Celestron Firstscope - нов собственик

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Потребителски аватар
Nine
Регистриран: ср дек 24, 2014 17:56

Celestron Firstscope - нов собственик

Мнение от Nine » пет дек 26, 2014 17:24

Здравейте!
Ето ме и мен - нов собственик на това телескопче. След като четох тук няколко дни, направо реших да го купя. Взех го втора ръка, поне да не съжалявам, че съм дала много пари :) За мой късмет точно днес се появиха облаци...
Естествено имам хиляди въпроси, но няма да ви мъча с всичките :)
Моля ви да ми кажете как да правя снимки с телескопчето - трябва ли ми някакъв адаптер или нещо пропускам?
Celestron Firstscope
Panasonic FZ100
Canon A570 IS

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Re: Celestron Firstscope - нов собственик

Мнение от b_kassabov » пет дек 26, 2014 18:05

Еми как, как - хващаш сапунерката и го снимаш телескопчето :D

А сега сериозно - ще са ти необходими много по- съществени неща от адаптер. На първо място - друг телескоп. На второ - монтировка. На трето - компютър. На четвърто - подходящ фотоапарат. Щом казваш, че си чела доста, значи би трябвало да имаш бегла представа какво ще ти е необходимо за снимане. С Celestron Firstscope няма да можеш да правиш снимки, но ще ти послужи много добре да наблюдаваш небето и да се запалиш по астрономията.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

LuckyKaa
Регистриран: нед дек 23, 2012 10:23

Мнение от LuckyKaa » пет дек 26, 2014 18:47

Здравей! Постът на Боян може да ти звучи малко обезкуражаващо, но той е напълно прав. Принципно с този телескоп е възможно (макар и с доста нерви и заиграване) да снимаш Луната. Но дори и да си купиш адаптер телескопът е малък и няма да може да издържи тежестта на фотоапарата. По-удачен вариант е да си купиш планетарна камера и с нея да правиш много къси клипчета (не повече от 5 сек.), които после да стакнеш в единично изображение с програмата Registax. Една примерна бюджетна камера е - http://www.astronom-bg.com/ccd-%D0%BA%D ... age-detail
За съжаление резултатите може да са разочароващи. Затова е най-добре да се отдадеш на визуални наблюдения с телескопа - той може да ти покаже доста красоти. Когато напреднеш и със знанията, и с практиката вече можеш да минеш и на по-сериозен инструмент.

Честито за придобивката, много безоблачни нощи и много възклицания от небесните гледки ти пожелавам :)
TS Megastar 150/1400, Meade 6" f/5, EQ3-2
TS Plossl 25 mm, 6,5 mm, Celestron Omni 32mm, Meade SP 26mm
2x Barlow
ASI120MC

Потребителски аватар
Nine

Мнение от Nine » пет дек 26, 2014 19:27

Много ви благодаря за отговорите и топлото посрещане! Човек трябва да знае истината, колкото и да е трудна за преглъщане :D Радвам се, че не съм се надценила - някъде във форума срещнах твърдението, че ползването на телескопа обикновено е обратнопропорционално на големината му. И именно затова взех този мъник, за да не събира прах в килера. А ако случайно започне да събира прах, ще се намери на кого да бъде подарен.
Все пак ще се опитвам и да снимам (въпреки реалностите), пък да видим. До момента имам прилични (мхмхмх) снимки на луната, но с фотоапарат (турбосапунерка), а винаги са ме привличали небесата. Може би ще кача нещо в съответния раздел на форума по-нататък.
Celestron Firstscope
Panasonic FZ100
Canon A570 IS

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » пет дек 26, 2014 20:54

Снимки на Луната могат да се направят - както единични така и клипчета с подходящ фотоапарат, които после да се стакнат с Registax и да стане наистина хубава снимка. Не можах само да разбера с какво фокусировъчно е, за да може да се каже какви адаптери трябват...
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 105Ah battery
+ space ambient/trance/psychill music...

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » пет дек 26, 2014 20:59

Здравейте,76 мм за първи телескоп никак не е зле, навремето започвахме със стъкла за очила и когато някой извадеше 65 мм "Алкор" ходеше наперен и показваше "зашеметяващи" гледки :D .Със този телескоп +леща барлоу и смяна на окулярите без проблем ще видите Луната отлично,Юпитер със 4-те спътника и екваториялните извици,Сатурн със пръстена+спътника Титан,Фазите на Венера,Слънчевите петна,Плеядите,Хиядите,М42,Няколко NGC във Еридан,млечния път е страхотен,М13,М31,двойни звезди (няколко),двойния куб във Персей, над 20-30 обекта по каталога на Месие и много други,за начало това е достатъчно (едно "просто") насочване към обекта или точно фокусиране изисква опит например,така че докато "обиколите" дори само тези обекти и вече ще сте усвойли основните умения :D :D :D :D .Иначе тук колегите разполагат с изключително могъщи машини и камери на много-високо световно любителско ниво и така са свикнали от години да гледат през почти професионални уреди, че сега без да искат подценяват "скромните" телескопи :wink:,затова и се шегуват :D :D .Успех със полета между звездите =D> .
Конус Гигант модифициран -15x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher PX 254 mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Nine

Мнение от Nine » пет дек 26, 2014 21:07

Много благодаря!
venzibo написа:Не можах само да разбера с какво фокусировъчно е, за да може да се каже какви адаптери трябват...
Аз обаче не разбирам въпроса :oops:

Мисля да взема нещо такова от ибей: http://www.ebay.com/itm/52mm-DSLR-SLR-C ... 588f94ab28
Старият ми фотоапарат е мъничък, сравнително лек и с една приставка става на 52 мм.
Celestron Firstscope
Panasonic FZ100
Canon A570 IS

LuckyKaa
Регистриран: нед дек 23, 2012 10:23

Мнение от LuckyKaa » съб дек 27, 2014 09:56

Венци, окулярният възел е 1,25".
Nine, тази приставка мисля може да послужи, но само ако фотоапаратът е със сменяем обектив. Тогава обективът се сваля от фотоапарата, слага се тази приставка към него и цялото това се окачва на окуляра, който е сложен в окулярния възел (това, което се подава отстрани на телескопа, където се слага окуляра се нарича окулярен възел, а целия механизъм - колелца за фокусиране+окулярен възел се нарича фокусировъчно). Ако е сапунерка, както казваш има и други аксесоари, като този - http://www.astronom-bg.com/%D0%B0%D0%BA ... tor-detail
TS Megastar 150/1400, Meade 6" f/5, EQ3-2
TS Plossl 25 mm, 6,5 mm, Celestron Omni 32mm, Meade SP 26mm
2x Barlow
ASI120MC

Потребителски аватар
Nine

Мнение от Nine » съб дек 27, 2014 10:23

Много благодаря, разбрах!
Все пак сапунерката ми може би ще може да се "върже" към телескопа, защото има приставка към нея, ето такава:
Изображение
На това нещо, което е твърдо свързано с фотоапарата, могат да се слагат филтри, теле- и широкоъгълни конвертори и т.н. - всичко с резба 52 мм. Т.е. поне от гл.т. на механично свързване няма да е проблем, дори и за голямата ми сапунерка - Panasonic FZ100 - той е с резба за филтри 52 мм, но просто е по-тежък. Друг е въпросът ако има нещо, което не съм съобразила, а е вероятно да има :lol:
Celestron Firstscope
Panasonic FZ100
Canon A570 IS

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб дек 27, 2014 18:06

Nine, снимането през твоя телескоп с твоята "сапунерка" не е невъзможно, но е сравнително трудно осъществимо. Най-лесният начин е с устройството, което предлага LuckyKaa, но пак с някои уговорки. Работата е там, че със сапунерка може да се снима единствено през окуляра - насочваш телескопа към обекта, фокусираш (с око) да се вижда ясно и после снимаш през него с апаратчето. При този вариант трудното е да фиксираш апаратчето правилно спрямо окуляра - оптичната ос на обективчето на сапунерката трябва да съвпада максимално точно с оптичната ос на окуляра. Точно това се опитва да прави горното устройство (то позволява преместването на апаратчето във всички посоки), но все пак има възможност това да не стане, зависи от окуляра и от фотоапарата.

Трябва да имаш предвид и това, че като се монтира апаратчето, независимо по какъв начин, то може да натежи в неговата посока, ще натежи и напред съм отвора на тръбата на телескопа, като балансирането ще е много трудно или даже невъзможно. Това води пък и до невъзможност за намиране и следене на обекта - имай предвид, че обектът бяга за секунди и телескопчето трябва да се мести постоянно. Ако винтовете са затегнати за да издържи тежестта на апаратчето, то насочването ще е трудно или невъзможно.

Твоят адаптер, на първо четене няма да влезе в употреба, освен ако към него не се изработи от стругар допълнителен чарк, за което не знам дали имаш възможност, а и трябват някои предварителни сметки. Но от всички други варианти вариантът с този чарк е най-добър. Е, проблемът с баланса, насочването и следенето остава.

Потребителски аватар
Nine

Мнение от Nine » съб дек 27, 2014 18:23

Мисля, че ми се изясни. Много благодаря!
Celestron Firstscope
Panasonic FZ100
Canon A570 IS

Vahow
Регистриран: нед фев 14, 2010 16:04

Мнение от Vahow » съб дек 27, 2014 23:45

Следенето от ръка е голямо забавление, само ако имаш железни нерви и спокойна ръка :D
GSO 254/1016 f/4 + GPU Aplanatic coma corrector
NEQ6 Pro SynScan GoTo
Lacerta M-Gen + Lacerta OAG
TeleVue Powermate 5x
Canon 6D
Konus 20x80mm
Baader AstroSolar Filter ND5
Farpoint 2" Collimation Kit + Concenter 2" collimation eyepiece
Bahtinov Focusing Mask

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори