астрофотография-помощ

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

ilian996
Регистриран: нед дек 30, 2012 20:27

астрофотография-помощ

Мнение от ilian996 » чет май 29, 2014 09:01

здравейте! търся начини как да навляза в астрофотографията и няма да са излишни няколко съвета.Нямам си никаква идея от това и ми трябва помощ. като за начало с какъв телескоп и какво оборудване да започн, зашото имам един апарат сони не е много хубав и като снимам с него не ми се получава нищо : юпитер е размазан луната не излизат хубави кратери т.н. Снимам с фомей 76/700 и да знам че не е много подходяш но с него съм за сега. но се пак следващият телескоп искам да е и телескоп които става за фотография и телескоп с които мое от вре на вре да се зяпа. Също няколко съвета и за камера както и за размазаните снимки защо се получават така.Благодеря!!
Прикачени файлове
jupiteeeer (3).JPG
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2011:08:14 04:12:32
Image taken on:
нед авг 14, 2011 01:12
Focus length:
6.3 mm
Shutter speed:
1/4 Sec
F-number:
f/3.1
ISO speed rating:
400
Flash:
Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-manufacturer:
PENTAX Corporation
Camera-model:
PENTAX Optio M30
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: астрофотография-помощ

Мнение от bobo » чет май 29, 2014 10:25

Като за начало трябва да се каже, че астрофотографията е трудно и, за съжаление, скъпо хоби.
За изборът на техника много зависи какво искаш да снимаш, понеже за различните обекти (планети <-> мъгели) телескопите може да са различни. Много важно е монтировката да е стабилна, да води прилично (особено за мъгели).
Общо взето за планети ще ти трябва уеб-камерка или друга по-скъпа планетарна камерка, с която да правиш клипчета, от които да сглобиш един кадър. Може да ти свърши работа сравнително по-малък по диаметър рефрактор, но е важно фокусното разстояние, тъй като планетите са дребни. Вероятно ще ти потрябва качествена леща на Барлоу.

За мъгели ще ти трябва по-широк телескоп, обикновено нютон, че е по-евтин. Много важно е да е на стабилна монтировка, коята може да води и желателно гидира, понеже снимките ще са по-дълги (десетки секунди до минути). Обикновено тези снимки се правят с DSLR-и (може и безогледалки с по-големи матрици), които се закачат на мястото на окуляра.
Снимки на мъгели може да се правят и с обикновени дълги фотообективи, които трябва да са закачени на водещ (гидиращ) телескоп. И много четене :)

ilian996

Мнение от ilian996 » чет май 29, 2014 13:42

Мхм. Ами аз сам голям фен на планетите но и маглявините са инт . Но не знам чакам савети защото сам в началотто аз св рових и четох в темите и имаше хубави неща но като казваш рефрактор с малак диаметър и голямо фокусно целестрон астро мастер 90мм рефрактор става ли или ще е слаба монтировката

ilian996

Мнение от ilian996 » съб май 31, 2014 07:50

Искам и да попитам понеже в форума видях доста добри резултати с телескоп тал1. Да попитам тои каква работа би ми сваршил като говпорим: 6те държи ли монтировката и би ли ми свършило работа за астрофотография на сарурн юпитер марс венера както и някоя друга мъглявина като м13 м27 орион .. или е малко фокусното за планети? Или пък изобщо телескопа е малък

accountbg
Регистриран: ср юни 09, 2010 00:05

Мнение от accountbg » съб май 31, 2014 21:16

Колега на Тал 1 моторизираната версия, не знам въобще дали има в БГ. А да водиш на ръка е трудна работа. За това, което обясняваш, ще ти трябва eq 3 монтировка и нютон 130 до 150 мм., както и един мотор /по RA/ за задвижване на монтировката. Нека някой по в час те упъти със съвет. Успех от мен!
Celestron SCT 6"/CG-4 with dual axis motor
WO dielectric 1.25"
Binoviewer AE 1.25''
Celestron PT 7ah/12V
Canon EOS 20D
БПЦ 5 8х30

Потребителски аватар
rw
Регистриран: чет авг 19, 2004 20:30
Контакти:

Мнение от rw » нед юни 01, 2014 17:43

ilian996, прочети още веднъж мнението на bobo внимателно - доста неща е обобщил в него.
Принципно, надявам се разбираш, че с всеки телескоп може да снимаш, но зависи какви резултати желаеш да получиш...
Разгледай подробно раздела Астрофотография и там ще видиш с какво любителско оборудване какви снимки може да получиш.
Най, ама най общо казано, и пак много зависи от критерия, за добро планетарно снимане ти трябва нещо от сорта на 2000 (две хиляди) мм фокусно на телескопа. Разбира се добри резултати могат и с по-малко да се получат, но зависи от дефиницията на "добри"
За мъгели, опитай като за начало с обективи - колкото по-светлосилни, толкова по добре. Пак ще те препратя към раздела Астрофотография за прекрасни примери.
А да, и екваториална монтировка - задължителна.

Успех!
"Your future depends on your dreams"
So, go to sleep :-)

C11 / C5 / NEQ6
80/560 APO Triplet refractor
120/600 ahcromatic refractor
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II
36mW AtlasNova Green Laser Pointer
+ няколко сaндъчета с аксесоари, окуляри и други съкровища

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Мнение от neptun2 » нед юни 01, 2014 19:34

Кажи най-добре с какви пари разполагаш за да ти дадем по-конкретни съвети. Имай предвид, че астрофотографията е скъпо хоби като цяло.
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel and 36mm LRGB, filters , ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: Skywatcher Evostar 120ED f7.5 APO + skywatcher 0.85x reducer
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
Eyepieces: Nagler 11mm type6, Pentax XW 7mm, Televue 2X barlow 1.25"

Моите снимки:
http://www.astrobin.com/users/neptun/
https://dso-browser.com/profile/neptun

ilian996

Мнение от ilian996 » пон юни 09, 2014 20:33

Ами аз съм склонен да дам до 700 лв защото нямам възможност за повече. Мен ми казаха че един целестрон астромастър 90/900 ще ми свърши работа заедно с един канон които съм харесал, но мисля, че фокусното на телескопа е малко. В момента тези пари не са събраниno до 1-2 години ще ги имам.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон юни 09, 2014 22:05

Ехее, до 1-2 години... :) До тогава вече ще си научил всичко и въпросите ще отпадат един по един :)

Потребителски аватар
Solmur
Регистриран: нед юли 04, 2010 14:19
Контакти:

Мнение от Solmur » пон юни 09, 2014 22:14

Тъй като си в ранна фаза на хобито, освен да четеш яко :) - най добрия савет който мога да ти дам е да следиш поста за събиране >
"Около-Софийско събиране днес, при хубаво време?" ако си от София или да ако си от друг град, да потърсиш някой колега който е близко и да излезеш няколко пъти с тях, да позяпаш, да разпиташ кое как :). Колегите от форума може да са странни птици ;), но не ядат хора :).

А ако си от София, имаш още един +. Всеки вториник има сбирка на хората от клуба > виж тази тема http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=20&t=5240

Там можеш да разпиташ и да ти се обясни в доста големи подробности

Поздрави,
Дидо
Skywatcher AC 80/400
William Optics GTF 81 APO
AZ EQ6 GT | HEQ-5
Canon 550D, 18-55mm and 75-300

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение