Celestron Astromaster 130 EQ vs Sky-Watcher Explorer-130 EQ2

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Xenion
Регистриран: пет мар 01, 2013 23:05

Celestron Astromaster 130 EQ vs Sky-Watcher Explorer-130 EQ2

Мнение от Xenion » пет мар 01, 2013 23:27

Здравейте,

след много четене и преглеждане явно и аз достигнах до фаза на "парализиране-от-анализиране" :)
Искам да започна от някъде, пък с времето ще се ъпгрейдвам. Към момента съм се спрял на 2 модела:

Astromaster 130 EQ

http://telescope.bg/bg_celestron/astromaster130.html

Sky-Watcher Explorer-130 EQ2

http://www.astronom-bg.com/oscommerce/c ... cts_id=305

Не знам дали са правилния избор за първи телескоп, но като цена-параметри ми изглеждат добре. Въпросът ми е, кой от двата е по-добро изпълнение като: статив, монтировка, огледала, лещи и т.н.

Благодаря предварително за съдействието

Потребителски аватар
astro
Регистриран: ср яну 02, 2013 22:18

Мнение от astro » съб мар 02, 2013 00:07

Първо кажи за какво ще ги използваш ако е за астрофото ще си доста ограничен ако ще набюдаваш през тях по добре е да вземиш някои добсан това е по добрия вариант!

Xenion

Мнение от Xenion » съб мар 02, 2013 08:39

Реално искам да опитам различните "привкусове" на астрономията - астрофото, наблюдение на луна и планети, дълбок космос, съседката в блока отсреща :), астрофото... Затова искам да стартирам с нещо по-универсално и в последствие, на база това, което ми хареса ще специализирам и ще инвестирам повече пари в съответния вид техника. Важно е да мога да го транспортирам с колата до вилата като си ходя, защото от София трудно ще се наслаждавам на хубаво небе. Знам, че не може с един телескоп да постигна максималното качество във различните видове наблюдения.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » нед мар 03, 2013 16:39

Xenion написа:Реално искам да опитам различните "привкусове" на астрономията - астрофото, наблюдение на луна и планети, дълбок космос, съседката в блока отсреща :), астрофото... Затова искам да стартирам с нещо по-универсално и в последствие, на база това, което ми хареса ще специализирам и ще инвестирам повече пари в съответния вид техника. Важно е да мога да го транспортирам с колата до вилата като си ходя, защото от София трудно ще се наслаждавам на хубаво небе. Знам, че не може с един телескоп да постигна максималното качество във различните видове наблюдения.
Привет :)

Разликите между двата модела не са големи -за визуално наблюдение вероятно няма да ги усетиш. Не знам дали вече си разбрал, и двете марки принадежат на една фирма под различни имена. Важното е, че в магазина на астроном бг моделът е с вградена барлоу леща, а това малко вдига фокусното разстояние, т.е. -увеличението. За сметка на това вградената барлоу леща за астрофотография е сериозен минус, а инак ако искаш можеш да си я купиш в допълнение и да си я ползваш когато искаш да си гледаш. Друго важно нещо - така, както са в момента и двата не стават за снимане. Т.е. за да можеш да снимаш ти трябва друг тип монтировка - т.нар GoTo, в която има двигатели, компютърче и съответно изисква захранване. С тези двете съвсем спокойно можеш да гледаш разни неща по небето, но трябва да си ги търсиш сам. Не е болка за умиране, на мен дори ми беше забавно да си търся обекти ръчно. Но за фотография просто не става. Затова ако имаш едно наум за снимане - имай пред вид да си запазиш телескопа, а после да търсиш друга монтировка. Ако е само за гледане - и двете стават. Това, което аз бих направил -ако искам само да гледам бих си взел варианта, който предлагат в астроном бг. Не бих го взел точно от този магазин,но това е съвсем друга бира. Ако имам намерение да се занимавам с фотография някой ден - бих си взел Целестрона с идеята, че след някое време ще сменям монтировката.
Друго, което не разбрах много ясно - дали в астроном бг телескопът върви заедно с някакви окуляри. Целестронския изрично са казали, че дават два окуляра. Поинтересувай се допълнително.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Xenion

Мнение от Xenion » пон мар 04, 2013 21:15

Здравей b_kassabov,

благодаря за изчерпателното мнение. Може би към момента клоня към Celestron-a, тъй като в последствие ще мога да си сложа електромотор (който се продава като аксесоар, а може и направо моторизираната версия на въпросния Celestron да си взема, ако я имат в наличност) и така да го пригодя за астрофотография. Също така това, че Барлоу лещата не е вградена, както спомена ти, ще ми е от полза при снимки в бъдеще.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » вт мар 05, 2013 08:48

Малко допълнения.

На първо място - аксесоарът допълнителен мотор е по- скоро козметичен, отколкото да върши някаква действителна работа. На второ - тази монтировка няма да издържи допълнителната тежест и няма да постигнеш резултати, които да те радват. На трето - много важно - не знам с какво фокусировъчно устройство идва заедно с телескопа, но телескопите от този клас едва ли имат подходящ фокусер за фотография. Т.е. трябва предварително да мислиш за смяна на фокусера, или още от сега да си имаш едно наум за смяна на целия сетъп...което е най- честото решение. Обикновено хората си купуват нещо за гледане, зарибяват се, ако решат да се занимават по- сериозно си купуват сетъп подходящ за фото. Такъв със сигурност беше моят случай. :)
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Продавам sky-wаtcher 130 / 900
    от Helios200 » ср юни 05, 2019 19:40 » в Астропазар
    10 Отговори
    638 Преглеждания
    Последно мнение от Helios200
    нед юли 07, 2019 14:38
  • Konus-Motor 130