Избор на рефракторен или рефлекторен ?

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Потребителски аватар
bullet
Регистриран: вт май 15, 2012 14:26

Избор на рефракторен или рефлекторен ?

Мнение от bullet » вт май 15, 2012 15:05

Здравейте. Предстои ми покупка на телескоп, но не мога да реша кой от двата варианта да си избера, рефракторен или рефлекторен. Както се вижда съм наченаещ (аматьор) в тази област. Ще съм ви благодарен ако ми дадете някой съвети за по лесен избор на телескоп. От извесно време чета из нета и в този форум за видовете телескопи , за преймуществата и недостатъци на двата вида. Първо се спрях на рефракторен, но след извесно четене си промених решението за рефлекторен телескоп,но колкото повече чета толкова по объркан ставам.Кой от двата е по подходящ за начинаещ и с кой от тях ще се радвам на вълнуваща разходка из космоса.Много ми се иска да наблюдавам дълбокия космос, за който рабрах че рефлекторния е по подходящ, но също така искам да наблюдавам и планети и луната, за който е бил подходящ рефракторния. Забелязвам че доста хора от форума са с рфлекторни телескопии тук ме довежда до мисълта че са по практични?!, но ме притеснява подръжката на този тип телескоп, според вас един начинаеш би ли се справил с подръжката му? Можете ли да ми препоръчате някой от двата вида, и като марка. Приготвил съм около 500 лв. за покупката. Ако още не съм ви изнервил с въпросите си посочете линк или магазин от който мога да си купя. Много ще съм ви благодарен за оказаната помощ, а аз найстина се нуждая от такава.

п.п. Имам добър изглед от терасата а и градското осветление е далеч така че ми се отваря доста добра панорама за наблюдение. Между другото от работата ми на смени дневна и нощна смяна по 12 часа, съм станал като бухал нощите будувам а през деня спя, така че смятам да прекарвам нощите с телескопа, вместо пред компа. Благодаря предварително за оказаната помощ!

Потребителски аватар
Svsvet
Регистриран: пет юли 13, 2007 17:36
Контакти:

Мнение от Svsvet » вт май 15, 2012 15:11

Ако ще го използваш само за наблюдения и за снимки на планети от жилището, тогава си вземи един Добсън рефлектор. Повечето хора сме с рефлектори, защото искаме да снимаме дълбоко небе, а там светлосилата е критично важна, но пък има и още хиляди разходи. Ако искаш преносим телескоп, който да си носиш и в планината - определено с две ръце за рефрактора...

Абе като цяло въпросът е като "яйцето или кокошката" :lol:
"Окото е най-съвършеният оптичен инструмент."
http://thelifemoments.com
TS GSO 254/1016mm F4, Baader MPCC III
TS 80/480 ED APO triplet f/6 DIY project, TSFlat2, Canon 200mm f2.8 L, Zeiss Sonnar 135mm f3.5
Carl Zeiss 1b EQ mount, Zeiss T mount, SW Star Adventurer
2" 32mm SWA, 1.25" 6 mm,10 mm Plossl, 2x barlow, Zeiss microscope bino head, 2xPZO 10SK - 23.2mm
БПВ 7x50 Binoculars, Nikon Travelite III 9x25
Canon 550D\mod\, QHYCCD 5II m, Astronomik CLS broadband
1.25" Ha 7nm, OIII, SII filters
Следва продължение...

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » чет май 17, 2012 16:20

Привет, добре дошъл във форума :)
Не съм най-големият специалист, но все пак...

Сама по себе си чуденката рефрактор или рефлектор не е много уместна. Разясни си за какво искаш да използваш телескопа - само и единствено за гледане, или имаш идеи в някакво бъдеще и да снимаш. Ако е само за гледане - с този бюджет по- добрият вариант е рефлектор. Когато става въпрос за гледане апертурата е важна, а при едни и същи пари можеш да вземеш рефлектор с по- голяма апертура. С този бюджет рефрактор ( заедно с монтировката) едва ли ще те удовлетвори...Най- евтиният вариант за рефлектор е Добсън. Предимството му е, че е най- евтин, а и прост за боравене. Недостатък - трябва да си търсиш сам обектите по звездни карти или програми, защото евтините добсъни нямат GoTo функция, а тези които я имат, не са евтини :) Аз самият не мисля, че това е голямо главоболие, даже го намирам за забавно.
От друга страна всеки нютон рано или късно ( рано) се разколимира. А това влошава гледката. така че трябва да приемеш факта - купиш ли си нютон, трябва да го настройваш (колимираш). Не мисля, че е кой знае каква страхотия, но просто трябва да се хвърлиш в това. С рефрактора тия неща ги нямаш. Така че генерално моето мнение - ако е само за гледане - Нютон, евентуално Добсън, и с готовност за поддръжката. Ако е втора ръка телескоп...за тези пари можеш да вземеш и нещо повече.

По сайтове гледам Добсъни на GSO 200 мм за около 500 лв
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » чет май 17, 2012 16:24

Подръжката се решава с лазерен колиматор за 70 лева(нов). :)

Потребителски аватар
bullet

Мнение от bullet » пет май 18, 2012 00:50

Много ви благодаря за инфото, благодарение на вас се насочих към рефлекторните телескопи, но остана да избера между Нютон, който по ми допада, и Добсън, като резервен вариант, защото е по труден за пренасяне, а и монтировката не е от удобните. До другия месец имам време да реша кой от двата да си взема.
http://www.astronom-bg.com/oscommerce/c ... cts_id=305
http://www.astronom-bg.com/oscommerce/c ... cts_id=122

Потребителски аватар
tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » пет май 18, 2012 09:51

Може би най-доброто решение за начинаещ любител астроном е бинокъла ! Той е лек преносим и дава панорамни гледки на небето .
И без това за 500лв не може да вземеш кой знае какво като телескоп .....
А в бъдеще, ако хобито ти допадне най-доброто решение е един рефрактор и един рефлектор за всички случаи :)
Относно търсенето без Гоу ту - намирам го за много полезно и едва ли не задължително условие за начинаещия любител астроном .

Успех !

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пет май 18, 2012 10:46

Силно не препоръчвам нютона, поради халтавата монтировка.

accountbg
Регистриран: ср юни 09, 2010 00:05

Мнение от accountbg » пет май 18, 2012 11:13

Една препоръка от мен. Най-добре преди да инвестираш /особенно в първи телескоп/, да видиш на "живо" възможностите на различни системи и апертури телескопи. Това може да стане на някоя по-голяма астросбирка /следи съответния раздел в форума!/, както и на локално ниво най-близкия до теб астроклуб. Определено е добре да видиш какво се вижда през телескопа преди да го купиш!
Бинокъла пък ще ти влиза в работа доста по често. Поне при мен е така, но аз имам малко опит и проведени наблюдения.

Потребителски аватар
bullet

Мнение от bullet » нед май 20, 2012 13:07

След като ви прочетох мененият се отказах от тези два телескопа. И реших да инвестирам малко повече, набелязах други 2 модела. Кой от двата ще е по стабилен на монтировката, и кой ще дава по чиста картина, предполагам че този с ф8?

http://www.astronom-bg.com/oscommerce/c ... cts_id=302

http://www.astronom-bg.com/oscommerce/c ... cts_id=304

lewstherin
Регистриран: пон юли 28, 2008 20:49

Мнение от lewstherin » нед май 20, 2012 13:17

bullet написа:След като ви прочетох мененият се отказах от тези два телескопа. И реших да инвестирам малко повече, набелязах други 2 модела. Кой от двата ще е по стабилен на монтировката, и кой ще дава по чиста картина, предполагам че този с ф8?

http://www.astronom-bg.com/oscommerce/c ... cts_id=302

http://www.astronom-bg.com/oscommerce/c ... cts_id=304
Имам първия от двата (f5)и мога да ти кажа че съм изключително доволен. Тъй като ми е първи телескоп, ми отне известно време да свикна с движението на монтировката, но пък беше забавно да се чудя как да го завъртя на където искам. Няма проблем със стабилността на монтировката. Картината която дава на планетите, накара съседите и родителите ми да ахкат :D

Потребителски аватар
ephir7.
Регистриран: съб яну 08, 2011 07:16

Мнение от ephir7. » пет юни 29, 2012 10:17

Мога само да се присъединя към мнението на tsetsodrums.
за бюджета ти например:

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... offge.html

Дани(www.astronom-bg.com) би ти го внесъл,но и ще те посъветва.
Бинокъла е с армиран магнезиев корпус,защитен от влага/конденз , изнесена изходяща зеница(комфорт при продълж.гледане, респ.с очила) и 10х50 си е класика за компактен астро бинокъл, ако не се ползва статив.
А иначе нагоре в цената&качеството граница почти няма. . .
Читав телескоп за 500 ?! иди ги разгледай,пипни с ръка, и си отговори сам.

чисто небе
"Има нощи, когато вълците мълчат, а Луната вие."
George Carlin

"... небето като от коприна
това е моята Родина ! "
Детска песничка

-------
скоп: WO Megrez 110mm/f6 ED + Borg 60mm/f5.8 ED
монти: WO на Vixen Sphinx SXW+HAL130; Borg на Manfrotto #055C+Benro Geared Head GD3WH
оку 1.25": Pentax XW20,XL14; Vixen12.5 "светещ прицел" ortho; Takahashi 9 ortho
барлоу 1.25": 2x Zeiss/Baader
диаг-л 1.25": INTES deluxe 96%

Потребителски аватар
bullet

Мнение от bullet » съб юни 30, 2012 18:43

Здравей!
Благодаря за инфото. Вече взех решението за телескоп, и той е SKYLINER-200P 8
http://www.astronom-bg.com/oscommerce/c ... cts_id=123
Благодаря на съфорумците който ми дадоха полезно инфо за двата вида телескопи, и за насочването към този модел на добсан. А сега благодарение на Дани ще се здобия с този телескоп, или както аз си му казвам "Черешовото топче" :). Рзбрах че с 500 лв. няма да мога да взема кой знае каква техника, затова оделих малко повече пари, за да не ме е яд след време.
Поздрави!
Чисто небе без градско осветление :wink:

Потребителски аватар
tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » съб юни 30, 2012 22:48

Тук мога да те поздравя за избора ти !
Телескопите система Добсън са перфекти за начинаещи любители , а и 200мм си е добра апертура за начало, дори по-добра от колкото се очаква !
.......ех когато почнах с това хоби преди 25години .......200мм не беше добри сред мечтите ми !!
...Колко различно е сега времето !

Успех в покупката !

Потребителски аватар
Adrian V
Регистриран: пет авг 15, 2014 21:03
Контакти:

Re:

Мнение от Adrian V » ср авг 20, 2014 21:47

fishburn написа:Подръжката се решава с лазерен колиматор за 70 лева(нов). :)
Какво е това и къде се поставя :shock:
"Ако знаехте колко рядко ви разбират правилно,щяхте по-често да мълчите."
Гьоте

Потребителски аватар
Adrian V
Контакти:

Re: Избор на рефракторен или рефлекторен ?

Мнение от Adrian V » ср авг 20, 2014 21:49

Аз все още се чудя какво да си взема за 400лв.,имам вече един рефрактор така че ми трябва рефлектор,за наблюдение на звезди и планети,и ако може обяснете ми каква точно е поддръжката на рефлекторите,на какъв период от време се носят някъде и тн ?!!!SHOCK!!!
Гьоте

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Re: Re:

Мнение от fishburn » ср авг 20, 2014 22:19

Adrian V написа:
fishburn написа:Подръжката се решава с лазерен колиматор за 70 лева(нов). :)
Какво е това и къде се поставя :shock:
По-добре чеширски http://telescope.bg/bg_accessories_skyw ... img/ce.jpg :) поставя се в окулярния възел и се гледат няколко неща да съвпаднат :D

Потребителски аватар
Adrian V
Контакти:

Мнение от Adrian V » ср авг 20, 2014 22:57

И какъв проблем точно се решава с това??
Гьоте

Потребителски аватар
Adrian V
Контакти:

Мнение от Adrian V » ср авг 20, 2014 23:05

Някой има ли идея от къде да си взема този http://www.bhphotovideo.com/bnh/control ... &A=details ??
Моля,ако имате някаква идея ми пишете ! А ако си взема РЕФЛЕКТОР,на какъв период от време е нужна юстировка и колко струва,къде се прави??? ::priest::
Гьоте

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » чет авг 21, 2014 10:59

Времето за юстировка зависи от качеството на механизма, от начина на употреба на телескопа, дали се транспортира често и т.н. Не струва нищо, тъй като обикновено се прави от собственика - не е нещо особено, просто първия път трябва някой да ти покаже или да се прочетат няколко страници или изгледат едно-две-три клипчета. С малко връткане методът се усвоява бързо.

Потребителски аватар
Мак-сим
Регистриран: пет окт 01, 2004 11:58
Контакти:

Мнение от Мак-сим » чет авг 21, 2014 19:47

Adrian V аз пък бих те посъветвал да се подготвиш малко по-добре теоретично, преди да пристъпиш към практиката. Твоите въпроси ми звучат като "не мога да карам, но каква кола да си купя, понеже имам някакви пари?"
Не искам да звуча грубо, но съм сигурен, че можеш да изкараш незабравими нощи под звездите с карта в ръка и малък бинокъл. След това съм сигурен, че тези 400 лева ще са добре похарчени.
http://www.astrobin.com/users/nki/
Галерия с мои астрофотографии
Монтировка: Vixen GP-DX with Vixen "SkySensor 2000 PC" "Go To" control system.
Телескоп: Skywatcher Evostar 80ED DS-Pro f/7.5 refractor and Skywatcher 0.85x reducer/flattener.
Камера: Canon 1000D (modified)

Потребителски аватар
Adrian V
Контакти:

Мнение от Adrian V » чет авг 21, 2014 21:14

Мак-сим написа:Adrian V аз пък бих те посъветвал да се подготвиш малко по-добре теоретично, преди да пристъпиш към практиката. Твоите въпроси ми звучат като "не мога да карам, но каква кола да си купя, понеже имам някакви пари?"
Не искам да звуча грубо, но съм сигурен, че можеш да изкараш незабравими нощи под звездите с карта в ръка и малък бинокъл. След това съм сигурен, че тези 400 лева ще са добре похарчени.
Не можах да схвана какво се опитваше да ми кажеш :roll:
Както и да е,искам що-годе добър телескоп на разумна цена,все пак не работя в НАСА,и все повече се обърквам какво е най-добре да си взема,а тук едва ли не ми размахвате пръст за моя избор [-X :shock:
Гьоте

Потребителски аватар
sider
Регистриран: нед сеп 04, 2011 08:35

Мнение от sider » чет авг 21, 2014 21:23

Здравей, Adrian V
само ще те помоля да имаш предвид, че търсенето (и евентуално получаването) на помощ в подобни интернет форуми е плод единствено на добрата воля на тези, които все пак са отделили от времето си, за да ти напишат своя отговор. Цупене, сърдене, позата от сорта на "аз ви питам съвсем добронамерено, пък вие не благоволявате да ми отговаряте така, както на мен би ми харесало" са меко казано смешни. Просто уважавай отношението, което получаваш, защото за твой късмет са ти писали само изключително коректни и опитни хора. Вслушвай се малко повече в съветите им, защото това може да ти е единствено от полза.
Това беше протоколно включване от моя страна, по същество вече видях, че са ти отговорили.
Meade SN8 F/4 LXD75 Canon 1000D

And it all started with simply looking up. Always look up, every chance you get. There’s a whole Universe out there waiting to be explored.
Phil Plait

Потребителски аватар
Adrian V
Контакти:

Мнение от Adrian V » чет авг 21, 2014 21:28

Искам съвсем добронамерено да помоля да ми пишат хора които смятат,че наистина биха ми ПОМОГНАЛИ в избора,лекции и джобна психология не искам :neurosymptoms:
Гьоте

Потребителски аватар
sider
Регистриран: нед сеп 04, 2011 08:35

Мнение от sider » чет авг 21, 2014 21:30

Adrian V написа:Искам съвсем добронамерено да помоля да ми пишат хора които смятат,че наистина биха ми ПОМОГНАЛИ в избора,лекции и джобна психология не искам :neurosymptoms:
Съвсем очевидно е, че не си разбрал и думичка от поста ми.
Остани си със здраве.
Meade SN8 F/4 LXD75 Canon 1000D

And it all started with simply looking up. Always look up, every chance you get. There’s a whole Universe out there waiting to be explored.
Phil Plait

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » пет авг 22, 2014 01:16

Адриан, добре дошъл във форума! Следя всичките ти постове и до сега не се включих само защото съвети ти дават едни от най-опитните любители тук.

Ето и моето скромно мнение... Както вече ти казаха, най-добре е да поопознаеш небето. Дори най-добрата GoTo монтировка все пак иска да можеш да и покажеш 1 или 2 определени звезди (различни за момента на GoTo alignment - това включва сезон и конкретния час от нощта), преди да можеш да задаваш обектите който искаш да видиш...

За бюджета който си поставяш най-добре е да си вземеш Добсън+карта и да се впуснеш в приключението наречено астрономия :) Ако все още не си сигурен дали си заслужава комбинацията бинокъл (какъвто и да е) + карта е по-удачен и евтин вариант...

За качествен телескоп с GoTo парите който си приготвил са малко дори за втора ръка. Това което гледаш и за което питаш е пласмасарка...

Ако все пак искаш да се следваш по-лесния път това което бих препоръчал е Meade ETX-90 PE (PE е важното) втора ръка е от eBay.co.uk или подобeн сайт, доставен с http://www.ggbg.bg. Няма да е лесно да намериш добрата сделка, но в астрономията търпението е НАЙ-важното...

А също така (като каза Sider) и уважението към хората който дават съвети!!!
May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.84) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
Adrian V
Контакти:

Мнение от Adrian V » пет авг 22, 2014 21:44

Да,спокойно,не ми е приятно индиректно да ме наричате "тъпак",знам имената на не една и две звезди,но това няма как да проличи тук,и не знам защо си позволявате обиден и нагло-поучителен начин да "помагате",както и да е...
Не искам Добсън-изглеждат ми все едно някой ги е правил в час по трудово обучение!
Ясно е че няма да си взема GOTO телескоп,или поне не засега,ще покажа м/у кои два се чудя http://www.astronom-bg.com/teleskopi/sk ... oto-detail и този http://www.astronom-bg.com/teleskopi/sk ... eq1-detail
Сега отново може да ме посъветвате...
Гьоте

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » пет авг 22, 2014 22:05

May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.84) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

Потребителски аватар
Adrian V
Контакти:

Мнение от Adrian V » пет авг 22, 2014 22:13

Доста смешно =D>
Гьоте

accountbg
Регистриран: ср юни 09, 2010 00:05

Мнение от accountbg » пет авг 22, 2014 23:46

Adrian V написа:Да,спокойно,не ми е приятно индиректно да ме наричате "тъпак",знам имената на не една и две звезди,но това няма как да проличи тук,и не знам защо си позволявате обиден и нагло-поучителен начин да "помагате",както и да е...
Не искам Добсън-изглеждат ми все едно някой ги е правил в час по трудово обучение!
Ясно е че няма да си взема GOTO телескоп,или поне не засега,ще покажа м/у кои два се чудя http://www.astronom-bg.com/teleskopi/sk ... oto-detail и този http://www.astronom-bg.com/teleskopi/sk ... eq1-detail
Сега отново може да ме посъветвате...
Не съм имал телескоп система максутов, но бих избрал него като по-добър вариант. Лек е ще може да го разнасяш без проблем. Отличен начален избор!
Колегите са свестни, опитват се да те насочат според бюджета, който си определил. За съжаление това хоби не е от най-евтините. Желателно е да отидеш на някоя астро сбирка, да разгледаш и погледаш през наличните телескопи и така. Успех от мене и ясно небе!
Celestron SCT 6"/CG-4 with dual axis motor
Canon EOS 20D
БПЦ 5 8х30
Konus Giant 20x80

Потребителски аватар
Adrian V
Контакти:

Мнение от Adrian V » пет авг 22, 2014 23:50

Супер,и аз съм на същото мнение,Благодаря за отговора :)
На кое ли астро-събиране ще ме допуснат обаче се чудя аз :D
Гьоте

Заключена
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Продаден: Продавам рефлекторен телескоп 114/900
    от mitkog87 » пет сеп 09, 2016 13:08 » в Астропазар
    6 Отговори
    961 Преглеждания