Избор на нов бинокъл

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

behwolf
Регистриран: вт юли 14, 2015 10:55

Избор на нов бинокъл

Мнение от behwolf » вт юли 14, 2015 12:41

Здравейте на всички, понеже имам намерения да си вземам нов бинокъл, до сега съм карал с един стар руски/ метален ичерен на цвят, и като нови съм се спрял на следните два вида Celestron SkyMaster 20-100x70 Zoom и Celestron SkyMaster 20x80 , и двата ги гледах, че наш бг онлайн магазин за 280 и 290 май беше. Според вас, кой е по-добрия вариянт, ще използва както за градско, така и за планинско и нощо наблюдение.

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Re: Избор на нов нинокъл

Мнение от Хектор » вт юли 14, 2015 13:00

behwolf написа:Здравейте на всички, понеже имам намерения да си вземам нов бинокъл, до сега съм карал с един стар руски/ метален ичерен на цвят, и като нови съм се спрял на следните два вида Celestron SkyMaster 20-100x70 Zoom и Celestron SkyMaster 20x80 , и двата ги гледах, че наш бг онлайн магазин за 280 и 290 май беше. Според вас, кой е по-добрия вариянт, ще използва както за градско, така и за планинско и нощо наблюдение.
Конус 20х80.........
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Vahow
Регистриран: нед фев 14, 2010 16:04

Re: Избор на нов нинокъл

Мнение от Vahow » вт юли 14, 2015 21:09

behwolf написа:
Здравейте на всички, понеже имам намерения да си вземам нов бинокъл, до сега съм карал с един стар руски/ метален ичерен на цвят, и като нови съм се спрял на следните два вида Celestron SkyMaster 20-100x70 Zoom и Celestron SkyMaster 20x80 , и двата ги гледах, че наш бг онлайн магазин за 280 и 290 май беше. Според вас, кой е по-добрия вариянт, ще използва както за градско, така и за планинско и нощо наблюдение.
Хектор написа:
Конус 20х80.........
:thumbsup:
GSO 254/1016 f/4 + GPU Aplanatic coma corrector
NEQ6 Pro SynScan GoTo
Lacerta M-Gen + Lacerta OAG
TeleVue Powermate 5x
Canon 6D
Konus 20x80mm
Baader AstroSolar Filter ND5
Farpoint 2" Collimation Kit + Concenter 2" collimation eyepiece
Bahtinov Focusing Mask

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Re: Избор на нов бинокъл

Мнение от grozmaistor » ср юли 15, 2015 01:32

Миналата седмица обсъждахме бинокли. Виж темата Barska vs Konus. Хората си казаха да не се купува този Astromaster 20x80. Освен това е силно непрепоръчително да купуваш бинокуляр със зуум, щото този zoom се превръща в doom, сиреч орисия :-).

Изпратено от моят GT-I8190
SkyWatcher AR120x1000, EQ5 motorized with custom ST4 port + Arduino semi-GoTo
Baader Planetarium UHC-S
TS 10x50 WP
Canon 600D

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » ср юли 15, 2015 01:34

Астромастера освен това нормалната му цена е 105 $ не знам защо си готов да дадеш 280лева за него, а пък конусът е и той там някъде 105 $ в асоциацията.

Baader Planetarium UHC-S
TS 10x50 WP
Canon 600D

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » ср юли 15, 2015 01:39

За 280-290 лева направо клониш към TS 20x80 full broadband multicoating. Аз май съм си ги харесал, ако изобщо се наканя за бинокуляр.

Baader Planetarium UHC-S
TS 10x50 WP
Canon 600D

vevs
Регистриран: вт окт 06, 2015 12:53
Контакти:

Мнение от vevs » вт окт 06, 2015 14:00

Здравейте,
след доста четене телескопа отпада (поне засега) и реших да си купя бинокъл. Насочих се към Никон Акулон 16х50, защото тия специално за астро 20х80 и нагоре ми се виждат прекалено големи, а и не знам колко ще го ползвам като иска постоянно трипод. То на вилата на село се вижда толкова ясно млечния път, такава красота е, че едва ли ще тръгна да си ограничавам гледката. Отивам аз с огромно желание в Технополис да си го купя за 229лв. и все пак да го сравня с 12х50 заради колебания колко повече е това 4, обаче се върнах с празни ръце и огромно разочарование. Значи поглеждам през него като очаквам кристален образ и .... греда. Нещо не ми се харесва тук. То през тая Сакура 10-90х80 дето ми я дадоха за проба се виждаше по-добре на 10х. Светва ми да погледна само през единия окуляр и после през другия (със същото око) .... ми то на единия е фокусирано, а на другия - не. Решавам да фокусирам втория, после поглеждам през първия - сега той не е на фокус. Питам момчето в магазина - всичко си било наред вика. Аааа искам друга бройка, но се оказва че е само тази. Решавам да погледна през 12х50 поради наличието на повече бройки (обаче забравих да сравня увеличението) - ми пак същото, но мааалко по-добре и си тръгнах с празни ръце ядосан. Та искам да попитам това нормално ли е? Аз ли нещо бъркам ? Ми то това означава, че да си купиш бинокъл по нета си е чиста рулетка. То като с Никон е така какво остава за по-обикновените ?
Поздрави

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт окт 06, 2015 22:59

Малко подозрително е всички бинокли, които си гледал да не са наред.
Двата окуляра може да се фокусират различно/отделно. Фокусирал ли си както трябва - обикновено с централния фокусер се фокусира левия окуляр (движат се и двата, но гледай левия), а после с "личния" фокусер на десния окуляр се дофокусира само десния окуляр (ако има нужда), без да се пипа централния фокусер.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » вт окт 06, 2015 23:17

Отивaш в Aндромедa,Борянa ти дaвa един Конус 20x80,излизaш нa улицaтa,поглеждaш,онемявaш,връщaш се,бройш смешни пaри ,отивaш нa село и онемявaш отново :D :D :D :D
PZO-Бинокуляр

vevs
Контакти:

Мнение от vevs » ср окт 07, 2015 09:05

Благодаря за отговорите. Това че могат да се фокусират отделно е нещо, което явно незапознатите като мен не знаят. Питах 3 човека на работа и всички мислеха като мен - че фокуса е единствено от центъра. Затова и се регистрирах да питам тук. Явно пак ще се ходи, но аз се опитах там да видя дали не може да се направи нещо такова, обаче не успях. Десния окуляр се въртеше, но ми се стори че само излиза напред и то така няма ли единия да е по-напред от другия и да ти се набива в окото :lol: . Иначе само двата които са извадени на витрината гледах 16х50 и 12х50. Афектирах се и не исках да ми вадят друг 12х50 от кутия, а и сякаш предпочитам 16-ката, но тя една бройка само. За Конуса видях писаните хубави неща, сякаш се навих защото така или иначе трипод трябва се купува ако искам да гледам небето без значение Никона ли ще е или Конуса, но съм в Бургас. В сайта им пише, че дистрибутор тук е Ритони спорт и след Технополис веднага отидох там, и като ги питах за бинокли ме изгледаха все едно съм извънземен :(

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » ср окт 07, 2015 13:57

Съвсем нормално е да имаш отделен фокус за двете очи.
Ако нямаш и си с различни диоптри за всяко око няма как
да го ползваш, нали? Като се замислиш има логика да е така.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср окт 07, 2015 18:57

vevs написа:...Десния окуляр се въртеше, но ми се стори че само излиза напред и то така няма ли единия да е по-напред от другия и да ти се набива в окото...
Ще се различават малко, но едва ли ще ти пречи. Най-вероятно десният ще се различава от левия с не повече от четвърт оборот, че и по-малко, което е почти незабележимо. Е, ако нямаш 20 диоптъра зарлика...

vevs
Контакти:

Мнение от vevs » чет окт 08, 2015 08:51

Така, да разясня дилемата с този бинокъл, която вероятно може да е от полза на други начинаещи. Снощи беше друго момче на щанда и то също се опита да изкара че всичко е наред (не знам как им е наред всичко на тези момчета след като десния окуляр показва пълна мъгла). Фокусирах левия и почнах с десния ама таратанци, дори и в най-изпъкнало положение. След като стана ясно че все пак трябва да има начин, този пръстен от грозна пластмаса различаваща се от целия бинокъл, на който все пак доста предвидливо са издълбали чертички стана цел. Обаче той като камък - изобщо не се помръдва наникъде. Питам момчето и той вика това не се мърда, само окуляра но той бил ако имаш диоптър. Но все пак трябва да има причина за тези резки решавам аз и ми светва да отвия окуляра напълно и ... еврика - тогава този ринг почна да се върти. Фокусирах десния, погледнах с двете очи и веднага разбрах, че ще олекна с 230 лв. :) Между другото попитах още няколко човека ей така за статистиката как се фокусира бинокъл и всички казаха - от центъра.
Благодаря още веднъж !

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет окт 08, 2015 09:54

Честито и много прекрасни нощи пожелавам със него =D> :D ,само го пази че е много-чуплив,лесно се наранява.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пон окт 12, 2015 06:32

Айде още един потенциален пациент за диагнозата "апертурна треска" :)
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение