Въпрос за покупка на бинокъл

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

krisku
Регистриран: ср юни 02, 2010 22:49

Въпрос за покупка на бинокъл

Мнение от krisku » ср юни 02, 2010 22:55

Здравейте, след няколко дни една малка госпожичка (4-ти клас) има рожден ден, искахме да й купим телескоп ( http://www.toytownbg.com/?toy=10.4.4181 ), но за жалост хората го нямат в наличност и тъй като не успяхме да открием нещо друго, което да е подходящо за деца и като цена да не надхвърля 80лв, решихме да вземем бинокъл.

Понеже нямам почти никаква представа от подобна техника, бих искал да препоръчате нещо, сравнително добро за парите си (не повече от 80лв), ако може с него да се наблюдава небето (пр. кратери по Луната), ще е супер!

---

Какво ще кажете за това?

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » ср юни 02, 2010 23:24

Този бинокъл НЕ Е добре за момичето !
20 пъти увеличение не се държи от ръка (само статив или друга подпора). А тук говорим за сравнително слаба ръка.
При големи увеличения вибрациите на ръката убиват целия кеф. Така че не се мамете по тях.
Отделно въпроса колко малко светлина влиза в 20х50... но да не се разводняваме сега.

най-много 10х !!!
Още по-добре 8х

Вижте примерно практика-та дето е 7х50 за 79 лева (онлайн 75)
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Astrobub
Регистриран: пон яну 23, 2006 15:44

Мнение от Astrobub » чет юни 03, 2010 07:30

Тук има детски телескопи:
http://telescope.bg/bg/konus.html

Но всичко в този клас е афиф работа, да не му мине мерака на детето набързо :)

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » чет юни 03, 2010 12:54

Обади се на Дани който е и председател на здружениое Звездно общество - той ще ти помогне най-добре ! 0889398555
Да ти е жива и здрава дъщерята :D

krisku
Регистриран: ср юни 02, 2010 22:49

Мнение от krisku » чет юни 03, 2010 17:04

Благодаря много на всички! В крайна сметка семейния съвет реши да вземем този бинокъл, не заради друго, а защото днес една позната има ходене до Технополис, а рождения ден наближава, не искаме да стане нещо в последния момент. Може би не е най-добрия избор, но мисля, че детето ще му се радва... Единственото нещо, което ме притеснява е оптичното увеличение, та бих желал да ми препоръчате статив (или нещо друго) за стабилизация -- да е пълно удоволствието... разбира се да не е нещо прекалено скъпо... :wink:

Потребителски аватар
Vladimorka
Регистриран: ср авг 18, 2004 19:26
Контакти:

Мнение от Vladimorka » чет юни 03, 2010 19:08

20 пъти увеличение за 35 мм обектив е множко. През деня ще е ОК, но през нощта всичко ще бъде доста тъмно.

Потребителски аватар
Neonode
Регистриран: нед дек 07, 2008 15:13

Мнение от Neonode » чет юни 03, 2010 19:12

Astrobub написа:Тук има детски телескопи:
http://telescope.bg/bg/konus.html

Но всичко в този клас е афиф работа, да не му мине мерака на детето набързо :)
Сперете да го давате тоз линк на хората !!! Konus DigiMax а 670$ това е ненормална работа в Аглия същия е 300лири или поне аз за толкова го купих моя. Това е форум за любители не за мъродери!
WO ZenithStar 110/F7 APO Refractor
Celestron Onyx 80EDF/F6.25 Refractor
Lunt LS50F/BF1200 Ha Solar System
Vixen NLV 2.5, 5, 6, 9, 12, 20, 25, 40mm
5x Meade TeleXtender
1.4x Sigma APO EX Telextender
Orion Binoviewer + WO 20mm Bino Eyepieces
SkyWatcher 7Ah power tank
NEQ 6 Pro mount :)
Meade DSI II color
QHYCCD 5-II pro mono
Canon 500D
Canon 1000D (Modified&Peltier cooled)

Astrobub

Мнение от Astrobub » чет юни 03, 2010 20:38

На тази страница има детски телескопи. Дигимакса не го гледай, погледни надолу и не се нерви, освен Дани, има и други дилъри, айде да не се правим на ударени, ъм?
Мъродери - мародери :)

Потребителски аватар
raddo
Регистриран: пет сеп 10, 2004 21:12
Контакти:

Мнение от raddo » чет юни 03, 2010 22:00

Astrobub написа:На тази страница има детски телескопи. Дигимакса не го гледай, погледни надолу и не се нерви, освен Дани, има и други дилъри, айде да не се правим на ударени, ъм?
Мъродери - мародери :)
Хайде да не зачекваме отново темата "Андромеда", всички знаем колко струват нещата там :wink:
GSO 300/1500 Newton
PRAKTICA 10x50
NEQ6 Pro SynScan

Astrobub

Мнение от Astrobub » чет юни 03, 2010 22:13

Никой не зачеква нищо. Казаха, че на линка нямало нищо и да не го пускам повече. Е, кво да си мълча ли. Твърде добре се знаем вече и кой с кой е близък също, няма смисъл да чекаме. Човекът невинно пита какво да купи, трябва да се насочи към нещо, което го има в наличност и предполагам в Андромеда имат нещо налично. Не мога да ровя по всички сайтове да гледам, тези са ми под ръка. Цената е като тази, която човекът е готов да плати. Важното е да свършим на човека работа, нали? Това, което търси съм го гледала и по книжарници, и в Хиполенд, ама като не съм сигурна, го пращам там, където съм сигурна. И то добавих, че покупката няма да ги удовлетвори, ако забеляза.
Не че покупката при другия дилър ще ги удовлетвори, за тази цена е смешно дори да коментираме.
Простичко е, стига да не се гледа предубедено.

А къде колко струват е отделна тема, нека не подценяваме интелигентността на хората. :wink:

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Мнение от kometata » чет юни 03, 2010 22:17

Е веднъж да сме на различно мнение Astrobub. :D
За мародерите съм съгласен и аз :D Абе то дай да си кажем направо смешници. То на Apogee то на SBIG дилъри…смях, а то колко хора само има дето Apogee ще си вземат само се сетете.:lol:

Просто понеже се е завъртяла темата така, а и от няколко дена много ми се иска да го кажа просто от Дани по-добър дилър мисля, че не само няма в България, но няма и в Европа..
Какво да ви кажа, мислех цени да дам пример ама може би не е коректно от мен да идват, но сега съм в процес на покупки на множко неща и например цената която Дани ми дава например за SBIG, АСА, Орион и т.н. ги няма в Европа никъде…Та мерси от мен Дани, :thumbsup: а иначе горещо препоръчвам на всеки през него да минава, що в тези времена надали по-адекватно решение има.

Сори за офтопика.
IAU A79: http://a79.starrydreams.com/
https://www.facebook.com/Zvezdnoobshtestvoobservatory
Micar21 Ltd: www.micar21.com
Телескопи:
1) Orion Optics 350/1600@1168mm, 90мм вторично + 2" ASA 0.73 редуктор/коректор;
2) Celestron C10N 254/1200;
Стойки: NEQ6 Skyscan, EQ6 +upgrade kit; Гид: 70/500;
CCD:SBIG ST-8300 за 35см и MX716 за 25см, За гидовете CCD: QHY6 (Luna) на 35см, Mintron на 25см;
Филтри: V, R, I и RGB;

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Мнение от kometata » чет юни 03, 2010 22:23

Astrobub написа:Човекът невинно пита какво да купи...
Е умрях да се смея :lol: Човека пита вярно за някакво бинокълче да вземе и влизат някакви и започват дистрибутори, Apogee, ASA хахахаха, ултра филм, много сме яки :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
IAU A79: http://a79.starrydreams.com/
https://www.facebook.com/Zvezdnoobshtestvoobservatory
Micar21 Ltd: www.micar21.com
Телескопи:
1) Orion Optics 350/1600@1168mm, 90мм вторично + 2" ASA 0.73 редуктор/коректор;
2) Celestron C10N 254/1200;
Стойки: NEQ6 Skyscan, EQ6 +upgrade kit; Гид: 70/500;
CCD:SBIG ST-8300 за 35см и MX716 за 25см, За гидовете CCD: QHY6 (Luna) на 35см, Mintron на 25см;
Филтри: V, R, I и RGB;

Astrobub

Мнение от Astrobub » чет юни 03, 2010 22:29

Еми Филипе, винаги има пръв път, иначе ще ни заподозрат в заговор :lol:
Моят тотален фаворит е Nuke.

Имала съм достъчно служебна работа и с тримата, при мен приятелства не важат, аз съм обективна и пряма. По принцип почти не прибягвам лично до услугите на никой, но когато ми трябва помощ и мнение, знам, че Пламен е насреща.
:D

Чудесно е, че сте си оправили отношенията с Дани, че беше много тегаво и грозно, такива неща да се чуват.

Бе вярно, че смешно става за дреболии да се спори. Човекът от Технополис каза, че ще купува, тук търговците взеха да се обсъждат.

Потребителски аватар
raddo
Регистриран: пет сеп 10, 2004 21:12
Контакти:

Мнение от raddo » чет юни 03, 2010 22:53

Astrobub - не мога да кажа нищо против Пламен като дилър, от него вярно, че съм си купил само един окуляр преди време но пък други са купували какво ли не и недоволни не е имало, за това той и Дани определено са фаворити и на мен. :wink:
Против имах Андромеда и мога да се обоснова. За парите за които ми продаваха само NEQ6-тицата при Дани си взех освен нея и рингове и 50 см. релса, и удължител за противотежести плюс още две тежести по 5 кг... за това става въпрос. Иначе нищо лошо нямам лично към теб, даже напротив, винаги съм уважавал хората със собствено мнение... :)
GSO 300/1500 Newton
PRAKTICA 10x50
NEQ6 Pro SynScan

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Мнение от neptun2 » чет юни 03, 2010 23:32

Тя темата се отклони доста но нека и аз да си кажа, че и от пламен и от дани съм взимал не едно и две неща и винаги съм бил много доволен. Цените на андромеда са си по-високи.
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel, Astrodon I-series Gen 2 36mm LRGB filters, ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: CFF 135mm f6.7 triplet refractor + cff flattener
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
Eyepieces: Nagler 11mm type6, Pentax XW 7mm, Televue 2X barlow 1.25"

Моите снимки:
http://www.astrobin.com/users/neptun/
https://telescopius.com/profile/neptun/

Потребителски аватар
Neonode

Мнение от Neonode » пет юни 04, 2010 01:20

Аз не фаворизирам никой, както видяхте аз имена не съм писал от кой да се вземе. Дори Технополис дават по ниски цени от сайта който предизвика гняв в мен. Аз 95% нещата съм си ги внесъл. Но като стана въпрос за Дани и Пламен ми ако се сравнят тяхните цени с Англия то те не са по-скъпи с 10% което е приемливо. Лично съм проверявал цените на Дани и на Пламен с руските.

Андромеда първо са некоректни, второ фактите са следните: Celestron Onyx от щатите с доставка ми дойтде за 460$ те ми искат 1200$. DigiMax-a ми го докара приятел за 630лв днес си изрових платежното щото ми стана интересно те го продават за 670$ еми какво да кажа освен аман от търговци като тях.

Понеже във България нашата мила родина няма все още закон за максималната надценка от производител/вносител и прекупвач/продавач аз пък мога да си ги храня на богато.
5x Meade TeleXtender
Meade DSI II color
QHYCCD 5-II pro mono
Canon 500D

Astrobub

Мнение от Astrobub » пет юни 04, 2010 06:56

Neonode, Андромеда не са некоректни, да не петним хората. Може да кажеш по-скъпи и ще се съглася, но некоректен е съвсем друго.

Некоректно е, обаче, когато в сайта описанието на продукта не е на български, защото продаваш в БГ все пак. Мисля, че имаше закон за потребителя, в който стоката трябваше да е описана и на български, на много от нещата в магазина е лепнато стикерче с описание на български, но за сайтове не знам важи ли. Сайта на Дани за по-лесно копи/пейст и четем после новите да питат как да се разбира този или онзи параметър, това какво значи. Ми не са длъжни потребителите да знаят всичко и като не разбират половината от параметрите, ще се набутат от недоглеждане, явно и целта е това. Аз не мога да си обясня по никой начин защо описанието не е преведено.

Едва ли ще приемат закон за максимална надценка, пазарът е оставен на саморегулация, затова пък ние тук можем да сме си полезни взаимно като си казваме нещата - хубавото и лошото - и се насочваме към най-изгодното, а не си траем от приятелски подбуди. :)

Потребителски аватар
Dusturn
Регистриран: пон юни 15, 2009 16:51
Контакти:

Мнение от Dusturn » пет юни 04, 2010 11:13

Като заговорихме за Пламен, тоя човек къде се загуби? Да не би да спестява пари от интернет за ТМВ-то? :wink:
GSO - RC 8" Carbon Fiber OTA 203/1624mm
MEADE 102mm f/7 ED APO OTA, incl. 2" Diagonal and travel case
HEQ5 PRO
Nikon D800А / AF-S NIKKOR 200–500mm f/5.6E ED VR
TeleVue Nagler / 5mm. - 1.25"/ 12mm. - 1.25"/ 22mm. - 2"
Tele Vue POWERMATE 2x - 1,25" + T2 / PTR1250 Adapter
TS 2" Field Flattener + TSFlat2A + T2EOS
Bushnell / Powerview - Porro 16x50

Потребителски аватар
Neonode

Мнение от Neonode » пет юни 04, 2010 11:49

Astrobub написа:Neonode, Андромеда не са некоректни, да не петним хората. Може да кажеш по-скъпи и ще се съглася, но некоректен е съвсем друго.

Некоректно е, обаче, когато в сайта описанието на продукта не е на български, защото продаваш в БГ все пак. Мисля, че имаше закон за потребителя, в който стоката трябваше да е описана и на български, на много от нещата в магазина е лепнато стикерче с описание на български, но за сайтове не знам важи ли. Сайта на Дани за по-лесно копи/пейст и четем после новите да питат как да се разбира този или онзи параметър, това какво значи. Ми не са длъжни потребителите да знаят всичко и като не разбират половината от параметрите, ще се набутат от недоглеждане, явно и целта е това. Аз не мога да си обясня по никой начин защо описанието не е преведено.

Едва ли ще приемат закон за максимална надценка, пазарът е оставен на саморегулация, затова пък ние тук можем да сме си полезни взаимно като си казваме нещата - хубавото и лошото - и се насочваме към най-изгодното, а не си траем от приятелски подбуди. :)
Некоректни са! Или поне така постъпиха с мен... Аз си купих трипод за монтировката от тях дадох 160лв и те не можаха да му намерят окомплектовката (фиксращия болт и тавата за окуляри). Разбрахме се да ми се обадят когато ги намерят и да отида да си ги взема. Трипода беше купен като за нов и все още чакам да ми звъннат (година по къно).
5x Meade TeleXtender
Meade DSI II color
QHYCCD 5-II pro mono
Canon 500D

Потребителски аватар
Karelio
Регистриран: пон юли 05, 2010 07:32

Объркан съм

Мнение от Karelio » пон юли 05, 2010 07:48

Здравейте астро маняци !
Искам да си купя бинокъл с който да наблюдавам небето , като под наблюдение ми се иска да виждам планетите така че да си начеша крастата , звезди , двойни звезди , мъглявини и т.н.
Теми из форумите - бол , обаче в главата ми от толкова четене стана попара .. :? Та на въпросите ми :
1. какво трябва да бъде увеличението на бинокъла ? кое е по-доброто : 8 x , 10 x или 20 x ? Според мен колкото по-голямо е увеличението , толкова картинката е по детайлна , или се лъжа ?
2. кажете до 50 лв мога ли да намеря нещо което да ми върши работа , а ако не колко парички трябва да събера !

Благодаря ВИ предварително ! :wink:

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » пон юли 05, 2010 11:12

Накратко.За увеличението - максимум 12х ако ще гледаш от ръка.Вече ако искаш 15х или 20х ще ти трябва и статив а хубавите си струват пари. относно парите - с 50 лева си за никъде.Ако искаш за толкова пари почваш да обикаляш магазини и битаци, гледаш през тях и каквото ти се стори най-прилично като картина взимаш.Иначе поне по мое мнение поне 150 или 200лв ще трябва да посъбереш за приличен бинокъл.
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel, Astrodon I-series Gen 2 36mm LRGB filters, ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider

Моите снимки:

Потребителски аватар
Karelio
Регистриран: пон юли 05, 2010 07:32

Мнение от Karelio » вт юли 06, 2010 20:08

Благодаря Neptun . И последен въпрос .... един бинокъл 20x80 за приблизително 90 100 лв (казвам цената за да кажете дали не е менте) би ли ми свършил работа , като съм предвидил и солиден статив ! ???

neptun2
Контакти:

Мнение от neptun2 » вт юли 06, 2010 21:06

Ами в другата тема ти отговорих.Общо взето ниска ми се вижда тази цена и съм скептично настроен. Каквото и да вземеш гледай най-добре да погледнеш през него преди да го купиш а ако няма кака най-малкото да намериш хубаво ревю в нета и да го прочетеш внимателно.

Моите снимки:

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение