ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Talic
Регистриран: вт юли 04, 2017 11:33

Re: ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

Мнение от Talic » чет юли 06, 2017 11:43

Здравейте,
от малък съм запален и четях различни енциклопедии и прочие, но така и ни беше хрумвало да съзерцавам вселената с мой инструменти та в последно време(последните дни)
изчетох доста неща свързани като история, видове телескопи и част от темите в форума включително и тази цялата. И разбрах, че нищо не разбирам и че телескоп не е като хляб да идеш да купиш и да зяпаш презнощите...
Тежко се озадачих какъв телескоп ще е най-подходящ за мен...
от тук ми се струва, че 'Шмидт-Касегрен' е дизайна, който може би е за мен, че изглеждат компактни. Но са по скъпи от Нютоновите, а пък те искат повече грижи защото имат директен достъп с атмосферата и ще влиза прах, буболечки...
Винаги, преди да пазарувам нещо гледам да се запозная с колко се може повече детайли, за да не остане паметник на моментен хайп. Та в този ред на мисли, да предположим в бюджет от към 1000лв. Има ли нещо читаво, което да става хем за наблюдения в нашата Слънчева система - като планети и спътници, хем да се добира в предверията на "Deep Sky" и да се наблюдават мъглявини, звездни купове и други.
Предполагам също, че като начинаещ любител "астроном" ще ми е нужно GoTo система, за да мога да наблюдавам нещо, тъй като имам базови познания по ориентиране по небосвода и само по известни съзвездия намирам.
Не бързам още бих изслушал мнение от практици и ветерани от "Звездно общество" в сферата. И много бих се радвал ако има локални градски сбирки от форума да посетя и да послушам и разгледам техниката.

П.П.: Предполагам, че Ви е писнало от тези въпроси, нос е надявам да помогнете в съвети, мнения.

Благодаря за вниманието.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » чет юли 06, 2017 15:10

Направо ти пращам телефона на съпруга ми на "лични"
Ще ти покажем какво могат основните системи / че и някои доста екзотични /.
В този бюджет съвсем спокойно се събират доста любителски телескопи , стига човек да не е перфекционист . /като мен / :bigemot13:
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Talic
Регистриран: вт юли 04, 2017 11:33

Мнение от Talic » чет юли 06, 2017 16:47

magi208 написа:Направо ти пращам телефона на съпруга ми на "лични"
Ще ти покажем какво могат основните системи / че и някои доста екзотични /.
В този бюджет съвсем спокойно се събират доста любителски телескопи , стига човек да не е перфекционист . /като мен / :bigemot13:
Страхотно, добре!

ivkata93ta
Регистриран: вт авг 15, 2017 15:35
Контакти:

Мнение от ivkata93ta » вт авг 15, 2017 16:18

Здравейте, сигурно ви е втръснало от такива мнения, но какво да се прави, ще ви досадя и аз. :D
С баща ми искаме да си купим телескоп, засега ей така - да си гледаме луната и планетите. Уви, търся инфо от няколко дни и вместо да ми се разяснят нещата, само ми стана по-неясно. Засега сме се спрели на рефракторен, защото за рефлекторните пишеше, че трябват някакви допълнителни процедури по поддържането, а ние сме пълни новаци (очевидно).
Относно бюджета, можем да си позволим между 200 и 300лв. за това удоволствие. От това, което видях има и модели под 200лв, но не вярвам с тях да се вижда много-много.
Та, искаме да се вижда Луната, хубаво, не като бяло петно, а нещо подобно на тези снимки:
Изображение
Изображение

За Юпитер и Сатурн нямаме големи претенции, ако се виждат толкова мънички като на тези снимки, ще е екстра:

Изображение
Изображение
Ами общо взето това е. Има ли телескопи в този ценови диапазон, които да се справят с тази задача, или е мисията невъзможна?
Ако оставите препоръка за някой конкретен модел ще ни бъде от огроооомна полза. : )

ПП: не искаме бинокъл
Celestron Nexstar 90 ^^

Anubis
Регистриран: пет апр 14, 2017 02:30

Мнение от Anubis » ср авг 16, 2017 22:39

https://stargazerslounge.com/topic/1962 ... ct-to-see/ по картинките можеш да се ориентираш какво горе-долу ще видиш през телескоп за 300-350лв 4/4,5 инча , аз имам 4,5 и потвърждавам ,че се вижда това което е показано в темата

deizi_r
Регистриран: вт дек 05, 2017 16:29

Мнение от deizi_r » чет дек 07, 2017 18:22

Здравейте, аз съм поредният човек, който пита за телескоп за начинаещи, за което се извинявам...Прочетох (предимно из този форум) доста неща и стигнах до извода, че май няма смисъл да купувам телескоп за около 200 лв. И все пак ми се иска да попитам. Кой от тези двата е по-добър http://telescope.bg/product.php?ProductID=450 или http://telescope.bg/product.php?ProductID=7 ? Някой беше писал, че Добсъна бил ок, но трябвао да му се сменят окулярите, тъй като не били добри тези, с които се продават. И с телескоп от този вид може ли да се види Луната, така както е посочил човекът в снимките преди мен? Някои от вас писаха, че е по-добре за тези пари да се вземе бинокъл. Но какъв по-точно бинокъл и съответно с него как биха се виждали Луната и Венера, така както с телескоп за тези пари или по-добре? Благодаря предварително :)А и телескопът е за подарък, но ще се използва предимно в планината, което пък означава, че не трябва да е много тежък и трябва лесно да се настройва

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » чет дек 07, 2017 19:44

Първият малък добсън е по-скоро декоративен телескоп играчка. Разбира се, ще се виждат някои неща по небето - Луната (не много голяма) и няколко от най-най-ярките мъгели (но не като на снимки). Най-добре от всичко ще се виждат богати звездни полета. Планетите ще са дребни кръгчета или точки.

С втория ще се виждат Луната, вероятно Юпитер (с четирите спътници) и Сатурн, както и някои от по-широките и по-ярки двойни. За мъгели не става, освен някои от порядъка на М13.

Като за последно, винаги съм казвал, че телескопът (тези двата) е лош подарък. Ако е за човек, който не се интересува от астрономия ще погледне един-два пъти и понеже няма да види нищо, просто ще го прибере или продаде. Ако е за човек, който се интересува, очакванията му ще са много по-големи от възможностите на тези два телескопа и разочарованието ще е на лице. Ако ще е за подарък един бинокъл е по-добър вариант, поне може да се ползва и за не-астро.

deizi_r
Регистриран: вт дек 05, 2017 16:29

Мнение от deizi_r » пет дек 08, 2017 07:27

Благодаря ви!

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50
Контакти:

Мнение от widowmaker » ср дек 13, 2017 08:17

bobo написа:...За мъгели не става...
Тия мъгели нещо не ги разбирам... според тоя линк
става дума за мъгла или за мощност, ама за мъглявини,
което предполагам е значението на думата в случая,
никъде нищо не е написано...
:D
П.П.
Жаргонно май повече със значение мощност се ползва
думата, отколкото за мъгла.
Telescopes: 14" F/5 truss tube dobsonian by AstroReflect,
Antares 1/30λ flat and dual speed low profile crayford.
8" F/5 carbon body newtonian, Zambuto primary, Antares
1/30λ flat and dual speed low profile crayford.

Mounts: HEQ5 Pro with Rowan Eng. Belt Modification Kit,
Dobsonian equatorial platform (in development)

Eyepieces: Pentax XP3.8, XО-5, XW7, XW10, XW14, XW20.
FF Cameras: Sony Alpha A7RII, Minolta α-7 Limited
Lenses: Sony SEL2470GM F/2.8, Minolta 70-210 F/4

A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open.
Frank Zappa

lyuba
Регистриран: пет дек 15, 2017 10:30

Мнение от lyuba » пет дек 15, 2017 10:46

Здравейте!
Абсолютно начинаеща съм.. Реших да реализирам детската си мечта и да си купя телескоп. Обърнах се за съвет към професионален астроном и бях посъветвана да търся тип рефрактор с екваториална монтировка. Освен това да е стабилен. Склонна съм да дам 500 - 600 лв. Моля да ми препоръчате подходяща марка и място, откъдето да го закупя.
И още нещо - живея в центъра на Варна и основно ще го ползвам на балкона май.. Астрономът твърди, че ще мога да виждам достатъчно много обекти и покупката си струва, но все пак се притеснявам дали има смисъл при това светлинно замърсяване. Какво мислите? Предварително благодаря!

lyuba
Регистриран: пет дек 15, 2017 10:30

Мнение от lyuba » пет дек 15, 2017 11:10

Още един въпрос: Celestron Inspire 100AZ
http://www.telescopite.com/%D1%82%D0%B5 ... uct_id=156 с
каква монтировка е? Добър ли е?
Пак благодаря! :)

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пет дек 15, 2017 12:55

lyuba написа:Още един въпрос: Celestron Inspire 100AZ
http://www.telescopite.com/%D1%82%D0%B5 ... uct_id=156 с
каква монтировка е? Добър ли е?
Пак благодаря! :)
Добра апертура при компактни размери . Това е предпоставка да го ползвате често .
Монтировката , обаче е алт-азимутна , което не е много добре . Ще става за гледане до около 60Х и при по-високи увеличения ще ви е много трудно да следите обектите .А този телескоп може и 200Х.
За снимане на астрономически обекти пък изобщо не става.
Окулярите вероятно са някъде между "пълна скръб" и "посредствени" .
Ако държите да е нов и от този сайт аз лично бих предпочела да е този , въпреки че си падам повече по рефрактори .

http://www.telescopite.com/%D1%82%D0%B5 ... ster-130eq

Ако пък искате добър телескоп на добра цена погледнете раздел астропазар във форума .
В момента има добри предложения .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пет дек 15, 2017 19:30

Астрономът е препоръчал рефрактор поради по-малката нужда от последваща поддръжка в сравнение с огледален телескоп - периодичното наместване на огледалата, пазене от прах и т.н. За доста начинаещи любители това е проблем.

За телескопа, за който питате в другата тема - мисля, че е добър вариант. Може да со добавя и мотор в последствие.

linq
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:06

Мнение от linq » ср фев 21, 2018 15:29

Здравейте, имам желанието да си купя телескоп, но съм абсолютно начинаещ. Какъв бихте ми препотъчали? Като за първи телескоп не мисля да отделям много пари - до към 700лв. мисля, че е разумно. Идеята ми е да е добър за гледане на луната, планетите, някоя и друга звезда, мъглявини... Не държа на невероятен образ (за тази сума няма и как), но и да не е разочероващ все пак.

Двоумя се между:
http://www.telescopite.com/Konus_Konusmotor_130 (Konus Konusmotor 130)
и
http://www.telescopite.com/%D1%82%D0%B5 ... ster-130eq (Celestron AstroMaster 130EQ).

Каква е разликата между двата и кой бихте ми препоръчали? Ако мисличе, че има други по-подходящи варианти, ще съм благодарен, ако споделите.

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » ср фев 21, 2018 15:49

Първият не бих си го купил. Има вградена леща на барлоу. Втория го има по-евтин в сайта на Андромеда - http://www.telescope.bg/product.php?ProductID=19
За начинаещи е добър, но няма мотор по ректасцензия. За тази цел може да вземеш отделно и мотор http://www.telescope.bg/product.php?ProductID=415
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Мнение от barbwire78 » ср фев 21, 2018 16:33

Едно предложение и от мен, ако ти се пазарува от чужбина:

https://www.astroshop.eu/omegon-telesco ... 00/p,43622
TS Photoline 102/714 F/7, TS Mini 50mm Guide Scope
Skywatcher Field Flattener, Baader OIII, Ha, SII filters
TS Optics 2" Dielectric Star Diagonal, TS Optics 2" Barlow Lens - 2.5x APO
NEQ-5 Mount + DIY Nema17 Belt Drive, AstroEQ Box + EQMOD Control
QHY 9 mono + filter wheel, iNova PLB Cx Guide Camera, Nikon D7000
https://www.shutterstock.com/g/barbwire1978
Изображение

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » ср фев 21, 2018 21:30

linq написа:
ср фев 21, 2018 15:29
Здравейте, имам желанието да си купя телескоп, но съм абсолютно начинаещ. Какъв бихте ми препотъчали? Като за първи телескоп не мисля да отделям много пари - до към 700лв. мисля, че е разумно. Идеята ми е да е добър за гледане на луната, планетите, някоя и друга звезда, мъглявини... Не държа на невероятен образ (за тази сума няма и как), но и да не е разочероващ все пак.

Двоумя се между:
http://www.telescopite.com/Konus_Konusmotor_130 (Konus Konusmotor 130)
и
http://www.telescopite.com/%D1%82%D0%B5 ... ster-130eq (Celestron AstroMaster 130EQ).

Каква е разликата между двата и кой бихте ми препоръчали? Ако мисличе, че има други по-подходящи варианти, ще съм благодарен, ако споделите.
Здравей,
вземи си един добсън 200 мм за пръв телескоп ще задоволи изискванията ти като оптична мощност.
Потърси на старо - ето ти един примерен от OLX :
https://www.olx.bg/ad/celestron-starhop ... 5e03182565
Не го рекламирам но както виждаш цената е като тия 130 мм нови.
Нормална цена за 200 мм добсън на старо комплектован си е 400-500 лв. за често ползваните модели.
А разликата между 130 мм и 200 мм е огромна.
За останалите ти от бюджета пари ще вземеш още 1-2 по-качествени окуляра и/или барлоу 2x и ще имаш много добър образ при хубаво време
Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5
Alt-Az Go To
ZWO-ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

linq

Мнение от linq » пет фев 23, 2018 12:22

Здравейте,
Благодаря за отговрите! Мисля да се спра на Celestron AstroMaster 130EQ с мотор, но имам още едно питане.
Ще се подобри ли качеството на образа, ако към телескора купя и комплект окуляри - http://www.telescope.bg/product.php?ProductID=157 .
Мисля, че лещата на Барлоу ще увеличи фокусното разстояние и ще доведе до по-голямо увеличение на образа, но тези филтри (син, червен, лунен) си нямам и идея за какво са.

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » пет фев 23, 2018 12:33

linq написа:
пет фев 23, 2018 12:22
Здравейте,
Благодаря за отговрите! Мисля да се спра на Celestron AstroMaster 130EQ с мотор, но имам още едно питане.
Ще се подобри ли качеството на образа, ако към телескора да купя и комплект окуляри - http://www.telescope.bg/product.php?ProductID=157 .
Мисля, че лещата на Барлоу ще увеличи фокусното разстояние и ще доведе до по-голямо увеличение на образа, но тези филтри (син, червен, лунен) си нямам и идея за какво са.
Здравей,
лунния филтър е от полза - Луната е много ярка и дразни ако я гледаш без филтър.
Другите са за забавление - помагат за детайли по планетите - лично мое мнение - не ти трябват.
Барлоу лещата увеличава примерно по 2 и имаш за всеки окуляр едно увеличение още по 2.
Само не знам защо държиш на 130 мм телескоп. Няма да видиш нищо от DSO обектите, освен 10-тина най-ярки.
Най-подходящ според мен, както писах по-горе е 200 мм добсън.
Може да ти изглежда малко големичък, но реално заема по-малко място от 130 мм EQ.
Лека.

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5
Alt-Az Go To
ZWO-ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

linq

Мнение от linq » пет фев 23, 2018 14:10

Здравей, Synergon,
Благодаря за бързия отговор!
Съгласен съм, че телескопът, който ми препоръваш е по-добрия и с него ще се виждат повече обекти и с повече датайли.
Аз лично съм предубеден към каквато и да е покупка "втора ръка", а чисто нов го видях за 1.1k лв. без допълнитени "екстри".
130мм верояно е малко, може би трябва да е поне 150, както е препоръчал barbwire78, но не успях да намеря такъв (за предвидения бюджет) по нашите магазини в БГ.
Идеята ми е първоначално да проверя дали ще ми допадне любителската астрономия. Ако се получи в бъдеще може да купя и доста по-добър телскоп без да слагам подобно ограничение в бюджета. Надявам се, че като абсолютно начинаещ този телескоп ще ми помогне да се запозная с основните неща и да навляза по-дълбоко в областта.

Anubis
Регистриран: пет апр 14, 2017 02:30

Мнение от Anubis » пет фев 23, 2018 15:58

Celestron AstroMaster 130EQ идва с 10мм и 20мм ,ако си купиш едно Барлоу 2х тези 10мм + барлоу 2х =5мми 20мм=10мм, така че единствено може да си купиш един лунен филтър ,едно Барлоу и не задължително окуляр 30/32мм който с Барлоу ще ти даде 15/16мм и по нататък може един 8-9мм Wide Angle който са много ефектни при наблюдаване на планети както и луната ,понеже показват по голяма площ от нормални окуляри ,но те пък не са от най-ефтините :D

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » пет фев 23, 2018 16:17

linq написа:
пет фев 23, 2018 14:10
Здравей, Synergon,
Благодаря за бързия отговор!
Съгласен съм, че телескопът, който ми препоръваш е по-добрия и с него ще се виждат повече обекти и с повече датайли.
Аз лично съм предубеден към каквато и да е покупка "втора ръка", а чисто нов го видях за 1.1k лв. без допълнитени "екстри".
130мм верояно е малко, може би трябва да е поне 150, както е препоръчал barbwire78, но не успях да намеря такъв (за предвидения бюджет) по нашите магазини в БГ.
Идеята ми е първоначално да проверя дали ще ми допадне любителската астрономия. Ако се получи в бъдеще може да купя и доста по-добър телскоп без да слагам подобно ограничение в бюджета. Надявам се, че като абсолютно начинаещ този телескоп ще ми помогне да се запозная с основните неща и да навляза по-дълбоко в областта.
Здравей,
За нов добсън 200 мм ето линк:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... onian.html
цена с доставка до врата в България: 825 лв.

Нов 150 мм :
https://www.astroshop.eu/omegon-telesco ... 00/p,43622
цена с доставка до врата в България: 735 лв.

Ново по-евтино не знам с доставката, може би някой колега ще предложи.
Аз лично бих взел 200 мм добсън на старо.
Ако имаш някакви въпроси по пазаруване от Европа питай. Последните ми телескопи са всичките доставени от
Германия или Англия.
Лека.

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5
Alt-Az Go To
ZWO-ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пет фев 23, 2018 17:31

linq написа:
пет фев 23, 2018 14:10
Аз лично съм предубеден към каквато и да е покупка "втора ръка"
Принципно е така, но при един чисто механичен добсън трудно се намират скрити проблеми- няма електроника или подобни неща, които да се проявят по-късно. Е, приемаме, че огледалата са с правилна форма. Ако при огледа при покупката всичко е наред няма особено място за притеснения.

Nikol
Регистриран: нед апр 22, 2018 16:43

Мнение от Nikol » нед апр 22, 2018 19:01

Хей мили хора, приятно ми е да се запознаем!
Много се вълнувам и аз най-накрая да се сдобия с телескоп.

Изчетох всички отговори в тази тема, но не намерих много отзиви за телескопите на Teleskop Service.
Първоначално бях решила да отделя 200 евро за 130mm, но после попаднах на 150/750mm + Лунен филтър и 2x Барлоу за 250:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... EQ3-1.html

За същите пари има и 150/1400mm
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ierung.htm

Някой би ли обяснил (като за начинаещ) разликата между тях? По-малкото увеличение значи ли повече детайли на близки обекти? И това прави ли вторият е по-подходящ за обекти от далечния космос? Бих се радвала, ако някой изкаже мнение за TS телескопите, а и за магазина.

Желая да наблюдавам Луната в детайли и да мога да виждам Сатурн и Юпитер (преди всичко планети от Слънчевата система). А обекти от дълбокия космос би било невероятнен бонус :-) Харесах си Нютонов рефлектор, за да избегна хроматичната аберация при рефракторните телескопи. Изключих Добсън, защото е много трудно да се правят снимки (макар и просто любителски, в никакъв случай не съм професионален фотограф). Много ще се радвам, ако някой може да ме насочи в правилната посока. Благодаря ви.

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » нед апр 22, 2018 21:46

Nikol написа:
нед апр 22, 2018 19:01
Хей мили хора, приятно ми е да се запознаем!
Много се вълнувам и аз най-накрая да се сдобия с телескоп.

Изчетох всички отговори в тази тема, но не намерих много отзиви за телескопите на Teleskop Service.
Първоначално бях решила да отделя 200 евро за 130mm, но после попаднах на 150/750mm + Лунен филтър и 2x Барлоу за 250:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... EQ3-1.html

За същите пари има и 150/1400mm
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ierung.htm

Някой би ли обяснил (като за начинаещ) разликата между тях? По-малкото увеличение значи ли повече детайли на близки обекти? И това прави ли вторият е по-подходящ за обекти от далечния космос? Бих се радвала, ако някой изкаже мнение за TS телескопите, а и за магазина.

Желая да наблюдавам Луната в детайли и да мога да виждам Сатурн и Юпитер (преди всичко планети от Слънчевата система). А обекти от дълбокия космос би било невероятнен бонус :-) Харесах си Нютонов рефлектор, за да избегна хроматичната аберация при рефракторните телескопи. Изключих Добсън, защото е много трудно да се правят снимки (макар и просто любителски, в никакъв случай не съм професионален фотограф). Много ще се радвам, ако някой може да ме насочи в правилната посока. Благодаря ви.
Здравей,
мога да дам мнение за този с 1400 мм фокусно. Има вградена барлоу леща за да достигне 1400 мм фокусно.
Вероятно има диафрагма около тази леща и така отговаря на 135-140 мм или по-малко. Огледалото според мен е сферично а не параболично.
За другия модел със 750 мм фокусно предполагам, че важи почти същото, Едва ли иначе цената щеше да е еднаква.
И двата се съмнявам, че стават за DSO освен някакво подобие на "мъгел". За DSO - поне 200 мм средно и нагоре качество.
Юпитер и Сатурн ще се виждат. На Юпитер 4 -те големи спътника се виждат и с бинокъл. За Сатурн е спорно, но до 5 спътника би трябвало
да се виждат, като 2 -та по-слаби ще са на границата на видимост.

Детайлите зависят от разделителната способност на оптичната система.

Събери още някой лев и си вземи нещо по-качествено 150 мм.

Лека вечер.
Последна промяна от Synergon на пон апр 23, 2018 09:11, променено общо 1 път.

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5
Alt-Az Go To
ZWO-ASI224MC USB 3.0
Focal Reducer 0.6x

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » нед апр 22, 2018 22:12

Препоръчвам ти да си вземеш ето този https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... mount.html
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

preslav-space
Регистриран: чет май 24, 2018 16:55

Мнение от preslav-space » нед юни 10, 2018 16:04

Здравейте!
Много се извинявам за поредния такъв въпрос, но искам да разбера какъв телескоп да с купя до 550 лева може и малко повече. Начинаещ съм но се занимавам с Астрономия от 3 години и вече искам да си закупя телескоп. Искам да наблюдавам Венера, Юпитер, Сатурн, някой мъглявини и звездни купове.
Благодаря предварително.

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00
Контакти:

Мнение от petar1 » нед юни 10, 2018 20:02

Съветвам те да вземеш Skywatcher Dobson 200/1200mm. Ще излезе някъде към 800 лева, но ще ти служи дълго време. На планетите се виждат доста добри детайли, и не е кой знае колко тежък - 8кг е тръбата и 8кг е стойката. Главното огледало е достатъчно голямо да наблюдаваш без проблеми и мъглявини - M57, M27 и т.н. За звездни купове също няма проблеми. За планети си вземи и една леща на Барлоу x2 - има за около 70 лева в Андромеда. Така ще удвоиш увеличението, което постигаш с окулярите.

Можеш да поръчаш нещата от Андромеда:
http://telescope.bg/bg/skywatcher.html - ТЕЛЕСКОП ДОБСЪН SKDOB8P D203 F1200, f/5.9
http://telescope.bg/product.php?ProductID=180 Леща на Барлоу 2x 31.8 mm с фотоадаптер

P.S Иначе сега на 27-ми юли е опозицията на Марс и ще е идеален за наблюдение. Чак 2035 ще има подобна опозиция.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
Canon EOS 1100D

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение