ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Re: ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

Мнение от petar1 » пон мар 30, 2020 17:03

Според мен си е чиста прецаквация този телескоп за астрофотография - първо е f/13, а за астрофотография трябва да е поне около f/6. Това означава, че ще ти трябва непосилно по-голям брой кадри, за да постигнеш същия резултат като f/6 примерно. Второ фокусно разстояние от 1325mm е доста голямо, и означава трудно водене и доста малко поле за кадриране - единствено ще става за галактики. Също и апертурата му от 100mm изобщо не е много голяма. Не виждам какъв смисъл има от този телескоп за астрофотография. За подобна цена може да си вземеш много по читав телескоп за астрофотография - примерно https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... ta/p,22201

За да разбереш какъв телескоп ти е нужен, трябва първо да решиш какви обекти ще заснемаш, защото за мъглявини, галактики и планети се изискват коренно различни телескопи. И също ти трябва хубава екваториална монтировка, която обикновено струва колкото или повече от телескопа.
Последна промяна от petar1 на пон мар 30, 2020 17:17, променено общо 1 път.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » пон мар 30, 2020 17:06

cheinzy написа:
пон мар 30, 2020 16:47
В сайта пише, че може да се повдига на екваториална, защо не?
Защото не трябва сляпо да вярваш на това, което пише в рекламните брошури - конкретно в сайта. Представи си какво може да се напише в брошура за Москвич, но това няма да го превърне реално в порше, нали?
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » пон мар 30, 2020 17:15

Помисли как ще го засевериш това чудо като почнеш да снимаш с него,
а и не съм убеден, че тия полувилки са подходящо решение по отноше-
ние на стабилност, и друг път сме го коментирали тоя дизайн тук. Без
каквито и да е суперлативи по негов адрес...
С тия пари си за 6" нютон на екваториална, CG4 примерно или EQ5.
Scopes: 8" F/5 carbon tube newtonian, Zambuto primary & 1/30λ Antares flat.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian 'Black widow' & 1/30λ Antares flat.

EQ mounts & platforms: Sumerian Optics dobsonian equatorial platform L-45°
Modified HEQ5 with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight bar.

Eyepieces: Pentax XP 3.8, XО-5, XF 8.5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: ZWO ASI533MC-Pro, Sony A7RII, Minolta α-7, Minolta α-7 Limited.
Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 35-70/4, AF 70-210/4.

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » пон мар 30, 2020 17:33

petar1 написа:
пон мар 30, 2020 17:03
Според мен си е чиста прецаквация този телескоп за астрофотография - първо е f/13, а за астрофотография трябва да е поне около f/6. Това означава, че ще ти трябва непосилно по-голям брой кадри, за да постигнеш същия резултат като f/6 примерно. Второ фокусно разстояние от 1325mm е доста голямо, и означава трудно водене и доста малко поле за кадриране - единствено ще става за галактики. Също и апертурата му от 100mm изобщо не е много голяма. Не виждам какъв смисъл има от този телескоп за астрофотография. За подобна цена може да си вземеш много по читав телескоп за астрофотография - примерно https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... ta/p,22201

За да разбереш какъв телескоп ти е нужен, трябва първо да решиш какви обекти ще заснемаш, защото за мъглявини, галактики и планети се изискват коренно различни телескопи. И също ти трябва хубава екваториална монтировка, която обикновено струва колкото или повече от телескопа.
В десетката...с Иво Инджев... :D
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон мар 30, 2020 19:34

Вярно е, че негативният ми опит е с по-малките модели, но като цяло не препоръчвам тези едноръки монтировки (полувилки).

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » пон мар 30, 2020 22:12

cheinzy написа:
пон мар 30, 2020 16:25
Здравейте,

Нов съм както във форума, така и в астрономията. Искам да си закупя телескоп за deep space и любителска астрофотография. Бюджетът ми е до 2 хил. лв., като в тази сума ще трябва да се включат и окуляри, евентуарно леща на Барлоу.
Изгледах доста ревюта и мисля, че се спрях на този модел: http://www.telescope.bg/product.php?ProductID=46 Има Goto функция, която ще е доста полезна за начинаещ и като цяло телескопът е компактен.
Моля за съвети и предложения.

Благодаря предварително. :)
Здравей,

Въпреки съветите на хората от форума преди година си купих NexStar Evolution 6, което общо взето е това, което сте харесали, но малко по-голямо и уж с малко по-модерна/стабилна монтировка (без възможност за превръщане на монтировката в екваториална). Аз съм абсолютен новак и се занимавам с това хоби от миналата година (още нямам и пълна година :) )

Ето какви съвети мога да дам от първа ръка:
- няма какво да си говорим, телескопът е планетарен - ще можете да наблюдавате и снимате Юпитер и Сатурн без проблем, но без много детаили (трябва и barlow). Марс все още не се е показвал в нормално време и не мога да кажа как се вижда. Луната според мен ще е супер :) Ето няколко снимки:
viewtopic.php?f=1&t=794&p=97976#p97976
viewtopic.php?f=1&t=1440&hilit=%D0%AE%D ... 440#p96629

Общо взето нищо особено в сравнение с останалите снимки - хората от форума с C8-ците правят яките кадри :)

- аз направих няколко опита за визуално наблюдение от града и нищо не видях в дълбокия космос. Всичко обаче се промени с астро камерата - ASI224MC. С нейна помощ на компютъра могат да се видят. И сега мен лично въобще не ме блазни визуалното наблюдение.

- при обектите от дълбокия космос се оказа, че въобще не съм бил наясно какви са размерите им. На следната страница може да се избере телескопа, който е харесан и да се види как биха изглеждали обектите в полезрението. 1500 мм, а предполагам и 1350мм са прекалено много за DSO - повечето обекти не се побират в полезрението :) Толкова са големи :)

http://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

- за по-големите SCT (за 4 инчовия не знам дали има, но може да се провери) има Focal Reducer - и, които намаляват фокусното с 0,63 например и се получава по-голямо поле, но пак е трудно. От обектите от дълбокия космос ще могат да се снимат по-ярки планетарни мъглявини. Интересното тук е, че повечето такива обекти са малки и ярки и с тези телескопи могат да бъдат снимани без много зор.

- относно снимането - възможно е, но с много кратки експозиции - около 15 секунди. След това полето се завърта и обекта се размазва. Но като се наслагват такива кадри и се получава снимка. Има софтуер - SharpCap, който позволява в реално време да се наслагват кадри и могат да се наблюдават обекти по този начин. Има прекрасна тема за това на Синергон - видеоастрономия за любители:
viewtopic.php?f=9&t=7596

- относно align-ването и търсенето на обекти - наистина отнема много малко време. Като се свърже телескопа с компютъра, Celestron имат софтуер, който много помага. Трябва да се намери първата звезда в полезрението и след това става много лесно. Align-ваш за около 5 минути. С дистанционното към телескопа е по-трудно.

- телескопът е лесен за употреба - сглобяваш и като видиш ясно небе, изнасяш навънка и започваш да снимаш/гледаш и след това прибираш. Наистина зависи за какво ще го използвате. Аз моя го избирах по това - да мога да го изнеса на терасата и да започна да го използвам за кратко време.

- но в крайна сметка купих редуктор за телескопа, така че фокусното му от 1500 мм да стане 290 мм и сега снимането вече е супер лесно и повечето обекти от дълбокия космос се събират в полезрението. Можете да погледнете някоя от последните ми снимки. Успях да започна да снимам галактики и много се кефя! :)

- магазините за телескопив България са прекалено скъпи в сравнение с тези в Европа/Англия. Бих препоръчал www.firstlightoptics.com - в момента с евтината лира има интересни цени там само доставката не знам колко време ще отнеме. Също така - www.astroshop.eu - тук имат политика да "match"-ват цената на продуктите ако някъде намерите по-евтина. Има доставка за 1 ден - днес поръчваш и утре е при теб :) Но пак не знам как ще е сега с короната.

Лично аз не съжалявам за покупката си. Така го чувствам :) Телескопът си има своите плюсове и минуси, но мога да се уча на него без проблем. Водещото за мен е, че този телескоп просто се изнася и човек започва да го използва. Също така малките размери на тръбата много ми допаднаха. Ако няма да се ползва за астро фотография, а просто за наблюдения или видеоастрономия, според мен е ок.

Колегите предлагат много адекватни уреди и може би е добре да ги обмислите, но моят основен съвет е да изберете телескоп, който ще използвате често и големината му или сложността му няма да Ви карат да се замислите дали да излезете под звездите. И съшо така по-малко фокусно за начало е по-добре, но пък отново зависи какво ще се гледа :) Ако това са планетите и луната, то предишното твърдение не е вярно :)

Поздрави,
Sektor
Celestron NexStar Evolution Hyperstar C6 + Advanced VX
ZWO ASI224MC

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Мнение от DartMol » вт мар 31, 2020 00:06

petar1 написа:
пон мар 30, 2020 17:03

За подобна цена може да си вземеш много по читав телескоп за астрофотография - примерно https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... ta/p,22201

Телескопът от линка е супер, но както е и посочено - адекватна екваториална монтировка за астрофотография (EQ6- категорията)
ще струва поне 2х отколкото самата тръба.
Предимствата на по-малките инструменти, Sektor мисля ги е описал достатъчно добре. Недостатъците са изброени в предходните мнения.

cheinzy
Регистриран: пон мар 30, 2020 16:17

Мнение от cheinzy » ср апр 01, 2020 09:33

Благодаря на всички за мненията. За сега, явно, бюджетът ми не е достатъчен за нещо, което си заслужава. Ще се посъбере някой друг лев и тогава ще се мисли.. :)

Rakshas
Регистриран: пон мар 04, 2019 12:14

Мнение от Rakshas » ср апр 01, 2020 14:18

Ако иде реч само за фотография в бюджет от 2К може да се побереш в следното:

SkyWatcher Evostar 72/80ED
Guider scope
Reducer/Flattener
EQ3 Pro GoTo (или еквивалент)

Ако се намери нещо от изброените втора ръка, ще ти останат пари и за гидираща камера или DSLR за главна камера.

Слабото звено в гореизброеното е товароподемността на монтировката. Ако решиш да закичиш по-тежка тръба от 4-5 кг. ще трябва да купуваш нова монтировка.

Ето снимка с гореизброения сет и Canon DSLR (вотра ръка може да се намери читав за около 2-300 лв.):
https://drive.google.com/file/d/1_TgRv1 ... XlR_v/view
Telescope: William Optics Zenithstar 73 II
Mount: iOptron CEM25P
Guiding: QHY5L-II M, Sky-Watcher EvoGuide 50ED
Polar alignment: QHY Polemaster
Camera: Canon 750d Full Spectrum Mode

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » ср апр 01, 2020 17:32

Готина снимка.
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » чет апр 02, 2020 23:57

Монтировките Азимутните на Celstron и Меаде, като тази на малкото телескопче дето пита колегата за него, имат Екваториален режим на водене на монтировката. Активира се ръчно от контролера на монтировката, по дефолт е в Азимутен режим на водене.
Това го разбрах когато се занимавах моята SkyWatcher AZ да я направя да работи като EQ. Оказа се че всички тези други телескопи и марки с такива монтировки с фабричен Widget имат опция да водят като екваториални, дори моята е имала с по-старата версия на контролера, но с новата версия на SkyWatcher контролера са я махнали... много умно...

Така, че това малко телескопче на Celstron може да води в екваториален режим, когато се вдигне наклона на монтировката и ръчно в софтуера се премине на такъв. Засеверява се доколкото е възможно и си снима човека.

Много е важно докато те е хванала крастата да се действа, щото мине ли време... крастата вероятно ще ти мине и накрая парите ще идат по пиенье, лепи жени и тем подобни и телескоп таратанци ще си купи човек.
Така, че докато те държи мерака действай, после ще е късно, най-вероятно:)

Rakshas
Регистриран: пон мар 04, 2019 12:14

Мнение от Rakshas » пет апр 03, 2020 00:17

@brad4edat Абсолютно си прав! По-добре дорде има мерак да си вземе основните неща. После ще си довземе дреболийките. Иначе оттърве ли момента - остават само мечтите.
Telescope: William Optics Zenithstar 73 II
Mount: iOptron CEM25P
Guiding: QHY5L-II M, Sky-Watcher EvoGuide 50ED
Polar alignment: QHY Polemaster
Camera: Canon 750d Full Spectrum Mode

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » пет апр 03, 2020 12:24

Хаха. Абсолютно. А като те хване крастата и портфейлът изтънява :)
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » пет апр 03, 2020 12:54

brad4edat написа:
чет апр 02, 2020 23:57
накрая парите ще идат по пиенье, лепи жени и тем подобни и телескоп таратанци ще си купи човек.
Така, че докато те държи мерака действай, после ще е късно, най-вероятно:)
Хаха :D Няма страшно - поне в близките месеци. То и за телескоп не се знае, макар че през нета може и да приемат поръчки :)

Леле какво небе се беше разтворило снощи по тоя повод......
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Sir Tomato
Регистриран: съб апр 25, 2020 18:57

Мнение от Sir Tomato » съб апр 25, 2020 19:27

Здравейте. Нов съм във форума. Бих искал да навляза в това хоби и след няколко дни проучване си харесах този телескоп:
ORION SpaceProbe 130ST

Молбата ми е ако е удобно за мнения.
Според вас подходящ ли и за начинаещ?
Подходящ ли е за наблядение както на планети, така и на обекти в дълбокия космос (като се има впредвид цената)?
Има ли според вас потенциал да бъде ползван за астрофотография ако реша в бъдеще да се занимавам с това?
Има ли според вас по-добри опции в този ценови диапазон?

Благодаря за всяка помощ :)

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » нед апр 26, 2020 16:03

Привет !

Ако имаш възможност си купи този като додадеш още пари.

http://telescope.bg/bg_skywatcher/skdob8p.html
Можеш по късно да го качиш на монтировка за фотография.

Идеалният вариянт е да си вземеш телескоп с монтировка ,позволяваща по -дълги експозиции за фотография ,но ще трябва да събереш доста повече пари... По добре е да видиш дали ще се запалиш с визуално наблюдение.

Иначе и телескопа, който ти е привлякъл интереса не е лош. Аз се запалих с поне два пъти по-слаб. Има какво да се види с него, но по -добре е да се вземе по- мощен.

Колегите тук са още по-запознати могат да дадат още по-полезни мнения.
Sky Watcher 203/1200
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM
Canon EOS 1100 D

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » нед апр 26, 2020 16:07

Galin написа:Привет !

Ако имаш възможност си купи този като додадеш още пари.

http://telescope.bg/bg_skywatcher/skdob8p.html
Можеш по късно да го качиш на монтировка за фотография.

Идеалният вариянт е да си вземеш телескоп с монтировка ,позволяваща по -дълги експозиции за фотография ,но ще трябва да събереш доста повече пари... По добре е да видиш дали ще се запалиш с визуално наблюдение.

Иначе и телескопа, който ти е привлякъл интереса не е лош. Аз се запалих с поне два пъти по-слаб. Има какво да се види с него, но по -добре е да се вземе по- мощен.

Колегите тук са още по-запознати могат да дадат още по-полезни мнения.
С този телескоп ще трябват доста пари за монтировка. Отива към EQ6 ++

Изпратено с помощта на Tapatalk

SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » нед апр 26, 2020 17:19

Sir Tomato написа:
съб апр 25, 2020 19:27
Здравейте. Нов съм във форума. Бих искал да навляза в това хоби и след няколко дни проучване си харесах този телескоп:
ORION SpaceProbe 130ST

Молбата ми е ако е удобно за мнения.
Според вас подходящ ли и за начинаещ?
Подходящ ли е за наблядение както на планети, така и на обекти в дълбокия космос (като се има впредвид цената)?
Има ли според вас потенциал да бъде ползван за астрофотография ако реша в бъдеще да се занимавам с това?
Има ли според вас по-добри опции в този ценови диапазон?

Благодаря за всяка помощ :)
Привет,
Техниката за астрофотография е скъпа и цената за хубав астрофотографски сет отива над 3000-4000лв.
За това най-добре е да започнете с визуални наблюдения. Телескопът, който сте показали е добър избор, но за тази цена може да се вземе по-голям. С този бюджет може спокойно може да вземете Skywatcher Dobson telescope N 150/1200 Skyliner Classic DOB:
https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... ob/p,15559
Фокусерът на този телескоп е по-добър, също така е с по-голяма апертура(ще се виждат повече обекти).

Друг вариант е да вдигнете бюджета и да вземете 200мм добсън:
https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... dob/p,4440
Този телескоп може да се вземе и втора употреба - така цената ще е в рамките на бюджета.

Успех!

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » нед апр 26, 2020 20:17

Амазон не е мястото за покупка на телескоп, тъй-като изборът е ограничен а цената по-висока от специализираните интернет магазини.

firstlightoptics.com
astroshop.eu
teleskop-express.com

И други вероятно...

Изпратено с помощта на Tapatalk

SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Отговори