Препоръчайте ми телескоп, моля!

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

ooofff
Регистриран: нед ное 23, 2014 19:30

Препоръчайте ми телескоп, моля!

Мнение от ooofff » нед ное 23, 2014 19:35

Здравейте! Нямам никаква представа от астрономия, за това ще разчитам на вас, да ме насочите. Искам да подаря на съпруга ми телескоп, защото отдавна иска, но много моля за препоръки. Не знам каква информация да ви дам, за да ви помогна....освен цена, която е около 500лв, с уговорки може да стигна и до 700лв.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Re: Препоръчайте ми телескоп, моля!

Мнение от b_kassabov » нед ное 23, 2014 21:01

Привет.

500-700 лв е доста добър бюджет за първи телескоп. В най- общи линии когато става въпрос за гледане през телескоп, колкото по- голям е диаметърът, толкова по- добре. За сметка на това обаче колкото по- голям е, толкова по- трудно преносим става. Помисли си за нещо доста практично - хубав бинокъл, който ще става и за гледане не звезди, в съчетание със статив, за да не тежи в ръцете на използващия го. Така дори да не се запали особено по астрономията, ще има нещо доста практично вкъщи. Инак съветите какъв точно да бъде е малко като съвет за парфюм - за всеки вкус по нещо...
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Мнение от neptun2 » нед ное 23, 2014 22:51

Трудно е като няма информация човека какво точно иска да гледа и доколко познава небето и обектите да се даде точен съвет. Ако става въпрос за наистина прохождане в хобито ще е добре телескопа да има goto за да е лесно намирането на обекти, но това оскъпява нещата. Ето един такъв вариант:

http://www.astronom-bg.com/teleskopi/sk ... oto-detail

Ако човека все пак има някакви познания и желание да понаучи небето и да си търси обектите тогава по-голям добсън ще покаже повече.

http://www.astronom-bg.com/teleskopi/sk ... p-8-detail
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel, Astrodon I-series Gen 2 36mm LRGB filters, ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: CFF 135mm f6.7 triplet refractor + cff flattener
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
Eyepieces: Nagler 11mm type6, Pentax XW 7mm, Televue 2X barlow 1.25"

Моите снимки:
http://www.astrobin.com/users/neptun/
https://telescopius.com/profile/neptun/

ooofff

Мнение от ooofff » пон ное 24, 2014 07:56

Няма познания в областта, но тепърва ще трупа и изследва :) :) Много благодаря за предложенията.
Интересува ме закупуването на телескопа. Трябва ли да е на място или може онлайн от чужд сайт? Има ли риск да се нарани техниката? Не знам доколко е деликатна и няма да я повредят по време на транспорта...

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » пон ное 24, 2014 09:00

Принципно е деликатна техника. Не, че новата ми монтировка не дойде директно от китай де. :) Като за първи телескоп принципно е добре да е от България най-малкото понеже ако има проблем и е купен от чужбина за да важи гаранцията ще трябва да го изпратите обратно.
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel, Astrodon I-series Gen 2 36mm LRGB filters, ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider

Моите снимки:

ooofff

Мнение от ooofff » пон ное 24, 2014 09:34

Аз живея в чужбина, но има вариант като ходя до България да го купя и транспортирам с кола до вкъщи.

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » пон ное 24, 2014 09:54

Щом живеете в чужбина по-добре да го вземете оттам. Идеята ми беше, че ако се наложи човек да прибягва до гаранция е много по-лесно и бързо ако техниката е купена там, където живее.

Моите снимки:

ooofff

Мнение от ooofff » вт ное 25, 2014 22:51

neptun2 написа:Щом живеете в чужбина по-добре да го вземете оттам. Идеята ми беше, че ако се наложи човек да прибягва до гаранция е много по-лесно и бързо ако техниката е купена там, където живее.
Тук, където съм няма телескопи, за това ще е или от България или чужд сайт.
Благодаря за всички мнения :)

П.С. Препоръчайте ми чужди коректни сайтове от които бих могла да поръчам.

Потребителски аватар
dancho
Регистриран: съб яну 21, 2012 14:50

Мнение от dancho » ср ное 26, 2014 15:36

ceco_bet
Регистриран: ср мар 17, 2010 02:50

Мнение от ceco_bet » чет ное 27, 2014 20:21

Препоръчвам да му купите телескоп "втора ръка" защото нов телескоп за 500 лева няма да "задоволи" очакванията на наблюдателя и е по вероятно да го откаже от хобито.Важно е да споменете държавата в която се намирате,или поне континента,за да можем да ви дадем по добър съвет.Всички любители астрономи започват с рефрактор ,съветвам ви да му подарите такъв със екваториална монтировка и ако той има желание и възможност,сам ще намери телескопът за него :) успех

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » пет ное 28, 2014 01:25

Твърдо ЗА втората ръка. Има невероятни попадения за на уникални цени! Лошото е, че човек който не е в час с материята ще му е много трудно да се ориентира, предвид това, че и не знае какво иска всъщност...
Но за начинаещ и аз мисля, че рефрактора е най-добрият избор. Повечето хора просто искат да сложат телескопа на терасата или двора и да позяпат без много разправий. Обикновено това са Луната, Сатурн и Юпитер и някой звезден куп или актуална комета. Съмнявам се че повечето начинаещи ще се заровят по NGC-тата :D E има и изключения разбира се с достъп до много добро небе и мерак по дълбокото...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

ooofff

Мнение от ooofff » пет ное 28, 2014 11:40

На Балканите сме, не сме далеч :) Какво имаш предвид, че нов телекосп за 500 лв няма да задоволи очакванията му? Прекалено ще му е сложно и няма да се запали да продължи напред или точно обратното - няма да е достатъчно добър да му покаже красотите в небето и пак ще се откаже ? Много съм предубедена към втората ръка и едва ли ще се ориентирам натам. Вярвам ви, че може да има добри попадения, но предпочитам да не рискувам.

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » пет ное 28, 2014 12:29

Имат предвид, че на тази цена можеш да купиш сравнително малък телескоп, а малките телескопи показват скромни неща. Принципът при гледане е колкото по- голям (телескоп), толкова по- добре. до определени разумни граници разбира се. Т.е. като погледне младежът нагоре с малкия, може да не остане впечатлен от видяното, защото телескопът няма силата да му покаже повече. Аз лично започнах с едно малко телескопче, което много ме запали. но вероятно си е въпрос и на случай и на очаквания.

Друго нещо - аз също съм скептичен към втора ръка...ако си врял и кипял в нещата ок, но ако си новобранец...
Също така съм и много скептичен към българския сайт за такива неща - имах изключително неприятен опит с грубиянското и некоректно отношение, което една служителка си позволи към мен, оттогава активно го отбягвам.

П.п. Моят между другото струваше 450 лв - втора ръка :D
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » пет ное 28, 2014 13:26

Аз навремето започнах с един бинокъл за 200 лева а първия ми телескоп беше един 110мм ТАЛ1 руски за около 450. Определено свърши добра работа да ме запали.

Моите снимки:

ceco_bet
Регистриран: ср мар 17, 2010 02:50

Мнение от ceco_bet » пет ное 28, 2014 20:14

След цялата дискусия,това което стана ясно е че трябва да е нов и до 500 лева и закупен от България.Ето моят съвет,като сте в България,отивате в един
магазин на име Technopolis ,там предлагат нови телескопи за около 500 лева.

ooofff

Мнение от ooofff » съб ное 29, 2014 10:51

Не държа да я от България, може и някой чужд сайт :) А за парите макар и трудно може да стигна до 700лв. Мислех, че за тия пари ще мога да взема нещо доста добро, но вие ме разочаровахте :( Щом за тия пари мога да купя от по-малките телескопи, то колко струват по-големите, с които се вижда ясно и хубаво? В краен случай ще удължа времето за да събера пари и да взема нещо качествено. Не ми се занимава да взема нещо малко, след 1 година пък да се чудя къде да го продаваме че да вземем по-добър.

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » съб ное 29, 2014 11:47

http://www.astronom-bg.com/teleskopi/sk ... etail.Това е достатъчно мощен и евтин телескоп.
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » съб ное 29, 2014 15:34

Като цена по скоро това: http://www.astronom-bg.com/teleskopi/sk ... 3-2-detail
Мисля че ще донесе достатъчно вълнуващи моменти, макар и да е малко извън бюджета!
Уви, добрата оптика струва пари... Дори едни по качествени очила струват доста пари, камоли инструмент с доста повече оптични елементи и механика :)

А към колегите - цялата ми техника с дребни изключения е втора ръка, даже на монтировката май съм четвърти собственик :D И по натам с голямо удоволствие бих си купил да речем Astrophysics GTO1200 трета ръка и някое 10 инчово APO четвърта ръка :lol:
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » съб ное 29, 2014 22:11

Такаааааааааааа. Имам идея. Телескопите, които Хектор и Виктор предлагат, са рефрактори ( т.е с лещи ) - тези телескопи не се нуждаят от никаква поддръжка. Тези конкретно обаче са с възможно най- малката апертура (т.е. диаметър). Това, което бих могъл да направя, е да ти изпратя безвъзмездно моя стар Нютон 114 мм, - аз съм втори собственик . Не съм го използвал от години и събира прах вкъщи. Миналата коледа почти подарих монтировката му, така че и с него мога да се разделя без проблеми. По този начин ще освободиш ресурс за сравнително свястна монтировка. Повярвай, наистина не ми е проблем. Проблемът е, че нютоните искат поддръжка - огледалата му се размърдват при транспорта и ползването и трябва отвреме навреме да бъдат нагласяни -колимирани. Инак гледката не е пълноценна. Но когато си начинаещ, може и изобщо да не откриеш, разликата, а с напредването се научаваш как да си колимираш и телескопа.

Ако приемаш предложението - заповядай :)
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » съб ное 29, 2014 23:58

Телескопите, които Хектор и Виктор предлагат, са рефрактори ( т.е с лещи ) - тези телескопи не се нуждаят от никаква поддръжка......Затова го предложих :D ,да не се тормози човека излишно :D .
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

ooofff

Мнение от ooofff » нед ное 30, 2014 15:44

b_kassabov, изненадана съм...много благородно предложение, за което ти благодаря! Идеята ми допада, по този начин ще навлезнем в материята по-рано, защото събирането на 1000лв+ изисква време, а аз да си кажа честно мисля да е подарък, но самата аз съм нетърпелива като малко дете :) Ще може ли да ми разясниш някои неща...
1. Смяташ ли, че съвсем "неуки" хора биха се справили в този телескоп? Спомена, че иска поддръжка, дали като начинаещи ще можем да я подсигурим ние?
2. Монтировките универсални ли са? Или за всеки модел телескоп има конкретна монтировка?
3. Сигурен ли си за предложението? Доста ми е неудобно, до сега не съм получавала нещо даром.. :)

Трябва да започна да чета по-сериозно за телескопите, видове и всичко свързано с тях, защото с тези въпроси съм безумно досадна :lol:

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » нед ное 30, 2014 16:15

Монтировките са универсални с едно малко изключение - начинът, по който самият телескоп може да се захваща - там има два вида - моят тип се нарича "Виксен" ( Vixen), а другият е Лосманди ( Losmandy). За поддръжката - както вече споменах при начинаещ може и изобщо да не направиш разликата. Самото колимиране си е играчка, ако трябва да съм честен в началото е тегаво - просто защото трябва да е прецизно, за да има ефект. Друго, което се сещам за монтировките - има различни видове - такива с компютър ( Go To ) или без. Го То означава, че в монтировката има компютърче с база данни за няколко хиляди обекта. След като изнесеш телескопа навън и направиш няколко настройки, монтировката може да намери и да следи дадения интересен за теб обект. За под 1000 лв такава нова монтировка можеш да намериш, малката подробност е, че ще бъде т.нар Алт-Азимутен тип, а не екваториален. За теб щом наблюдаваш това не е от значение. Екваториалните монтировки имат значение за снимане, или пък когато няма вградено Го-То, защото алт-азимутните не са удобни за следене на обекта на ръка.

Изобщо малко понятия се натрупаха, но както във всичко и тук си има и малко теория за научаване.

Премисли предложението, защото е направило впечатление и на други :)
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

ooofff

Мнение от ooofff » съб дек 06, 2014 10:40

Имам въпрос съвсем различен от темата, но не искам да пускам нова специално за това.

Когато се стъмни и погледна небето постоянно виждам нещо, което не знам какво е и се надявам вие да ми кажете :)
Светеща точка, която се движи с една и съща скорост. Не си променя посоката, но странното е, че постепенно намалява и изчезва. Това става при напълно чисто небе, няма как да се е скрило нещото зад облак например.

LuckyKaa
Регистриран: нед дек 23, 2012 10:23

Мнение от LuckyKaa » съб дек 06, 2014 10:56

Това е някой от изкуствените спътници на Земята. Когато яркостта му започне да намалява и постепенно изчезва, той просто навлиза в земната сянка.
TS Megastar 150/1400, Meade 6" f/5, EQ3-2
TS Plossl 25 mm, 6,5 mm, Celestron Omni 32mm, Meade SP 26mm
2x Barlow
ASI120MC

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб дек 06, 2014 16:40

ooofff, предлагам ти един различен вариант на задаване на въпроса ти, при който отговорът може да е много по-точен :) Да бъдем в унисон с точността на астрономията :)

"Живея в А....(максимално точно мястото)... На 06.12. към 18:10 часа, в посока югозапад, на височина около 60 градуса видях ярък/слаб светещ обект, който се движеше с една и съща скорост към посока юг и постепенно започна да намалява яркостта си и изчезна на височина около 20 градуса."

Разбира се, нужна е малко техническа настройка на питащият (географски посоки, градуси и т.н.), но пък въпросът, зададен така, позволява на отговарящите да отворят някоя програма или сайт, да заложат известните данни и да проиграят с голяма точност явлението. По този начин много "странни" неща по небето са се изяснявали.

Ако са ти интересни спътниците, от този сайт http://heavens-above.com може да видиш кога може да наблюдавате Международната космическа станция (ISS) и проблясъците на спътниците Иридиум (Iridium Flares). И двете са много впечатляващи. Само трябва да се направи настройка за мястото на наблюдение (от линка "Configuration -> Change your observing location" най-горе). Успешни наблюдения! :)

ooofff

Мнение от ooofff » вт дек 09, 2014 10:56

Благодаря за информацията :)

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Малко помощ моля!
    от niko0202 » чет авг 02, 2018 12:25 » в Форумът