Как да си изработим All-sky камера

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Markishky
Регистриран: чет авг 19, 2004 17:15

Как да си изработим All-sky камера

Мнение от Markishky » чет сеп 20, 2007 23:41

На адрес http://f-gallerries2.hit.bg/All_sky.htm (или на огледалния адрес http://geocities.com/f_gallerries2/All_sky.htm ) съм пуснал моя статия по въпроса. Тя бе публикувана с продължения във в. Телескоп тази пролет.

Обикновено самоделните лещови All-sky камери си патят от хроматизъм и др. дефекти, но пък е сравнително лесно да се сглоби нещо пдобно, например за болиден патрул при набл. на метеорни потоци.
Който пък си има обектив рибешко око - да си го ползва със здраве.

Потребителски аватар
rw
Регистриран: чет авг 19, 2004 20:30
Контакти:

Мнение от rw » пет сеп 21, 2007 09:35

Ехааа, Маркишки, четеш ми мислите :)

От около месец тази идея ми се е загнездила в главата и дори от последните 2 седмици работя по-сериозно по-този въпрос. Имам доста чуствителна CMOS камера, която има М42 резба и с безценната помощ на m.g.a. ще се сдобия с преходник от М42 към М12, така че да мога да монтирам наскоро закупения от veos.bg широкоъгълен обектив (около 120 градуса еквивалент на 1/3'' чип).

Първоначалната ми идея беше да ползвам шпионка за обектив, но след опити на живо се оказа, че има проблем с фокуса и минах на варианта със закупуване на обектив. Дори наскоро намерих още по-късофокусен, респективно по-фирокоъгълен обектив (около 170 гр.) така, че остава само да отидя да го купя... За съжаление, в момента времето и работата доста ме притискат и развойната дейност е в застой, но очаквам в скоро време да се появи време!

Идеята ми е да я монтирам на покрива и да я пусна on-line, така че да е достъпна от всички. Дано само разработчика на драйверите по-скоро да документира библиотеката си за да мога да напиша подходящия софтуер по-лесно.

Ще пусна снимки скоро!
"Your future depends on your dreams"
So, go to sleep :-)

C11 / C5 / NEQ6
80/560 APO Triplet refractor
120/600 ahcromatic refractor
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II
36mW AtlasNova Green Laser Pointer
+ няколко сaндъчета с аксесоари, окуляри и други съкровища

Потребителски аватар
Мак-сим
Регистриран: пет окт 01, 2004 11:58
Контакти:

Мнение от Мак-сим » пет сеп 21, 2007 10:23

Поредния чудесен материал от Маркишки!
Интересно начинание от страна на Краси :thumbsup:
Предлаганите камери на този сайт не биха ли могли да се адаптират за нашите "нужди" ?
http://veos.bg/?mode=&mode=&act=c&cid=1 ... t=8&id=250

Потребителски аватар
rw
Контакти:

Мнение от rw » пет сеп 21, 2007 10:55

Ами всяка от тези камери ще трябва да се преработва за по-дълги експонации. Както и там пише скоростите са от 1/50 до 1/100000 ...

Чипа на моята камера е поне толкова чуствителен, че дори и повече - тя принципно е предвидена за аутогайд, но при условие че имам ДСИ про 2, поне на първо време няма да я ползвам. Другото нещо е че при нея могат спокойно да се правят експозиции от по няколко секунди, което трябва да е достатъчно за нашите цели...

А, май и не споменах че е 1.3 мегапиксела :)

Ще видим, какво ще излезе...

C11 / C5 / NEQ6
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пет сеп 21, 2007 14:50

А едно време даже са се продавали такива неща:
Прикачени файлове
allskycamera.jpg

Markishky

Мнение от Markishky » пет сеп 21, 2007 17:39

Предлагам на Rw да помисли, как може да се обобщят бързо резултатите от едно по-продължително такова наблюдение. В смисъл - ако се получи примерно снимков материал от 50 часа наблюдателно време (клипове, отделни снимки или каквото е там), как би могло без много слугуване да се "извадят" само случаите на поява на метеори/болиди и да се показат в една обща снимка?

За да постигна сумарен резултат от цяла нощ наблюдения само върху един кадър, но и за да не преекспонирам кадъра, преди две години правех експерименти със електромагнитна задвижка, откриваща/закриваща широк фотообектив с лек обтуратор (непрозрачно картонче), който на свой ред се задействаше от няколко фототранзистора, "гледащи" небето и към тях - усилвател по ток (тип Дарлингтон от транзистори с голям коеф. на усилване). Проблемът бе бързодействието на системата - максималното бързодействие, което постигнах, бе 1 секунда закъснение след пропускане на светлина от Сириус към сензорите. Разбира се - за цяла секунда той метеора минал - заминал... освен да му заснема дирята. Така прекратих тези си опити без успех.

Ако пък се снима небето на видео със свръхсветлосилен широк обектив, трябва после целият филм да се прегледа поне на ускорен каданс... пак губене на време.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пет сеп 21, 2007 20:23

Малко странично инфо: В Ондржейовата обсерватория край Прага имат болидни патрули. Представляват кубични кутии, в които на барабан се зареждат планфилми (това беше 2004-та). От горната страна автоматично се отварят all-sky обективът и още един панел със CCD-камери. Това става всяка недъждовна вечер (има датчик за дъжд) и експонациите продържават по цяла нощ.

Изображение

Тъй като негативите са сравнително слаби - Т-Мах 100-125ASA граничната величина на болидите е -4m. Но пък са впечатляващи! Негативите се прибират веднъж седмично или ако е забелязан някой особено ярък и интересен болид. Интересното е, че в експозицията имат метеорит, намерен след определяне на траекторията му по снимки, правени в обсерваторията.

Изображение

Markishky

Мнение от Markishky » пет сеп 21, 2007 22:23

Да, това е интересно, но ми се завъртат много въпроси...
Дали затворът стои отворен през цялата нощ или тоя блок със CCD-камери го задейства само при нужда (на принципа на гореописаните ми неуспешни експерименти)? Дали за дадена нощ се експонира само по един негатив? Ако да, как се знае кога точно е минал даден болид? Щото звездите стават дълги трекове! Ако негатива се експонира цяла нощ, как не се преосветява? Щото и 100 ASA филм при бленда 2.8 за 1 - 1.5 часа експозиция вече се вплътнява доста, особено при не много черно небе.
Оставял съм фотоапарат със 100 АСА филм на бленда 1:11 за няколко часа - тогава негатива остава по-светъл, но пък незнам от каква величина болид бих могъл да заснема така!

Потребителски аватар
rw
Контакти:

Мнение от rw » пет сеп 21, 2007 23:30

Да, интересна информация, интересни въпроси и интересно се очертава да бъде.

Разбира се, има и комерсиални AllSky продукти - ето например тук http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=319-1011-8217 - вижте цената и ще разберете защо реших да си направя сам такова нещо :)

Иначе там, а и на страницата на СБИГ ще прочетете доста неща - за софтуера, който както Маркишки предлага, сам намира потенциалните метеори, като може да филтрира самолетния трафик. За това колко интересно може да се получи, ако човек сложи няколко камери през няколко километра една от друга и т.н... все интересни неща.

Надявам се, скоро да пусна и аз нещо :)

C11 / C5 / NEQ6
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II

Потребителски аватар
rw
Контакти:

Мнение от rw » съб сеп 22, 2007 22:41

Ето и 1 кадър от моя таван, в стаята осветен само от екрана на лаптопа - 5 секунди, нисък gain.

Изображение

Определено на снимката се виждат повече детайли, отколкот аз мога да видя с просто око в тази тъмнина. Стайната температура доста зашумява cmos-a, но мисля че навън положението ще е по-добро.

Обективът беше закрепен с помощта на малко картонче, така че, ще ме извините да тази първа версия. Скоро надявам се да направим и first light с преходника от m.g.a. под открито небе.

C11 / C5 / NEQ6
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II

Потребителски аватар
Мак-сим
Регистриран: пет окт 01, 2004 11:58
Контакти:

Мнение от Мак-сим » съб сеп 22, 2007 23:08

:lol: :lol: :thumbsup: :thumbsup: Готино!!!
Чакаме и истинско небе!

Markishky

Мнение от Markishky » вт сеп 25, 2007 22:38

Това е добре!
Можеш да пробваш камерката навън, денем или нощес по градските светлини - да стане ясно обектива добре ли рисува по края на полето. Ето няколко снимки от моята камера. На черно-белите не личи, но на цветните - веднага се вижда хроматизма. Обектива ми обаче е самоделен, тъй че...

Това с оптика от шпионка го пробвах отдавна, но не е най-доброто решение. После пробвах с няколко разсейвателни лещи - например 2-рата от обектив Т43 на Смяна-8М, + 2-ра от стар Байрет (щото е по-голяма по диаметър) и подобни експерименти. По-добре става, но хроматизмът остава. Може да се ползва първата група лещи от стар широкоъгълен обектив - Мир 2.8/37, Флектогон 35 или подобни, като пред тях се поставят още разсейвателни лещи. Така поне се използва донякъде фабричната корекция на тези обективи. Зад тях фотообектива трябва да е настроен като за макроснимки.

Друг вариант: взема се стъклената сфера от онзи добре познат ни прибор и се снима през нея на макро... ама пак ще има хроматизъм, че и кома, и сферична аберация...
Прикачени файлове
image007.jpg
Preslav_sout_in_night.jpg
Preslav_sout_in_night_BW.jpg
Preslav_sout.jpg
Preslav_sout_BW.jpg

Markishky

Мнение от Markishky » чет сеп 27, 2007 20:43

Ето къде могат да се видят филмчета от All-Sky камера в Паломарската обсерватория: http://snoop.palomar.caltech.edu/

Потребителски аватар
rw
Контакти:

Мнение от rw » нед сеп 30, 2007 20:43

Ето и първият опит от балкона - живея около х-л Хемус :)

Снимка тук

И малко клипче тук

Заревото е от центъра на София - разбира се, че камерата ще трябва да е поставена на достатъчно тъмно място...

C11 / C5 / NEQ6
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пон окт 01, 2007 18:00

Можеш ли on-line да я пускаш в нета :roll:
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;
Canon 100D, Canon 1200D mod.

Потребителски аватар
rw
Контакти:

Мнение от rw » пон окт 01, 2007 20:48

Работя по въпроса.

Имам още няколко неща за разрешаване -

- трябва да напиша малко софтуер, защото в момента няма такъв който да управлява точно тази камера в подходящ режим
- да реша кой компютър да и сложа
- да направя all-weather кутия за all-sky камерата :)
- да намеря начин да удължа USB кабела до около 70-90м
- да получа разрешение да я монтирам на тъмното място което съм избрал

Ще информирам за резултатите.

C11 / C5 / NEQ6
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II

Потребителски аватар
Svsvet
Регистриран: пет юли 13, 2007 17:36
Контакти:

Мнение от Svsvet » пон окт 01, 2007 23:00

Усилията заслужават похвала!!!

Дано се увенчаят с успех!
Поздрави 8)
"Окото е най-съвършеният оптичен инструмент."
http://thelifemoments.com
TS GSO 254/1016mm F4, Baader MPCC III
TS 80/480 ED APO triplet f/6 DIY project, TSFlat2, Canon 200mm f2.8 L, Zeiss Sonnar 135mm f3.5
Carl Zeiss 1b EQ mount, Zeiss T mount, SW Star Adventurer
2" 32mm SWA, 1.25" 6 mm,10 mm Plossl, 2x barlow, Zeiss microscope bino head, 2xPZO 10SK - 23.2mm
БПВ 7x50 Binoculars, Nikon Travelite III 9x25
Canon 550D\mod\, QHYCCD 5II m, Astronomik CLS broadband
1.25" Ha 7nm, OIII, SII filters
Следва продължение...

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » ср окт 03, 2007 18:01

При удължаване на USB кабела няма ли да се увеличи шума или..... :roll:
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;