Избор на окуляр

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Потребителски аватар
mitkog87
Регистриран: нед юни 19, 2016 20:58
Контакти:

Избор на окуляр

Мнение от mitkog87 » вт юни 21, 2016 14:28

Здравейте!
Нов съм във форума! От скоро се сдобих с Omegon - 114/900 f/7.9! http://www.astroshop.eu/omegon-telescop ... -1/p,11266
Kъм него има два окуляра - К25 и К10, както и барлоу Х2!
До колкото разбрах, четейки по фороми из интернет, има доста по-качествени окуляри от тези с които пристигат обикновено телескопите!
До този момент с техниката с която разполагам съм наблюдавал Луната, Марс и Сатурн! Марс въобще не мога да оприлича на планета... доста е ярка...явно трябва някое филтърче за там! :D При Сатурн, нещата са по-добре (не колкото очаквах де), но си мисля дали няма да има съществена разлика с по-подходящ и качествен съответно окуляр!? В момента си мисля за това - http://www.telescope.bg/product.php?ProductID=507 ! Но тъй като нямам много опит, бих се радвал на мнения от колегите във форума! Идеята ми е да докарам максимално качество на телескопа с който разполагам (като един ден най-вероятно ще мина на по-голяма апертура)!За момента ме интересуват наблюдения на луната, планетите и Андромета (М31)!
Също така моля за мнения...кое е по-добре - примерно: 4мм окуляр или 8мм окуляр и барлоу Х2?
Telescope: Skywatcher 200 PDS f5
Mount: NEQ6 Pro SynScan GoTo EQMOD
Eyepieces: SkyWatcher LET 25mm, SkyWatcher LET 2'' 28mm, BST Starguider ED 5mm, MEADE 5000 HD-60 6.5mm,
Baader Hyperion 8mm, 17mm + fine tuning rings
2.5x APO Barlow - Revelation Astro, 2x Barlow, Baader MPCC, 2" HOTECH SCA crosshair laser collimator.
Filters:1.25" color filter - #12, #23A, #56, #80A, Baader UV/IR-Cut/ L Filter 1.25", Meade Series 4000 Filter: ND96 1.25", Crystalview Moon Filter 1.25"

Cameras: Canon EOS 600D (unmodified), ZWO ASI224MC (+self made peltier cooler - Delta T: 12°C below ambient)

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: Избор на окуляр

Мнение от bobo » вт юни 21, 2016 16:29

Според мен този окуляр е малко силен за този телескоп - дава над 200х при оптимално около 150-170х. 6-8 мм ми се виждат по-подходящи.

Потребителски аватар
mitkog87
Контакти:

Мнение от mitkog87 » вт юни 21, 2016 16:39

Благодаря за бързия отзив!

Като се замисля и на мен така ми се струва! Това, че го дават оптимално Х228, не означава, че ще се вижда много добре! Може би наистина 6мм е добър вариант!
:idea:
Eyepieces: SkyWatcher LET 25mm, SkyWatcher LET 2'' 28mm, BST Starguider ED 5mm, MEADE 5000 HD-60 6.5mm,
2.5x APO Barlow - Revelation Astro, 2x Barlow, Baader MPCC, 2" HOTECH SCA crosshair laser collimator.
Filters:1.25" color filter - #12, #23A, #56, #80A, Baader UV/IR-Cut/ L Filter 1.25", Meade Series 4000 Filter: ND96 1.25", Crystalview Moon Filter 1.25"

Cameras: Canon EOS 600D (unmodified), ZWO ASI224MC (+self made peltier cooler - Delta T: 12°C below ambient)

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » вт юни 21, 2016 16:48

1,Ако не сте колимирали телескопа и то отлично (над F6 е много-лесно) е много-вероятно това да е причината.
2.За да се разкрие максималния потенциал на един купешки рефлектор са необходими следните корекций....
3.Във вашия случай:- диафрагма 115мм.на разстояние 20мм.от главното огледало,диафрагма на 30мм.от края на тръбичката на фокусировачното със диаметър 30мм.,проверка на наклона на фокусировачното спрямо вторичното огледало,центровка на вторичното огледало спрямо фокусировачното,изчисляване на геометричния и оптичния център на вторичното и колимация по оптичния център,отстраняване на луфтовете по фокусировачното,проверка на положението на центъра на главното огледало (дали е правилен),изработката на 110мм.сенник (при вас специално),ЗАДЪЛЖИТЕЛНО почерняне на тръбата отвътре,Задължително почерняне на :-болтове,долен край на фокусировъчното,спайдера на вторичното огледало,задната страна на вторичното огледало,предната гривна на тръбата и едва тогава след като колимирате отлично,изчакате телескопа да се темперира и вече може да се прецени качеството на окулярите.За късмет тук има теми по всичките тези корекций, който могат да ви напътстват отлично без рискове.Сега вече може да прецените дали си заслужава да направите всичко това :D .
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

ceco_bet
Регистриран: ср мар 17, 2010 02:50

Мнение от ceco_bet » вт юни 21, 2016 20:37

За този телескоп не си струва да се инвестира в окуляри.Ако очаквате да видите Марс както е по картинките в интернет ще ви трябва сериозна инвестиция €€€€ Първо се купува монтировка после телескоп и най-накрая окуляри.

Потребителски аватар
dareal
Регистриран: чет май 26, 2016 19:57

Мнение от dareal » ср юни 22, 2016 11:25

Хектор написа:1,Ако не сте колимирали телескопа и то отлично (над F6 е много-лесно) е много-вероятно това да е причината.
2.За да се разкрие максималния потенциал на един купешки рефлектор са необходими следните корекций....
3.Във вашия случай:- диафрагма 115мм.на разстояние 20мм.от главното огледало,диафрагма на 30мм.от края на тръбичката на фокусировачното със диаметър 30мм.,проверка на наклона на фокусировачното спрямо вторичното огледало,центровка на вторичното огледало спрямо фокусировачното,изчисляване на геометричния и оптичния център на вторичното и колимация по оптичния център,отстраняване на луфтовете по фокусировачното,проверка на положението на центъра на главното огледало (дали е правилен),изработката на 110мм.сенник (при вас специално),ЗАДЪЛЖИТЕЛНО почерняне на тръбата отвътре,Задължително почерняне на :-болтове,долен край на фокусировъчното,спайдера на вторичното огледало,задната страна на вторичното огледало,предната гривна на тръбата и едва тогава след като колимирате отлично,изчакате телескопа да се темперира и вече може да се прецени качеството на окулярите.За късмет тук има теми по всичките тези корекций, който могат да ви напътстват отлично без рискове.Сега вече може да прецените дали си заслужава да направите всичко това :D .
И аз като колегата се боря с подобни проблеми, макар и с по-добър телескоп. Поне стъпка 1 вече се научих как да я правя :)
В този форум има страшно много информация, но е много несистематизирана и трудно откриваема или поне за мен е така. Така или иначе я търся и ако попадам на полезни мнения ще се опитам да ги систематизирам.
Telescopes: 305mm F/5 Sky-Watcher Flex-Tube Dobsonian,
EXPLORER-200PDS (EQ5 PRO), Go-To Equatorial Mount
Eyepieces: Baader Hyperion 5mm, 10mm, 17mm
Camera: Canon 600D

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » ср юни 22, 2016 12:01

dareal написа:... В този форум има страшно много информация, но е много несистематизирана и трудно откриваема или поне за мен е така. Така или иначе я търся и ако попадам на полезни мнения ще се опитам да ги систематизирам.
Така е, като всеки създава теми където му падне, а и модераторите не правят нищо :P
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;
Canon 100D, Canon 1200D mod.

Потребителски аватар
mitkog87
Контакти:

Мнение от mitkog87 » ср юни 22, 2016 12:13

Здравейте колеги и благодаря за отзивите!

Да наистина телескопа ми е слабичък, но мисля, че е достатъчно добър за начинаещ като мен! След време лесно мога да инвестирам и да премина към нещо по-добро! Такава е и идеята...първо да се науча да боравя с него, да откривам обекти и по лека да мина към нещо от сорта на 8" или дори 10" (фен съм си на рефлекторните)!

Относно окулярите - навсякъде съм чел и гледал, че обикновено в комплекта слагат окуляри които не са много качествени и за това ми се искаше, да намеря един-два окуляра (един около 5мм планетарен да речем и един 12мм от SP 52 градуса) които да подкарат колекция, която би ми вършила добра работа и с по-голям телескоп!

Вчера отново се опитах да колимирам телескопа, като използвам това http://telescope.bg/bg_accessories_cele ... olim1b.jpg ! Не съм много сигурен, че съм се справил перфектно, но мисля, че е добре! :D
И в този ред на мисли, да се похваля, че снощи успешно успях да наблюдавам Юпитер и четирите луни (направо бях изумен...това което видях, дори надмина очакванията ми за този телескоп)! Виждаше се сравнително ясно и цветно (различаваха се две кафенекави линии :D )! Това разбира се ме ентосиазира още повече и само мога да си представям какво ли би било с 8" или 10"...но за всичко има време!!! Също така наблюдавах и Марс, Сатурн (виждаше се ясно пръстена (защото разбирасе изглеждаше като един цял)) и Луната!

Благодаря на всички които се изказват, защото черпя информация и взимам всичко в предвид! :D

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » ср юни 22, 2016 19:12

5мм окуляр при 900мм фокусно и 114 мм апертура ще дойде леко къс.
С тая тръба повече от 150х ще влоши качеството на изображението.
Заради това най добрият първи скоп за визуално е със 130-150 мм
апертура. С нея спокойно можеш да вдигнеш до 200-230х
Scopes: 8" F/5 carbon tube newtonian, Zambuto primary & 1/30λ Antares flat.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian 'Black widow' & 1/30λ Antares flat.

EQ mounts & platforms: Sumerian Optics dobsonian equatorial platform L-45°
Modified HEQ5 with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight bar.

Eyepieces: Pentax XP 3.8, XО-5, XF 8.5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: ZWO ASI533MC-Pro, Sony A7RII, Minolta α-7, Minolta α-7 Limited.
Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 35-70/4, AF 70-210/4.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение