Дигитални окуляри

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Nazarov
Регистриран: ср сеп 23, 2015 16:11

Дигитални окуляри

Мнение от Nazarov » ср авг 03, 2016 11:11

Искам да попитам, някой дали е пробвал тези камери (1 и 2) и какво мислите за тях?

Благодаря!

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Re: Дигитални окуляри

Мнение от Synergon » ср авг 03, 2016 11:48

Здравей,
хич и не се заигравай с тия боклуци.
Не знам какво искаш да снимаш, но вместо да даваш пари за такива пръчки, направо си ползвай телефона с един преходник.
Даже може да получиш по-добри резултати.
Ако толкова искаш някаква камера, вземи за 25-40 лв. такава за компютър и с малко преработка я ползвай.
Има доста клипове в Youtube, как да го направиш.
Лека.

P.S. Все пак това е мое лично мнение.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Nazarov

Мнение от Nazarov » ср авг 03, 2016 12:32

Ами потенциално си мисля за 2 възможни приложения. Едното е буквално електронен окуляр за наблюдение и видео. Тук наистина и уеб камера ще свърши работа, но разликата е в чувствителността на сензора. Другото е за по-сериозна фотография със серия от дълги експозиции. За тази цел принципно ползвам модифицирани безогледалки, но се зачудих, дали въпросните уж специализирани камери имат някакво предимство.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » ср авг 03, 2016 15:43

Nazarov написа:Ами потенциално си мисля за 2 възможни приложения. Едното е буквално електронен окуляр за наблюдение и видео. Тук наистина и уеб камера ще свърши работа, но разликата е в чувствителността на сензора. Другото е за по-сериозна фотография със серия от дълги експозиции. За тази цел принципно ползвам модифицирани безогледалки, но се зачудих, дали въпросните уж специализирани камери имат някакво предимство.
Тъпото е , че биха могли да са много полезни , но не се знае как е направен конкретният модел .
Аз например имам една такава , която е практически безполезна . Има най-малкият сензор , който съм виждала - 2 на 3 мм и това и дефинира ужасен кроп фактор .На практика при фокусно 1000мм на обектива все едно имате увеличение 400х . Не са взели никакви мерки да отведат топлината от сензорът и си пече до толкова , че след време блокира . Цялата е пластмасова и се клати и напред и в страни .
Най добре би било след като сте си харесали модел да търсите в мрежата отзиви за него .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Nazarov

Мнение от Nazarov » ср авг 03, 2016 16:41

Най добре би било след като сте си харесали модел да търсите в мрежата отзиви за него.
Ха, ха, ами че аз нали точно това правя тука :)
Ето какво намерих в Амазон:
I purchased this camera to use as an autoguider for astro-photography. I was replacing an Orion SSAG that went belly up. My experience so far has been limited by time I can use it, however it does work. I'm using it with PHD. I haven't seriously used the camera for imaging, (only one test exposure) and I noticed a fair amount of hot pixels in my image. One thing I've found is outside of the imaging with this camera there is no way to adjust the gain through the guiding program I'm using so I have to set an exposure time longer than I would like in PHD. The camera is compatible with ASCOM software so it is doing what I bought it for. I would like to see software expansions to allow more compatibility with PHD than it currently has. I'll re-visit this review after I've had some more use from the camera.
Интересното е, че техническите показатели са много близки до доста по-скъпи камери като ZWO например:
Sensor & Size(mm): 1.2M/AR0130(C) 1/3"(4.8x3.6)
Pixel(μm)3.75 x3.75
G Responsivity:5.5v/lux-sec
Dynamic range: 85.3dB
Потенциални проблеми с охлаждането се решават сравнително лесно и евтино с елемент на Пелтие.

Кроп-факторът наистина е проблем, но какво може да се направи по въпроса от оптическа гледна точка? Фокален редуктор?

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » нед авг 07, 2016 18:50

От известно време съм на път да стана компетентна по темата :)
Казано не в добрият а в изстраданият смисъл .
За съжаление на повечето не може да се монтира Пелтие поради конструкцията им . Например при много от тях на същата платка на която е сензора , но от обратната страна е чипчето , което чете сензора . На всичкото отгоре са на обикновена гетинаксова платка , която си е направо термоизолатор . Остава да се свали сензора от платката и да се свърже "на жици" , което си е кошмарно занимание за хора с железни нерви :)
При по-истинските сензорите са върху алуминиева основа примерно , но пък са на много къси лентови кабели и пак си е трудно . Не , че не става . Аз лично не смея да препоръчам конкретен модел .
Ще се радвам някой да спомене такъв , с който е работил .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Търся окуляри
    от lakrimas9244 » пон мар 26, 2018 21:21 » в Астропазар
    0 Отговори
    173 Преглеждания
    Последно мнение от lakrimas9244