Ioptron CEM-60 EC първи впечатления

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Ioptron CEM-60 EC първи впечатления

Мнение от neptun2 » пет ное 21, 2014 07:30

След близо едномесечна пауза най-сетне пак имам монтировка. Днес ми дойде новата ioptron cem-60 EC. Благодаря на Дани за съдействието и комуникацията с ioptron чрез което успях да се сдобия с въпросната монтировка директно от тях въпреки, че на повечето места в европа и щатите няма наличности. Самите китайци също бяха доста коректни - пуснаха монтировката веднага щом си получиха парите с dhl express и за 3 дни пристигна от китай. Вчера преди нощната за съжаление имах само около час и половина да си поиграя с нея което ми стигна да си сглобя колоната и да развъртя малко монтировката без телескоп и противотежест колкото да се убедя, че работи. Колоната определено изглежа доста солидна. Не бях ползвал такова нещо откакто имах ТАЛ1 преди доста години. Като външен вид монтировката определено ми харесва а и е сравнително лека за размерите си - около 12 кг е главата. Успях да тествам и вградения power hub и на първо четене изглежда да работи добре. Магнитното заключване по RA и DEC първоначално ме обърка леко. Бях стегнал повече отколкото трябва и съответно монтировката не се движеше. Наистина както пишат трябва да се спре със завиването веднага щом човек почувства дори минимално съпротивление. При отключване пък се завърта в обратна посока докрай. След като коригирах това движението по двете оси ми направи много добро впечатление. По-бързо е отколкото старата ми heq5 а е и по-тиха въпреки, че пак се ползват стъпкови мотори. С отключени оси движението както по RA така и по DEC е изключително мазно и доста по-леко отколкото при старата ми heq5. Това би трябвало да позволи доста прецизен баланс. За съжаление не успях да тествам нещо повече. Надявам се в следващите дни времето и графикът ми на работа да позволят да направя повече проби и снимки и да допълня темата. Като за начало ето и няколко бързи снимки.

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel, Astrodon I-series Gen 2 36mm LRGB filters, ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: CFF 135mm f6.7 triplet refractor + cff flattener
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
Eyepieces: Nagler 11mm type6, Pentax XW 7mm, Televue 2X barlow 1.25"

Моите снимки:
http://www.astrobin.com/users/neptun/
https://telescopius.com/profile/neptun/

Потребителски аватар
rw
Регистриран: чет авг 19, 2004 20:30
Контакти:

Re: Ioptron CEM-60 EC първи впечатления

Мнение от rw » пет ное 21, 2014 09:36

Охо, честито, Тони! Много ясни нощи с нея и много повече красиви кадри!
"Your future depends on your dreams"
So, go to sleep :-)

C11 / C5 / NEQ6
80/560 APO Triplet refractor
120/600 ahcromatic refractor
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II
36mW AtlasNova Green Laser Pointer
+ няколко сaндъчета с аксесоари, окуляри и други съкровища

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » пет ное 21, 2014 10:21

Честито Тони! Пожелавам ти да я побъркаш от снимане :D

Понеже времето си е все скапано и няма много на къде да се скапва, има надежда да го превъртиш :D :D :D

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » пет ное 21, 2014 10:27

Дано Иво. То вярно, че по-скапано трудно може да стане. :D
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel, Astrodon I-series Gen 2 36mm LRGB filters, ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider

Моите снимки:

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » пет ное 21, 2014 11:14

Честито! Изглежда добре направена и премислена, има и USB хъб =D>
Намирай балкон и ще използваш даже и малките пролуки хубаво време.
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo

Потребителски аватар
Misho89
Регистриран: ср яну 13, 2010 10:43
Контакти:

Мнение от Misho89 » пет ное 21, 2014 11:48

Охо, честито, монтировката е пълен чук, изглежда супер, с нетърпение чакаме и първия реален тест под звездите и да споделиш повече, то с това време(нещо нормално за нова астрономическа придобивка :D).... и аз не съм тествал моята още и нямам търпение да се оправи това време.
Телескоп:Sky Watcher Esprit Triplet Apo 150mm/100mm
Монтировка: Ioptron CEM60
Гидиращ:ZWO 16.5mm OAG,TS 50mm Guide Scope
Камери- ASI1600mm pro, ASI224MC
Филтри: Astrodon 36mm LRGB E series Gen2 +Ha 5nm, OIII 3nm, SII 3nm, Astronomik CLS CCD 36mm
Други:ZWO EFW 36mm, QHY PoleMaster, Sky-Watcher SWA-70 (2")
https://www.astrobin.com/users/Misho89/

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » пет ное 21, 2014 13:57

Браво Тони!! Супер изглежда, пък и ревютата показват, че те чакат много хубави нощи с тая монтировка - чака те голяяямо черпене :)))
Времето - то е ясно, още месец-два ще остане същото - традииця брат :D

Успех и много приятни моменти с Нея
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
Мак-сим
Регистриран: пет окт 01, 2004 11:58
Контакти:

Мнение от Мак-сим » пет ное 21, 2014 19:52

Е - разгеле! Добре изглежда и дано скоро се видим на (по) тъмно!
http://www.astrobin.com/users/nki/
Галерия с мои астрофотографии
Монтировка: Vixen GP-DX with Vixen "SkySensor 2000 PC" "Go To" control system.
Телескоп: Skywatcher Evostar 80ED DS-Pro f/7.5 refractor and Skywatcher 0.85x reducer/flattener.
Камера: Canon 1000D (modified)

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » пет ное 21, 2014 20:40

Не бях ползвал такова нещо откакто имах ТАЛ1 преди доста години..........Точно това щях да кажа-този тип монтировка си е като на ТАЛ,стабилна и сериозна =D> .Жив и здрав,страхотна придобивка.П.П-колко кинти ако не е тайна?
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » нед ное 23, 2014 00:34

Честито Тони за новата придобивка! Дано ти служи вярно и по предназначение :wink:
Каква беше причината да я избереш пред старите и доказани "работни коне" в бранша? :)
Колоната в този си вид ще е подходяща ли за ливадни изпълнения?
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » нед ное 23, 2014 11:01

Благодаря за добрите пожелания момчета. Малък ъпдейт - успях да си наглася кабелите и наистина изкараното захранване и usb hub-a при деклинацията (макар и да не е захранен самият хъб) са много полезни. В момента няма нито един кабел дето да виси както беше при старата схема. Надявам се тази седмица да направя и първа светлина. :)

По отношение на избора - в този клас единствения друг вариант ми беше G11 с one piece worm block-a. Другите варианти като 10mikron gm 1000 hps или asa ddm60 pro са доста нагоре като цена (повече от двойно). Аз обичам да експериментирам и определено енкодера ми се понрави. Дано оправдае очакванията. Другото, което ми харесва е, че главата тежи само 12 кг. Честно казано G11 би ми била тежичка за разнасяне особено като знам какъв и е статива. За колоната - ще трябва да търся по-равни места, но нещо нямах доверие на статива на ioptron А не ми се пригаждаха други решения. Дано и тя се докаже като добро решение. :)

Моите снимки:

Потребителски аватар
Insomniac
Регистриран: съб мар 03, 2012 19:22
Контакти:

Мнение от Insomniac » съб дек 13, 2014 22:19

Добре дошъл в Ioptron отбора, че ми омръзна да съм сам тук (май) ;-) Животното изглежда много добре. Производителят е супер печен и аз лично съм решил само на техни продукти да карам. Съпорта е супер бърз, ако ти се наложи нещо, и си разбират от работата (поне по личния ми опит) :) Софтуерът също има доста благинки спрямо масовите монтита.

Ще чакаме отзиви как е в действие :)
When in doubt: C8 :)
===============
Celestron C8 XLT // Skywatcher Quattro-8CF 200/800mm // Таир 3c 300mm/4.5
iOptron IEQ45 Version 2 // iOptron SkyTracker v2
Lacerta MGEN Autoguider + Orion 50mm Mini Guider
Canon 6D // Canon 600Da
Astronomik EOS Clip Filters: CLS-CCD, UV/IR block

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » нед дек 14, 2014 20:21

Поздрави и на теб. Не знаех, че има и друг човек във форума с ioptron монтировка. Моите впечатления от поддръжката им също са доста добри. Разпитвах ги за версии на фърмуери и ми отговориха в рамките на няколко часа в почивен ден. Вчера успях да направя първа светлина с двамата Ники и Владо. Както Виктор предположи ми се наложи да си взема и статив за поляната и като го гледам колко солидно е направен ще ползвам него а не колоната.

Монтировката определено е различна от всичко с което съм работил досега. Движението по двете оси е изключително плавно и дори в известна степен монтировката е трудна за балансиране понеже и най-лекото мръдване на телескоп/противотежест се усеща веднага в баланса.

Софтура е много лесен и приятен за работа. Благодарение на GPS-a и Real time clock-a след настройка на часовника и часовата зона първия път след това при следващо разпъване практически не се въвежда нищо. Само стартираш монтировката и за минута две като хване gps-a всичко е готово за подравняване.

Полярния търсач определено е добър. След подравняване с него тествах точността с помощта на two star polar align процедурата им и показа минута и половина отклонение във височина и 3 минути по азимут. Самата процедура представлява просто подравняване по 2 раздалечени звезди след което софтуера изчислява грешката и ти казва колко по-високо/ниско и съответно на изток/запад сочи в момента оста на монтировката. Самата корекция трябва сам да си я направи човек (няма възможност като при целестрон и skywatcher да ти премести звездата и ти да я върнеш с врътките по азимут и височина и така да се коригира грешката). Това обаче не е проблем понеже врътките за азимут и височина са доста плавни и с добър ход та лесно се свиква колко да врътне човек. Нарочно пуснах самата процедура два път и поред в началото без да променям нищо и даде един и същи резултат та според мен е надеждна. За съжаление не ми се занимаваше да тунинговам максимално полярното подравняване и го оставих с грешка около 2 минути от полюса, което по-късно даде отражение.

Точността на goto определено ми хареса. Направих подравняване по една звезда, което е опцията по подразбиране при ioptron монтировките. Дори тази първа звезда беше в полето на камерата. Старата ми heq5 определено даваше доста по-голямо отклонение за първа звезда. След това обектите винаги бяха добре центрирани. Нямам забележки към точността.

По отношение на най-важното - следенето на обекта и гидирането. Голямата ми идея с тази монтировка беше да пробвам снимане без гидиране със сегашната ми система (1.24 секунди на пиксел резолюция). По спецификации енкодера по ректасцензия може да осигури 0.5" RMS тоест 1.4" пик до пик периодична грешка по ректасцензия. Теоретично при много добро полярно подравняване (под 1 минута отклонение от полюса) би трябвало да мога да направя 10 минути експозиция без гидиране. Нещата се оказаха по-сложни като цяло. Първоначално пробвах няколко 5 минутни кадъра без гидиране, но дрифта по деклинация ми показа, че полярното ми подравняване не е достатъчно точно. Това, което обаче ме учуди беше наличието на дрифт по ректасцензия и то по-сериозен отколкото този по деклинация. Единствения начин да го коригирам беше да задам custom tracking rate 0.9985. Това може би е някакъв софтуерен бъг понеже съм виждал и други подобни случаи в cloudynights. Гледайки логовете на phd без гидиране грешката по ректасцензия е била около 1" RMS тоест грубо 3" пик до пик, което е около 2 пъти повече от спецификацията. Въпреки това кадъра изглежда добре.

Ще питам ioptron за тези странности с tracking скоростта. Междувременно се фокусирах върху това да намеря добри настройки на phd за гидиране на системата. Поради факта, че тук имаме едновременно корекции от енкодера и такива пращани от phd ми отне време да намеря работеща комбинация. По default phd праща корекция при отместване на гидиращата звезда на повече от 0.2 пиксела, което в моя случай е около 0.5" при такива настройки енкодера и phd непрекъснато се карат и резултата е лош. Установих, че е най-добре да задам толеранс по RA на phd (minimum move in pixels) от 1 пиксел при което корекциите се поемат изцяло от енкодера и само при някакви силни пориви на вятъра (вчера през втората половина на нощта за съжаление излезе и вятър) се намесва за кратко и PHD. По деклинация може да се остави и по-малка стойност на minimum move (там така или иначе няма енкодер). С тези настройки въпреки вятъра се получиха и няколко добри кадъра като този:

Накратко съм доволен от монтировката. Имам още да експериментирам и с по-точно полярно подравняване и със различни скорости на гидиране, но като за първа светина идеята на ioptron с енкодера изглежда да има добър потенциал.

Моите снимки:

Потребителски аватар
Insomniac
Контакти:

Мнение от Insomniac » нед дек 14, 2014 22:47

Интересно ми беше да чуя за Z-монтировките, като цяло наистина доста хвалба падна за zeq25-цата. На моята монтировка има т.нар. King speed, който вкарва корекция за рефракцията според височината на обекта над хоризонта, можеш да пробваш и с него (не съм пробвал досега).

Доколкото съм чел и говорил с Емо за ASA DDM85-цата, дори и при перфектна механика просто не се получават нещата точно заради рефракция и разлика в атмосферните условия. Затова и ASA снима и си чертае пътят предварително за да се самокоригира.
===============
Canon 6D // Canon 600Da

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » нед дек 14, 2014 22:52

Пробвах го и king rate-a. Аз и сега съм доволен от резултата, но ще информирам и ioptron да знаят какво да оправят в следващия firmware. :)

Моите снимки:

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » нед дек 14, 2014 23:50

От това което чета, монтировката се държи много добре и софтуерно и механически. Гледах тестове някъде из нета и резултата беше 4 arcsec p-p, но май беше варианта без енкодер, кето си е много добър резултат.Енкодера от какъв тип е? Педполагам не е Рениошоу, а нещо компромисно... Предполагам също, че и не може да се изключи ат системата и да си гидираш без него?
Каква тринога измисли?
Стана ми интересно това за дрифта по ректасцензия, понеже наблюдавам същото явление и при мойта монтировка. Често ми се налага да си играя с custom tracking-a. Чудех се дали е бъг в действителност или е породено от някакво огъване в системата и дори главното огледало... , но след дълго търсене не стигнах до категоричен извод. Пробвах и king mod-a и това не помогна, макар, че повечето тестове ги правя в зенита, а там рефракцията трябва да е минимална
Интересното е че скороста варира от нощ до нощ и дори в една и съща нощ. Мисля си да не би кварцовият кристал и електрониката да се влияят от температурата?! Незнам... явно ще трябва да питам по Gemini групата или направо Scott Losmandy.
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » пон дек 15, 2014 00:19

Енкодера не е Reinshaw а е изпълнение на китайците. Не е absolute енкодер ами май е нещо от типа на telescope drive master изпълненията. Няма как да се изключи от системата. ЗА тринога - взех си стандартната на ioptron за ieq45 и cem-60. Доста по-солидна е отколкото очаквах. Тръбите са определено по-дебели от тези на старата ми heq5 а и също така самия статив в ниско положение е и малко по-нисък. Да си го бях взел директно него, но както и да е. Сега си имам и една излишна колона. :D

Това, което казваш за дрифта по ректасцензия е много интересно. Аз предполагах, че е някакъв бъг във фърмуера, но щом и ти си го виждал трябва да търсиме друга причина. Гледал ли си дали meridian flip-a оказв някакво влияние на custom rate-a, който трябва да се задава? При мене странното беше, че като флипнах и се наложи да обърна знака на корекцията, което ме навежда по-скоро на мисълта за баланс. Ако при теб флипа не оказва влияние е възможно наистина и температурата да влияе макар, че кристала дето го задава това би трябвало да е термокомпенсиран. Определено интересен казус.

Моите снимки:

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » пон дек 15, 2014 01:27

Как мислиш баланса може да влияе на скороста на водене? Освен да има приплъзване, не се сещам за друго. Аз балансирам така, че хем да не товаря моторите, хем и да има лек дисбаланс на изток по RA, поради естеството на Лосмандито да има лек луфт между червяка и колелото и по двете оси. Иначе и на мен ми се случвало да коригирам скоростта по знак след като мина меридиана ???!!!
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » пон дек 15, 2014 11:57

Доста странно определено. И аз за приплъзване се сещам, но ако има приплъзване ефекта би трябвало да е много по-силно изразен. Освен другия път да балансирам специално за позиция около меридиана и да видя дали го има същия ефект.

Междувременно информирах и ioptron и вероятно ще ми пратят нова main платка понеже моята била стара версия (ra и dec платките са ми нови).

Моите снимки:

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » пон дек 15, 2014 12:07

Брех, тия монтировки много сложни...
:mrgreen:
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » пон дек 15, 2014 12:18

Не е като да няма хардуер вътре да. Три платки всяка със свой фърмуер а и hand controller отделно. Поне им дава по-голяма гъвкавост да тунинговат. :)

Моите снимки:

Потребителски аватар
Insomniac
Контакти:

Мнение от Insomniac » пон дек 15, 2014 22:44

Само да вметна - пази триногата, че на моята ѝ се отчупи пластмасовата врътка на единия крак. Не съм разбрал как, може и да съм я натиснал повече в багажника, но да го имаш предвид :-)
===============
Canon 6D // Canon 600Da

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » пон дек 15, 2014 23:20

Ок ще го имам предвид. Иначе от ioptron ми писаха, че платките ми всъщност били достатъчно нови и препоръчаха да си калибрирам енкодера. Не е сложна процедура. Ще го цъкна пък да видим дали ще има подобрение.

Моите снимки:

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » съб дек 20, 2014 11:03

Калибрацията на енкодера определено даде ефект. Вече няма никакъв дрифт по ректасцензия като ползвам само sideral скорост на следене. По отношение на точността заради силния вятър не можах да видя максимума на монтировката. Настроих гидирането с по-малка агресивност спрямо предния път (50 процента) и давайки един пиксел толеранс за движение по ректасцензия оставих енкодера да се опитва да се бори с вятъра и периодичната грешка. Имах някои добри кадри по този начин и някои при които се вижда разтегляне. Определено ще иам нужда от безветрена вечер за да дам финална преценка за точността на монтировката, но засега определено съм оптимист. Този път си направих по-добре и полярното с около минута и половина отместване по височина и азимут и деклинацията беше с доста по-малък дрифт. Накрая пробвах и десетина десетина кадъра по 5 минути на М82 без абсолютно никакво гидиране. Кадрите показват единствено леко разтегляне по деклинация заради полярното подравняване. Вярно, че М82 беше високо, но запазвам надежди и за снимане без гидиране. :)

Моите снимки:

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » пон фев 23, 2015 03:37

На Кривонос петък срещу събота направих още проби. Първо по отношение на iterative (bright star) polar align процедурата - направих я, но не даде добър резултат поне при мен. Имах сериозен дрифт по деклинация дори и само за половин минута. В крайна сметка ползвах само полярния търсач и с такова полярно дрифт по деклинация се забелязваше едва след четвъртата минута, което ме устройва засега като точност.

Опитах и нов тест без гидиране, но след 3 до 6 минути започва пак дрифт по ректасцензия, коеот честно казано засега не съм сигурен какво точно го провокира. Ще си играя пак с калибровката на енкодера да видя дали ще има ефект. Иначе в рамките на тези няколко минути, когато всичко е ок грешката е в рамките на около половин секунда RMS тоест системата определено е способна на такава точност.

Доизпипах и настройките за гидиране. Поне при мен агресивност от 40 и толеранс от около 1.5 arcsec дава най-добри резултати като в този случай енкодера поема корекциите при около 92 процента от кадрите и само в 8% се налага допълнителна корекция и от PHD. Ето линк към единичен 7 минутен кадър с тези настройки:

Не е перфектно, но определено е добре. Общо взето засега съм доволен от монтировката с гидиране като ще продължавам да си играя и с опитите да снимам без гидиране. :)

Моите снимки:

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » нед авг 30, 2015 01:09

След доста месеци и няколко проблемни фърмуера най-накрая успях да изтествам по-сериозно нещата на Рожен. Сегашния фърмуер е стабилен и не прави проблеми. В този момент това са актуалните версии:

Go2Nova 8407+ hand controller firmware (V150601)
CEM60 main control board (V150228)
CEM60 RA motor control board (V150505)
CEM60 DEC motor control board (V141229)

Общо взето гледайки логовете на PHD се вижда, че точността на монтировката с гидиране е между 0.5 и 1 Arcsec RMS, което отговоря на спецификациите. Корекции по ректасцензия са необходими в средно 12% от времето. В останалото време енкодера се справя без чужда помощ.

Не съм правил нови опити без гидиране просто защото нямам време да правя достатъчно точно полярно подравняване. Накратко ето най-важнте въпроси на които аз си отговорих.

1. Става ли тази монтировка за снимане без гидиране?
- Това не е ASA, 10mikron или нещо от този клас и не е мислена за тази цел. При фокусно около 1000мм и експозиции от порядъка на 3, 4 минути вероятно няма да има проблем със самата експозиция, но ако полярното подравняване не е отлично ще има силно въртене на полето при достатъчен брой експозиции. Тук нямаме втори енкодер и модел, които да позволят tracking и по двете оси и съответно корекция на тези грешки. Поради това аз лично смятам да ползвам монтировката с гидиране.

2. Има ли смисъл да се взима EC версията с енкодера за 1000 долара отгоре при положение, че ще се гидира така или иначе?
- Тук няма еднозначен отговор. Вероятно с добра гидираща система може да се постигне резултат от типа на 1 arcsec и без енкодера макар и с цената на доста по-чести корекции по ректасцензия. За мен лично енкодера има предимството освен да обира по-голямата част от необходимите корекции по ректасцензия също така и да противодейства частично на поривите на вятъра и неговите корекции да не се влияят от турбуленцията в атмосферата за разлика от гидирането. Също така ако гидирате с off-axis и сравнително слаба като чувствителност камера можете да си позволите да ползвате доста дълги експозиции от типа на 5 секунди и нагоре разчитайки, че енкодера ще държи нещата под контрол за това време.
Аз лично съм доволен, че взех EC варианта с енкодера.

3. Какви настройки са необходими за гидиране с тази монтировка?
- Най-добре е да се използва PHD2, където имаме доста по-голям контрол върху параметрите за гидиране. Добре е да сметнете разделителната способност на гидиращата ви система и да зададете minimum motion в пиксели по ректасцензия такова, че в рамките на 1.7 arcsec отклонение да не се издава корекция. Идеята на това е следната - имаме 1 arcsec rms точност на енкодера, което е 1.5 Arcsec от връх до връх. Добре е да дадем малко толеранс и затова казвам 1.7 arcsec. При моята резолюция на гидиране от 2 arcsec/pixel това е около 0.8 пиксела на гидиращата камера. Понеже phd отчита отместването в която и да е от двете посоки задаваме minimum motion 0.4 пиксела което е реално плюс минус 0.4 или 0.8 пиксела толеранс. При тази настройка енкодера поема голямата част от корекциите а гидирането се намесва само при отклонения над тази стойност. Разбира се тази стойност зависи и от деклинацията на обекта. При обекти близо до небесния полюс трябва да се сложи по-малък толеранс, но това лесно се вижда и на полето за конкретния обект понеже phd 2 дава възможност да се променя този параметър в реално време. Другото хубаво нещо е да се намали агресивността на нещо около 35 до 50 процента за максимално добро взаимодействие с енкодера.

Накрая ако трябва да обобщя дали съм доволен от монтировката - да доволен съм. Механично е доста по-добре направена от старата ми heq5, доста е компактна и лека за капацитета си и позволява доста точно балансиране. Определено енкодерите с висока точност да бъдещето на монтировките за любители. Дано скоро видим още по-добри продукти с по-ниски цени използващи такава технология. В бъдеще ако имам пари бих си взел ASA DDM 60 или 10mikron 1000HPS като финална монтировка, но дотогава определено смятам, че cem60 ec ще ми върши доста добра работа. :)

Моите снимки:

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение