ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Georgi_G
Регистриран: чет авг 05, 2010 13:55

Re: ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

Мнение от Georgi_G » чет яну 05, 2017 14:31

Смерч, и от мен един глас за:
magi208 написа: Ако е от този сайт ето ви една по-разумна /според мен /
http://www.astroshop.eu/celestron-sc-20 ... pe/p,32997
Сравнително компактен, не много тежък и като цяло стабилен!

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » чет яну 05, 2017 15:03

18.75% по диаметъра, 3.51% като площ.
Дайте да не разводняваме темата с излишни коментари.
Още един път към питащия: Звънни на Астрорефлект и
виж какво предлагат, мисля че ще ти свърши най добра
работа тяхна тръба и като цена и като мобилност и като
качество на оптика и конструкция. Купувайки един 12"
от тях ще ти позволи да вместиш и няколко окуляра в
бюджета, който си упоменал.

CMEP4
Регистриран: вт яну 03, 2017 11:23

Мнение от CMEP4 » чет яну 05, 2017 15:19

Без Go To не искам, а колкото видях в астрорефлекта, май не предлагат. Но щом е градски ще се свържа. А това предложение отделно монтировка отделно тръба с какво е по различно от на magi208?

widowmaker

Мнение от widowmaker » чет яну 05, 2017 15:24

Без Go To не е чак толкова страшно, колкото ти се струва. Тъкмо ще научиш небето, а
и ще можеш да вземеш по голяма апертура за същите пари, щото вярвай ми размерът
(откъм дебелина) е от съществено значение :)

Georgi_G

Мнение от Georgi_G » чет яну 05, 2017 15:30

widowmaker написа: Дайте да не разводняваме темата с излишни коментари.
Ами добре. Говорете си! :D

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » чет яну 05, 2017 20:35

Georgi_G написа:
Не му се връзвайте :)
Вие пишете във астрофорум и споделяте мнение за астротехника и то по молбата за съвет , отправена от потребител на въпросният форум .
Човека по принцип си страда от мания за величие и неговото мнение е последна инстанция .
Само че има проблем :
CMEP4 държи да купи телескоп със GO-TO ! Ами вместо да го разубеждаваме /типично по български / защо просто не се опитаме да му помогнем със впечатленията си от GO-TO системите , които ние сме ползвали ?
Аз например използвам системата на Целестрон "NEXSTAR" и впечатленията ми са добри като цяло .
Отнема ми около 10 минути да опресня координатите и времето и да направя позициониране по три произволни звезди . От тук на сетне дори не ползвам търсач . Нито засеверявам , нито си нося звездна карта , дори не е задължително да нивелирам .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

widowmaker

Мнение от widowmaker » чет яну 05, 2017 22:48

г-жо Спасова, никой от нищо не страда (но Вие винаги виждате яйца под петела),
просто споделям мнението си от китайската техника и то е, че единственото нещо,
което си струва от такъв един рефлектор на алт-азимутална монтировка (и на как-
вато се сетите друга) е въпросното Go To. И до там, останалото е меко казано боклук.
Недъзите на въпросните китайски тръби са няколко, ама всичките са съществени:

1. Прекалено голям износ на фокалната равнина извън тръбата дори при телескопи,
предназначени само за визуално. Оттам по голямо вторично, по голяма обструкция
на главното, по лош контраст и т.н.
2. Несъразмерно вторично при тоя износ, т.е.някой се е сетил, че май идва голямо
и е решил да го понамали, вместо да вкара фокалната по навътре, от което засве-
теното поле е твърде малко, в някои случаи 100% засветка има само в центъра за
петно с диаметър 2-3мм.
3. Независимо от уж горе долу добрите показатели на огледалата (масово между
1/3 и 1/6 λ), грапавостта им е твърде голяма, ама това обикновено трудно се про-
верява (писал съм преди време за контрастния метод на измерване в друга тема).

Тоест ако човек се ограничи с малки увеличения (50-150х) за 8-10 инча апертура
или казано по друг начин само за големи обекти от дълбокия космос, нещата са що
годе прилични, но ако рече да застреля някоя планета или планетарна мъглявина
или нещо малко, което иска голямо увеличение (150-250х), всичките недъзи лъсват
на показ. И вече ламбдите си личат (зверски). Който не вярва, че се хваща разлика
от раз между 1/4 и 1/8 при 250х, нека заповяда да погледаме.

Какво се иска от един сетъп за визуално? Нека да го кажем в няколко точки така:

1. Минимално възможен износ на фокалната извън тръбата (според фокусировъчното).
2. Малка ос на диагонала с размер, позволяващ 100% засветка за поне 15-16мм петно,
иначе каква полза от апертурата, след като ще винетираме 20-30% от светлината?
3. Главно с точност минимум 1/8 и добра гладкост, за диагонала поне 2 пъти повече.
Гладкостта на повърхнините е от съществено значение за повишаване на контраста.
4. Системи по бързи от F/5 и по бавни от F/7.5 не са добър вариант, едните заради
голямата обструкция, другите заради тясното зрително поле.

Това не се покрива от нито един китайски рефлектор, писал съм на кого ли не да ми
дава геометрии на най различни тръби, включително съм тормозил Дани да пита
Волфи от Телескоп експрес като ми станат много моите питанки към него, както и
вносителите на Скайуочър - Optical vision. След като не намерих нищо читаво, което
да удовлетвори горните 4 точки, преглътнах липсата на Go To и минах на вариант
Астрорефлект след като имах възможността да направим с Цецо "сефтето" на него-
вата 14-ка, по известна като "The Red October". И не започвайте отново с касегрените,
с това тясно поле какъв дълбок космос, какви 5 лева? Същото важи и за рефракторите
- апертурата, която върши работа за добро визуално за дълбок космос струва колкото
двустайна панелка в София.

Georgi_G

Мнение от Georgi_G » пет яну 06, 2017 09:32

magi208 написа:
Georgi_G написа:
Не му се връзвайте :) .
Чак пък да се връзвам :D .
Просто не искам да споря или да убеждавам, убеден фен, че има и други бели магарета освен неговото. Че и те могат да бягат, макар и по по-различен начин :D .

По повод моето предложение, мисля че е почти каквото търси човека. Прилична монтировка, приличен образ, компактен дизайн, става както за градски балкон, така и за поляна. Възможности и за фотография.
А кусури, всяка техника си ги има и те са общоизвестни, но това не е причина да се пренебрегва категорично.

Няма ли най-после да се оправи това време!

widowmaker

Мнение от widowmaker » пет яну 06, 2017 10:46

F/10 за дълбок космос? Не е ли леко тясно, а?

fox gt
Регистриран: нед окт 16, 2016 21:54

Мнение от fox gt » пет яну 06, 2017 11:15

widowmaker написа:F/10 за дълбок космос? Не е ли леко тясно, а?

Ами максималното поле на един 8" F/10 SCT е градус и нещо, в което спокойно влизат почти всички обекти от дълбокия космос. Единствените, които не се събират, са М31, М24 и тези които вървят по двойки, тройки и т.н(NGC 869 и 881, триплета в лъв и подобни). С един 24мм 68° окуляр полето ще 49', което също върши добра работа за дълбоко небе, въпреки че на пръв поглед звучи малко. Ясно е, че 8" SCT не е телскоп, с който е удачно да се наблюдават широки звездни полета, но не е тясно за дълбок космос.

Потребителски аватар
Misho89
Регистриран: ср яну 13, 2010 10:43
Контакти:

Мнение от Misho89 » пет яну 06, 2017 11:18

Е нали има и редуктор за тази цел, какъв е проблема?
Телескоп:Sky Watcher Esprit Triplet Apo 150mm/ Esprit 100mm
Монтировка: Ioptron CEM60
Гидиращ:ZWO 16.5mm OAG,TS 50mm Guide Scope
Камери- ASI1600mm pro, ASI224MC
Филтри: Astrodon 36mm LRGB E series Gen2 +Ha 5nm, OIII 3nm, SII 3nm, Astronomik CLS CCD 36mm
Други:ZWO EFW 36mm, QHY PoleMaster, Sky-Watcher SWA-70 (2")
https://www.astrobin.com/users/Misho89/

widowmaker

Мнение от widowmaker » пет яну 06, 2017 12:58

Мишо, редукторът си е редуктор и върши работа, ама е по добре без него като ще е визуално
- просто една стъклария по малко. Отделно че можеш да намалиш съотношението с не повече
от 1/3 (0.67х) а и читав редуктор е на цена от 200€ нагоре, т.е. колкото 2 прилични окуляра...
Така че отново се връщаме при дедо Нютон, но остава дилемата дали липсата на въпросното
Go To е нещо, с което човек може да се примири, получавайки няколко класи по добра оптика
или е по добре да го имаш, но окомплектовано с посредствена стъклария? Това го решава този,
който иска съвет и на който се опитваме да помогнем, ама то дискусията пак отиде в зоната на
безсмислените спорове...

Моят съвет е: След като въпросната опция ти е толкова важна, купувай един 10-12 инчов
Flextube Skywatcher GoTo и се моли да имаш късмет и да попаднеш на добра оптика...

П.П.
Ако компактността е най главното изискване, лично аз бих заложил на ТАЛ-250К, Ф/8.5 е и с
редуктор може да се свали до Ф/5.66, но там необходимият бюджет само за тръбата е около
3000 лв, отделно монтировката ще глътне още поне 2500. А за толкова пари спокойно мога
да скоча на 16-18" добсън, а колкото и да е некомпактен... някак си ще го преглътна :)

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » пет яну 06, 2017 14:53

widowmaker написа:Мишо, дискусията пак отиде в зоната на
безсмислените спорове...
Ами то в интерес на истината тук само един човек се впуска в спорове със всички :rofl:
По вашата логика всеки със читава монтировка само си е похарчил парите на вятъра :lol:
Аз лично горещо препоръчвам на питащият да си държи на изискването за добра монтировка .
За мен тя е дори малко по-важна от телескопът !

И спирам до тук , защото докато мнението на Дидо не е последно , темата ще продължава да се "разводнява" :rofl:

widowmaker

Мнение от widowmaker » пет яну 06, 2017 15:39

офтопик:
...по важна от (него) телескопА, г-жо Спасова!
Четат Ви всякакви хора тук, не сме само ние (колкото и да ви се струва невероятно това)!
Нищо повече няма да коментирам, просто не знаех, че хубавата монтировка оправя нещата
със скапаната оптика, нещо като на каруца със лети джанти ми прилича това, ама нейсе,
не ми се спори. Надявам се все пак да напишете реплика, за да сте (както винаги) похлупак
(и на това гърне тук) :)

Потребителски аватар
dani
Регистриран: нед юни 05, 2005 01:57

Мнение от dani » пет яну 06, 2017 16:36

Вече отдавна спрях дори да се зачитам в такива теми. Но ми направи впечатление спорът Ви и ще напиша следното:

Всички такива подобни предишни теми изглежда изобщо не се четат от начинаещите по следните причини според мен:

1. Повечето начинаещи бъдещи собственици на телескопи станаха мързеливи и искат всичко сега и веднага без да си "губят" времето да се запознаят предварително какво е това телескоп, какво се вижда през него и какви са плюсовете и минусите на всеки вид телескоп. Една от причините също е, че сигурно половина го купуват за подарък, а не за себе си.

2. От тази половина сигурно половина не искат да излизат от вкъщи с телескопа и затова искат малък, портативен, да се гледа от терасата, но да се виждат с него планети, Луна, но и дълбок Космос и галактики.

3. Бързат с покупката и не четат предишни такива теми, а пишат нова точно за техния случай - пак защото може би не е за тях.

4. Нямат достатъчно пари или не искат да отделят повече (особено ако е за подарък) и искат един телескоп да върши всичко - да е с голяма апертура, да е с голямо поле, да е с малко поле (да увеличава много), да е портативен, да е лек, да е GoTo, и всичко това заедно, но ако може да струва и 100лв. Сякаш има само един вид автомобил - спортен, джип, миниван, лимузина и микробус в едно. Няма един телескоп за всичко - затова на запад имат по 5-6 тръби или цели системи. Просто ние не можем спокойно да си позволим всичките.

5. Хората нямат представа даден оптичен уред колко е голям, тъй като в БГ няма къде да се видят всичките на едно място сглобени. Затова е направено следното:

Изображение

А когато след покупката се окаже по-голям и тежък от очакваното започва да прашасва и след 1-2 години се продава втора ръка.

Оттам е и дошла приказката, че най-добрият телескоп, е този, който се ползва! И всеки трябва да помисли колко портативен може и иска да бъде с телескопа.

6. Много хора в ерата на Хъбъл смятат, че с телескоп за 100лв ще видят и направят като снимките на Хъбъл. Пък и след като вече ги има тези снимки в интернет 24/7 те искат и да снимат.

7. Вече е толкова голям изборът на телескопи и производители, че хорате следно се объркват от голямото предлагане и стигат до момента на "парализа от анализа" и накрая не си взимат нищо. А преди имаше само 2 модела - тези на Carl Zeiss по обсерваториите и Алкор на ТАЛ:

Изображение

Изображение

И то май Carl Zeiss и Алкор са били недостижими за обикновенните хора и затова ходенето на обсерватория и планетариума е било вълнуващо събитие, каквото беше за мен всяко лято като дете. Нямаше Facebook, интернет, капитализъм, материализъм, а само няколко верни приятеля, планетариума и киното в местното читалище! И животът беше спокоен, обикновен и простичък.

Сега сме светлинни години от тези времена, а хората вместо да се радват на все по-малко черното небе се чудят как да получат промоция и телескоп на далавера, а то старото правило, че получавам това, за което си плащаш, не се е променило с хилядолетия.

Айде стига съм спамил. Мале не обичам чуждиците, ама как да го кажа иначе. :oops:

Ясно небе на всички - правете астро снимки, астро скици и астро наблюдения, а не астро спорове докато все още има небе, а не изкуствено осветление! (Нашият аналог на "Правете любов, а не война") :D
Esprit-120, Esprit-80, TS 6" f/5.9 Fraunhofer Refractor
PST Coronado mod
DMK 21AU618.AS, Off-axis guider, FLIP MIRROR IMAGING DIAGONAL
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6
MTO300 + Flektagon 20/F4+Зенитар Fisheye 16мм f/2.8
DSI III PRO+LRGB, филтри O-III, S-II, H-Alpha и H-Beta, Kendrick heater
SW Myriad 20mm MWA-100º Eyepiece (2”), SW Aero ED 40mm 2"
MEADE TeleXtender 2x, Bresser Barlow 5x
Pentax XW 10mm, XW 7mm, XW 3.5mm,
WO SWAN 33mm, ES 4.7mm, TeleVue 13mm Nagler
Powermate 4x, Orion Multiple Filter Wheel for 4x 2"
Helios STELLAR-II 15x70 BINO, Nikon Action 8x40 8.2

CMEP4

Мнение от CMEP4 » пет яну 06, 2017 17:13

Те на къде отидоха нещата...сега съм по-объркан, отколкото когато попитах. Реших да изчакам, да дойда на някоя от вашите сбирки и да видя на място за да преценя. А за астрорефлект, ще се свържа с тях да ме запознаят с това което предлагат. Още повече щом са от Варна, от където съм и аз.

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пет яну 06, 2017 17:21

Това е като още да не си взел шофьорска книжка, а да бързаш да си купиш Ферари :)
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » пет яну 06, 2017 17:41

Повечето начинаещи бъдещи собственици на телескопи станаха мързеливи и искат всичко сега и веднага без да си "губят" времето да се запознаят предварително какво е това телескоп, какво се вижда през него и какви са плюсовете и минусите на всеки вид телескоп.
6-ца =D>
Нямаше Facebook, интернет, капитализъм, материализъм, а само няколко верни приятеля, планетариума и киното в местното читалище! И животът беше спокоен, обикновен и простичък......
7-ца =D> =D> =D> =D>
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » пет яну 06, 2017 21:05

dani написа: 1. Повечето начинаещи бъдещи собственици на телескопи станаха мързеливи и искат всичко сега и веднага без да си "губят" времето да се запознаят предварително какво е това телескоп, какво се вижда през него и какви са плюсовете и минусите на всеки вид телескоп. Една от причините също е, че сигурно половина го купуват за подарък, а не за себе си.
Разбира се, не искам да обидя никого, но такива станаха времената с новите технологии. Можеш да получиш всичко без да много усилия от другия край на всета. Това както всичко си има и хубавите и лошите страни.
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » пет яну 06, 2017 21:08

CMEP4 написа: Реших да изчакам, да дойда на някоя от вашите сбирки и да видя на място за да преценя. А за астрорефлект, ще се свържа с тях да ме запознаят с това което предлагат. Още повече щом са от Варна, от където съм и аз.
Това мисля е най-правилното решение! :thumbsup: . Както е модерно сега да казват - за да вземеш "информирано решение".
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » пет яну 06, 2017 21:21

penko написа:Това е като още да не си взел шофьорска книжка, а да бързаш да си купиш Ферари :)
Като говирим за ферари и това да не знаеш как да го караш :) :

https://www.vbox7.com/play:79b1e6af
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

CMEP4

Мнение от CMEP4 » съб яну 07, 2017 12:13

Доколкото знам за това са новите технологии, за да правят нещата лесни. Все едно да съм мързелив, понеже колата ми е с електрически стартер ,а не паля двигателя с манивела. Искам като излезем с приятели да гледаме доста обекти, а не всеки обект да го търся и да го "гоня" по 10 минути. А защо съм припрян? Причината е, че така или иначе цял живот съм искал телескоп, а в момента имам достатъчно пари отделени за това. И ако сега не ги дам, ще почна да запълвам други дупки с тях и да стане така, че още няколко години да чакам докато имам. А другото е, че този семестър ще уча астронавигация и имам желание чрез него да правим изнесени лекции с даскала и групата. Смятам, че хем ще запали всички по астрономията, хем даскала ще ни изнесе страшните беседи.

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » съб яну 07, 2017 13:01

Ако можеш се напъни още малко за C 9.25-цата
http://www.astroshop.eu/celestron-sc-23 ... pe/p,32999
Мисля, че си заслужава... доста са сполучливи обикновенно...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

CMEP4

Мнение от CMEP4 » съб яну 07, 2017 13:16

То основно защото все се напъвам още малко и затова нямам телескоп още. :)
Този модел точно гледах, даже има и еволюшън вариант. Ама няма да ми останат пари за окуляри, пък като ги гледам са по 300 лева парчето.

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » съб яну 07, 2017 13:31

Хаха, всички сме били в това положение :D Забрави окулярите в момента! Можеш спокойно да минеш и с по бюджетни с дългофокусен телескоп... С по големия телескоп ще получиш допълнителна резолюция и светлина, нищо което, който и да било окуляр няма да направи! С най-обикновен Plossl ще къртиш планетите и Луната :wink: Не ти трябват нито Наглери нито Етоси...
На планетите Plossl ите убиват тлъстаците пълни със стъклария, като по горните изброени, а доста съм си играл...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » съб яну 07, 2017 13:58

Присъединявам се към мнението на Виктор относно окулярите .
Аз съм с много по-малко опит от него , но дори и за лаик като мен е ясно , че при f10 не са фатални . Лично не съм гледала с Ц9 . По много от англоезичните форуми се спряга като дори по-качествен като образ от Ц11 . А Ц11 вади убийствен образ .
Имайте предвид и че колкото по-голям става един телескоп , толкова по-трудно се намират идеални условия за гледане с него . Пък и както писаха Дани и Пенко може толкова да ви писне да го мъкнете , че в някакъв момент да си остане да събира прах ...

Впрочем тук във форума ceco_bet продава един Ц8 на изключително интересна цена !
Защо не се замислите да спестите близо 600 евро и да си купите само нова монтировка .
Ако желаете мога да го погледна , защото ми е в града .
Всъщност едва ли има нужда . От една страна това е затворена система и почти няма какво да му стане а от друга човека много си пази нещата .

Потребителски аватар
dani

Мнение от dani » съб яну 07, 2017 16:27

viktor написа:Хаха, всички сме били в това положение :D Забрави окулярите в момента! Можеш спокойно да минеш и с по бюджетни с дългофокусен телескоп... С по големия телескоп ще получиш допълнителна резолюция и светлина, нищо което, който и да било окуляр няма да направи! С най-обикновен Plossl ще къртиш планетите и Луната :wink: Не ти трябват нито Наглери нито Етоси...
На планетите Plossl ите убиват тлъстаците пълни със стъклария, като по горните изброени, а доста съм си играл...
Аз пък тук разпродавам Plossl-и:

http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=10&t=7288
PST Coronado mod
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6

CMEP4

Мнение от CMEP4 » съб яну 07, 2017 17:26

Приемам съвета на Виктор. Послеееден напън за 9.25. То от толкова напъни вече не знам, с памперс ходя :) Сега ще трябва да чакам до лятото...докато влязат повече пари наведнъж. Освен ако не ме омаят от астрорефлекта през пролетта, то колко ми трябва де. В крайна сметка първо искам да погледна през няколко размера и ако чак толкова брутална разлика има, ще си мъкна гаубицата и ще си "гоня" звездите.
А за втора употреба да купувам е изключено. Искам аз да си го разопаковам и аз да му скъсам найлоните, и аз да си го милвам и да му говоря :)

Последни уточняващи въпроси:

От кой сайт да поръчвам?

С9.25 идвал само с 25мм плоссл. Какво друго ми трябва стартово? Барлоу и 10мм, ли?

Мога ли да мина като за начало само със захранващ кабел с накрайник за кола или задължително и някаква батерия да купувам?

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » съб яну 07, 2017 18:04

Няма за къде да бързаш реално... сега зимата времето ще е тегаво за гледане, пролетта почва нестабилната атмосфера и рядко се улучва читава нощ. За увеличенията си направи сметка да имаш поне две такива, така че 20-25мм с барлоу като за начало са добре. Предвид фокусното ти, за планети едно увеличение 200-250 пъти е перфектно, демек 10мм окуляр или 20-ка с 2x Барлоу и това разбира се за хубавите нощи... 10-ка с барлоу, трябва да си щастливец да използваш комбинацията 2 пъти в годината при това фокусно на скопа! Над 300 пъти ми се струва нереалистично да се гони...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

widowmaker

Мнение от widowmaker » съб яну 07, 2017 19:30

Човекът беше споменал за визуално на дълбок космос в началото, а не за планети...

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение