Поправка на бинокли в София?

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

andropov
Регистриран: пон юни 30, 2008 16:04
Контакти:

Поправка на бинокли в София?

Мнение от andropov » вт яну 26, 2010 21:48

Знаете ли някое място в София където да поправят бинокли, че един приятел има някакво БПЦ, не каза какъв точно модел, но го е опускал и сега вижда двойно :)

Във форума знам за NSU само, но до Казанлък и обратно с куриер плюс поправката надали ще е много рентабилно...

Благодаря предварително!

Потребителски аватар
NSU
Регистриран: вт яну 27, 2009 21:12

Мнение от NSU » чет яну 28, 2010 13:26

Колега, виж при Наско на Дондуков 18.

Filer099
Регистриран: нед апр 08, 2007 00:25

Re: Поправка на бинокли в София?

Мнение от Filer099 » пон фев 01, 2010 16:01

andropov написа:Знаете ли някое място в София където да поправят бинокли, че един приятел има някакво БПЦ, не каза какъв точно модел, но го е опускал и сега вижда двойно :)

Във форума знам за NSU само, но до Казанлък и обратно с куриер плюс поправката надали ще е много рентабилно...

Благодаря предварително!
Поправка на бинокли се извършва на улица Кишинев в София, квартал Лозенец. Имат стенд за центровка до колкото знам единствен стенд в София.

andropov
Регистриран: пон юни 30, 2008 16:04
Контакти:

Мнение от andropov » вт фев 02, 2010 11:27

Благодаря за инфото NSU и Filer099!

Човека със счупения бинокъл ще потвърди в скоро време.

Поздрави!

Потребителски аватар
vanvan
Регистриран: пет мар 06, 2009 11:37
Контакти:

Мнение от vanvan » нед фев 21, 2010 22:30

Колеги,

Кажете и аз къде да ходя в София с моя Celestron 15x70, че нещо не му е читава работата, ама грам. Когато е добре колимиран и има съосие и е удобно да се гледа с него, изходните му зеници са супер криви и с форма на котешко око. В момента в който ги направя кръгли и центрирани през бинокъла не може да се гледа. Дайте координати на някой наистина добър сервиз, цената не ме интересува, важното е да го направят веднъж за винаги, ако може де, че като го гледам как е направен ми се плаче. :cry: :cry:

Благодаря предварително!
Celestron SkyMaster 15x70 + Velbon CX-660
Meade LightBridge 10" f/5 Dobsonian
Bresser SWA 28mm 50,8mm/2"
Bresser PL 9mm 60° 31.7mm/1.25"
Bresser SA Barlow 2x 50,8mm/2"
Sky-Watcher Comma Corrector 2"
Sky-Watcher Cheshire Eyepiece 1.25"

Filer099
Регистриран: нед апр 08, 2007 00:25

Мнение от Filer099 » пон фев 22, 2010 17:04

vanvan написа:Колеги,

Кажете и аз къде да ходя в София с моя Celestron 15x70, че нещо не му е читава работата, ама грам. Когато е добре колимиран и има съосие и е удобно да се гледа с него, изходните му зеници са супер криви и с форма на котешко око. В момента в който ги направя кръгли и центрирани през бинокъла не може да се гледа. Дайте координати на някой наистина добър сервиз, цената не ме интересува, важното е да го направят веднъж за винаги, ако може де, че като го гледам как е направен ми се плаче. :cry: :cry:

Благодаря предварително!
Az otdavna kazah,che Celesron 15x70 e pulen bokluk! Zatova poluchih dve preduprejdenia za ban. Drug put kupuvaite Telescope Service vmesto Celestron.

Потребителски аватар
NSU

Мнение от NSU » пон фев 22, 2010 17:44

Здравей колега, би ли споделил как се опита да колимираш бинокъла? Прави ли му пълна разглобка и мести ли призмите? Поздрави!
Иван

Потребителски аватар
Nuke
Регистриран: ср авг 18, 2004 22:39
Контакти:

Мнение от Nuke » пон фев 22, 2010 20:41

Filer099 написа:Drug put kupuvaite Telescope Service vmesto Celestron.
Абе колега - той все същия бинокъл :D :D :D
Intes-Micro M703 Deluxe
TMB 105/650 Classic CNC
Fujinon 16x70 FMT-SX
Fujinon 10x50 FMT-SX
DiscMount DM6
Tele Vue Radian 6mm и 10mm, Panoptic 24mm и 35mm, Powermate 2" 2x
Takahashi LE-ED 7.5mm

Потребителски аватар
vanvan
Контакти:

Мнение от vanvan » пон фев 22, 2010 21:24

NSU написа:Здравей колега, би ли споделил как се опита да колимираш бинокъла? Прави ли му пълна разглобка и мести ли призмите? Поздрави!
Иван
Всячески се опитах да го колимирам, включително извадих му призмите и тотално разместих всичко - никакъв ефект...

Има 2 години гаранция, но сега след като съм го разглабял едва ли тя ще важи, какво мислите?

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон фев 22, 2010 22:35

Абе чудя се кво ги правите тия бинокли?!? :) Като ми се наложи гледам през едни бинокли, дето мнооооого години са били в ръцете на ученици, тоест в не най-грижовни ръце, и мога да кажа, че от десетина бинокъла може би само два са разцентровани...

Потребителски аватар
vanvan
Контакти:

Мнение от vanvan » пон фев 22, 2010 23:12

Ми не знам и аз, но ако знаете някакъв сервиз за такава техника да го нося, че ми писна...

Потребителски аватар
NSU

Мнение от NSU » пон фев 22, 2010 23:13

"Всячески се опитах да го колимирам, включително извадих му призмите и тотално разместих всичко - никакъв ефект..."

Ясно, ако някой се захване с ремонт трябва да повтори целия монтажен процес както в завода дето са го правили... Разместването на призмите обърква всички центровки!

Потребителски аватар
vanvan
Контакти:

Мнение от vanvan » пон фев 22, 2010 23:21

Ами да, първо се опитах да го фиксна само със винтовете по корпуса, но не се получи. Пробвах много пъти със всякакви конфигурации предни и задни навивки... После го разглобих и видях че вътре е много смешно направен - призмите са наклепани с някакво лепило (като дърводелски кит) и една пластина ги притиска към корпуса. Болтовете работят само в посока навиване - в посока развиване пластините не могат да върнат призмите на предишното им място и те така си увисват. След като извадих и пренаредих призмите разлика особена нямаше....А-а-а и още нещо - разглобих само единия тубус - другия си е наред. Има добра изходна зеница и контраст по цялото поле. А този дето го разглобих имаше някакви неприятни отблясъзи в долната си част - все едно отражение на зеницата и така и не можах да разбера откъде идва това отражение - всякак размествах призмите и не ще.

Не знам кво да го правя, май трябва да се хвърли, че за да се настрои както трябва си иска основно преправяне на механизма вътре...

Ако имате идеи - споделете!

Потребителски аватар
NSU

Мнение от NSU » пон фев 22, 2010 23:54

Призмите бяха ли разлепени и пластините притискаха ли ги когато отвори корпуса? Бях ти писал на л.с., че с винтовете на десния окуляр можеш само да центроваш диоптрийната скала но не и елипсовидния светлинен поток. Не трябвало да буташ призмите освен ако вече са били разлепени. Дано поне не си въртял ексцентрика на обектива на изправната тръба на бинокъла.
Питай в този сервиз който както се оринтирам се намира в Лозенец до колелото на трамвай 9 дали ще се заемат с ремонта. Ако не става там - ако искаш прати ми го да се опитам да го оправя.

Потребителски аватар
vanvan
Контакти:

Мнение от vanvan » вт фев 23, 2010 12:18

На десния окуляр винтове нямам. Да не би да имаш предвид на тялото двата винта, които са за призмите? Щото с тях доста добре си се регулира зеницата. Проблема ми е в левия тубус, т.е. този без диоптъра. Призмите бяха с напукано лепило, т.е. отдавна са загубили настройката от завода. След като ги разместих (само на левия тубус) промяна в изображението и настройките нямаше осезаема. В момента дясната зеница е горе-долу кръгла, лявата е доста сплесната и осите са перфектно колимирани - гледа се много лесно и не боли глава, а звездите са в една точка. Но ме дразни изходната зеница на левия тубус - сплесната е и знам, че това се отразява. Освен това има наличен споменатия отблясък до зеницата точно долу в ляво - все едно че има още половин зеница до главната. Това пречи на гледането. И всъщност това беше главната причина поради, която не издържах и го разглобих.

Къде е този сервиз в Лозенец?

Потребителски аватар
NSU

Мнение от NSU » вт фев 23, 2010 16:58

Сервиза е на улица Кишинев в София, квартал Лозенец както пише Filer099 по-горе!

speed fan
Регистриран: съб сеп 04, 2010 11:19

Мнение от speed fan » съб сеп 04, 2010 11:46

Здавейте колеги,
За да не отварям нова тема,пиша в тази.Проблемът е сления:търся си бинокъл с много мощно увеличение за наземни набюдения (живея нависоко :D )
Спрях се на зуум биноклите Барска и Целестрон и по-специално моделите с увеличение 20-140х80 и 25-125х80.Успях да нямеря Барска 20-140х80 при вносителите в Казанлък.Лошото обаче е,че моноклите не бяха в съосие,както се опасявах. Дали това подлежи на корекция при този бинокъл?Питнето ми е най-вече към колегата NSU тъй като разбрах,че се занимава с тези неща,а и видях,че също е от Казанлък.Идеята ми е ако е възможен ремонт да отвам да го взимам направо и да се разберем да му го давам за ремонт,че се поболях вече [-o< :awcrap:
Благодаря предварително!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб сеп 04, 2010 14:40

Ако маркировката "20-140х80" означава увеличение от 20х до 140х - бягай от такъв бинокъл.

Ако бинокълът е друг зум - общо взето пак бягай от зум биноклите (освен, може би, ако не е някой супер модел за много пари).

Ако ще продължаваш дискусията отвори нова тема, тази е за ремонти.

speed fan
Регистриран: съб сеп 04, 2010 11:19

Мнение от speed fan » нед сеп 05, 2010 16:41

Нямам намерение да започвам дискусия,въпреки че не бих отказал да прочета някой и друг арумент в подкрепа на това защо трябва да "бягам" от такъв бинокъл...ако реша обещавам да пусна тема.
Въпросът ми беше съвсен конкретен - подлежат ли зуум биноклите на Барска и Целестрон на корекция на осите?Моля,ако някой има отговор да пише.

Потребителски аватар
NSU

Ремонт на бинокли

Мнение от NSU » пон сеп 06, 2010 21:26

Колега, не си блъскай главата ами се обади щом си в Казанлък. :D
Преди няколко месеца центровах един подобен зуум SAKURA, ама когато не е предвидена конструктивно възможност за центр. е доста трудно.

Потребителски аватар
hyparh
Регистриран: вт яну 20, 2009 00:13
Контакти:

Мнение от hyparh » нед авг 07, 2011 17:00

NSU написа:Колега, виж при Наско на Дондуков 18.
Първо пробвах да занеса там моя Bresser 20х60 за изправяне, защото ми е по-близо, но човека каза, че не се занимава с ремонт на бинокли. Думите му бяха: "Така идваха още две момчета, не знам кой ви е казвал, че поправям бинокли..." Каза, че няма нужното оборудване и може само да го погледне, но нищо повече. Иначе човека държи магазин за оптика. Пиша го да се знае и да не ходят хората там за ремонт на бинокли.
Filer099 написа:Поправка на бинокли се извършва на улица Кишинев в София, квартал Лозенец. Имат стенд за центровка до колкото знам единствен стенд в София.
Тук вече стана работата, чакам да ми се обадят. Само, че магазина се пада по-скоро на ул. "Рилски езера" отколкото на "Кишинев".
Телескоп: Celestron C8 XLT
Монтировка: NEQ6 Pro SynScan
Планетарна камера: ZWO ASI290MM
Планетарни филтри: ALccd LRGB filter set, Astronomik IR pass 742nm filter
Слънчев филтър: Baader ND5.0 solar filter
Бинокли: БПЦ 8x30, SkyMaster 25x70
Фотоапарат: Canon 400D
2.5x Powermate и др.

icog
Регистриран: нед сеп 14, 2014 13:41

Мнение от icog » ср юни 17, 2015 10:13

Здравейте,
Знам, че повдигам стара тема но пък едва ли само на мен ми е актуална:). Опитах се да намеря въпросния сервиз на ул.Кишинев и/или ул.Рилски езера с никакъв успех. Дали някой има нещо по-конкретно, име, телефон?

Поздрави

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Re:

Мнение от Хектор » ср юни 17, 2015 12:36

Filer099 написа:
vanvan написа:Колеги,

Благодаря предварително!
Az otdavna kazah,che Celesron 15x70 e pulen bokluk! Zatova poluchih dve preduprejdenia za ban. Drug put kupuvaite Telescope Service vmesto Celestron.
Във ревютата на запад-Целестрон 15х70 се определя като ЧУПЛИВ и това си му е проблем.За сравнение мога да кажа че съм изпускал Конус 20х80 от 1 метър на асфалт със обективите надолу и няма проблем.
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

accountbg
Регистриран: ср юни 09, 2010 00:05

Мнение от accountbg » чет юни 18, 2015 08:45

icog написа:Здравейте,
Знам, че повдигам стара тема но пък едва ли само на мен ми е актуална:). Опитах се да намеря въпросния сервиз на ул.Кишинев и/или ул.Рилски езера с никакъв успех. Дали някой има нещо по-конкретно, име, телефон?

Поздрави
Вероятно става дума за оръжеен магазин Орел, където явно поправят оръжейна оптика. Не съм ходил там и нямам лични впечатления, инфото по-долу е взето от нета /за съжаление няма посочен телефон/:

Ловен магазин Орел е оръжейна работилница и предлага ремонт на оръжейна оптика..............
............
населено място: София
област: София - град
кв./ж.к.: Хладилника
ул./бул.: Кишинев №4
e-mail: rexcom@b-trust.org

Лично аз ти препоръчвам да се свържеш с колегата NSU! За сведение колегата е от Казанлък.
Успех от мен!
Celestron SCT 6"/CG-4 with dual axis motor
WO dielectric 1.25"
Binoviewer AE 1.25''
Celestron PT 7ah/12V
Canon EOS 20D
БПЦ 5 8х30

icog
Регистриран: нед сеп 14, 2014 13:41

Мнение от icog » чет юни 18, 2015 11:02

Благодаря, явно магазинът вече го няма или е преместен някъде.

Поздрави

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение