Телескопи - Астрорефлект (ажурни Добсъни)

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Re: Телескопи - Астрорефлект (ажурни Добсъни)

Мнение от Synergon » пет фев 24, 2017 10:21

Здравейте,

резултата за дължина на вълната 532 nm е перфектен. Даже ми е странно като гледам графиката на wave front.

За да добиете представа, дали всичко е толкова перфектно трябва да направите замерванията при 632.8 nm.

Там ще се види по-ясно дали има някакви малки забележки.

И ако може да ги пуснете да видим.

Лека и успехи.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

phosphor
Регистриран: чет сеп 08, 2016 15:09

Мнение от phosphor » пет фев 24, 2017 10:33

I'm just happy the Orion UK "HiLux" coating experiment did not ruin the optics tested before aluminizing and sealing coating. Some people on USA forums felt Orion UK was not a very safe place to do business and the test with Mr. Rohr was from concern that Orion UK interferometer test could not be trusted. I felt that independent test at Mr. Rohr should if anything prove the accuracy of testing made by AstroReflekt -- since as Victor mentions above we as consumers find it difficult to believe that anyone REALLY can make a .99 Strehl accurate mirror. As I wrote on Facebook this morning, consider the price of a Zambuto mirror -- http://zambutomirrors.com/mirrors.html

I'd like AstroReflekt to take their time with finishing the telescope so they can compare against other similar telescopes without the HiLux coating, which added what 3 months to the build time and added cost. Even though I asked for the highest possible coating it was more because I felt I could never again in my lifetime afford such a high quality mirror and wanted to resist dust and atmosphere at least until I am age 70 and too blind to see (14 years). I am aware the mirror is better than I could hope for, even from Zambuto, and humbled that I could help AstroReflekt test different coatings than usual and validate their own testing, which whether 1385 mm or 1400 mm still gave good results. Perhaps with a larger secondary mirror and 1370 mm distance this could be adapted for astrophotography, but I lack the motorized equatorial mount and frankly my family want to sleep early. Only my 12 year old daughter wanted to spend the night outside hunting the sky with binoculars last summer at Borovets. This summer I hope to show her galaxies! My father did that for me when I was 10 and this is the last of his money, as he died 2 years ago. I can think of no better way to celebrate life than to show the next generation the stars...

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » пет фев 24, 2017 12:15

Здравейте,

резултата за дължина на вълната 532 nm е перфектен. Даже ми е странно като гледам графиката на wave front.

За да добиете представа, дали всичко е толкова перфектно трябва да направите замерванията при 632.8 nm.

Май нещата са наобратно на това което казваш... :) По късата дължина на вълната е винаги по чувствителна при измервания. Обикнвено производителите бягат от 532nm, демек жълтозелена светлина и отиват на червена - 632nm, за да извадят по оптимистични резултати ;)
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
Sotis
Регистриран: пет авг 22, 2014 17:11
Контакти:

Мнение от Sotis » пет фев 24, 2017 13:05

Е, чак такива сметки за избора на лазерче не сме правили :D Първоначално уредът ни беше със зелено лазече 532 nm, но нещо се повреди още в началото докато се опитвахме да овладеем методиката и да уточним конструкцията на интерферометъра. Та после сложихме каквото имахме, червено 650 nm. Не сме проверявали точната дължина на вълната и това бяха и притесненията ни, дали лазерчето наистина е 650 nm и дали залагаме правилни стойности при обработката на интерферограмите. Затова беше добре да получим потвърждение с независими резултати. Нашите резултати са получени с 650 nm , докато резултатите от Волфганг Рор са с 532 nm. Разликата на коефициента Strehl от двата теста е 4 хилядни. Мисля, че това е напълно достатъчно.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пет фев 24, 2017 14:05

Sotis написа:Е, чак такива сметки за избора на лазерче не сме правили :D Първоначално уредът ни беше със зелено лазече 532 nm, но нещо се повреди още в началото докато се опитвахме да овладеем методиката и да уточним конструкцията на интерферометъра. Та после сложихме каквото имахме, червено 650 nm. Не сме проверявали точната дължина на вълната и това бяха и притесненията ни, дали лазерчето наистина е 650 nm и дали залагаме правилни стойности при обработката на интерферограмите. Затова беше добре да получим потвърждение с независими резултати. Нашите резултати са получени с 650 nm , докато резултатите от Волфганг Рор са с 532 nm. Разликата на коефициента Strehl от двата теста е 4 хилядни. Мисля, че това е напълно достатъчно.
Леле леле ама вие с "лазерче" ли сте си спретнали "спектрометър" :ohyes:
И "мерите" в хилядни ...Това веднага да го триете от сайта и да си намерите лабораторен лазер ! Пространствено и времево кохерентен и с прав фронт !
Ще погледна и при мен . Мисля , че някъде може да ми се мотае някакъв ...
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пет фев 24, 2017 14:06

viktor написа:
Здравейте,

Май нещата са наобратно на това което казваш... :) По късата дължина на вълната е винаги по чувствителна при измервания. Обикнвено производителите бягат от 532nm, демек жълтозелена светлина и отиват на червена - 632nm, за да извадят по оптимистични резултати ;)
Прав си за зеления спектър, а и за визуално той ни е най-важен.
Дифракцията и интерференцията на по-късите вълни е по-голяма и ще се хванат по-малки неравности.
Но пък няколко различни честоти ще дадат последователност на измерването.
Мен ми е интересно проследяването на различни честоти (5 - 10) и интерполация на резултатите.
В случая и червената и зелената са много добри, изработката изобщо е от друг клас - не като за масов потребител.

P.S. А вярваш ли им на производителите като прилагат разни картинки с тестове на огледалото ? Аз лично не.

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Потребителски аватар
Sotis
Контакти:

Мнение от Sotis » пет фев 24, 2017 14:50

Маги, аз не съм специалист-физик, но най-обикновен, евтин лазерен модул, който ползваме, е напълно достатъчен за целта. Това е и идеята на Бат интерферометъра. Напълно достъпен, евтин и във възможностите на всеки. И най-важното, с достатъчно надеждни резултати. Много от най-известните производители на огледала за любителски телескопи ползват Бат интерферометър с "лазерче". Включително Волфганг Рор, който тества огледала за Телескоп Експрес и е известен и авторитетен в цял свят.
Орион Оптикс имат Zygo интерферометър, който струва десетки хиляди долари. Може би ще измерят с една стотна разлика по-точно от нашите тестове. А и ме съмнява такава разлика. Е, и какво от това? Точността на Бат интерферометъра, който ползваме, е напълно достатъчна. Контролният тест напълно го потвърждава. Едва ли наличието на Zygo интерферометър за 50 000 долара ще подобри качеството на огледалата. Е, ако имам излишни 50 000 ще си купя супер интерферометър и ще парадирам с него, както правят Орион Оптикс. Но пък, от друга страна, ако някой иска да ме спонсорира с по-качествено "лазерче", няма да откажа. :lol:

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » пет фев 24, 2017 15:54

Много съм далеч от мисълта , че продукта ви не е добър !

Има обаче нещо друго , което е накарало Орион Оптикс да закупи такъв уред и това не е точно парадиране ...
В астрофорумите има няколко теми по въпроса колко се бяха вдигнали стойностите на огледалата на Орион Оптикс преди да го закупят и с колко им паднаха претенциите , след като го закупиха ...
Знаете , че вие сте ми симпатични и точно за това , когато обявите стойност на strehl над 95% всеки път се моля някой да не се заяде и да ви накара да го докажете .
Тук във форума можем да си говорим всичко , но в официалният ви сайт не бива да сте толкова смели .
Много добре сте се сетили да го дадете на независим арбитър , защото той вече носи отговорността за експертизата :)
Има си цяла наука за изчисляване на грешките във измервателните постановки .

Потребителски аватар
Sotis
Контакти:

Мнение от Sotis » пет фев 24, 2017 16:56

Е, то няма как да се докаже, освен чрез независим тест. Това сме мислили отдавна, но сега просто излезе на дневен ред след като Глен предложи да изпратим неговото огледало за тест. И разбира се наясно сме, че тези стойности, колкото и да са количествени, може да варират в някакви граници и са в някаква степен качествени. Но все пак те не са случайни и ако наистина измерим стойност над 95%, мисля, че такава стойност ще покаже и независимия тест. Няма да е с абсолютна точност, но все пак в някакви приети от нас граници. Затова аз не се притеснявам и ако някой пожелае, сме готови да му изпратим огледалото дори и при Орион Оптикс. Ще ми бъде интересно да се сравнят резултатите с техния супер интерферометър. :D
А Джон от Орион Оптикс наистина малко парадираше с интерферометъра и се държеше снизходително и леко грубо, като разбра, че няма да тестваме при него. :D

phosphor
Регистриран: чет сеп 08, 2016 15:09

Мнение от phosphor » пет фев 24, 2017 18:18

Orion Optics UK does do mirror testing with Zygo. It costs about 140-160 British Pounds for 12" mirror, compared to 99 euros for Mr Rohr.
However THAT wasn't the stopping issue. It was that in USA Orion Optics UK tests were considered horse excrement from tests made many years ago.
Therefore I felt if I help AstroReflekt build reputation for USA market it had to be using a test that was recognized internationally but without scandal.

Technically, the main issue is whether there is a build up at the edge that is hidden by the tester; early Orion Optics UK tests had a ring around the edge removed from tests. Also Russian complaints of the test results used a test on a spherical ODK mirror, which may not be accurate. The thread I read on USA forums by a telescope seller in Austria bothered me -- I bought my wife's rare (but not nearly AstroReflekt quality) Skywatcher 8" flextube from this seller that had a fight with Orion UK and it makes me uncomfortable. I wanted to validate the testing AstroReflekt made, and time was not a pressure (I will be exterminated if I walk in the door with a 12" telescope before I get a better job -- I make less than Bulgarian pensioners now, it is scandal). I'll know Windows Servers well by April. I cannot afford a Zygo for AstroReflekt, even if I do want to help them. I saw little value in paying Orion Optics UK for a zygo test, BUT I wanted them to meet and remember AstroReflekt in case they ever need outsourced mirrors made or something. I have no idea what sort of future plans AstroReflekt has, but notice one company in Poland gets more orders than they can handle for mirror making. AstroReflekt mirrors exceed anything made anywhere, at least the ones he shows us. I suppose there may be one damaged someplace that dies its life as a 12" or so dish for dinner, or for skeet shooters to practice, but they produce very high optics. The price is too low but why complain? I'm pretty sure Orion Optics tested the mirror at least briefly just because they were curious; they took great care to not leave a ridge at the edge or a region uncovered in the center. Five or 8 years ago they might have returned a mirror with exactly such defects and argued their right to be finished with their service. By now they probably have changed production and have fewer issues.

I'll say I'm still disappointed with the pricing of their elliptical secondary mirrors, and probably they should be bought from Antares in USA in small amounts in advance instead of Orion Optics. There may also be better options for coating -- I was mainly afraid of the mirror going bad from dust and dew; I know it can be washed carefully but I wanted some protection. The reflectivity for HiLux varies by spectra of light so 96% or 97% vs 93% is a marketing but not pure physics value. I wanted to see what a mirror looks like, costs like, and the test results as if AstroReflect were second sourcing Obsession or Teeter scopes in USA. The only thing still missing is the digital setting circles, which I believe could be done later when I have a real job again. Until then I plan to use the old 8" SCT bought here on a cheap goto Alt-AZ mount with a green laser (but not in Sofia!) to point for the AstroReflekt 300mm, unless at a star party where I will use a Right Angle prism 60mm finder with illuminated crosshairs and stellarium on a fairly cheap iPhone 4 to star hop. Will the result be a Teeter? Optically, it may be better. In looks -- close, with some benefit to shorter shipping distance. Made as I asked? I needed it to fit easily in my car, to be short for my 12 year old daughter (who at 165 cm isn't a midget), light enough so her 43 kilo body can operate it, and beautiful enough that my wife allows it to be part of our living room wooden furniture. I think it looks really nice. If she can look through it and see jupiter without my assistance, then the moon, then andromeda, then anything at all new, I think I'll live. AFTER I get a job with server technical support. Then my dream of spending the summer with my family under the stars will be complete. I have a very bright, very light, 3 section transportable ultra high quality telescope, or at least I will before Easter. Right now its a mirror and a higher quality secondary mirror, and I think some of the wood was completed. I'm hoping Sotis tests the final telescope and decides for himself if the extra cost is worth it for the coatings; I just didnt want to scratch mine too quickly. I still need to have a shroud built for it and make a case to protect it in the car. That's a next month problem...

christovantceti
Регистриран: вт дек 27, 2011 18:51
Контакти:

Мнение от christovantceti » съб фев 25, 2017 18:25

Без съмнение огледалото е отлично, за което приемете моите е поздравления. Фигурата е изключително плавна, липсват завал и каквито и да е зонални грешки, което говори за голямо търпение и съвестна работа.
По отношение на точността на различните интерферометри може да се говори много, но тук правилния въпрос е не какво може ZYGO, а какво не може Бат. По тази тема преди време ми попадна даже една дисертация. Бат интерферометърът е чудесно средство при изследването на дългофокусни конкавни огледала. Смята се, че разумната долна граница е f/4. Наистина при дългофокусни огледала точността на Бат почти не отстъпва на ZYGO. При по-светлосилни огледала обаче, собственият му астигматизъм нараства твърде много. Друг съществен недостатък е, че е почти неприложим в автоколимация и нулеви тестове, както и при изследване на цели телескопи и лещи. От друга страна дългофокусните параболоиди могат доста добре да се изследват само чрез Фуко, което вие демонстрирате и на практика. За по-късофокусни с-ми ще са ви нужни някои от компенсаторно-нулевите методи. Вече има много достъпна информация и ви съветвам да се запознаете с компенсаторите на Dall, Ross, Waineo и Hindle. Автоколимацията с плоско огледало е задължителна при тестването на цели телескопи.
Това, което наблюдавам последните години при Бат интерферометрите е, че приложението им доста се разшири благодарение на артифициалното нулиране и Фурие анализа, които са функция вече и на безплатните софтуери.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » съб фев 25, 2017 19:27

Sotis написа:А Джон от Орион Оптикс наистина малко парадираше с интерферометъра и се държеше снизходително и леко грубо, като разбра, че няма да тестваме при него. :D
За такива хора съпруга ми има една максима :
"Парите са тест за интелигентност . Някои го издържат и си остават хора а други се провалят"
Ама разбира се , че няма да тествате при него ! Той участва в изработката !

Потребителски аватар
Sotis
Контакти:

Мнение от Sotis » съб фев 25, 2017 20:49

christovantceti , благодаря ти за съветите и добрите думи. Разбира се има още много, което да научим и всеки съвет ни е полезен. Всъщност имаме готов стенд за автоколимация, имаме и плоско огледало, но хората, които го изработиха не свършиха нищо и сега то е неизползваемо. Може да се пробваме някога да си го преработим сами или да намерим някой да го оправи, но засега стенда за автоколимация е неизползваем.

christovantceti
Регистриран: вт дек 27, 2011 18:51
Контакти:

Мнение от christovantceti » съб фев 25, 2017 21:38

Всъщност има по-лесен начин що касае асферизацията на главните огледала. Вместо голямо плоско огледало е нужно малко сферично f/2 обикновено 1/2 от диаметъра на изследваното. С него може да се нулира аберацията до нужната асферизация на изследваното огледало. Това позволява много по-лесна асферизация без никакви измервания по зони, при това може да се постигне не само параболоидна, а произволна форма. Този компенсаторен метод е описан от Максутов, но масовост е придобила модификацията на Waineo. Достъпен е свободен софтуер за изчисляване на компенсаторната схема. Пиша всичко това с идеята, че може да ви е от полза при серийното производство. Освен това вече би трябвало да се справите със сфера f/2. Тази сфера може да послужи и за теста на Hindle за нулиране конвексни хиперболоиди. Ето идея как се прави Ричи-Кретиен само с едно помощно сферично огледало. Направил съм 2 такива огледала с диаметър 200мм, както плоско 400мм и дори леща на Рос, имам различни стендове....нямам само време, за съжаление.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » нед фев 26, 2017 02:10

Е помагате си .Браво =D>

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » нед фев 26, 2017 13:42

Я да питам за моят проект :
Бланката , която купих от Виктор е страхотна , но и много тежка . Мисля си , че е разумно преди да ви я пратя да я фигурирам от задната страна на "пчелна пита" .
По сметки теглото ще се редуцира от 13 на 8 килограма , а модула на усукване ще остане същият или дори мъничко ще се подобри .
В момента е сферично огледало 350/f5 .
В задачата се иска да стане параболично огледало f3 .
Пиша това , защото знам , че се страхувате все още от f2 , макар че това ми е мечтата :)

Идеята е в началото да се ползва като типичен Нютон изключително за визуална употреба .
После като му се нарадвам може да поекспериментирам с други системи :)

Потребителски аватар
Sotis
Контакти:

Мнение от Sotis » нед фев 26, 2017 20:19

Щом имаш бланка за разваляне, няма проблем. Ще ти помогнем :lol:
Не знам точно как мислиш да я направиш на "пчелна пита", но ако стигне цяла до нас, ще участваме в експеримента.

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » пон фев 27, 2017 12:07

Здравейте,

Пиша в тази тема, тъй като я смятам за подходяща за въпроса ми и ще е зададен към правилните хора :)
Как влияе и защо размерът на вторичното огледало на размера на т.нар "Vignetting-free field diameter" ?
Интересува ме по-конкретно за главно огледало с фокусно d=190мм f=1000мм f/5,26. Има варианти с размер на малката ос 48мм, при която дaват 14мм за тази зона и вариант с 64мм, при който го дават 22мм.

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » пон фев 27, 2017 13:06

tonygl написа:Здравейте,

Пиша в тази тема, тъй като я смятам за подходяща за въпроса ми и ще е зададен към правилните хора :)
Как влияе и защо размерът на вторичното огледало на размера на т.нар "Vignetting-free field diameter" ?
Интересува ме по-конкретно за главно огледало с фокусно d=190мм f=1000мм f/5,26. Има варианти с размер на малката ос 48мм, при която дaват 14мм за тази зона и вариант с 64мм, при който го дават 22мм.
По така зададеният въпрос трябва да са екстрасенси за да отговорят Тони :)
Има се предвид Максутов 190/1000 .

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » пон фев 27, 2017 13:09

Да, за Максутов-Нютон става дума, щом г-н Максутов трябва да участва в уравнението за да не се ползва кристална топка или друг гадателско-екстрасенски дивайс :D

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » пон фев 27, 2017 13:41

Мисля, че горе долу сам си отговаряш на въпроса, Тони...Ако е за снимане ти трябва вторично, което да дава невинатирано поле в рамките на минимум 90% от диагонала на конкретната матрица. За визуално 14-15мм. ти е достатъчно. Не съм смятал Мак Нют, но лесно се вижда какво е положението при теб като се направи един флат кадър...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » пон фев 27, 2017 13:55

Я да питам за моят проект :
Бланката , която купих от Виктор е страхотна , но и много тежка . Мисля си , че е разумно преди да ви я пратя да я фигурирам от задната страна на "пчелна пита" .
По сметки теглото ще се редуцира от 13 на 8 килограма , а модула на усукване ще остане същият или дори мъничко ще се подобри .
В момента е сферично огледало 350/f5 .
В задачата се иска да стане параболично огледало f3 .
Пиша това , защото знам , че се страхувате все още от f2 , макар че това ми е мечтата :)

Идеята е в началото да се ползва като типичен Нютон изключително за визуална употреба .
Маги, това с пчелната пита не ми се струва практична идея, процеса на изработка на такива огледала е съвсем различен, обикновено се отливат до зададената форма и след това се гриндират, полират и фигурират...:) Ако все пак си решила да експериментираш с нея единствено можеш да я срежеш на две по тънки бланки, ако разбира се намериш човек за тази работа със съответните инсрументи... Имай предвид че след груби манипулаций по вече готова и обработена бланка, могат да се освободят вътрешни напрежения!
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » пон фев 27, 2017 14:07

Горе долу въобще не си отговарям как вторично плоско влияе на това. Та искам да разбера как точно влияе и защо се получава този ефект.

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » пон фев 27, 2017 14:37

Просто вторичното огледало при рефлекторите отклонява някакъв процент от цялото изображение, което създава главното огледало. Ясно е че колкото е по голямо вторичното ще отразява по голям процент от първичното изображение..., но с нарастване на вторичното възникват негативни ефекти касаещи качеството на образа, най-вече при визуална употреба, така, че винаги се избира компромисен вариант :wink:
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » пон фев 27, 2017 15:58

Да разбирам, че вторичното не хваща целият образ от главното, т.е. една част от диаметъра на главното е практически безполезна защото вторичното не го хваща ? Все съм си мислил, че позицията и големината на вторичното е такава, че точно да улавя събрания сноп от главното дори от самият ръб. Ако не е така значи практически вече говорим за система с друга светлосила доколкото мога да си обясня това, което ми казваш защото диаметърът на главното не се използва докрай ?

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » пон фев 27, 2017 17:54

Може би горното, което написах е валидно само за светлина попадаща успоредно на оста и с увеличаване на огледалото намаляваме винетирането, тъй като събираме неуспоредната на оста светлина ?

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » пон фев 27, 2017 18:53

Не случайно използвах думата образ. Образа е съставен от много на брой точки. Обикновено по чертежите се изобразява само пътят на лъчите успоредни на главната оптична ос и фокусирани в централния фокус. Образа обаче е създаден от много на брой точки от лъчите, които не са успоредни на оптичната ос. На графиките обикновено се избират две точки от противоположните страни на централния фокус и се оцветяват в различни цветове. Съответно големината на вторичното огледало определя до какъв ъгъл от тези не успоредни на оптичната ос лъчи ще хванеш. Демек размера на полето ти в което максимално да се използва цялата оптична повърхност на главното огледало. Обикновено се пресмята минимума за вторично огледало като сечение на конуса образуван от лъчите на централния фокус и към това се добавя размера на желаното поле, т.е. ако имаш минимум за вторично огледало 50мм и искаш поле с диаметър 25мм, ще ти трябва 50мм + 25мм = 75мм вторично огледало...
Прикачени файлове
Newtonian_telescope2.svg.png
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » вт фев 28, 2017 13:14

magi208 написа:В задачата се иска да стане параболично огледало f3 .
...
След като ти е за визуално за какво ти е светлосила Ф/3? Това ще има обструкция поне
1/3 от диаметъра и си губи смисъла, контрастът ще падне драстично.
Ако ще е астрограф, 14 инча апертура ще иска много сериозна монтировка (стационарна).
За астрограф можеш да минеш и с 8-10 инча, така и така няма да можеш да слезеш под
резолюцията на атмосферата, освен ако не мислиш да го изкараш в околоземна орбита
или да се преместиш в Чили примерно...
Scopes: 8" F/5 carbon tube newtonian, Zambuto primary & 1/30λ Antares flat.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian 'Black widow' & 1/30λ Antares flat.

EQ mounts & platforms: Sumerian Optics dobsonian equatorial platform L-45°
Modified HEQ5 with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight bar.

Eyepieces: Pentax XP 3.8, XО-5, XF 8.5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: ZWO ASI533MC-Pro, Sony A7RII, Minolta α-7, Minolta α-7 Limited.
Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 35-70/4, AF 70-210/4.

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » вт фев 28, 2017 14:30

Аз съм освидетелстван фото-инвалид ...
Мога само да се радвам на снимките на другите но на мен изобщо не ми се получава .
Идеята е , че колкото по-бърза е една оптика , толкова по-лесно става с голям зрителен ъгъл .
А от както се сдобих с ФЕУ сън не ме хваща . Снощи съм зяпала цяла нощ и не ми стигна .
И на колкото приятели съм го показвала всички ахкат и въхкат :)
На практика се явява устройство за популяризиране на астрономията .
Едно е да покажа "котешко око" на случаен наблюдател със сума ти доуточнения от сорта да си подготви очите и да гледа с периферното зрение и че няма да го види като на снимка , а съвсем друго е просто да му кажа " погледни сега . Ето го "
Знам , че се хващам с нещо отвратително трудно - да сглобя светлосилен обектив за него .
Трудно ще е , защото ще се иска и нещо да го носи и насочва .
На ясно съм , че за да се конструира апланат се иска много , но не ми е необходим ...
Резолюцията на подобен прибор е около 1 до 3 мегапиксела , полето не е плоско , има си сферична аберация ...
Наскоро купих и един съвременен Мюлард , който е с перфектно поле , но пък с отвратителен собствен шум и пак се връщам към руският вариант .
Та на практика изискванията към този проект са да стане светлосилен и с голям зрителен ъгъл за да разширя диапазона от подходящи за наблюдение обекти а обструкция , кривина на полето , и прочие остават на заден план ...

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » вт фев 28, 2017 22:47

При 350мм минималното увеличение за 6мм зеница е 58.33х,
но при Ф/5 се постига с 30мм окуляр, от които повечето са
двуинчови, а при Ф/3 с 18мм и почти всички са 1.25 инча.
Т.е. по голямото зрително поле не е използваемо на 100%
с 1.25" окуляр с такова фокусно дори да е със 120° поле.
При Ф/5 минаваш с 2" фокусер, при Ф/3 ще ти трябват 3".
Не ми казвай, че ще си направиш тръба за визуално и ще
я търкаляш само с фотоелектронния умножител. То със
същия успех можеш да си гледаш астро картинки в нета
и ще ти излезе много по евтино. С такава апертура ще е
напълно възможно (вярвай ми) да гледаш директно през
окуляр без никакви допълнителни устройства по пътя на
светлината :)

П.П.
Извинявам се на Астрорефлект за офтопика...
Scopes: 8" F/5 carbon tube newtonian, Zambuto primary & 1/30λ Antares flat.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian 'Black widow' & 1/30λ Antares flat.

EQ mounts & platforms: Sumerian Optics dobsonian equatorial platform L-45°
Modified HEQ5 with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight bar.

Eyepieces: Pentax XP 3.8, XО-5, XF 8.5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: ZWO ASI533MC-Pro, Sony A7RII, Minolta α-7, Minolta α-7 Limited.
Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 35-70/4, AF 70-210/4.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • БГ ръководство за SW добсъни
    от bbobby » ср дек 07, 2016 12:11 » в Полезни връзки
    4 Отговори
    712 Преглеждания
    Последно мнение от bbobby
    ср дек 07, 2016 15:23
  • Разпродажба телескопи и аксесоари