Въпрос за избор на катадиоптричен телескоп

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Nazarov
Регистриран: ср сеп 23, 2015 16:11

Въпрос за избор на катадиоптричен телескоп

Мнение от Nazarov » вт окт 27, 2015 01:57

Здравейте!

Решил съм да се сдобия с катадиоптричен телескоп с приблизително следните параметри: 100/1000/f10 до към 400 лв. Понеже искам да го ползвам и за наземна фотография, важно ми е фокусното отношение да не надхвърля f10. До момента съм се спрял на два основни претендента - MTO-11CA 1000mm f/10 или VIXEN VMC 110L. Теоретично съм запознат с предимствата и недостатъците на двете оптични схеми, но не можах да намеря реално сравнение между двата телескопа. Виксенът има малко по-голяма апертура, но и по-голяма обструкция. Виксенът трябва да се колимира, но пък по-бързо се темперира. Ценово са горе-долу равностойни. Някой може ли да каже от реален опит кой от двата е за предпочитане и защо? За мен най-важният показател е качеството на изображението, всичко друго е второстепенно.

Благодаря!
--
Васил Назъров

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Re: Въпрос за избор на катадиоптричен телескоп

Мнение от magi208 » вт окт 27, 2015 13:59

Един глас от мен за МТО.
Наблюденията ми са върху мто 1000 - здрав като танк , изпипан в детайли , перфектно изработен до толкова , че няма нужда от колимация дори когато се върти предната оптическа група .
При телескопите някак си не се получава това. Имам усещането , че производителите се отнасят с открито пренебрежение към клиенти имащи наглостта да си купят телескоп до 1000 лева , че и да очакват качество :)
Наблюденията ми са върху Конус 150/1800 - Груби шуплести отливки , криво стругован и още по-криво сглобен . Отне ми много часове работа и подмяна на почти цялата механика преди да ми хареса.
И може би най-важното в случая :
МТО са плоскофокални - директно проектирани за фотография . При телескоп f10 фокуса ще е близък до плосък , но не толкова , колкото при фотообектив.
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » вт окт 27, 2015 14:20

Ако ще се ползва само за фотография, обектива е добро решение. Но ако искаш и да гледаш през него може да има грижи. До колкото си спомням не всички бройки на МТО-то позволяват слагането на окуляр. Провери го внимателно преди крайното решение ;)

Потърси и тук. Мисля че имаше една две теми по въпроса...

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » вт окт 27, 2015 17:26

Интересна дилема...все пак ако аз я имах, бих клонил повече към МТО. По-компактен е, не знам дали има разлика в тежестта между двата, но обектива спокойно можеш да си го сложин на обикновен статив. Гледал съм снимки с МТО във фотофорума, но не съм виждал наземни с телескоп...
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Nazarov

Мнение от Nazarov » вт окт 27, 2015 23:45

Благодаря на всички за информацията и съветите!

Явно тук МТО са на почит, което е доста добър атестат. :) Моите впечатления от МТО 500, който имам, също са много положителни. За съжаление май никой няма опит с виксена, а той има едно голямо удобство, че е с подвижно огледало и с една ръчка може да се превключва между режими на фотография и наблюдение. Но май няма смисъл да се рискува с неизвестно китайско качество...

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » ср окт 28, 2015 08:03

Един колега имаше такъв телескоп преди доста години. Беше доволен от него, но го смени за 110мм рефрактор.

Като цяло Виксен е реномирана марка с качествени продукти. Със сигурност качеството ще поне на нивото на МТО, а мисля че дори ще го надмине убедително. Пак преди много време имах Meade с такова движещо се вторично огледало и наистина е удобство :)

Nazarov

Мнение от Nazarov » ср окт 28, 2015 10:03

Yoddha написа:Като цяло Виксен е реномирана марка с качествени продукти.
За съжаление това се отнася само до японското производство на марката. Понастоящем този конкретен модел се произвежда 100% в Китай и из нета се носят покъртителни истории за неговия "workmanship". :(

Nazarov

Мнение от Nazarov » ср окт 28, 2015 13:53

А какво може да се очаква от http://www.astroshop.eu/bresser-telesco ... r_1_select в сравнение с МТО?

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср окт 28, 2015 14:17

Повечко цвят, може би?

Nazarov

Мнение от Nazarov » ср окт 28, 2015 15:13

bobo написа:Повечко цвят, може би?
Хроматични аберации ли имаш предвид?

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср окт 28, 2015 22:07

Да, евентуално.

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » ср окт 28, 2015 23:37

Nazarov написа:А какво може да се очаква от http://www.astroshop.eu/bresser-telesco ... r_1_select в сравнение с МТО?
Ами по принцип плюсове и минуси ... Като плюсове са светлопреминаване около 94% спрямо не повече от 60% при МТО-1000A и то ако МТО е нов . Тоест реалното светлосъбиране ще е много по-високо /може би около 35% повече /Втория голям плюс е , че за визуално е доста по-удобен и пригоден за директно поставяне на окуляри.

Минуси : Значително по-слаба механика , задължителни хроматична аберация и дисторсия в някаква степен .

Nazarov

Мнение от Nazarov » чет окт 29, 2015 11:40

Благодаря!

Ами, ако някой знае нещо по-добро от МТО за тези пари (до 500 лв), speak now or forever hold your piece :)

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » чет окт 29, 2015 17:53

Nazarov написа:Благодаря!

Ами, ако някой знае нещо по-добро от МТО за тези пари (до 500 лв), speak now or forever hold your piece :)
Цъ...Аз лично не се сещам за по-добър образ от уред за 500 лева ....с апертура 100 мм. В същото време би могъл да си купиш запазена употребявана техника за тези пари. Например тази : http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=10&t=6807 . Мишо постоянно експериментира и нещата му нямат време да остареят :) Тази тръба е реално Ф/5 , но с нея може да се снима с окулярен проектор на произволни фокусни . Друга възможност е МТО 1000 - от времето на соца - тези са просто безапелационни по отношение на качеството . Единствения минус при тях е теглото от 4 килограма . При тях само се развива стоперния болт на фокусера и фокуса се изнася извън обектива на до 1 м и навътре до самия flattener . Тоест без проблем стават и за визуално. При визуално имат едва забнележима дисторсия от това , че са плоскофокални а човешкото око е кръгло .

Nazarov

Мнение от Nazarov » чет окт 29, 2015 22:58

Маги,

Този Конус изглежда не е катадиоптричен ( = аберации) и ако е ф5, значи е 500 мм. Аз вече имам МТО500, от който съм много доволен, но ми се ще 1000мм.

МТО1000 е 1100 мм. / f10.5, но е с доста по-ниска резолюция от МТО 11СА (28 срещу 37). Виж тук:https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0 ... %B8%D0%B2)

Значи като тегля чертата, май остава само МТО 11СА като оптимален избор.

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пет окт 30, 2015 01:29

МТО 1000, 11 и 11СА са 10/1000, а МТО 1000А и АМ са 10,5/1100!
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Nazarov

Мнение от Nazarov » пет окт 30, 2015 10:32

Да вярно, но пак е с по-ниската резолюция заради липсата на просветляващо покритие.

Nazarov

Мнение от Nazarov » пет окт 30, 2015 17:38

Да се похваля,

Напазарувах от английско един МТО 11СА, чакам доставка. Не знам, това може ли да се смята за първи телескоп? :)

Благодаря на всички за помощта!

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » нед ное 01, 2015 22:46

Дали е телескоп ? Хм .. Какво всъщност е телескоп ? Един обектив и една окулярна леща са телескоп ... така че по това определение с неговите 4 лещи и две огледала като му прибавиш някакъв окуляр си става телескоп...
Дали е добър като телескоп ? О да ! Определено ! С апертура от 100 мм и фокус от 1000 мм / разширяем почти без загуба на качество до 2000 мм , посредством малка модификация / си е дълбоко в зоната на телескопите...
Остава само въпроса с качеството . При еднаква пазарна цена кое от двете изделия е по-качествено : Това , което се конкурира на многомилионен или това , което се конкурира на многохиляден пазар :)
Само погледни мненията в германските и ангклийски сайтове и ще видиш преобладаващи " а стига бе ", " егати странната яка джаджа " или : " Качеството е сносно - от къде мога да си купя и аз ? ":)

Със здраве да си го получиш и ползваш ! Чакаме снимки :)

Nazarov

Мнение от Nazarov » нед ное 01, 2015 23:54

Благодаря!

Сега вече на дневен (или нощен) ред ми е да си направя тракер, с който се надявам да снимам някое и друго DSO. Но това ще го бистрим в "Направи си сам"... :)

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » пон ное 02, 2015 09:28

Честито - пусни някоя и друга снимка като го получиш. Аз мислех да си взема такова за гидиране, ама в крайна сметка се спрях на друго с по - къс фокус.

За снимането на ДСО мммммммммммммммммм...1000 мм си е много сериозно фокусно, което ще иска много сериозно водене. Не се разочаровай от първоначалвите неуспехи - търси решения :) :thumbsup:
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

Nazarov

Мнение от Nazarov » пон ное 02, 2015 10:50

Благодаря!

Воденето засега не ми е станало интересно още. Имам идея за тракер с много висока точност и прецизност - до суб-пиксел на матрицата на камерата. Доколкото разбирам, идеята на воденето е да коригира вече налични отклонения в тракинга, а е по-добре такива отклонения изобщо да не се допускат. Теоретично задачата е лесна за решаване, проблеми могат да дойдат само от халтава механика или грешки в управлението/изпълнението на стъпковия мотор. Ако някой се е борил с тези проблеми, ще се радвам да обменим идеи и опит.

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » пон ное 02, 2015 12:03

Nazarov написа:
Воденето засега не ми е станало интересно още. Имам идея за тракер с много висока точност и прецизност - до суб-пиксел на матрицата на камерата. Доколкото разбирам, идеята на воденето е да коригира вече налични отклонения в тракинга, а е по-добре такива отклонения изобщо да не се допускат. Теоретично задачата е лесна за решаване, проблеми могат да дойдат само от халтава механика или грешки в управлението/изпълнението на стъпковия мотор. Ако някой се е борил с тези проблеми, ще се радвам да обменим идеи и опит.
Тракери с такава прецизност, които не допускат грешки и не се нуждаят от водене ( особено при фокусно разстояние 1000 мм), се наричат монтировки от висок клас и струват пазарно десетки хиляди левове ( евро, долари) и изработването им не е лесно нито от теоретична, нито от практическа гледна точка. Но ми харесва ентусиазмът ти, вероятно имаш много по- добри технически познания от мен, щом се захващаш с тази задача. Дерзай и не осветлявай докъде си стигнал :thumbsup:

Сещам се поне за едно затруднение - самата концепция за стъпков мотор. Дори НАЙ перфектно изработеният има т.нар. "периодична грешка", която при експозиция 10тина минути, ще изкара нещата далеч извън субпикселово отклонение.
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Nazarov

Мнение от Nazarov » пон ное 02, 2015 14:09

Точно това ме притеснява и мен. Тоест, правилно е изпратен импулс към мотора за стъпка, но той не я изпълнява или изпълнява повече от една. Такива грешки лесно може да се коригират в реално време, ако има някаква следяща схема, която да дава обратна връзка за изпълнението на стъпките от мотора (или мотор с вграден датчик). Още по-точно ще стане, ако се следи направо ъгълът на завъртане на ротора. Засега проучвам наличните технически средства за следене на изпълнението и обратна връзка.

Като цяло идеята е следната:

1. Грубо казано, Земята се върти с един градус за 240 сек. Да предположим, че една секунда = суб-пикселна точност. Това разбира се подлежи на изчисление за всяка конкретна комбинация от матрица и фокусно разстояние. Затова фокусното разстояние и матрицата са конфигурационни параметри, които ще трябва да се задават преди стартиране на тракинга.

2. Кинематиката се проектира така, че една секунда тракинг да се изпълнява от няколко стъпки на мотора. Това гарантира, че текуща грешка от 1-2 стъпки не може да бъде оптично регистрирана от матрицата.

3. Управляващата логика циклично (примерно през 100-200 милисекунди) изчислява математически точния ъгъл на завъртане на ротора и закръглява към най-близката цяла стъпка.

4. Проверява се текущата ъглова позиция на ротора от следящата обратна връзка и ако е необходимо, подават се импулси за корекция.

5. Кинематиката е най-простата barn-door схема, за която тригонометрично се смятат ъглите на отваряне на рамената и съответно на завъртане на винта. И понеже това се смята с висока математическа точност по няколко пъти в секунда, тук липсва известният проблем с линейната грешка на тази схема.

Така тракерът ще осцилира дискретно с 1 стъпка напред-назад, но винаги в рамките на грешка под половин пиксел. В известен смисъл тук пак имаме водене и корекция на грешки, но вместо да следим и водим по звездите, следим и водим по ъгловата позиция на ротора. Проблемът при воденето с камера е, че там грешката трябва да стане по-голяма от един пиксел на гидиращата матрица, за да може да бъде "видяна" и коригирана. Положението става още по-тежко като се прибавят оптичните аберации. Докато следенето на ъгловата позиция на ротора позволява постигането на много по-висока точност. Тоест, от гледна точка на фотографиращата матрица, тракингът ще бъде без грешки и отклонения.

Ако виждате някакъв потенциален проблем или грешка в горната логика, давайте предложения за усъвършенстване. :D

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » вт ное 03, 2015 01:33

По принцип е така ... Само че има още променливи...
Единия казус е , че не сме на екватора :) Ако бяхме щяхме да си водим по 1 ос . Това все пак е решим проблем посредством екваториално монтиране на механиката / една джаджа , която симулира , че сме там :) / виж какво е "екваториална монтировка" .
После идва ред на земната прецесия и завъртането на наклона на кадъра /пак защото не сме на екватора / . Все пак добрата новина е , че за кратки експозиции това не е от съществено значение.
Когато говорим за субпикселно водене не е толкова важна методиката за поддържане на скоростта / за това отдавна се използват мотори с енкодери /а механичната стабилност на нещото и способността му да елиминира външни фактори като например вятъра .
Един прост пример : Ако няма нужда да се пренася , можеш да направиш монтировката тежка и стабилна . Голяма част от оскъпяването идва от стремежа да стават леки и стабилни .
Изобщо не целя да те отказвам . Няма по-голям кеф от това да видиш , че нещото над което си се потрудил работи .

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » вт ное 03, 2015 02:48

magi208 написа:...После идва ред на земната прецесия и завъртането на наклона на кадъра /пак защото не сме на екватора / . Все пак добрата новина е , че за кратки експозиции това не е от съществено значение...
???!!!??? :neurosymptoms:
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Nazarov

Мнение от Nazarov » вт ное 03, 2015 03:13

magi208 написа:виж какво е "екваториална монтировка"
Хъм, някак си предположих, че всички тук знаете какво е barndoor tracker. Ами това е по същество точно екваториална монтировка, която се "прицелва" към Полярната звезда, след което се компенсира въртенето на Земята с обратно въртене по една ос. Предимството пред немската монтировка е, че е много по-проста и лесна за изработка.

https://en.wikipedia.org/wiki/Barn_door_tracker

Доколкото разбрах, прецесионната грешка е пренебрежимо малка за експонации до 2-3 ч. Тук не ми достига теорията, за да сметна дали грешката ще е субпикселна при 1000 мм.
мотори с енкодери
Можеш ли да ме насочиш към информация за тези?

Колкото до вятъра, това е най-лесно решимия проблем. Ще строим "тежко, евтино и държавно". :D Все пак говорим за малък катадиоптрик, а не за голям Добсън.

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » вт ное 03, 2015 06:54

Много ми харесва начина ти на мислене ! На практика вече преоткри няколко техники за водене :)
Пенко не напразно се зачуди защо ти говоря за прецесия и въртене на снимачното поле :) Това беше по отношение на водене посредством една проста формула . На практика се тръгва по един от трите пътя :
1 Алт-азимутна монтировка - труден и трънлив път по който всички тези неща имат значение при дълга експозиция . Ако все пак решиш да тръгнеш по него виж понятието Кеплерови числа - има ги онлайн и въпреки , че отразяват наблюдаемата позиция на слънцето , са един от лесните начини да получиш сметките на готово.
2 Екваториална монтировка , ориентирана по полярната звезда - по безболезнен път като остава само проблема със въртенето на снимачното поле , който си проличава чак при огромни експозиции .
3 Водене с гидиране -предпочитан към момента начин особено варианта му с автогидираща камера.
http://markishki.astronomy.bg/Dictionary.htm http://markishki.astronomy.bg/Astro_ph.htm
http://markishki.astronomy.bg/First.htm
http://www.heidenhain.bg/bg_BG/produkti ... -enkoderi/
Като стана дума за енкодери виж в олх или базар за някой ел.двигател на Фанук и му вземи Ф.Р.П -то /евтин начин да се сдобиеш с перфектен фоторастерен енкодер за да кажем 20-30 лева. В краен случай някой Сливенски по лиценз на Фанук .

Nazarov

Мнение от Nazarov » вт ное 03, 2015 12:04

Ами, нищо не съм преоткрил. Просто се оглеждам, с какво от наличните техники и технологии ще мога да си спретна евтина самоделка със задоволително качество. Хем полезно и приятно занимание, хем вече съм с хиляди левове напред. :D

За енкодерите благодаря! Точно това ще свърши идеална работа. Аз бях почнал да мисля собствена разработка. :D

С трите пътя съм що-годе запознат и затова съм избрал втория като най-лесен и ефективен + водене по ъгловата позиция на двигателя. То не е точно водене, а механизъм за прецизен тракинг без грешки и отклонения в рамките на 2-3 часа. Горе-долу толкова позволява кинематиката на barndoor схемата - 45 градуса за 3 ч. С ограничената си теоретична и нулева практична подготовка, не виждам никакво предимство на воденето с камера в сравнение с ъгловата позиция на двигателя. При камерата максималната постижима точност изглежда от порядъка на 1-2 пиксела, а с енкодер - десети от пиксела. Пропускам ли тук нещо съществено?

Благодаря и за линковете, ще ми свършат добра работа!

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » вт ное 03, 2015 16:53

Нарочно оставих най-сладката част за накрая . На практика такава точност все пак е постижима , но на Земята е практически ненужна .
Тук атмосферата внася непрекъснати колебания от много пиксели . Едни от трях са бързи - термалните трептения на образа , други са относително бавни - разместването на атмосферните пластове или да кажем отместването на реалния образ от "атмосферната леща"
Това е онзи ефект поради който луната ниско на хоризонта е голяма и червена , а високо в зенита бяла и визуално по-малка .
В твоя случай си облагодетелстван от много фактори още като си избра МТО1000 за снимки.
С него избягваш голямата ветрова площ , трептенията на дългата тръба, хроматизма и кръглия фокус с един удар - тоест стартираш от добра база. Вибрациите можеш да избегнеш както сам каза с масивна монтировка . Сега само помисли за маска на Бахтинов или електрически фокусер и наблегни на камерата с която ще снимаш . Астрофотографията е магия ! Ще видиш как например от мъглявината на Орион виждаш 4 звездички обвити в бледо бяло облаче :( И само с една експозиция от 3 секунди облачето се превръща в красива розовочервена феерия :)

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение