Асферичен китов окуляр-находка- 62 градуса

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Асферичен китов окуляр-находка- 62 градуса

Мнение от Хектор » съб май 14, 2016 23:18

Днес се видях със току-що пристигналия от щатите член на форума Notorius :D .Той ми даде един "китов" Селестронски окуляр 4мм.-подарък и ме помоли само да му дам мнение....... :wink: На външен вид във него няма нищо китово и много напомня Цайсовите окуляри от висок клас :D .
2.jpg
Много-красиво изпълнение
Щом го хванах във ръка усетих колко е лек,но това веднага привлече вниманието ми,защото повечето фирми от нисък клас слагат тежък материал за да си помисли човек:-Леле това си е стъклен окуляр :wink: .Поглеждайки го отдолу видях веднага че е със Барлоу-леща със малък диаметър и това си е очаквано,но не очаквах да е МНОГОСЛОЙНО просветлена :shock: :shock: :shock: :shock: Веднага я развих и забелязах със каква нископробна пластмаса е направен,но това ме зарадва още-повече,особено след като видях как лъщят пластмасовите елементи вътре.Тогава вече ми стана ясно че това е много-ама много добър окуляр за невероятната цена от 17 лв. :shock: :shock: :shock: :shock: . Защо се зарадвах ли?и как разбрах че е добър????Ами Маги наскоро продавайки един телескоп каза следното:-ИМАМ ЧУВСТВОТО ЧЕ ЦЯЛОТО КАЧЕСТВО Е ВЪВ ОПТИКАТА и не са им останали пари за детайлите :D :D :D :D .Тази мисъл ми звънна веднага във главата.След като развих Барлоуто на око изчислих че окуляра е 12мм.а барлоуто 3Х и така се оказа след като го качих на телескопа после.Тествах на Луната и Юпитер.Юпитер със извиците,спътниците,червеното петно :shock: :shock: )Найстина е 4мм. и при 162,5х Луната се виждаше 2/3 във полето,което найстина се оказа 62 градуса и АБСОЛЮТНО ПЛОСКО (окуляра найстина е асферичен) :shock: :shock: :shock: :shock: Покачих през барлоу 1,8х до 292,5х за да се засилят дефектите му до максимум и образа остана контрастен и добър :shock: :shock: :shock: :shock: .Лъщящият му вътрешен тубус прави бликове встрани,но това още утре живот и здраве ще поправя лесно.Пропусквателната способност е СТРАХОТНА на оптиката му (неможе от СФ през 162х като движа телескопа да прелитат всякакви звездички и полето да ми е пълно,това е :shock: :shock: :shock: :shock: ),а просветлението трепач.Има лека хроматична аберация което е от вграденото барлоу предимно,но тя не ме дразни.В заключение :-Красив,страшно евтин,средно-качествен,лек,лесно може да се подобри до среден клас окуляр,контрастен,плоско поле,отлична пропускливост на светлината,много-светло поле,има резба за филтри.
Standard-1-25-31-7mm-Adaptor-4mm-62-degrees-Aspheric-Eyepiece-Wide-Angle-lens-Multi-Coated_jpg_640x640.jpg
Линка:- http://www.aliexpress.com/item/Standard ... .14.hI7pOY
http://www.aliexpress.com/item/Promotio ... 49946.html
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Хектор

Шах-Мат

Мнение от Хектор » нед май 15, 2016 00:11

Току що свалих барлоуто му и го замених със вграденото барлоу на ЕД 8мм. окуляр и точно както предполагах че хроматичната аберация идва от нея,така се оказа.Жесток образ,НИКАКВИ дисторсий,огромно плоско поле.После със махната барлоу го поставих на Барлоу 1,8х (страшно качествена леща) като по този начин заместих вграденото му барлоу със много-качествено и..........отново СТРАХОТЕН образ.Взех неговото барлоу и го поставих на ЕД 8мм и изби веднага хроматична аберация.Извода е :-вграденото барлоу трябва да се замени и окуляра става почти равен на Хиперион......да,колкото и да звучи нереално гледал съм през хиперион и мога да сравня.Без барлоуто на 54Х на Нютона полето така светна че "ослепях" направо (и при 162Х направо ме ослепява Луната,а до нея е пълно със звезди.Това е новото "Стар брайт"просветление на Селестрон,сигурен съм =D> =D> =D> =D>
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Re: Асферичен китов окуляр-находка- 62 градуса

Мнение от Хектор » пон май 16, 2016 02:45

Днес почерник окуляра и отблясъците спаднаха на 60-70% някъде.След това развих барлоуто му и го поставих пред биното.........после на Луната увеличението беше толкова силно,че кратера Платон изпълни цялото поле докрай (62 градуса поле)и това при отличен контраст и светлина на полето.Интересното е че хроматизма на барлоуто едва се забелязва.....По моя преценка увеличението беше от порядъка на 450-500Х някъде.Лошото е че няма как да захвана барлоуто за биното (наоколо не съм намерил стругар все още)така че да може да се сваля.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет май 12, 2017 21:29

Моя френд от форума Notorius отново си е във БГ и звънна да се видим.
Той донесе от щатите 10мм. окуляр от същата серия на който направих вече първите леки тестове.Но още отсега се вижда че "изпуска" фронта за разлика от горе- долу добрия 4мм. и отличния 23мм. от същата серия.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет юни 08, 2017 07:23

И последвалите тестове показаха ужасяващо изпълнение на 10 мм-вия окуляр.
Много лошо е сметнат като кривина на лещите (Skywatcher-овата 10-ка е със светлинни години по-добра),самата дължина на тубусът му е много-малка, но за сметка на това блести отвътре като халогенна лампа.
Хроматичната аберация не е много голяма, но затова пък е много дразнеща.Резолюцията му е средно добра, както и сферичната му аберация, а за дисторсийте на крайните 20 градуса не ми се и споменава.
Очната леща е неоправдано малка което го прави непригоден за хората със нарушено зрение и неудобен.
По качество се равнява на Хюйгенс 0,965 от 15 лева.
Нищо общо със 23мм-вия окуляр от тази серия, не че и там няма "дертове", но поставен на Барлоу дори ги няма тези дразнещи дефекти.
Единствените плюсове са му доброто просветление и ниската цена.
Във крайна сметка е ЛОШ окуляр за телескоп над 130мм.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » чет юни 08, 2017 11:27

Хектор написа:И последвалите тестове показаха ужасяващо изпълнение на 10 мм-вия окуляр.
Много лошо е сметнат като кривина на лещите (Skywatcher-овата 10-ка е със светлинни години по-добра),самата дължина на тубусът му е много-малка, но за сметка на това блести отвътре като халогенна лампа.
Хроматичната аберация не е много голяма, но затова пък е много дразнеща.Резолюцията му е средно добра, както и сферичната му аберация, а за дисторсийте на крайните 20 градуса не ми се и споменава.
Очната леща е неоправдано малка което го прави непригоден за хората със нарушено зрение и неудобен.
По качество се равнява на Хюйгенс 0,965 от 15 лева.
Нищо общо със 23мм-вия окуляр от тази серия, не че и там няма "дертове", но поставен на Барлоу дори ги няма тези дразнещи дефекти.
Единствените плюсове са му доброто просветление и ниската цена.
Във крайна сметка е ЛОШ окуляр за телескоп над 130мм.
Здравей,
какво може очакваш за тия пари - как уцелиш. В случая този явно е от куца партида.
По принцип за хора с ограничения в разходите до 15 - 12 мм е хубаво да се ползват 2" бюджетни окуляри - 68-72 градуса.
Под 9мм - планетарни бюджетни 58-62 градуса.
Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания