Избор на бинокъл

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Beautiful_mind
Регистриран: съб мар 12, 2016 17:21

Избор на бинокъл

Мнение от Beautiful_mind » съб мар 12, 2016 17:30

Здравейте :),
моля да ми помогнете с избора на бинокъл, който може да се ползва за астро наблюдения до към 300лв (по възможност да не е много тежък, за да може да се ползва спокойно от мъж без стойка) и който може да се закупи от магазин на място, например Технополис. Изчетох доста неща, но наистина не мога да се ориентирам добре, дотук основно разбрах, че е по-добре да взема бинокъл, щом става въпрос за абсолютно начинаещ. Но изборът е доста голям и наистина бих оценила всякакъв съвет. Благодаря предварително!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: Избор на бинокъл

Мнение от bobo » съб мар 12, 2016 23:07

Няколко общи неща:
- да не е зум;
- отношението диаметър/увеличение да е около 5-6. Например 10х50;
- просветлението да е подобно на това на фотообективите, а не ярко огледално червено, ярко огледално жълто и др. подобни, каквито имат китайските боклуци. Като се погледне през бинокъла образът не трябва да е оцветен, все едно се гледа през филтър;

CVK
Регистриран: пон мар 09, 2009 16:04

Мнение от CVK » нед мар 13, 2016 09:25

Здравейте!
За посочените изисквания от Вас: 1. Може да се ползва за астро, 2. употреба БЕЗ стойка/статив, 3. закупен на място, в случая Технополис, нещата се свеждат до три, четири модела: Пентакс XCF10x50 или 12х50, Олимпус 10х50 DPS-I и Никон Aculon A12x50. Посетете магазина, погледнете през тях ако са налични и си изберете. Всички са с много добър контраст, реално цветопредаване, въобще добри бинокли са. Аз бих взел Пентакс 10х50.
Ремонт на бинокли и зрителни тръби: @binocularsrepair

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » нед мар 13, 2016 19:38

Максимално мощния астро-бинокъл който да може да е без стойка е SkyMaster 15х70.Ако не държите да изглежда "съвременно" отличен вариант е Carl Zeiss Jena Binoctem 7x50 или БПЦ 7х50 USSR №77108694, произведен 1977г. в ЗОМЗ или БПЦ2 Теnto 7x50. -http://olx.bg/ad/binokli-50mm-carl-zeis ... cee0f487ab .Това са бинокли който разгромяват всеки бинокъл от Технополис и въобще са най-добрите във света,особено Немския.
Конус Гигант модифициран -15x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher PX 254 mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
ephir7.
Регистриран: съб яну 08, 2011 07:16

Мнение от ephir7. » вт мар 15, 2016 17:53

Стандартните бинокли за астрономия без статив са 10х50 и 7х50.
Според мен 7х50 е за предпочитане, т.к. "трептенето" е по-слабо, а и за големите, но бледи мъглявини като М42, или галактиките М31, М33, дава по добър резултат.
При силни бюджетни ограничения остава само "поро" тип бинокъл.

Та ето 10х50 за 309 лв. "Nikon Action EX 10X50 CF" :
https://www.photopavilion.bg/продукти/С ... 50-CF-6712

и 7х50 за 279 лв. "Nikon Action EX 7X50 CF" :
https://www.photopavilion.bg/продукти/С ... 50-CF-6681

В магазина (в малката градинка с/у Сити Център София, има и спирка на метрото) имат доста модели за пробване, а в споменатия мол отсреща има и Техномаркет.
"Има нощи, когато вълците мълчат, а Луната вие."
George Carlin

"... небето нежно от коприна
това е моята Родина ! "
Детска песничка

-------
скоп: WO Megrez 110mm/f6 ED + Borg 60mm/f5.8 ED
монти: WO на Vixen Sphinx SXW+HAL130; Borg на Manfrotto #055C+Linhof Profi II Kugelkopf
оку: TS30;Pentax XW20,XL14;Vixen12.5"светещ прицел"ortho;Takahashi9 ortho
барлоу: 2x Zeiss/Baader

Beautiful_mind
Регистриран: съб мар 12, 2016 17:21

Мнение от Beautiful_mind » вт мар 15, 2016 21:43

Много ви благодаря за всички мнения и препоръки :)! Ще взема предвид всичко, което сте ми написали, благодаря ви още веднъж!

miroshi
Регистриран: ср юни 26, 2013 16:45

Мнение от miroshi » пон апр 18, 2016 11:38

Здравейте,
виждам, че темата е стара, но имам въпрос по нея - интересувам се от бинокъл за лунни наблюдения. За съжаление бинокълът е за подарък и винаги може да се окаже, че съм избрал неправилен.
Не съм позлвал бинокъл от години, а дори тогава не съм гледал луната, и нямам представа какво е необходимо като увеличение.
Няма проблем бинокъла да се ползва със стойка. Прегледах на бързо в нета и видях различни предложения от 15х70 до 25х100.
Моля за съвет!

Поздрави!

Потребителски аватар
ephir7.

Мнение от ephir7. » вт апр 19, 2016 11:19

Според мен сериозният, условно небюджетен бинокъл за астро трябва да отговаря на следните изисквания:
- възможност за ползване на статив
- 90-градусови зенитпризми
- възможност за сменяеми стандартни 1.25 инчови окуляри
- ED или триплет-АPO за да се ползва и за луна & планети

Та ето един за €1160 със 100мм семиапохроматични триплет-обективи:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ieces.html

И още един, по-лек и евтин (€839), но със само 70мм семиапохроматични триплет-обективи:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... arset.html

И двата са в комплект с обзорни окуляри за ниско увеличение. За луна&планети ще ти трябва още поне един чифт за пределно увеличение. За първия ок. 150 или 160, за втория ок. 105 или 110.

Ако поръчаш избраният чрез http://www.astronom-bg.com, то Дани ще ти поеме вноса и гаранционната поддръжка (като оторизиран представител на TS), а може и евентуално да спестиш пътните. Ще те посъветва и за втория чифт окуляри по-добре от мен, т.к. вероятно ще попита TS какво те, като доставчик, биха препоръчали за уреда си.
Ах, да, ще те посъветва и за подходяща монтировка за избрания бинокъл.
George Carlin

това е моята Родина ! "
Детска песничка

-------
монти: WO на Vixen Sphinx SXW+HAL130; Borg на Manfrotto #055C+Linhof Profi II Kugelkopf

miroshi

Мнение от miroshi » вт апр 19, 2016 11:43

Опс, забравил съм да спомена за финансите, може ли някакви предложение за под 1000 лв, техниката ще се ползва от човек, който не е фен-астроном, а прости много харесва луната :D
Предполагам не е късно да се преориентира, но за момента да не рискуваме :)

Благодаря!

Потребителски аватар
ephir7.

Мнение от ephir7. » вт апр 19, 2016 12:27

Тогава. . . дали да не бъде спектив ?!
Лек, компактен, става и за неастрономически наблюдения (птици отдалеч, например)
Ето с ED оптика и вариоокуляр ("zoom" ) 20 до 60 пъти, при това сменяем (!), но не стандартен 1.25", затова пък с допълнителен окуляр 5мм на ТS (€49) можеш да качиш увеличението на 96х. Обаче и при 60х луната е огромна и много красива, а Юпитер е типично ок. 1.3 пъти по-голям от луната с просто око, с видими двата екваториални пояса (като 'рошави' чертички). На Сатурн пък, при 60х, ще видиш планетата на 2/3 от Лунния диск с невъоръжено око, без детайли по диска, но с отлично видим пръстен (без деление на отделни пръстени, но с видима черна пролука м/у пръстен и планета).
При 96х ще видиш на Юпитер още два пояса, червеното петно, както и полюсните потъмнявания.
Спектива:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ektiv.html

Окуляра за 96х:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... rafie.html

За "монтировка"- добър фотостатив с добра фотоглава (може би го има човека вече). На втора ръка ги има безброй за джобни пари.
Та ги докарахме без статива до €455 + €49 = €504

-------

Ако пак е много, ето същия без ED обектив (измивам си ръцете кат' Пилат), за €199.90.
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... blick.html

Инак всичко е същото, и окуляра за €49 става (увеличение пак 96х).
Та ги докарахме до 200 + 49 = €249, без статива ;-)
George Carlin

това е моята Родина ! "
Детска песничка

-------

miroshi

Мнение от miroshi » вт апр 19, 2016 13:00

Тези двете опции са по-добре :)
Сега ще попитам още нещо - може ли на този тип телескоп или бинокъл, да се сложи окуляр за 2-те очи?

Благодаря!

Потребителски аватар
ephir7.

Мнение от ephir7. » вт апр 19, 2016 13:27

Труден въпрос. . .
На тези спективи едва ли, т.к. имат срециално окулярно гнездо. А пък тия със стандартно 1.25" са доста по-скъпи. Може би със самоделен адаптер (не препоръчвам !), като остава цената и на самата биноприставка. Почват от малко под €200. Нужен е и компенсатор на оптичния път през приставката, като с по-евтините тя е комплект. . .
Става сложно. А и ти трябват по два еднакви окуляра за всяко увеличение.
Идеята бе, че спектива е тъкмо затова по-евтин, щото всичко е единично, не двойно.
Та този път не е пътя на начинаещия !!
Ако бинокулярно виждане е нокаут-критерий, остава варианта с биноклите, но на старо, но пък иде реч за подарък. . . Щото липсват бюджетни бинокли с увеличение към 100 !
А луната при увеличение само 20х омръзва бързо, и за планети забрави под 50-70х !
А монтировката за бюджетни бинокли без 90 градусова зенитпризма, и тя е специална и, както се сещаш, скъповата. . . При 20х от ръка не можеш да проведеш наблюдение, всичко танцува в окулярите (не че някои от немай къде не опитват да опират биното на дървета за стабилност, а и аз съм опитвал легнал на пейка(кат клошар :-) ), с възглавнички под лактите или на гърдите :-) ). . .
Границата за наблюдение без статив е 10 до 12 пъти, а там луната е безинтересна, макар че показва все пак нещичко.
Последна промяна от ephir7. на вт апр 19, 2016 15:03, променено общо 2 пъти.
George Carlin

това е моята Родина ! "
Детска песничка

-------

miroshi

Мнение от miroshi » вт апр 19, 2016 14:25

Мдааа, и аз съм сигурен, че за по-хубаво увеличение си трябва статив. Гледах някакви клипчета за бинокли с 20х увеличение и както казваш вижда се колкто снимка направена с ултра-зуум камера.
Явно няма 2 добри. Ще имам предвид тези моно бинокли.
Ако някои се сети нещо по въпроса ще се радвам да прочета мнения.

Отново благодаря!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение