинокли които се продават във ВИП-оръжейния магазин в София сега в днешно време ме удовлетворяват конфигурации на колосални цени над 4000 лева.Твърде е съмнително даже и при идеално финансово здраве с доста десетки хиляди евро в банка дали отново ще направя тази грешка да купя нещо свръхскъпо което върши няколко процента повече работа от обикновен руски бинокъл който е 30-40 пъти по-евтин и безопасен за очите.
Kronos БПЦ 20х60
Tento БПЦ 20х60
Б12 12x40
Olympus 10x50 DPS 1
Velbon Sherpa 450 R
Hama Star 63

CVK

Мнение от CVK » пет авг 30, 2019 17:36

Filer099 написа:
пет авг 30, 2019 16:53
...
От тези скъпите бинокли които се продават във ВИП-оръжейния магазин в София сега в днешно време ме удовлетворяват конфигурации на колосални цени над 4000 лева.Твърде е съмнително даже и при идеално финансово здраве с доста десетки хиляди евро в банка дали отново ще направя тази грешка да купя нещо свръхскъпо което върши няколко процента повече работа от обикновен руски бинокъл който е 30-40 пъти по-евтин и безопасен за очите.
Достигнали сме до един и същ извод, както написах няколко мнения по-горе, а и преди в различни теми:
cvk написа:За съжаление новите ИСТИНСКИ уреди са много скъпи и затова хората залагат на старите класики, които не им се дават много-много.
Ако следиш страницата ни във Фейсбук, знаеш за стотиците проекти на различни бинокли от всякакви конфигурации. Базата при нас за сравнение е меко казано огромна.
Има и друг момент, на който не искам да се спирам - цените у нас на скъпите бинокли са в пъти по-високи от Запада, но това е друга тема.

Filer099

Мнение от Filer099 » пет авг 30, 2019 20:44

CVK, моля да ми дадеш линк към страницата ви защото имам огромен интерес към биноки още 80те години.Провел съм някъде към 1060-1070 отделни наблюдения досега.

Колкото до цените на свръхскъпите бинокли в България, навремето през 2013та имаше един дилър на руски оптики Александър Павлов който ми каза по телефона, че може да намира цайсове ново производство на доста по-ниски цени като ставало дума за някакъв канал през Италия.
Kronos БПЦ 20х60
Tento БПЦ 20х60
Б12 12x40
Olympus 10x50 DPS 1
Velbon Sherpa 450 R
Hama Star 63

CVK

Мнение от CVK » съб авг 31, 2019 08:01

Filer099 написа:
пет авг 30, 2019 20:44
CVK, моля да ми дадеш линк към страницата ви защото имам огромен интерес към биноки още 80те години.Провел съм някъде към 1060-1070 отделни наблюдения досега.

Колкото до цените на свръхскъпите бинокли в България, навремето през 2013та имаше един дилър на руски оптики Александър Павлов който ми каза по телефона, че може да намира цайсове ново производство на доста по-ниски цени като ставало дума за някакъв канал през Италия.
Страницата е посочена в подписа ми. Ако не ти се занимава да четеш назад, >>тук<< (не искам да изглежда като реклама) има кратко съдържание на публикуваните досега проекти.

А иначе Сашо Павлов е прав, има канали, има и т.нар "демо" модели, такива, които са били по витрини на специализирани магазини и ги дават за тест. На практика са нови, с леки козметични забележки.

SKYLINE
Регистриран: ср окт 01, 2014 18:39

Мнение от SKYLINE » съб окт 19, 2019 17:43

Здравейте , за да не правя нова тема , използвам тази.Търся да си закупя астро бинокъл до около 300лв , какво мислите за този
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... tions.html
преди години съм имал SkyMaster 15x70 и бях доволен като цяло.Усещаше се че не е свръх качество , но ставаше като цяло.Другите ми варианти са естествено Конус или пак да взема Целстрон поне знам че бива :D Не съм наясно кое в момента си заслужава.Ще се радвам на някакви предложения и мнения от ваша страна.Благодаря :)

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » съб окт 19, 2019 23:30

SKYLINE написа:
съб окт 19, 2019 17:43
Здравейте , за да не правя нова тема , използвам тази.Търся да си закупя астро бинокъл до около 300лв , какво мислите за този
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... tions.html
преди години съм имал SkyMaster 15x70 и бях доволен като цяло.Усещаше се че не е свръх качество , но ставаше като цяло.Другите ми варианти са естествено Конус или пак да взема Целстрон поне знам че бива :D Не съм наясно кое в момента си заслужава.Ще се радвам на някакви предложения и мнения от ваша страна.Благодаря :)
Здравейте,
Според мен трябва да се насочите към старите класики - Carl Zeiss Jena, БПЦ, Swift.

Ако ще използвате бинокъла без статив, може да вземете Carl Zeiss Jena Dekarem 10x50, Carl Zeiss 10x50 Jenoptem, Carl Zeiss Jena Dekaris 10x50.
Според мен, това са най-добрите бинокли в този клас, но сигурно ще се наложи да надхвърлите бюджета, за да вземете запазен модел.
По-евтиният вариант е да вземете БПЦ Tento 10х50 или Swift Belmont DeLuxe 10x50 (J-B207), които също са доста качествени бинокли.

Ако ще използвате бинокъла със статив, добър избор е БПЦ 20х60 TENTO, който ще се впише в бюджета.
Друг вариант е Swift Observation 16x70 (J-B56), но за жалост този чудесен бинокъл е труден за намиране.

Успех!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » нед окт 20, 2019 00:47

20х60 не е добра пропорция за астробинокъл. Добре е тази пропорция да е поне 5. При 20х60 е 3, тоест в окото влиза сноп светлина, широк 3 мм. Останалата част от зеницата (която през нощта се очаква да е около 5 мм) остава неизползвана и се губи ефектът от адаптацията на очите в тъмното.

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » нед окт 20, 2019 01:38

Аз също смятам, че бинокълът трябва да е максимално светъл, щом е за звезди. Тоест изходна зеница 5мм. 10х50 дава такова съотношение и средно тези бинокли тежат около 900грама. Евентуалният максимум за ръце е 15 увеличение. 15х70 обаче не всеки ще е доволен да държи в ръце и гледа.

Един съвет. Ако някой е решил да си купува стар съветски бинокъл, като иде да го купи да си вземе за референция съвременен бинокъл от приятел и да види как е просветляването, да не са потъмнели стъклата с времето, да нямат разни гъби и т.н. гледаш през единия, гледаш през другия и "сметаш".

Споменатият бинокъл от TS, по моя спекулативна оценка, ще бъде по-хубав от Skymaster-а. Но на мен би ми бил тежък без статив, пише 1400гр. тегло.
Baader Planetarium UHC-S
TS 10x50 WP
Canon 600D

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Мнение от barbwire78 » нед окт 20, 2019 20:49

Я и аз да питам, защо на бинокли/монокли никога не се пише какво им е фокусното разстояние? Имам един стар руски монокъл МП2 7х50 и искам да го вкарам в стелариума и да си правя симулации, но не му знам фокусното. За астрономия определено не става... сатурн и юпитер ги виждам като ярки звезди, плеядите се виждат доста приятно, а М42 горе долу се вижда, че има някаква мъглявина, но супер миниатюрна. Интересно ми е с 10х50 дали ще има някаква по-голяма разлика?
И използването на статив според мен е задължително :)

Поздрави
Изображение

SKYLINE
Регистриран: ср окт 01, 2014 18:39

Мнение от SKYLINE » пон окт 21, 2019 11:25

Старите Руски ми е ясно , че са много качествени , в сравнение с днешните пластмаси, но не ми се струват удачен вариант по 2 причини - 1во са много стари :D и трудно се намират читави и в оригинален вид.2ро най-големите , които стават за астро за 10х50 , което е малко.70 мм дори китайстко си е 70 мм :D
Та ако някой е ползвал тези telescope-service - моля за мнение.Интересно ми е дали се различават от другите китайци по нещо.И другия ми въпрос е , ако взема някакъв и се окаже не центрован като хората , къде във Варна може да се оправи.Благодаря :wink: Иначе разбира се , че ще се ползва само със статив.

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » пон окт 21, 2019 11:36

SKYLINE написа:Старите Руски ми е ясно , че са много качествени , в сравнение с днешните пластмаси, но не ми се струват удачен вариант по 2 причини - 1во са много стари :D и трудно се намират читави и в оригинален вид.2ро най-големите , които стават за астро за 10х50 , което е малко.70 мм дори китайстко си е 70 мм :D
Та ако някой е ползвал тези telescope-service - моля за мнение.Интересно ми е дали се различават от другите китайци по нещо.И другия ми въпрос е , ако взема някакъв и се окаже не центрован като хората , къде във Варна може да се оправи.Благодаря :wink: Иначе разбира се , че ще се ползва само със статив.
Ако ще се ползва само със статив, аз мисля, че удачен вариант е и 20х80. Вярно че изходната зеница е 4мм, но вече увеличението е 20. Въпрос на избор. Но става тежко. TS не са никак зле като сглобка. Притежавам TS от 6 години и съм мн доволен.

Baader Planetarium UHC-S
TS 10x50 WP
Canon 600D

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » пон окт 21, 2019 17:21

bobo написа:
нед окт 20, 2019 00:47
20х60 не е добра пропорция за астробинокъл. Добре е тази пропорция да е поне 5. При 20х60 е 3, тоест в окото влиза сноп светлина, широк 3 мм. Останалата част от зеницата (която през нощта се очаква да е около 5 мм) остава неизползвана и се губи ефектът от адаптацията на очите в тъмното.
БПЦ 20х60 Tento е даден като добър избор за астро бинокъл, но сигурно греша.

CVK

Мнение от CVK » пон окт 21, 2019 20:25

БПЦ 20х60 е добър бинокъл, но както написа bobo не е твърде препоръчителен поради малката изходна зеница. Има нелош контраст, но и солидна дисторсия, която на нощното небе не се забелязва твърде.
През годините сме имало множество бинокли като проекти, с конфигурации подходящи за любителски астро наблюдения. И стари, и нови.
Един от най-добрите бинокли за звездното небе е Takahashi Astronomer 22x60. За съжаление е твърде скъп и не се намира лесно. Благодарение на технологията на анти-рефлексните му покрития той е много, наистина много по-светъл от БПЦ-то например. Качеството си има цена. Други добри бинокли са Nikon 10x70 (всичките му поколения), CZJ Dodecarem 12x50, Hartmann Bernina 10x60 и 12х60 , Leitz Mardocit 12x60, Fujinon 10x70 FMT-SX и прочие, и прочие. Всичко качествено е скъпо, няма начин. Има начини обаче да се намира на поносими цени, има и множество сайтове за търгове и директни продажби.
От новите марки и модели също има безброй представители, които си заслужават. Те обаче, (които НАИСТИНА си заслужават) също не са евтини.Както писах и по-горе, базата за сравнение при нас е меко казано огромна и много добре знаем кой как е изработен отвътре и колко ще издържи. За бюджета от 300 лв SKYLINE може да си намери читав бинокъл и се надявам да сме помогнали с избора му, след като ни писа на страницата ни.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Проблеми на начинаещ
    от DarkGoddess » чет фев 05, 2015 13:00 » в Астрофотография
    43 Отговори
    3067 Преглеждания
    Последно мнение от DarkGoddess
    чет май 07, 2015 00:33