Ревюта на бинокли

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

LuckyKaa
Регистриран: нед дек 23, 2012 10:23

Ревюта на бинокли

Мнение от LuckyKaa » чет ное 20, 2014 10:54

Здравейте! Пускам тази тема с идеята тук да се публикуват ревюта на различни бинокли с астрономическо приложение, както лични впечатления, така и публикации в различни сайтове. Тук може и да публикуваме въпроси относно конкретни модели и да не се отварят различни теми. Извинявам се, ако дублирам съществуваща тема, но аз не видях подобна. От голяма помощ за начинаещите ще е и всеки един собственик на някакъв модел да направи кратко ревю на инструмента си и така да улесни другите при избора им.

Конкретният повод за тази тема беше едно фейсбук споделяне от профила на в. Телескоп на следната статия: http://www.space.com/26021-best-binoculars.html . Лошото е, че някои от отличените модели май са трудно достъпни за европейския пазар.

Поздрави,
Митко
TS Megastar 150/1400, Meade 6" f/5, EQ3-2
TS Plossl 25 mm, 6,5 mm, Celestron Omni 32mm, Meade SP 26mm
2x Barlow
ASI120MC

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Re: Ревюта на бинокли

Мнение от neptun2 » чет ное 20, 2014 11:34

Аз имам от доста години nikon action 12x50. Като острота на изображението и цветове определено съм доволен. Също така има възможност да се сложи адапгер за статив, което за астро цели е доста важно. Единствено не ми харесва, че по края на изображението има ясно изразена виолетова цветова аберация при ярки обекти, но това е нормално за ахромат.
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel and 36mm LRGB, filters , ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: Skywatcher Evostar 120ED f7.5 APO + skywatcher 0.85x reducer
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
Eyepieces: Nagler 11mm type6, Pentax XW 7mm, Televue 2X barlow 1.25"

Моите снимки:
http://www.astrobin.com/users/neptun/
https://dso-browser.com/profile/neptun

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » чет ное 20, 2014 11:47

Тии...место да правиш ревюта на бинокли, чакаме тука сите да видим ревю на монтировки...
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :

На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :

И зелено лазерче 80 мW нямам

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Мнение от neptun2 » чет ное 20, 2014 11:52

Днес или утре да се надяваме, че ще имам какво да пиша и по тази тема Бояне. :) Да не отвличаме темата на човека.
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel and 36mm LRGB, filters , ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: Skywatcher Evostar 120ED f7.5 APO + skywatcher 0.85x reducer
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
Eyepieces: Nagler 11mm type6, Pentax XW 7mm, Televue 2X barlow 1.25"

Моите снимки:
http://www.astrobin.com/users/neptun/
https://dso-browser.com/profile/neptun

Потребителски аватар
g2233
Регистриран: вт яну 14, 2014 18:25

Мнение от g2233 » ср дек 24, 2014 12:01

Момчета да не отеарям нова тем. Насочете ме към бинокъл до 100лв може и 2ра ръка. Изискванията ми са предимно за наземни наблюдения
Meade 114/1000 EQ1

Потребителски аватар
g2233
Регистриран: вт яну 14, 2014 18:25

Мнение от g2233 » вт яну 27, 2015 10:50

Да се похваля. Днес ми пристигна първия бинокъл който съм имал през живота. Бинокъла е втора ръка но е почти като нов производство 1983. В комплект с зелени филтри за слънчево време. Още не съм го пробвал по звездите но и това ще стане. Като цяло в мрежата има доста добри отзиви за този БПЦ.
За наземно наблюдение не ми изглежда да жълтее образа. Всичко е четко и ясно. За сега съм доволен от видяното. По нататък ще споделя наблюденията си по звездите.
Прикачени файлове
uploadfromtaptalk1422347922336.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2015:01:27 10:38:01
Image taken on:
вт яну 27, 2015 08:38
Focus length:
3.7 mm
Shutter speed:
1/17 Sec
F-number:
f/2.6
ISO speed rating:
200
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
SAMSUNG
Camera-model:
GT-I9300
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Meade 114/1000 EQ1

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » вт яну 27, 2015 11:11

=D> =D> =D> =D> =D> Браво,това е бинокъл за завиждане-огромно поле,стархотна изходна зеница,лекота,здравина,светосила,многослойно просветление на обективите,изключително удобни окуляри........Браво =D> =D> =D> P.P -Ако не е тайна за колко го намерихте?
Конус Гигант модифициран -15x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher PX 254 mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

skywalker07
Регистриран: съб апр 07, 2012 11:40

Мнение от skywalker07 » пон фев 02, 2015 10:44

Твоят бинокъл е произведен '83 от СОМЗ и там има ефекта на "зеленеене" когато погледнеш през него поради специфичното "просветляване" на стъклото... Жълтеят тези оптики които са произведени от КОМЗ и то след 86та. Реално ти имаш най-доброто от тогавашното производство 8)
БПЦ 7х50
БПЦ 20х60 TENTO
Nikon Fieldscope ED 60mm

CVK
Регистриран: пон мар 09, 2009 16:04

Мнение от CVK » ср яну 06, 2016 13:53

Здравейте, приятели!
Въпреки, че темата е на около година, незаслужено според мен е потънала в забвение. Та то по други форуми има теми за бинокли и повече обзори за, и с тях :)
Търсейки бинокли, мои близки и познати се интересуват за възможностите им: най-вече увеличение, след това кръгозор /поле/, качество, размери и тегло, и разбира се цена. Подкрепям LuckyKaa от първия пост - ако всеки от нас дори само напише с какъв бинокъл разполага и какви са му качествата, пак бихме ориентирали всички желаещи да се сдобият с такъв уред/прибор/устройство/предмет и т.н.
Сигурен съм, че ще има дискусии относно качествата и предимствата на дадени марки и модели бинокли пред други. От друга страна отново може би ще бъдат написани неща, казани дотук, но поне ще бъдат обединени в една тема.
И тъй ще се опитам да дам кратки ревюта на биноклите, които имам.
Ще започна с българския Б8х30. Известен като военен/артилерийски бинокъл, предназначен за БА/БНА. Доколкото знам се произвежда още от ОМЗ-София. С индивидуално фокусиране на окулярите е, като в десния има далекомерна скала. На много места в мрежата се твърди, че това е копието на Цайс Делтрентис 8х30. Много качествен бинокъл. С просветление на всички оптични елементи, има лек жълт оттенък в изображението, което някъде четох, че се дължи на използването на качествени стъкла и просветления издържащи на лека радиация.
Бинокъл е лек и удобен - около 600 г., има зрително поле от над 8 градуса, изходната зеница е 3,75 мм. Диоптрична корекция: +/- 5. Отлично изображение, в края на полето обаче има леки замазвания, които не са никак проблемни. На мен служи като панорамен изглед към небето и ориентир в светлинно замърсеното градско небе. Въпреки, че е малък с него могат да се видят най-ярките "мъгляви" обекти, както и няколко разсеяни звездни купа. При добра стабилност и определени условия могат да се наблюдават най-големите кратери на Луната и Галилеевите спътници на Юпитер.
Б8х30 все още се намира лесно в България на цени от 70 до към 150 лв.
Следващия ми бинокъл е Carl Zeiss Dekaris 10x50. Макар и с не блестящ външен вид, произведен в Йена, ГДР през 1972 г. този бинокъл все още притежава изключително качествено изображение. Декарис е разновидност на доста по-разпространения Декарем и е с индивидуално фокусиране на окулярите. Има просветление на обективите /слепени ахромати/ в синьо-виолетово и на окулярите в същите цветове. Зрителното поле е прилично голямо за такъв тип бинокъл - 7,3 градуса и предоставя широка и обемна картина. С 5мм изходна зеница изображението е светло и контрастно. "Цайса" тежи около килограм и е с удобен захват, служи ми вярно за обзорни и панорамни гледки на небето - тук по-големия обектив дава своето. Въпреки, че ярките мъгляви обекти от Каталога на Месие се виждат мънички, те все пак се виждат и за начинаещ любител един такъв бинокъл /с параметри 10х50/ би бил един чудесен избор. Препоръчвам!
Последния бинокъл /засега/ е Конус 20х80. Доста теми и спорове имаше тук и преди за този бинокъл. Факт е, че това е най-достъпния астро бинокъл в момента на пазара в България. Същото важи и за съотношението цена-качество. Обобщавам според мен предимствата, които са повече от недостатъците и напълно си заслужава един любител да притежава този бинокъл.
Първото разбира се е диаметъра на обективите. Едно време мечтаехме да погледнем през училищните БШР със същия диаметър на обектива - 80мм. Голяма светосъбираема площ, увеличение от 20 пъти, рязко и контрастно изображение, без изкривявания и истински цветове. Просветлени обективи и окуляри. Минусите разбира се са теглото и сравнително малкото зрително поле от около 2,4 градуса. Въпреки това наличието на закрепване за статив допринася за пълното използване на възможностите на този бинокъл. Конуса е с централно фокусиране и диоптрична корекция на десния окуляр.
Използвам го постоянно. Могат да се видят куп обекти с него. За неопитен наблюдател ще е трудно, защото ръцете бързо се изморяват, но веднъж монтиран на статив бинокъл ще ви разкрие много и качествени гледки /ще взаимствам от колеги/ - кратерите на Луната, 4-те Галилееви спътника на Юпитер, Сатурн с неговия пръстен и спътника му Титан, Уран и Нептун като звездички, фази на Венера, голяма част от обектите от Каталога на Месие, както и от NGC, някои двойни звезди, изкуствени спътници. Лятото погледнете към съзвездие Лебед, а зимата към пояса на Орион, или малко на изток към съзвездие Еднорог и ще останете очаровани от гледката.
Това са моите кратки ревюта. Бинокли различни по марки, тип и качества. Имал съм и други бинокли, но съм оставил тези като оптимален вариант. Няма значение кой колко има. Най-важното е да се ползват, пазят и ще ви служат вярно!
Прикачени файлове
DSC_0692.JPG
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2016:01:06 11:06:34
Image taken on:
ср яну 06, 2016 09:06
Focus length:
2.96 mm
Shutter speed:
1/32 Sec
F-number:
f/2.4
ISO speed rating:
250
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash fired, compulsory flash mode
Camera-manufacturer:
Sony
Camera-model:
C5303
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Coordinates:
N 44 7 17.937/ E 27 16 13.392
Google Maps:
Ремонт на бинокли и зрителни тръби: @binocularsrepair

atilla
Регистриран: съб фев 21, 2015 14:05

Мнение от atilla » пет яну 29, 2016 02:20

Днеска ми пристигна бинокъла Celestron 15x70 . За първи път боравя с такава техника,но съм много доволен дори от това,което видях.Единственият ми проблем е ,че доста ми се измарят ръцете докато гледам нагоре.След като изчетох доста мнения тук , се спрях на него и не съжалявам. :) :) :lol:

CVK
Регистриран: пон мар 09, 2009 16:04

Мнение от CVK » ср юни 29, 2016 10:28

За всички почитатели на биноклите, поствам кратко ревю на един рядък бинокъл с отлично качество. Това е Б12
Покрай ремонтите ми попадна този бинокъл произведен от завод "Геодезия" в бившия СССР. Информацията за тези бинокли е оскъдна. Произвеждани са за офицерите от Съветската армия след 1960-а, или 1970-а, в зависимост от двете модификации - 12х40 и 12х42 и са с далекомерни скали. Този, които беше при мен за ремонт е 12х42.
И тъй, бинокъла е с отлична изработка, както писах и по-горе. Много качествена оптика, просветление на всички повърхности, масивен корпус с добър захват, разделно /поотделно/ фокусиране на окулярите. Образа е рязък и контрастен, съвсем леко оцветен в бледо жълто-зелено, но притежава и известна доза дисторсия, с която обаче се свиква след време. Стои въпроса, защо конструктивно не са я премахнали.
Увеличението от 12 пъти е над границите на нормално гледане от ръка за не толкова опитните наблюдатели. Лично по моя преценка Б12 не е твърде подходящ за астро наблюдения, понеже е малко тъмен, изходната зеница е около 3.5 мм, но пък разделителната му способност е впечатляваща.

Като заключение мога да кажа, че това е много добър бинокъл. Несъмнено интересен за колекционери /едва ли има много в България с тези параметри -12х42/. Подходящ за всекидневно ползване.
Прикачени файлове
B12.jpeg
Ремонт на бинокли и зрителни тръби: @binocularsrepair

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение