Помощ при избор на телескоп

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

astranom
Регистриран: чет авг 11, 2016 09:49

Помощ при избор на телескоп

Мнение от astranom » чет авг 11, 2016 10:27

Здравейте,

От скоро искам да забърша от праха моята детска страст към звездите и да я запаля в сина си (който е още само на 1,9 години, но времето тече бързо :D ). В момента не мога да си позволя голяма сума, затова се насочих към телескопи втора ръка. Много ще съм благодарен за вашата помощ при избора ми. Изчетох темите с въпроси на други като мен за конкретни модели и горе долу съм наясно, че това, което ще взема, е много много далеч от добро, но все пак...

Телескопът ще ползвам абсолютно аматьорски, вероятно на близки дестинации извън София (от темите разбрах, че гледане от терасата не е много полезно :) ) Не планирам да закупувам скъпи акуляри, по-добра монтировка, вероятно няма да остане време да му сменям смазката с по-добра, няма да правя фотография, просто ми се иска да виждаме с него максимално много и интересни неща на нощното небе.

Бюджетът ми е около 100 - 150 лева. За тези пари имам следните възможности в момента:

1. Телескоп TL-76700 /Увеличение 175x, 350x, 520х / Aperture 76mm / Finder scope5X24 / Focal Length700 mm.f/9 / ОкулярSR4mm H8mm

2. FOMEI Е700, Два окуляра 6мм и 8мм (прочетох, че окулярите не струват, но пък в темите потребители бяха сравнително доволни от него, с всички уговорки)

3. Jessops 1100-102 /Configuration: Newtonian Reflector / 1100mm Focal length / 102mm objective diameter / Red dot finder scope / 3x Barlow lens supplied / 6mm, 12.5mm & 20mm eyepieces included / Maximum magnification of 400x / Including tripod & counter balance weights / Micro adjustment controls

Можете ли да ми препоръчате най-малкото зло? Ако в никакъв случай не трябва да вземам никой от тях или ако смятате, че имам по-добра опция за този бюджет, съм отворен и признателен за всякакви предложения :)

Благодаря много за помощта!

Димитър

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Re: Помощ при избор на телескоп

Мнение от Хектор » чет авг 11, 2016 12:08

http://www.astronom-bg.com/teleskopi/sk ... lux-detail
Това е максимума за вашия бюджет.
Конус Гигант модифициран -15x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher PX 254 mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » чет авг 11, 2016 13:11

За "максимално много и интересни неща на нощното небе" и за този бюджет може да помислите и за бинокъл.

astranom

Мнение от astranom » чет авг 11, 2016 13:51

Много Ви благодаря за бързите отговори!

От прочетените теми видях, че в ниските ценови нива често по-опитните потребители от форума препоръчвате бинокли. За мен като аматьор телескопът е носител и на доста голяма доза романтика и вълнение, много искам да си взема телескоп :)

Видях някои изображения на Луната през препоръчания Sky Watcher - изумителни са! :shock:

А от къде е добре да се пазарува такава техника - има ли изпитани доставчици с ниски цени и бърза и качествена (и бездефектна поне по правило) услуга? Линкът е към Оптикс Лукс. Видях и Фотосинтезис, че предлагат подобна техника. Ще съм благодарен за някакви идеи от по-редовните клиенти на тези магазини.

С нетърпение чакам и всякакви допълнителни насоки и препоръки, ако имате...

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » чет авг 11, 2016 14:35

Свържете се с Дани :D
Конус Гигант модифициран -15x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher PX 254 mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » чет авг 11, 2016 16:10

astranom написа:Много Ви благодаря за бързите отговори!
Видях някои изображения на Луната през препоръчания Sky Watcher - изумителни са! :shock:
Това е твърде погрешен подход за преценка какво се вижда през телескопа. Е, в случая с Луната може да има някаква близост, но при другите обекти видяното в телескопа и видяното на снимки се различава доста.

djino
Регистриран: пон юли 11, 2016 11:55

Мнение от djino » пет авг 12, 2016 22:03

Привет!

Бъдете търпелив. Детето е малко, ако имате възможност да пестите, след време ще разполагате с по-голям бюджет и по-голям избор. А междувременно, ще имате време да натрупате познания, за да направите информиран избор.

Поздрави!
Binocular Pentax PCF WP ll 10x50

astranom

Мнение от astranom » вт авг 16, 2016 13:43

Здравейте,

Много Ви благодаря за отговорите! Междувременно доста прочетох и ще гледам първо да се ограмотя повече в астрономията и да събера по-голям бюджет, за да е покупката полезна и смислена и да достави приятни мигове на семейството ми.

Поздрав на всички!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение