Мнооого труден въпрос за вас,знаещи?

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Spartan
Регистриран: вт окт 31, 2006 21:04

Мнооого труден въпрос за вас,знаещи?

Мнение от Spartan » ср апр 06, 2011 12:03

Хайде сега да помогнете на дяда си Spartan!Възнамерявам през лятото /юни-август/ да заведа две внучета /дърто бе! :wink: / на мястото си оттатък Вакарел на 1000 м и много чисто небе.Сравнително малки са още и не са да гледат в телескоп,далекоглед или даже бинокъл.Бих желал да им покажа нещичко от небето но не и да ги карам да вирят глави.Замислих се дали не съществува проста прожекционна техника с неголямо увеличение и добра светлосила за да им проектирам части от небето на бял екран?Зная че някои телескопи имат тази опция,но да купувам телескоп за единия опит...ами ако не им е кеф да гледат?!Имам добро отражателно екранче с размер 55х80 см.Разбирам и малко ог фотография и обективи,даже имам изостанали някои екземпляри от 24х36 лентов формат.Имам отделни лещи и един-два прожекционни обектива.Посочете ми моля,източници да прочета и се ориентирам дали мога да скалъпя нещо по системата "попречи си сам" или да намеря нещо пределно евтино,щото резултата е несигурен нали?Да се прожектират да речем цели съзвездия,луна и т.н.при достатъчна яркост за разглеждане на тъмно /ама много е тъмно там/.И паралелно да им обяснявам по програмката от лаптопчето.Новоизлюпен даксал... :D Благодаря!

Потребителски аватар
Neonode
Регистриран: нед дек 07, 2008 15:13

Мнение от Neonode » ср апр 06, 2011 12:12

Без да те разочаровам това няма как да стане. Ще ти трябва изключително чувствителна камера и доста бърз обектив или телескоп.
WO ZenithStar 110/F7 APO Refractor
Celestron Onyx 80EDF/F6.25 Refractor
Lunt LS50F/BF1200 Ha Solar System
Vixen NLV 2.5, 5, 6, 9, 12, 20, 25, 40mm
5x Meade TeleXtender
1.4x Sigma APO EX Telextender
Orion Binoviewer + WO 20mm Bino Eyepieces
SkyWatcher 7Ah power tank
NEQ 6 Pro mount :)
Meade DSI II color
QHYCCD 5-II pro mono
Canon 500D
Canon 1000D (Modified&Peltier cooled)

ymn
Регистриран: съб май 06, 2006 08:12

Мнение от ymn » ср апр 06, 2011 13:30

лазерна показалка + 1-2 одеяла

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср апр 06, 2011 19:00

" но не и да ги карам да вирят глави"

Предложението на ymn е много хубаво - и ако предварително разучиш малко легенди за текущите съзвездия и им разкажеш ще стане много интересно. Също така ще видите самолети, спътници, на децата ще им е интересно. Пък ако разучиш дали и кога в дадената нощ ще мине ярък спътник, например космеческата станция, и се опитате да го чакате да се покаже в определеното време и определената посока още веднъж ще впечатлиш хлапетата :)

Spartan

Оптика,само оптика...

Мнение от Spartan » чет апр 07, 2011 19:08

Не бе момци,не ми трябват камери,а някакъв обектив или даже леща която просто да проектира част от звездното небе на бяло екранче.Вече имам начални реултати с един прост двулещов обектив от проекционен апарат епидиаскоп дето се използваше едно време за презентации и обучение.За съжаление за сега само до половин А4 формат сравнително добре се проектира в пълна тъмнина около 20-30 градуса от звезното небе до приблизително 2-3-та звезна величина звезди, Луна,Юпитер,Марс и Венера.Разбира се при ниско увеличение-3-4.Малко нали,но за обучение стига щото за очертанията на съзвездията тези величини стигат.Само че е малък формата на екрана,исками се поне А4.Затова търся по-голям обектив - например от стар фотоапарат с формат на плаката 24х18 или 30х30 см от онези дърените сандъци,ако си ги спомняте?.Прост обектив,най-много с три лещи /триплет/ и голяма светлосила - 3,5.Да има някой такъв?

Spartan

Става и...

Мнение от Spartan » чет апр 07, 2011 19:31

Става и запазен обектив на излязъл от строя телескоп рефрактор с апретура 80-100 мм.Такъв обектив някога се наричаше "ландшафтна леща" и е 2-3 лещов.Някой да има такъв ненужен обектив,ще го изкупя стига да не иска за него "майка си и баща си".Благодаря за търпението!

Потребителски аватар
Мак-сим
Регистриран: пет окт 01, 2004 11:58
Контакти:

Мнение от Мак-сим » чет апр 07, 2011 19:32

Доста съм изненадан...Проекция на звездното небе...Не смятам за удачен този метод, но ти си знаеш.
Ето ти един 155мм диаметър f/1.25 обектив
Изображение
Имаш и късмет :) - продава се в нашия астропазар
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?t=4123
http://www.astrobin.com/users/nki/
Галерия с мои астрофотографии
Монтировка: Vixen GP-DX with Vixen "SkySensor 2000 PC" "Go To" control system.
Телескоп: Skywatcher Evostar 80ED DS-Pro f/7.5 refractor and Skywatcher 0.85x reducer/flattener.
Камера: Canon 1000D (modified)

Spartan

Благодаря!

Мнение от Spartan » съб апр 09, 2011 07:41

Благодаря за предложението но днес закупих от един фотомагазин една 245 мм леща с 300 мм фокусно разстояние за само 25 лева.Имам подходяш пръстен с 5 мм по-голям и се надявам да реша това малко проблемче.Успех с продажбите на тази качествена оптика!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб апр 09, 2011 16:29

Spartan, пиши после за резултата от проектора на звезди, че аз съм малко скептичен :)

flipz
Регистриран: чет юли 15, 2010 00:10

Мнение от flipz » пет апр 15, 2011 12:18

Аз на микроскопа имам една кутийка с две огледала едно срещу друго под някакъв ъгъл, която се поставя върху окуляра и проектира на 50 см това което се вижда :) друг вариант е предполагам с някаква камера и "направи си сам" към пц-то.

Нямам телескоп и не знам :) но до една година ще събера хилядарката.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение