Колимиране на GSO RC 8" - личен опит.

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

hal
Регистриран: ср яну 22, 2014 15:16

Колимиране на GSO RC 8" - личен опит.

Мнение от hal » пон сеп 29, 2014 14:58

Здравейте,

Наскоро се сдобих с GSO RC 8" от Telekop-Express. Всичко изглеждаше нормално до момента в който не го пробвах. Оказа се доста разколимиран. И колимационните винтове бяха хлабави и клетката на вторчното огледало хлапчеше. Мисля че до тук беше твърденито, че TS колимират и тестват всеки телекоп.

Доста притеснен започнах процедура по колимиране по звезда, добре позната от SC, а именно колимиране на вторичното огледало. Всичко вървеше много добре до момента в който пръстените станаха концентрични, но вече не бяха кръгове а елипси и тръбата на телекопа очевидно гледаше доста в страни от това което се виждаше в окуляра. Погледнах в тръбата без окуляр и установих, че центъра на вторичното огледало е доста встрани от центърана полето. Това доста ме подразни, но няма как явно ще тябва да се колимира и главното огледало. Подбутвам леко един от винтовете отзад и каква изненада - и той хлабав. Останах още по-разочарован, и зарязах всичко за известно време и с химикал и лист седнах да мисля стратегия как да го колимирам. Инструкциите които дават на един лист от TS са меко казано повърхностни и доста неточни според мен. И така това което измислих е следното.

Нужни са:
1. шестограм 2.5мм - за колимиране на главното огледало.
2. шестограм 4мм - за "заключване" на главното огледало след колимиране.
3. шестограм 3мм - за колимиране на вторичното огледало.
4. Cheshire колимиращ окуляр.

Главното огледало се колимира с 3 черни винта точно до резбата за фокусера но преди да се натягат трябва белите винтове до тях да се отпускат по малко и обратно като се отпуснат трябва с белите да се обере хабината. Системата е "push-pull".

Колимирането на вторичното огледало се различава от системата използвана при SC. Тук трите винта се регулират едновременно. Когато един винт се отпусне хлабината се обира с другите. Те сами по себе си са хлабави и не се разчита на триенето на резбата да пази колимацията като при SC. Тук има централен винт, който държи огледалото и той не трябва се пипа. Около него се движи цялата клетка на вторичното огледало и за да не се клати тряабва трите винта за колимиране да са притегнати.

Самата процедура по колимиране която ми хрунма е доста проста и даде много добър резултат:
1. Поставя се колимиращия окуляр.
2. Колимира се първо вторичното огледало. Целта е кръста на окуляра да съвада с кръгчето отбелязващо центъра на вторичното огледало. Това е важно, защото тук не се работи със сферични огледала като при SC (сферата няма оптична ос и леко отклонние от центъра на огледалото не е критично). Тук обаче е критично оптичната ос на телескопа да съвпада с центъра на хиперболата на огледалата. За това започнахме с колимиране на вторичното огледало :)
След като кръста и кръгчето съвпадат е добре да завъртите чешира около оста си просто за да сте сигурни че е той самия колимиран. Ако се разместят, поставете ценъра на огледалото в центъра на кръга, който кръста на колиматора описва. За сега приключваме с вторичното.
3. За колимирането на главно огледало, идеята е образа на главното огледало във вторичното да е концентричен с центъра на вторичното. И всички видими кръгове и пръстени (като дупката в главното огледало, ръба на тръбата на телекопа и тн.) да са концентрични. Това се постига със "push-pull" винтовете описани по-горе. И така когато това стане телескопа е прилично колимиран.
4. Когато това е направно, може да забележите, че някои кръгове не са кръгли а леко елиптични. На мен ми се случи, защото бях пропуснал да завъртя колиматора а моят не е съвсем колимиран и осите много леко се размнаваха. Тогава се върнах към вторичното и после пак към първичното. Но ако чешира е читав или пък направите номера със завъртането тази стъпка се пропуска.

След това пак тествах по звезда... и за моя изненада не се наложи да правя никакви допълнителни корекции по колимацията :)

Извода ми е че при RC просто колимиране с вторичното огледало често не върши работа. Почти винаги като се пипа то се налага да се пипа и главното огледало.

Според мен правилния подход е преди да се пристъпи към колимация по звезда да се провери вторичното огледало с чешир и ако не е наред да се нагласи с чешир и едва след това ако има нужда да се колимира по звезда със главното огледало и минимални донастройки на вторичното. Поравете ме ако греша.

Освен това с тази система за колимиране при която всичко се фиксира, мисля чe колимация ще се налага доста по-рядко от колкото за SC.

Надявам се написаното да е полезно и ако имате забележки или по-добри идеи споделете :)

Hal

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Re: Колимиране на GSO RC 8" - личен опит.

Мнение от venzibo » пон сеп 29, 2014 16:47

При мен не беше толкова зле положението като го купих. Но в крайна сметка се наложи колимация по същия метод с чеширски колиматор - евтино, просто и ефективно.

Мен ме притесняваше да не би вторичното и спайдера да не са центрирани в тръбата, че там възможности за настройка няма...

Лошото е че шестограмите отзад движат заедно фокусера и първичното и ако има наклон на фокусера трябват допълнителни приспособления за да се коригира.
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo

hal

Мнение от hal » пон сеп 29, 2014 17:17

При мен има още нещо притеснително но не знам дали е нормално. Като обръщам телекопа да гледа на долу и после на горе главното огледалото леко хлапче. Но изгезхда не влиае на колимацията. При теб така ли е? От TS мълчат..

Потребителски аватар
Petkov75
Регистриран: ср юли 22, 2009 19:42

Мнение от Petkov75 » пон сеп 29, 2014 21:11

И нашият 6" нчов варианта дойде силно разколимиран но чак да хлопа главното огледало ,не .Отделно за визуално наблюдение може да изглежда добре но когато опиташ да снимаш се оказва че нещата са още зле и се иска още по-точна колимация.Дефектите може да бъдат : двойни спайкове ,не добре колимирано 2- рично от което звездите стават продълговати .Но за едно си прав след първата колимация не се изисква колимиране .Но RC изисква много добро темпериране преди снимане .

Photo: Canon 550D, QHY6 CCD
Telephoto: Samyang 8mm ,Jupiter 200mm f/4
Others: CCDMeadeLRGB, LP-Filter;
My Home Astro page

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон сеп 29, 2014 21:42

От къде точно хлопа огледалото? При ШК при накланяне се мръдва по естествени причини, от начина на монтиране, при РК как е монтирано?

hal

Мнение от hal » пон сеп 29, 2014 23:25

Огледалото е закрепено с фланец за ценрлния отвор, изглежда има тънка гумичка между метала и огеладото. Аз откачих задната клетка с главното огледало и наистина при по-резки движения при обръщане нагоре на долу се усеща леко мърдане на огледалото. Предполагам че не е проблем, защто при това закрепване няма как да е абсоютно неподвижно. Пък и кой набюдава под хоризонта. За сега от TS мълчат. Но Боян каза, че и той бил усетил нещо подобно но той предполага че са бафълите... Ще видим какво ще прозлезе, но съм силно разочарован от TS.

hal

Мнение от hal » пон сеп 29, 2014 23:38

Petkov75 написа:И нашият 6" нчов варианта дойде силно разколимиран но чак да хлопа главното огледало ,не .Отделно за визуално наблюдение може да изглежда добре но когато опиташ да снимаш се оказва че нещата са още зле и се иска още по-точна колимация.Дефектите може да бъдат : двойни спайкове ,не добре колимирано 2- рично от което звездите стават продълговати .Но за едно си прав след първата колимация не се изисква колимиране .Но RC изисква много добро темпериране преди снимане .
За темперирането.... опитно го установих :)
Първоначално дифракционния диск на разфокусирана звезда беше доста изкривен от нещо като вихри от едната страна. Когато размахаш ръка пред тръбата всичко се оправя за 4-5 секуни. И така цял час до като се оправи :)

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » вт сеп 30, 2014 01:48

При мене не хлопа, пробвах го днес. Нютона ми хлопа така, но нали огледалото не е стегнато и има малък луфт между него и държачите.

Аз обаче май пак ще трябва да пипна колимирането, другия вариант е нещо малко да е увиснал фокусера че имам разтягане на звездите малко...
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

hal

Мнение от hal » вт сеп 30, 2014 12:59

Е както всичко в моя телекоп изглежда и огледалото е хлабаво. Намерих това как да го притегна:

http://deepspaceplace.com/gso8rcpointing.php

И аз стигнах до тук, но не се сетих да затегна фланеца преди да притегна двете болтчета които го фиксират да не се върти. Така става като човек е недоспал и си разглобява телекопа в 3 през нощта. Явно пак ще го разглобявам ;)

Все пак хубавото в цялата история е, че TS ме принудиха да разуча устройството на телекопа и да се науча да го ремонтирам сам :)
Мисля да им пиша благодарствено писмо ако успея да оправя проблема...

hal

Мнение от hal » ср окт 01, 2014 10:36

И така проблема се оказа доста по сериозен. Изцяло липсва пластмасовото уплътнение пказано в тюториала. Писах на TS и на GSO. От TS няма отговор. От GSO ми пратиха чертеж оградена липсващата част. Потвърдих и чакам развитие.

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » ср окт 01, 2014 10:48

Китайците нещо пак... са се разсеяли като са сглобявали. ТС ще има да умуват...

Аз иначе харесах описанието на колимирането в документа на Astro-Tech и тяхната версия на въпросния телескоп:

https://www.astronomics.com/documents/a ... manual.pdf
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

hal

Мнение от hal » ср окт 01, 2014 16:25

Според мен са Тайванци :)
И сега ъпдеит:
GSO: Обещаха да ми пратят частите тази седмица :)
TS: Звъннах им по телефона и те казаха, че са ми получили е-мейла и мислели какво да правят. Щели да измислят след ден два.

svetlio
Регистриран: нед ное 09, 2008 00:37
Контакти:

Мнение от svetlio » чет окт 02, 2014 22:54

Много се радвам, че си на път да се справиш с проблема, Румене.
Аман от тези " китайщини", дани поне оптиката да оправдае очакванията към тази, иначе изключителна система, Ричи-Кретиен!
Един оф-топик:
http://www.astrosib.ru/rc_ota
CGEM - 1100
SkyMaster 25x100 Binocular
7x50-Japan Binocular
Ultima 1.25 in - 2x
Celestron Reducer/Corrector f/6.3
Micro Crayford Focuser 10:1
Celestron NexImage
EOS 400D; EOS 1000D mod&cooled - by Yoddha

"Две неща на този свят са безкрайни-човешката глупост и Вселената. За второто не съм съвсем сигурен..." Алберт Айнщайн

svetlio
Регистриран: нед ное 09, 2008 00:37
Контакти:

Мнение от svetlio » чет окт 02, 2014 22:55

Имат и Нютони, но трябва да се смени езика на Руски от началната страница :D
CGEM - 1100
SkyMaster 25x100 Binocular
7x50-Japan Binocular
Ultima 1.25 in - 2x
Celestron Reducer/Corrector f/6.3
Micro Crayford Focuser 10:1
Celestron NexImage
EOS 400D; EOS 1000D mod&cooled - by Yoddha

"Две неща на този свят са безкрайни-човешката глупост и Вселената. За второто не съм съвсем сигурен..." Алберт Айнщайн

hal

Мнение от hal » пет окт 03, 2014 11:24

TS чакали техния техник да се върне от отпуск. Щели в понеделник да имат становище.
GSO обещаха да пратят уплътненето, дадох им адрес преди 2 дена, но нямам отговор за сега.

С две думи много съм рзочарован от TS. И от GSO също, но те реагират (за сега поне) по-адекватно.

Ще ви държа в течение ако не ви е много досадно :)

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » пет окт 03, 2014 15:12

Пиши всичко, случая е интересен. Като почнеш разглобяване/сглобяване може и снимки да сложиш.
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пет окт 03, 2014 19:01

Наистина, предложението за снимки при разглобяване/сглобяване е добро, направо си е за нова тема.

hal

Мнение от hal » нед окт 05, 2014 01:09

Значи ще има и снимки... Само да ми пратят частите от GSO. И TS да ми дадат зелена светлина :)
Всъщност за TS е ми пука много :) Само GSO да си удържат на думата и частите да дойдат...

hal

Мнение от hal » вт окт 07, 2014 15:39

Моята сага с телекопа продължава.
От GSO ще ми пратят липсващата част. Може и да са я пратили вече но ще отнеме около месец да пристигне.

Междувременно от TS ми разрешиха да отворя телекопа и да им кажа какав е проблема ако го открия. Е аз не им казах че вече знам :).
Но когато им казах какво не е наред отговора им беше категоричен: да изпратя телекопа. Те ще изпратят UPS до мен да го вземат за тяхна сметка. И така очаквам утре UPS.

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » вт окт 07, 2014 15:45

Значи и резервни части ще имаш накрая :mrgreen:
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

hal

Мнение от hal » вт окт 07, 2014 15:55

Хаха,
Ами аз им казах на TS. Те обаче настояха да го пратя...
Той телекопа да се оправи пък за частите може да им ги пратя на TS да си имат за друг път...

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » вт окт 07, 2014 18:27

Ами още по- добре - значи си държат на фирмата - не са те изоставили да висиш като сопол с проблема си. пък и по- бързичко от месец ще стане. И без това сега луната нараства :)
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

hal

Мнение от hal » ср окт 08, 2014 11:21

Дано да е така :)

hal

Мнение от hal » пет окт 17, 2014 22:55

Ето и новините:

TS: След доста разправии казаха, че понеже бил монтиран и имал белези по релсата не можели да го сменят и щели да го оправят, но щяло да отнеме време.
Чудя се дали не продават върнати телекопи за нови? И дали това не се е случило и с този? Така че мнението ми, че ТС са швабски мошенници се затвърждава.

GSO: Били пратили частите едва този понеделник. така, че скоро телекоп няма да имам.

hal

Мнение от hal » чет окт 23, 2014 11:18

Частта от GSO пристигна, но телекопа го няма. Чудя се какво ли става с него в TS... Нямам им доверие...
Прикачени файлове
20141023_104759_resized.jpg
Частта пристина от GSO

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » чет окт 23, 2014 11:39

hal написа:Частта от GSO пристигна, но телекопа го няма. Чудя се какво ли става с него в TS... Нямам им доверие...
а киченцето и тубата с силикона не са ли го сложили :) ей тия хора големи мизерници са преди с нек 6 по една тежест пращаха а не както са комплект по две :)

hal

Мнение от hal » чет окт 23, 2014 11:55

Ами те сега пращат RC-тата без удължителите преди фокусера. А те вървят комплект с телекопа. Искат по 39е за 5cm и 29е за 2.5cm до колкото си спомням. А в комплекта с телекопа има 2x2.5cm и 1x5cm. Така че ако си ги искаш - 97е отгоре. Това беше първото ми разочарование. E намририх ги за половината пари някъде по e-bay. С две думи TS швабски измекяри.

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » чет окт 23, 2014 12:00

hal написа:Ами те сега пращат RC-тата без удължителите преди фокусера. А те вървят комплект с телекопа. Искат по 39е за 5cm и 29е за 2.5cm до колкото си спомням. А в комплекта с телекопа има 2x2.5cm и 1x5cm. Така че ако си ги искаш - 97е отгоре. Това беше първото ми разочарование. E намририх ги за половината пари някъде по e-bay. С две думи TS швабски измекяри.
Как може такова обслужване дали само за нас го правят това или е по принцип :?:

Потребителски аватар
venzibo
Контакти:

Мнение от venzibo » чет окт 23, 2014 12:10

hal написа:Ами те сега пращат RC-тата без удължителите преди фокусера. А те вървят комплект с телекопа. Искат по 39е за 5cm и 29е за 2.5cm до колкото си спомням. А в комплекта с телекопа има 2x2.5cm и 1x5cm. Така че ако си ги искаш - 97е отгоре. Това беше първото ми разочарование. E намририх ги за половината пари някъде по e-bay. С две думи TS швабски измекяри.
Ти остави това ами малко преди да си купя аз моя го спряха от продажба и после го пуснаха със 100 евро отгоре.
А за удължителите някой с по- не-инженерно мислене би казал че това е стратегия по продажбите :mrgreen:
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery

hal

Мнение от hal » чет окт 23, 2014 12:17

Ами по принцип е така предполагам. Защото на станицата им за GSO RC 8" са много любезни да ти ги препоръчат да си ги купиш:

How to bring a SLR camera into focus:
The TS RC has a generous back focus allowing to attach many accessories like e.g. off-axis-guiders, filter wheels etc. If you want to take photos with a (D)SLR camera with the focuser in a moderate position, you need the following accessories:
- GSRCV50: 50mm spacer, to be placed between focuser and telescope
- TSFA240: T2 adapter with 40mm extension

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение