ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Re: ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

Мнение от viktor » съб яну 07, 2017 21:01

Улеснявам живота на човека, защото е начинаещ. Пакета осигурява достатъчно апертура, липса на колимация и затворена система за да не си бие главата... Честно казано не съм видял много от хора от форума на които да им кажа да намерят мъглявината Котешко око, примерно или М 15, с Добсънов телескоп и да могат да се справят..., камо ли начинаещ! За Добсъна си трябва човек да се ориентира с лекота по небето и като погледне просто нагоре, вече да знае къде горе долу да насочи. Отделно, че трябва да се следи и ръчно обекта... А, планетите винаги са черешката на тортата и човек рано или късно се изкушава. Знам го по мен си, а тая работа спокойно може да се върши и от терасата в града... с Добсън - тегава работа, особено ако е малка тераса с висок парапет. Друг момент - слънчеви наблюдения, с отворен Добсънов телескоп не бих ги правил, честно! Ясно е, че човека не ги споменава тези работи, но рано или късно ще се пробва...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

CMEP4
Регистриран: вт яну 03, 2017 11:23

Мнение от CMEP4 » съб яну 07, 2017 21:32

Тоя коментар ме убеди да те послушам. От балкона ми лятото се вижда целия път на Луната, Юпитер, Андромеди и прочие. Зимата идеално ми идва Ориона. А добсън след няколко години вече, като съм вещ в занаята.

CMEP4

Мнение от CMEP4 » нед яну 08, 2017 19:25

Хайде още малко ще поспамя тук. Отказвам се от 9.25 за сметка на 8, че няма да ми се мъкне като шерп. Гледам този , че е на оферта. Да "лапам" ли? :) Това, че са го отваряли кашона проблем ли е? Все пак 200 евра са му свалили.
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... scope.html

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » нед яну 08, 2017 20:44

Това за същите пари събира 2.25 пъти повече светлина.

8 инчовата версия може да се вози в автомобил и по този начин:

Изображение

Иначе за касегрена проблем с отварянето на кутията няма, ама речеш ли да го
продадеш ако евентуално се откажеш, с тая алт азимутална монтировка ще е
меко казано трудно начинание... всеки би си купил нещо на екваториална, за
да става и за снимане, а обикновено се купува добсън на алт азимутална за
визуално.
На тая точно мисля че е възможно да и се накланя основата и по тоя начин
да го играе като екваториална, но със сигурност няма да е толкова добре в
следенето.

CMEP4

Мнение от CMEP4 » нед яну 08, 2017 22:35

Отказване от астрономия, като ме заровят на двата метра. И то сигурно ще го сложат тоя телескоп с мен. Добсън вече за втори телескоп, като се науча.

widowmaker

Мнение от widowmaker » нед яну 08, 2017 22:42

Купувай със страшна сила тогава каквото ти душа иска.
Все пак 8 инча е ентри левъл апертура за дълбок космос,
но на мен нещо ми малее... През 2009-та си купих 8" тръба,
после имах възможност да погледна през 12-ка, ама вече
нали имах 8-та и заради това поуспокоих малко мераците,
проверих много обстойно какво се предлага като техника и
понеже нищо не ми хареса като параметри и изпълнение, се
наложи да изчакам с идеята да си купя оптиката и да събера
тръба самостоятелно, която да е лишена от недостатъците на
купешката. Видях Цецовия Червен Октомври, погледнах през
него и минах директно на 14-ка. Отивайки обаче още нагоре
(за апертура) нещата се обезсмислят заради относително голе-
мите минимални увеличения, т.е. апертурната треска в никакъв
случай не е заболяване ако знаеш кога да се спреш :)
Последна промяна от widowmaker на нед яну 08, 2017 23:08, променено общо 3 пъти.

CMEP4

Мнение от CMEP4 » нед яну 08, 2017 22:49

Splash the cash! :)

Барлоу да ми предложите за финал? Направо да идват заедно.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пон яну 09, 2017 01:41

Ето една хубава и евтина:
http://www.astroshop.eu/baader-1-25-2-2 ... ns/p,33612

Или ето и една много хубава и не много скъпа:
http://www.astroshop.eu/televue-2x-1-25 ... ns/p,16902

И двете ги имам затова пиша за тях .
Ако е само за гледане няма смисъл от втората . тя е за фотографи и маниаци.

И да ти кажа за първи път съм на едно мнение с widowmaker относно телескоп .
Малко по-горе той ти предложи Добсън но с GO-TO за тези пари и то лесен за носене .
Тук вече не говорим за ръчно насочване а за всички удобства на компютъризираната монтировка .
Щом не мислиш , че астрономията ще ти е само временно увлечение това е твоят телескоп :)

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ektor.html
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

widowmaker

Мнение от widowmaker » пон яну 09, 2017 02:16

Абе 12-ката си е голямо добиче, Виктор да каже как го е транспортирал неговия,
все си мисля да не е възможно да се събере на задната седалка като осмицата на
снимката по горе. Че има смисъл от голяма апертура за визуално спор няма, но е
добре да го видиш на живо и да прецениш дали това е твоята тръба.
Малко снимки от нета:

Изображение
Сгънат 12" (305мм) и до него за сравнение 8 инчов (203мм).

Изображение
12 инчовият разгънат, с 8 инчовия и човек в кадъра.

Изображение
Качен на монтировката готов за наблюдения.

Снимка на 10 инчовата версия (254мм) с човек в кадъра:
http://ukastronomers.com/davegibbons/im ... large.jpeg

Видео за 10 инчовата версия:

CMEP4

Мнение от CMEP4 » пон яну 09, 2017 02:30

Едно Джо кисне на входа на Морската градина с 10" точно от тоя модел и пак голям е. Искам по компактно, че да си го мъкна по палатките и да си гледам от балкона редовно. 100% добсъна ще се ползва рядко. То затова и от 9.25 се отказвам. Колкото по-мобилен, по добре. А и това не знам къде в нас да го съхранявам. Другото важно е да мога терестриал да гледам. Плюс това което съм харесал си е с вградена батерия и уи фи модул(това си е 500 лева отгоре иначе). Отделно скрит замисъл има, да ме задължи втори телескоп да си купя след време, вече брутален ICBM да е. :)

Georgi_G
Регистриран: чет авг 05, 2010 13:55

Мнение от Georgi_G » пон яну 09, 2017 17:19

CMEP4 написа:Хайде още малко ще поспамя тук. Отказвам се от 9.25 за сметка на 8, че няма да ми се мъкне като шерп. Гледам този , че е на оферта. Да "лапам" ли? :) Това, че са го отваряли кашона проблем ли е? Все пак 200 евра са му свалили.
Само имай предвид, че тази монтировка може и да няма възможност за ръчно водене. Докато, ако е екваториална примерно Advanced VX, разхлабваш фиксаторите и при добра центровка си гледаш като пич.

А батерии и захранване на първо време, примерно: https://www.google.bg/search?q=%D0%B1%D ... igB#imgrc=_

CMEP4

Мнение от CMEP4 » пон яну 09, 2017 18:13

Има за ръчно водене, гледах в ютуб. Развиват се двете оранжеви врътки на стойката. Вградената батерия се равнявала на 10 часа гледане. Повече от достатъчно. Всичко му е built-in.

widowmaker

Мнение от widowmaker » пон яну 09, 2017 18:18

При Flextube добсъните на Skywatcher с GoTo заради
вградените енкодери в алтазимуталната монтировка
също е възможно местенето на ръка без да се нару-
шава веднъж направената центровка по две или три
звезди, т.е. не ти се чака моторите да изчегъртат 180
градуса, разхлабваш, местиш ръчно и пак стягаш и
продължаваш да си центрован.

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » вт яну 10, 2017 00:34

12-ката на Flextub-a мога да го нарека всичко друго но не и телескоп за пикници :)) Най-вече стойката е обемна, но и самата тръба в сгънат вид не е хич малка и си тежи около 22кг! Тази снимка в колата с осмицата може да е ок, но е невъзможна с дванайската. Ако на някой C 9.35 му се вижда голям телескоп, то за 12 Flextube-то изобщо е безмислено изобщо да си говорим! Бат Цецо беше навит за 14-ката на SkyWatcher навремето, но го разубедих и му препоръчах да се обърне към Астрорефлект-а за да му спестя мъките...добре, че ме послуша, та сега вече всичко е ок.
Ясно е, че ако аз избирам за мен си телескоп ще е в диапазона Добсън 18-24 инча в стила на Обсешъните, чийто модел използват момчетата от Астрорефлект, но когато препоръчвам телескоп за начинаещ, това няма как да стане...
Дори за мен си бих взел и нещо по компактно наред с другото, да ми е удобно да си гледам от града и когато съм с пълна кола с цялото семейство и ограничено място за багаж. Не препоръчвам нищо друго, което не бих взел за себе си...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
BoByS
Регистриран: ср яну 09, 2013 23:39
Контакти:

Мнение от BoByS » пон фев 13, 2017 14:45

Доколкото съм чувал, FLEX тубата на Skywatcher има някакъв проблем с нивелирането на тръбата спрямо стойката и "пропада". Надявам се да са оправили проблема, но това е, което аз знам. Моля някой с такъв да вметне дали още е актуално.
Моето мнение е, че за начинаещи - 8 или 10 инча е максимумът. Лично за мен, като сравнително нов в Астрономията със собствен уред, 10-ката ми е малко голяма. Тук има хора, за които над 10 инча е перфектен вариант - познават и се ориентират лесно по небето. Един ден се надявам да се развия до по-голям...въпреки, че ми се иска сам да търкам огледалото. :)
Поздрави!
Апаратура:
10'' SkyWatcher Dobsonian Reflector - F=1200mm; f/4.7.
Окуляри: Plossl: 25mm; 10mm; 6mm. Kellner: 15mm // 2x Barlow.
Филтри: Син, червен, лунен, слънчев.

Потребителски аватар
bbobby
Регистриран: нед апр 20, 2014 01:24

Мнение от bbobby » вт фев 14, 2017 10:51

Аз имам 12" Flextube и всичко му е наред. След повече от 1 година съм много щастлив да го притежавам. Да, не е лек, не съм мачо, но не ми е проблем да го мъкна, когато имам възможността да гледам с него. :)
Телескопи:
Sky-Watcher Flex-Tube Dobsonian 305mm F/5
Окуляри:
Sky-Watcher Plossl 25mm
Sky-Watcher Plossl 10mm
Green laser pointer :D
Selfmade Moon filter :D

Anubis
Регистриран: пет апр 14, 2017 02:30

Мнение от Anubis » пон апр 17, 2017 20:13

не знам дали му е тук мястото , но реших да го напиша тук вместо да правя изцяло нова тема
наскоро си купих един рефлектор Celestron powerseeker 114eq (нов съм в това хоби и знам че този телескоп не е чудо голямо ,но не знам колко ще се задържа и затова избрах този) ,та проблема (ако може да се счете за такъв) е че когато фокусирам планетата Юпитер (почти съм сигурен ,че е тя :D ) или някоя по ярка звезда и имам странна черна точка в средата ,ако някой може да каже на какво се дължи тази черна точка ,за да мога да я оправя :D :D

Потребителски аватар
mitkog87
Регистриран: нед юни 19, 2016 20:58
Контакти:

Мнение от mitkog87 » пон апр 17, 2017 20:33

Здравей колега!
А самата планета на фокус ли е?
Тази 'черна точка' променя ли се докато движиш фокусера?
Пробвал ли си да погледнеш и фокусираш нещо друго (през деня...някоя антена или нещо)?
С какъв окуляр се получава (10мм, 25мм ...и т.н.)?
Telescope: Skywatcher 200 PDS f5
Mount: NEQ6 Pro SynScan GoTo EQMOD
Eyepieces: SkyWatcher LET 25mm, SkyWatcher LET 2'' 28mm, BST Starguider ED 5mm, MEADE 5000 HD-60 6.5mm,
Baader Hyperion 8mm, 17mm + fine tuning rings
2.5x APO Barlow - Revelation Astro, 2x Barlow, Baader MPCC, 2" HOTECH SCA crosshair laser collimator.
Filters:1.25" color filter - #12, #23A, #56, #80A, Baader UV/IR-Cut/ L Filter 1.25", Meade Series 4000 Filter: ND96 1.25", Crystalview Moon Filter 1.25"

Cameras: Canon EOS 600D (unmodified), ZWO ASI224MC (+self made peltier cooler - Delta T: 12°C below ambient)

Anubis

Мнение от Anubis » пон апр 17, 2017 21:32

с 20мм и да пробвах да фокусирам антени сгради и т.н. няма я тая гадна точка там, сякаш я има само когато фокусирам планетата :D

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон апр 17, 2017 23:19

Щом има "черна точка в средата" най-вероятно не си фокусирал напълно или телескопът нещо не е юстиран добре.

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » пон апр 17, 2017 23:33

Черната точка в средата е сянката от вторичното огледало и се вижда когато си извън точен фпкус. При рефлекторите е така :D Когато си на фокус зведите точки ли са или като палачинки?
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
mitkog87
Регистриран: нед юни 19, 2016 20:58
Контакти:

Мнение от mitkog87 » вт апр 18, 2017 10:55

viktor написа:Черната точка в средата е сянката от вторичното огледало и се вижда когато си извън точен фпкус. При рефлекторите е така :D Когато си на фокус зведите точки ли са или като палачинки?
Това е и моето съмнение! Виждаш спайдера и вторичното! За това и те попитах какво се случва докато движиш фокусера и дали самата планета е на фокус! И тъй като би трябвало да имаш достатъчно място да фокусирош с 20 мм. окуляр, най-вероятно телескопа не е юстиран и колимиран добре! Във форума има теми по въпроса! А ако разбираш английски, ще ти препоръчам това...
https://www.google.bg/url?sa=t&source=w ... tAbN6IE_7w

Изглежда сложно, но ако следваш точно инструкциите, ще успееш и след няколко повторения няма да ти е сложно! Успех! :wink:
Telescope: Skywatcher 200 PDS f5
Mount: NEQ6 Pro SynScan GoTo EQMOD
Eyepieces: SkyWatcher LET 25mm, SkyWatcher LET 2'' 28mm, BST Starguider ED 5mm, MEADE 5000 HD-60 6.5mm,
Baader Hyperion 8mm, 17mm + fine tuning rings
2.5x APO Barlow - Revelation Astro, 2x Barlow, Baader MPCC, 2" HOTECH SCA crosshair laser collimator.
Filters:1.25" color filter - #12, #23A, #56, #80A, Baader UV/IR-Cut/ L Filter 1.25", Meade Series 4000 Filter: ND96 1.25", Crystalview Moon Filter 1.25"

Cameras: Canon EOS 600D (unmodified), ZWO ASI224MC (+self made peltier cooler - Delta T: 12°C below ambient)

Anubis

Мнение от Anubis » вт апр 18, 2017 18:03

всичко е наред , търсача ми беше кривнал бая и понеже съм пълен индианец с телескопи нямаше как да забележа докато не ми казахте за това *юстриране* и тръгнах да преглеждам всичко дали е наред в следствие на което намерих какъв е проблема ,може би изобщо не съм гледал никаква планета(освен на търсача,понеже знам къде са планетите ,както и разпознавам доста съзвездия,нищо че съм сравнително нов с телескоп ), а само съм си въобразявал :D :D :D но ще се науча

Потребителски аватар
hakama
Регистриран: чет апр 27, 2006 14:22

Мнение от hakama » нед юни 25, 2017 09:22

Снощи, лежейки си на тревата с едно момиче, се замечтах отново... за космоса.

Та, с риск да се изложа, (прегледах назад и видях линкове за 12"ци от 4к лв :shock: )

Има ли нещо по-ново излязло, в последните години, което да е мобилно (за в раница) и да не е повече от 2кг (2,5кг), понеже нямам все още собствен транспорт.
Даже и 2кг е много, щото ако ще ходя пеша, ще трябва и да се пренощува и носят други работи, но се надявам да съм със спътник/ца.
Нещо за зарибявка, но да не е на ниво 3-6 years :lol:
Ще да е втора ръка, предвид бюджета, а и да се ориентирам. понеже мисля по-натам (ако е всичко точно... пък и си взема кола) - да го продам и купя нещо с поне 8" апертура.
150-200лв (300 ако е с по-голяма апертура). Говоря за втора ръка. Може и нов, но едва ли за тези пари ще е с читава оптика.
На прима виста попаднах на това, но е само 76мм, все пак е 140лв (нов), така че има надежда :roll: и само 2кг.
ПП> имам бинокъл 10х50

Такъв тип да гледам ли изобщо? [site|space[cat|NA[art|15693[pid|B0107UURSC|NA[bbc|manual
Нещо не се линкват както трябва?
https://images-na.ssl-images-amazon.com ... 8,320_.jpg

ПП2: В крайна смет[/img]ка ако не се намери нещо портативно с поносима апертура, което да не ме издразни на първия ден - ще пренебрегна теглото и ще се надявам да намеря транспорт. :|

Към коя система бихте ме насочили или в този бюджет нямам избор.
По принцип ako ще взимама 8-10"ка по-нататък искам да е компактен и лек за мъкнене. Все пак няма да взимам Land Rover :mrgreen:
BRESSER SKYLUX 70/700 refractor
Bresser Travelview 10x50 porro

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » нед юни 25, 2017 14:49

С тези параметри и предложени линкове няма да впечатлиш момичетата :) :) :)
Не разбрах много-много какви са ти идеите в гледането, но тези от линкове стават по-скоро за търсачи на телескопи или да гледате отсрещните баири.
За 200-300 лв сигурно ще се намери телескопче, например някое 114мм нютонче (един продаден), но няма да е компактно и толкова леко.

Sehnsucht
Регистриран: пон юли 03, 2017 17:06

Мнение от Sehnsucht » пон юли 03, 2017 17:11

Здравейте, много искам да подаря телескоп на един приятел! Ще съм благодарна да споделите мнение за някой от тези:

http://magazin.photosynthesis.bg/oferta ... 130eq.html

http://www.telescopite.com/%D1%82%D0%B5 ... smotor_500

http://www.telescopite.com/%D1%82%D0%B5 ... eker-114eq

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пон юли 03, 2017 19:00

От трите, но без да съм ги виждал и пипал - първия.

Sehnsucht

Мнение от Sehnsucht » пон юли 03, 2017 22:45

Благодаря! Поразгледах още малко, мнения за този:

http://www.telescopite.com/index.php?ro ... uct_id=156

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » пон юли 03, 2017 23:11

Вие рязко преминахте от екваториална към алт-азимутна монтировка.
Решете за какво ще ползвате телескопа. Ако взмемете EQ телескоп вероятно ще се ползва за небе основно и ще е лесно да се следи обекта и ще е по-трудно за насочване при наземни наблюдения и обратноното ако вземете AZ.
Това, което препоръча bobo и последното са с еднакво фокусно разстояние, но първият е по светлосилен поради по-големия диаметър, т.е. ще можете да гледате по-слаби обекти.
Ако е за небе и аз препоръчвам 130eq варианта.
Можете да проверите как са цените при официалния вносител за БГ http://telescope.bg

Sehnsucht

Мнение от Sehnsucht » пон юли 03, 2017 23:27

Благодаря за отговора! Екваториална монтировка ще да е, просто днес се опитах да се запозная с телескопите изобщо и вече загубих представа какво търся :D

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение