ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Re: ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

Мнение от Synergon » нед юли 10, 2016 01:02

amxcs написа:Ок, а какво да му проверя при евентуална покупка, защото още нищо не разбирам.
Здравей,

1. Огледалата - да няма надраскано, ако главното е прашно няма проблем.
2. Как се движи монтировката, окулярния възел - да е плавно поне като за цената.
3. Окулярите - на око да не са надрани лещите.
4. На вид тръбата дали е тръба още - да няма промяна в геометрията, Драскотини отвън са козметични забележки.
5. Има ли си всички винтчета и болтчета, капака за тръбата.

Общо взето ако оптично е наред и се движи плавно, няма проблем.

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Kizin
Регистриран: пон авг 29, 2016 04:53

Мнение от Kizin » пон авг 29, 2016 05:06

Здравейте, от скоро съм запален по астрономията и така да се каже, в момента прохождам. В този ред на мисли не искам веднага да се хвърлям на нещо скъпо. Набелязал съм три телескопа, виждам, че са от нисък клас, но все пак ще ви помоля за мнения.
http://telescopespot.com/bg/shop/281063 ... -burgundy/
http://telescopespot.com/bg/shop/281063 ... -burgundy/
http://www.telescopereviews.org/tasco-s ... pe-review/

От това, което разбрах, вторият има по голяма светосила и би трябвало да е по-добър от първия, но забелязах, че фокусното му разстояние е малко и от там предполагам и увеличението му е малко (дават го 40х). След това срещнах третия - Tasco, с по-голямо фокусно разстояние и по-голям диаметър на огледалото (дават му до 125х увеличение), тези стойности означават ли, че е по-добър от първите два?
Предварително се извинявам ако въпросите ми, ви се струват елементарни, но както вече споменах съм доста бос по темата. :)

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » вт сеп 06, 2016 22:20

Здравей !
Доста е изписано по темата дето питаш и ако се разровиш малко във този форум ще намериш отговор на всичките ти въпроси , но на кратко ще коментирам . Телескопите които си посочил са наистина от нисък клас и рискуваш да се разочароваш от покупката и това което тя ще ти покаже ! Тоест, съветвам те да посъбереш още някой лев и да си вземеш един 150мм Добсън . В противен случай един по-мощен бинокъл (15Х70) ще ти свърши по добра работа ! Ако все пак си решил да е някой от посочените от теб телескопи - Таското е най-приемлив ! В астрономията увеличението на телескопа не е от значение а диаметъра на обектива ! В този случай 114мм е диаметъра на огледалото на Таското- тоест с него ще събереш най-много светлина и най-добре ще виждаш обектите !
Пожелавам ти успех в начинанието !

d0nbar0
Регистриран: пон дек 19, 2016 16:45

Мнение от d0nbar0 » вт дек 20, 2016 09:40

Здравейте на всички, имам един въпрос.
Първо да се извиня, че нямам никакво понятие от тази материя.
Искам да закупя на дъщеря ми( 7 год.) телескоп. В нов апартамент сме от скоро и има прозорзи големи на тавана в нейната стая, а тя много иска още от много малка да наблюдава луната и небето. Още от преди 2-3 год не пропуска пълнолуние и наблюдава с часове луната....мерак има детето:)
Така спрял съм се на тези модели:
http://www.telescopite.com/телескопи/те ... eeker-70az - Celestron PowerSeeker 70AZ
http://www.telescopite.com/index.php?ro ... uct_id=153 - Телескоп Konus Konustart 700 EDU
http://www.telescopite.com/телескопи/те ... l-scope-70 - Телескоп Celestron Travel Scope 70

склонен съм да платя колкото трябва, но все пак е 7 год дете...

Моля за съвет бързо, тъй като коледа наближава:)

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » вт дек 20, 2016 11:59

d0nbar0 написа:Здравейте на всички, имам един въпрос.
Първо да се извиня, че нямам никакво понятие от тази материя.
Искам да закупя на дъщеря ми( 7 год.) телескоп. В нов апартамент сме от скоро и има прозорзи големи на тавана в нейната стая, а тя много иска още от много малка да наблюдава луната и небето. Още от преди 2-3 год не пропуска пълнолуние и наблюдава с часове луната....мерак има детето:)
Така спрял съм се на тези модели:
http://www.telescopite.com/телескопи/те ... eeker-70az - Celestron PowerSeeker 70AZ
http://www.telescopite.com/index.php?ro ... uct_id=153 - Телескоп Konus Konustart 700 EDU
http://www.telescopite.com/телескопи/те ... l-scope-70 - Телескоп Celestron Travel Scope 70

склонен съм да платя колкото трябва, но все пак е 7 год дете...

Моля за съвет бързо, тъй като коледа наближава:)
Здравейте.....
Телескопа трябва да е рефрактор (със лещи),иначе вашето детенце няма да може да си го настройва (при другите системи телескопи това се НАЛАГА и то почти всеки път).......
Трябва да не е сложен,а лесен за използване и все пак да показва нещо добро..........
ТЕЛЕСКОП РЕФРАКТОР
ASTROMASTER 70AZ мисля че ще е идеален за вас.
http://telescope.bg/bg_celestron/celest ... aster.html ,може да отидете на място и направо да си го купите веднага ако желаете.
Мястото е лесно и бързо ще го намерите..
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

d0nbar0

Мнение от d0nbar0 » вт дек 20, 2016 16:50

Благодаря за отговорът Ви!
Сега ще звънна да попитам за доставка.

d0nbar0

Мнение от d0nbar0 » ср дек 21, 2016 10:57

Ако няма други предложения в този клас- поръчвам днес ASTROMASTER 70 AZ. Цената на този е 322лв.
Разбрах се с хората имат и доставка до моя град;)

d0nbar0

Мнение от d0nbar0 » ср дек 21, 2016 11:48

Също имам и още един въпрос, трябва сигурно да закупя и слънчев филтър...виждам хората предлагат тези- Слънчев филтър (NXSLT130, AM130, PS127, C5s, N5s, NS 130GT)
Кой да избера?
Ако нямаме този филтър е опасно да се гледа към слънцето или изобщо да се гледа на дневна светлина?

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » ср дек 21, 2016 12:05

За дневна светлина не е опасно, но към слънцето е абсолютно забранено да се гледа, защото можеш да го видиш само два пъти - един път с едното око и втори път - с другото :lol: . Шегата на страна. Ако ще гледате Слънцето ще ви трябва слънчев филтър задължително. Но като гледам колко струват (87$ :neurosymptoms: :shakinghead: :bigemot13: ) по-добре ще е да се вземе фолио от това и собственоръчно да си направите филтър от него.
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

d0nbar0

Мнение от d0nbar0 » ср дек 21, 2016 12:25

Благодаря много- забранявам да се гледа слънцето за сега!
Щом няма проблем през деня да се гледа ще мине и без да наблюдава към слънцето за сега.

Georgi_G
Регистриран: чет авг 05, 2010 13:55

Мнение от Georgi_G » ср дек 21, 2016 13:44

d0nbar0 написа: забранявам да се гледа слънцето за сега!
И най-добре! Още повече, че като начинаещи има вероятност да попаднете и на дефектен слънчев филтър, не дай си боже, и виждането ще е като описаното по-горе.
Успех от мен!

Между другото и ние започнахме с ASTROMASTER 70 AZ.

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » ср дек 21, 2016 14:06

Georgi_G написа:
d0nbar0 написа: забранявам да се гледа слънцето за сега!
И най-добре! Още повече, че като начинаещи има вероятност да попаднете и на дефектен слънчев филтър, не дай си боже, и виждането ще е като описаното по-горе.
Успех от мен!

Между другото и ние започнахме с ASTROMASTER 70 AZ.
Ти да не си попадал на дефектен филтър??? Тези филтри не се правят в някое гаражче. Това са BAADER филтри. Невъзможно е да има дефекти!!!
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Georgi_G

Мнение от Georgi_G » ср дек 21, 2016 14:15

Не говоря за BAADER конкретно, но съм попадал на предоволно к-во информация за филтрите от фолио.
А и като баща не мисля, че детето ще загуби кой знае какво, ако не види веднага слънцето през телескоп. В краен случай, ако е толкова неудържимо желанието, винаги могат да прескочат до някой планетариум или обсерватория.
И не на последно място, говорим за абсолютно начинаещи дето се казва, детето може да погледне към слънцето без да иска и през търсача без филтър, какво от това като е сложило филтър на телескопа.

пс. Имаме го същия чисто нов филтър у дома.

d0nbar0

Мнение от d0nbar0 » ср дек 21, 2016 15:21

Благодаря Ви много, това със Слънцето за сега го изяснихме;)
Поръчах ASTROMASTER 70AZ, а и също ми предложиха някаква карта на небето- 10 лв, ще я разгадава ме.
Мисля, че скоро( след коледа) ще се включа с още въпроси.

Поздрави!

Georgi_G

Мнение от Georgi_G » ср дек 21, 2016 15:29

За бърза справка или удобна карта на небето, на първо време можете да си свалите примерно един Стелариум за компютър:
http://www.stellarium.org/bg/
Като за начало ще ви е достатъчна.
Също има и много такива андроидски програми за смартфони и таблети, повечето са на принципа насочваш екрана към небето и ти показва разположението на различните обекти по небосвода.

CMEP4
Регистриран: вт яну 03, 2017 11:23

Мнение от CMEP4 » вт яну 03, 2017 13:52

Здравейте, "зяпачи"! Цял живот съм бил запленен от Космоса и винаги съм искал да имам телескоп. От години следя форума тук, но чак сега се регистрирах. Разбрах, че няма "файда" от евтини телескопи и затова до сега не съм имал(разполагам само с бинокъл Nikon 10x50) . Но това ще се промени съвсем скоро. Вече имам готов бюджет : 2000 €. Много четене какво да взема и се спрях на:

http://www.astroshop.eu/celestron-schmi ... #tab_bar_3

Та защо пиша. Тук сте все практици и искам съвет какво е най-необходимото за да го оборудвам. Гледам следните опции:
За захранване:
http://www.astroshop.eu/power-supply/ce ... r_0_select
Или
http://www.astroshop.eu/power-supply/sk ... nk/p,16095
Другият вариант е просто да взема захранващ кабел с букса за автомобилна запалка, като най-евтин засега вариант. То ще зависи главно от това какви окуляри имам нужда. Основната задача е да стартирам само с най-необходимите неща, а после да надграждам.
Предложете ми, моля, конкретно един два такива окуляри, защото съм напълно изгубен сред всичките които се предлагат и тяхното приложение. Филтри и прочие вече по нататък, че след много мислене качвах бюджета сто пъти и така ако продължавам никога няма да си взема телескоп. Мислех първо да присъствам на някои от вашите сбирки, където хем да разгледам техника, а и да получа ценни практически съвети, но вече не издържам. Искам го!!! А и да не забравя, тоя обръщач на образа ако искам да гледам през деня ми е задължителен, нали? И още две неща. Гледам куфарите за телескопа са по 350-400 €, тея е**т ли се? Вие дали ли сте по толкова или мога да си го мъкна в кашоните? И второ : Да ми отговорят тея с компютъризирани телескопи. Лятото смятам нов лаптоп да купувам и евентуално да взема това:
http://www.celestron.com/browse-shop/as ... ifi-module
"Файда" има ли от него или Go To ще ми върши същата работа, а това да е само да "хваща окото"?
Благодаря предварително за всички дадени мнения относно поста ми! :D
П.С. : изобщо нямам намерение с астрофотография да се занимавам, предпочитам фотоните да ме "удрят" директно в окото. Ако ми се гледат снимки, ще цъкам Хъбълските, затова и от предложения в тази посока няма нужда. Безоблачно небе на всички! :D

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт яну 03, 2017 22:11

Добре дошъл, CMEP4.

Ползвал съм такъв еднърък по-малък телескоп - доста вибрации имаше, няма много място за баланс, ако сложиш някой половинкилограмов окуляр или апарат, а най-неприятното беше, че кабелът почва да се усуква около статива и куплунгът за тока бързо отиде на кино. Като гледам и на този се включва на въртящата част. Бюджетът не е малък, може би колегите ще предложат нещо друго.

Обръщач на образа - доста излишно нещо. Ако гледаш с диагоналното огледало образът ти ще е прав, но флипнат ляво-дясно, което не е болка за умиране.

За уайърлеса - при условие, че залагаш на визуалното ми се струва, че няма да се използва често. По-файда ще има от научаване на обектите по небето и да се търсят с дистанционното, става бързо, когато телескопът е настроен добре.

За куфарите - можеш да си направиш нещо от дунапрен или стиропор, ако намериш подходящ по големина куфар или сандък.

За снимането - never say never, апетитът идва с яденето :)

Всъщност, какво те влече да гледаш? Щото за визуал за тези пари - ехеее...

CMEP4

Мнение от CMEP4 » ср яну 04, 2017 00:25

По принцип ме влекат мъглявини и галактики, но съм наясно, че за тях техника да купувам още ми миришат краката. Другото важно е минималното време, което ще ми отнема от непосредственото гледане. Схемата ми е, "мятам" го в колата, газ извън града, стъкмявам, паля фаса, казвам 50 пъти "бах маа му"(от възхищение), товаря и се прибирам. Защото се страхувам, ако е някаква пипкава работа в крайна сметка може мързела да надделее и да излизам рядко. Както казах и по-рано всякакви предложения и мнения приемам, възможно е и да се откажа от този за сметка на друг. Доколкото четох тоя си е бест селър за начинаещи.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср яну 04, 2017 00:54

Най-добро съотношение цена-апертура е Нютон системата.
-Време за колимация и темпериране (пипкава система).

Рефрактор-идеална система,вадиш-гледаш.
-Малка апертура

Катадриоптик,извънземни образи(особено Шмит-Нютон и Максутов Касегрен),рядка колимация,много-компактни.
-Малко поле,голямо засенчване,време за темпериране.

Както виждате дилемата е "яка"-или или...
Според мен решението за вас е........
250-300мм.Добсън със Го-то система-разтегаем.
Защо?-сгъва се компактно,влиза във бюджета ви,лесно и бързо се колимира,ГОЛЯМА АПЕРТУРА,а тя за дълбок космос е незаменима просто.
Приемете моето скромно мнение като периферно,само споменавам опростено възможните избори и как лично бих подходил.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » ср яну 04, 2017 01:34

Този телескоп е добър , но монтировката е много зле като стабилност .
Ако е само за гледане ще ви върши работа , но ако някой ден решите да снимате ще е почти безполезна .
Ако е от този сайт ето ви една по-разумна /според мен /
http://www.astroshop.eu/celestron-sc-20 ... pe/p,32997
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » ср яну 04, 2017 08:22

Само едно ще ти кажа: Броя на наблюденията са обратнопропорционални на големината на телескопа и разстоянието до наблюдателната площадка!
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Canon 100D.

CMEP4

Мнение от CMEP4 » ср яну 04, 2017 13:38

Хектор, това ли имаш предвид?
http://www.astroshop.eu/skywatcher-dobs ... to/p,21052

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср яну 04, 2017 14:32

CMEP4 написа:Хектор, това ли имаш предвид?
http://www.astroshop.eu/skywatcher-dobs ... to/p,21052
Да :D
PZO-Бинокуляр

CMEP4

Мнение от CMEP4 » ср яну 04, 2017 20:23

28+33 кг, егати туловището. Вероятно няма да се събере в кочината ми Рено Клио. Горе долу колко време отнема стъкмяването на тая гаубица?

ПС : на един от постовете има график за астросбирките, но няма локация. Къде ги правите да знам дали мога да дойда да се запозная с техниката от първо лице? Аз съм от Варна.

Потребителски аватар
dareal
Регистриран: чет май 26, 2016 19:57

Мнение от dareal » ср яну 04, 2017 21:50

Аз съм точно с този телескоп. Наистина си тежи. Тръбата е компактна, но монтировката си е тегава за пренасяне с кола и то по-голяма от вашата. Просто трудно се вкарва. За този телескоп е желателно да се помисли и за затваряне на тръбата, когато се разтегли, ако не се ползва на много тъмно място. Планирай си пари и за качествени окуляри или поне такива от среден клас.
Telescopes: 305mm F/5 Sky-Watcher Flex-Tube Dobsonian,
EXPLORER-200PDS (EQ5 PRO), Go-To Equatorial Mount
Eyepieces: Baader Hyperion 5mm, 10mm, 17mm
Camera: Canon 600D

CMEP4

Мнение от CMEP4 » ср яну 04, 2017 22:58

Още в първия пост писах за тях, че си нямам идея кой за какво се ползва. До колкото четох барлоу и UWA са от задължителните, ама то в ревютата какво да очаквам да ми напишат. Тоя идвал с 10мм и 25мм, ама ква е схемата не знам.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » чет яну 05, 2017 02:46

Или пък :
http://www.astroshop.eu/equatorial-with ... r_1_select
+
http://www.astroshop.eu/gso-ritchey-chr ... r_1_select
Добър телескоп - малък , лек , универсален . Вероятността да излизате често извън града с 300 милиметровата гаубица не е много голяма ....
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » чет яну 05, 2017 13:10

CMEP4 написа:28+33 кг, егати туловището. Вероятно няма да се събере в кочината ми Рено Клио...
Червеният Октомври на Цецо (14 инчов добсън от Астрорефлект) се събира перфектно в моята барака (Опел Тигра)
плюс сгъваем стол, маса, палатка, спален чувал и петромакс. Даже мога да събера манджата и водата за поне 2-3
дни автономност :)
Моят съвет е: звънни на Данчо (http://www.astroreflect.com/contacts-bg) и виж какво предлагат, градски ти е :)
Моят добсън (пак 14", но малко по дълъг от тоя на Цецо) е все още при тях, тъкмо ще можеш да го прецениш
като габарити. Тяхното решение е много по компактно от това на Skywatcher, за качеството на стъкларията
коментарите са просто излишни.

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » чет яну 05, 2017 14:08

Бих ти дал съвет първо да видиш колко е голям такъв телескоп, как се работи с него, колко тежи и как се наглася, когато идеш на поляната. Най-добре иди с някой, който има подобен телескоп да направите едно нощно и да си направиш сметката. Защото най-често става така, че даваш една камара пари за нещо дето стои и прашасва в къщи. По-добре да си вземеш примерно 10-15см телескопче и да гледаш всяка нощ от терасата и не само, отколкото да вземеш един бойлер, който да го вадиш два пъти в годината -лично мое мнение.
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет яну 05, 2017 14:13

Моят добсън (пак 14", но малко по дълъг от тоя на Цецо)
Охоо,някой е намалил сериозно централната обструкция =D> =D> =D> =D>
PZO-Бинокуляр

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение