Какъв телескоп да избера?

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Какъв телескоп да избера?

Мнение от bobo » ср юни 27, 2018 21:07

Приятели, въпросът "какъв телескоп да избера" е един от най-често задаваните във форума. Моля преди да го зададете и вие да погледнете и преминете внимателно през следната табличка-алгоритъм, предоставена ни от tonygl. Разбира се, тя може да не даде Отговора, но ще даде отговори на множество уточняващи въпроси преди да попитате във форума и преди да настъпи едноседмична облачност* :)

Разгледайте и раздела, вашият въпрос може вече да е зададен и да му е отговорено. След като сте прочели и него подредете мислите в главата си, помислете и ако все още има нещо неясно питайте :)

Изображение

Ако някои друг има свой вариант на алгоритъма може да го сподели :)

* Обикновено когато някой форумчанин си купи нов телескоп настъпва дълъг период на облачност, право пропорционален на големината на телескопа :)
** Възможно е последните десет думи от алгоритъма да не са актуални към днешна дата.

ceco_bet
Регистриран: ср мар 17, 2010 02:50

Re: Какъв телескоп да избера?

Мнение от ceco_bet » пон юли 02, 2018 22:08

тази схема има нужда от основен ремонт

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » ср юли 04, 2018 23:52

ceco_bet написа:
пон юли 02, 2018 22:08
Ами давай, ремонтирай я. Какво и има, ти си първият, който има нещо против нея ?

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » чет юли 05, 2018 00:14

tonygl написа:
ceco_bet написа:
Ами давай, ремонтирай я. Какво и има, ти си първият, който има нещо против нея ?
Схемата е готина. Но тъй-като е, за да отговори на първите въпроси зададени от любител, добавете иконки на телескоп към всяко състояние(state) от схемата. :-)

Изпратено от моят LG-D855 с помощта на Tapatalk

SkyWatcher AR120x1000, EQ5 motorized with custom ST4 port + Arduino semi-GoTo
Baader Planetarium UHC-S
TS 10x50 WP
Canon 600D

ceco_bet
Регистриран: ср мар 17, 2010 02:50

Мнение от ceco_bet » чет юли 05, 2018 00:20

Схемата е забавна, но защо да ми трябва Нютон ако искам да гледам "дълбок космос" .....не става ли с Шмид или Максутов или рефрактор ??
Или защо да ми трябва катадиоптричен да гледам планети като става и с рефрактор и с нютон ,имаме барлоу лещи и окуляри с късо фокусно ?
Нещата с парите също не ми допадат, всеки разбира “повече пари“ по различен начин.Иначе поздравления за положения труд по схемата, надявам се критиките ми са положителни.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » ср дек 05, 2018 21:38

tonygl написа:
ср юли 04, 2018 23:52
ceco_bet написа:
Може би първият, но не и последният. Аз лично имам много против последния абзац в схемата.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » нед яну 20, 2019 11:40

Според мен схемата е добра и дава като вариант на отговорите оптималния вариант ! Тоест , вярно е че дълбок космос може да се глада със всякакъв телескоп , но най-добрия си остава Нютона !
Винаги може да има изключения от правилото естествено дори да е само на инат :D
Иначе Тони е свършил добра работа която наистина може да ориентира не запознатия човек към какво да се насочи !

Anubis
Регистриран: пет апр 14, 2017 02:30

Мнение от Anubis » пон яну 21, 2019 17:29

в секцията " искам да снимам " трябва да има опция " не знам " ---> купувам си 6 инча телескоп на прилична монтировка ,която след време ако се реша да снимам ще имам нещо като начало " :D

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » пон яну 21, 2019 17:50

Няма такъв вариант ! Това начало ще е и мигновен край.

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » ср май 01, 2019 17:47

Привет на всички!

Искам да помоля всички тук за съвет.
Спрял съм се на два телескопа. SKDOB8P и SKDOB10, като клоня към втория заради по-голямата апертура.
.
За сега ми трябва телескоп само за визуално.
Интересува ме дали след време тези телескопи въобще са подходящи за друга монтировка с водене с цел астрофография?
И ако някой от тези телескопи е по подходящ за астрофография с монтировка за водене и по дълги експозиции, кой от двата да избера?

Не че не съм фен на планетите, но интересите ми са главно в областта на мъглявини, галактики и обекти от дълбокия космос.
Sky Watcher 200/1200
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM

Anubis

Мнение от Anubis » ср май 01, 2019 18:27

Galin написа:
ср май 01, 2019 17:47
Привет на всички!

Спрял съм се на два телескопа. SKDOB8P и SKDOB10, като клоня към втория заради по-голямата апертура.
.
Интересува ме дали след време тези телескопи въобще са подходящи за друга монтировка с водене с цел астрофография?
И ако някой от тези телескопи е по подходящ за астрофография с монтировка за водене и по дълги експозиции, кой от двата да избера?

Не че не съм фен на планетите, но интересите ми са главно в областта на мъглявини, галактики и обекти от дълбокия космос.
viewtopic.php?f=8&t=3021&p=94999#p94999
може да си припомниш отговорите тук

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » ср май 01, 2019 21:50

Galin написа:
ср май 01, 2019 17:47
Привет на всички!

.

Здравей,
Аз мисля, че първия е по-добрия вариант, защото използва цялата си апертура.
Колегата Хектор има същия като втория и до колкото чета в неговата тема ( viewtopic.php?f=19&t=7517 ), телескопа не използва цялата си апертура, а едва около 210-220мм. Ще трябва да му правиш много подобрения.
Може да го питаш и той да ти даде мнение.

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » чет май 02, 2019 01:16

georgi_dz написа:
ср май 01, 2019 21:50
...Аз мисля, че първия е по-добрия вариант, защото използва цялата си апертура...
Как давате "компетентни" мнения, при положение, че физическите размери, т.е. дължина и диаметър на тръбата, големина на диагонала, износът на фокалната
извън тръбата НИКЪДЕ не са публикувани, нито пък има някой, който си е играл да ги измери и да ги постне в някой форум. Според производителя диагоналът е
47мм малка ос, а според Телескоп Експрес пък е 50мм. Износът извън тръбата е поне 130мм, щото някой в дизайнерския отдел на Синта е решил, че трябва да е
възможно закачането на ДСЛР камера с фокален редуктор и кома коректор на телескоп, който с тая монтировка става само за визуално. В този си вариант я има
4-5мм 100% засветено поле, я не. Моят Скайуочър 200Р имаше само 3мм поле при максимално обрани юстировъчни на главното, т.е. колкото може да е назад, за
да е най малък износът на фокалната извън тръбата. Никой няма да ти тури нормално по размер вторично, подходящо за дадените физически размери на тръбата,
осигуряващо поне 10мм 100%-ва засветка. Общото оптическо качество на една система е произведение от strehl коефициентите на всеки един оптически елемент.
Обструкцията от вторичното огледало при рефлекторите и касегрените също участва в определянето на качеството и при това е един от най влияещите фактори.
Т.е. ако имаме главно и вторично огледала всяко с точност 1/8 λ (повечето фабрични са доста по зле от такава точност) или strehl 0.951 и обструкция 30%, общо
ще имаме 0.951х0.951х0.85 или за цялата система strehl коефициентът ще е 0,769. За сведение дифракционния лимит е 0.82. Обструкцията играе съществена роля
в цялата математика, това много ясно се вижда от таблицата:

Strehl Factors for Central
Obstructions:

Central_____________Strehl
Obstruction_________Factor
as % of dia
0%__________________1.00
10%_________________0.98
15%_________________0.96
20%_________________0.93
25%_________________0.90
30%_________________0.85
33%_________________0.82
34%_________________0.81
35%_________________0.80

Т.е. при 33% обструкция само от нея сме на дифракционния лимит. А това е нормална стойност за повечето касегрен системи. Ясно е защо произвoдителите слагат
по малки диагонали, пренебрегвайки изискванията за минимална 100% засветка. Масовият потребител обаче е много далеч от цялата тая физика и точно на това
разчитат производителите - че е много трудно в домашни условия да се провери и измери качеството на дадена оптическа система. По същата тази причина не се
публикуват подробни размери - защото ще има много неудобни въпроси. Ей заради това моят съвет е да потърсиш Астрорефлект и да забравиш а за двата китаеца,
които те вкарват във въпросната дилема. Това, последното е за питащия Galin, а не за даващия мнение georgi_dz.

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » чет май 02, 2019 09:19

Здравейте,
за 200 и 250 мм skywatcher тръби с добсън монтировка
мога да кажа, че съм ги разучавал предостатъчно.
Мерил съм и съм ги изчислявал кое как е.
Писал съм в други теми по въпроса (най-вече в темите на Хектор за преработка на телескопи).
Обобщено мога да кажа, че 200 мм е по-добър от 250 мм като
фабрично изпълнение и с несложни доработки го настига за визуално,
даже има по-чист образ. 250 мм е сбъркан като проектиране и съответно като изпълнение. Също и компактния 250 мм е сбъркан.

Никой не споменава една марка телескопи(GSO), от която имах един известно време и мога да
кажа, че фабрично биеше 250 мм Skywatcher отвсякъде, като е по-скъп само с 10 % .
Това е GSO 10-inch f/5 Dobsonian Telescope Deluxe Version - ето и линк:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... rsion.html

Имах един и мога да кажа, че дори само за парите отгоре има няколко екстри включени, които си заслужават и
иначе струват двойно поне:
Двускоростен фокусер, лагер на основата за въртене, реглаж във височина за баланс, вентилатор за главното огледало.
Двуинчов 30 мм 70 градуса окуляр - много приличен.

Не налагам мнението си, но за тези пари бих взел 250 мм GSO за визуално за начинаещ (и не само).
Да не споменавам, че имах и окуляр 2" техен за 40 евро, който беше с качество (може и такава бройка да съм уцелил)
на доста по-скъп. После цената му стана 90 евро мисля.

Лек ден.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Anubis

Мнение от Anubis » чет май 02, 2019 11:27

200мм за него е по-добрия вариант , понеже както е написал ,ще иска след време евентуално да го кача на екваториална , а разликата в парите между монтировка на която можеш да качиш 200мм и 250мм е много голяма , да не говорим допълнителната тежест от фотографската техника.

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » чет май 02, 2019 21:12

Много Благодаря на всички за насоките. Благодаря за отделеното време.
Ясно ми от мненията че воденето на 250 тката, ще иска по - скъпа монтировка пък на мен не ми се иска. Освен това и проблема на китаеца 250 със всички описани проблеми от колегите ме отказаха от него.
Не знам примерно ако избера астрорефлект, как ще стане воденето там? На ръка ли? Някъде гледах клипче с подобен телескоп да се движи с мотори, може ли да се добавят после?

Много благодаря отново за задълбочени те отговори.
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » чет май 02, 2019 21:28

Galin написа:
чет май 02, 2019 21:12
Много Благодаря на всички за насоките. Благодаря за отделеното време.
Ясно ми от мненията че воденето на 250 тката, ще иска по - скъпа монтировка пък на мен не ми се иска. Освен това и проблема на китаеца 250 със всички описани проблеми от колегите ме отказаха от него.
Не знам примерно ако избера астрорефлект, как ще стане воденето там? На ръка ли? Някъде гледах клипче с подобен телескоп да се движи с мотори, може ли да се добавят после?

Здравей,
Проверих на техния сайт и там пише, че може да се добави GO TO система на телескопите, които предлагат.
https://www.astroreflect.com/news-bg/info-bg

widowmaker

Мнение от widowmaker » пет май 03, 2019 16:28

Galin написа:
чет май 02, 2019 21:12
Много Благодаря на всички за насоките. Благодаря за отделеното време. Ясно ми от мненията че воденето на 250 тката, ще иска по - скъпа монтировка пък
на мен не ми се иска. Освен това и проблема на китаеца 250 със всички описани проблеми от колегите ме отказаха от него. Не знам примерно ако избера
астрорефлект, как ще стане воденето там? На ръка ли? Някъде гледах клипче с подобен телескоп да се движи с мотори, може ли да се добавят после?
Според мен най добрият вариант е да си вземеш първоначално поне 10" рефлектор на алтазимутална монтировка (иначе казано добсън) от Астрорефлект.
Доколкото съм наясно при тях можеш да платиш на два пъти, едната част при поръчката, а останалото на финала. В последствие като ти се иска да снимаш,
да си вземеш фабрична тръба с по малка апертура. Предвид че ще снимаш преимуществено обекти от дълбокия космос при малки увеличения, няма да ти
трябва такова голямо качество на оптиката както за визуално. Т.е. наблюденията на планети при големи увеличения искат апертура и много добра оптика.
тъй като резолюцията е правопропорционална на strehl коефициента и на диаметъра на главното, т.е. колкото са по големи стойностите, толкова по добре.
За снимане е достатъчна и 6 инчова тръба, качена на EQ5. Има астрографи за прилични пари с такава апертура. Това, мисля е най безболезненият вариант.
За съжаление понятия като 2 в 1 и 3 в 1 съществуват само при разтворимите кафета. Ф/5 и малък износ на фокалната извън тръбата за визуално ще намали
обструкцията и ще добави контраст, като полето е достатъчно широко за дълбок космос, а Ф/4 и по малко за фотография ще даде бързина. Въобще това с
астрофотографията се получава с едни пари, ама много пари. Поне 400€ за 6 инчов Ф/4 от TS, още 650€ за Go-to EQ5 и отделно пари за аксесоари, още тол-
кова, колкото е цената на тръбата, говоря за флатенери, фокални редуктори, кома коректори и т.н. В сметката добави и камерата и става цифра, а това е
най евтиният вариант и то без гидиране.

П.П. "2 в 1" - 8 инчов телескоп F/5, качен на HEQ 5 Pro, при който обаче има възможност главното с оправата да се позиционират на две места, едното е по
назад за визуално, а другото по напред за снимане. Освен това ще ти трябват 2 диагонала - един по малък за визуално и един по голям за астрофотография.
Още фокален редуктор за да стане Ф/5 на поне Ф/4. Това обаче означава купуването поотделно на тръба, нископрофилно фокусировъчно, оправа и оптика.
За монтировката ще трябва по дълга щека за противотежестите с цел да се облекчи товарът и от там да се подобри воденето (иначе минаваш на EQ 6). Това
обаче също няма да е нискобюджетен проект, а и 8-те инча са на ръба за дълбок космос и на човек в последствие (след като свикне с размерите на 8-цата)
му се приисква да има поне 10-ка (съдя от личен опит). 10-ката е оптималният вариант за визуално по отношение на мобилност, по големите апертури искат
повече усилия (или желание) за тяхното събиране. Отворените системи (truss tube) са много компактни за пренасяне, но доста по тегави за събиране. И при
положение, че 14-ката на Астрорефлект е най лесната тръба за сглобяване с такава кострукция, пак има моменти, в които ме домързява и понякога отлагам
"за утре" :)
Така че едностранно мнение по твоето питане е доста трудно да се даде, според мен е най добре да си набележиш няколко варианта, да проучиш всеки един
от тях колко би ти струвал като средства и усилия и от там да избереш оптималния за теб.

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » пет май 03, 2019 17:26

Много полезна информация!

За астрофография ще мисля за напред. Но такива полезни съвети ми спестяват доста време.
За сега ми стига да се радвам на снимките на планетите и обектите от DSO направени от колегите тук. Доста зарибяващо хоби е астрономията, както се очертава. Астрономията обаче може да се окаже по - скъпа от любовница!

Сигурно гледката при апертура по-голяма от 200,250 в телескопи като тези на астрорефлект на планетите е главозамайваща, особено с такива качествени огледала.
Sky Watcher 200/1200
ZWO ASI 290 MM

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пет май 03, 2019 20:10

Galin написа:
пет май 03, 2019 17:26
...Астрономията обаче може да се окаже по - скъпа от любовница!
Млад човек да плаща за любовница е грехота. :D
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

widowmaker

Мнение от widowmaker » пет май 03, 2019 20:59

Galin написа:
Астрономията обаче може да се окаже по - скъпа от любовница!
В това можеш да си абсолютно сигурен, освен ако метресата не е филмова звезда с повишени изисквания.
Не случайно съм сингъл - не мога да си позволя и двете :mrgreen: Освен астрономията имам още няколко хобита,
които (за съжаление) не са по евтини...
Galin написа:
Сигурно гледката при апертура по-голяма от 200,250 в телескопи като тези на астрорефлект на планетите е
главозамайваща, особено с такива качествени огледала.
Както написах в един друг пост, с Pentax XW 10mm (който не е планетарен окуляр) на моменти при добра
атмосфера се виждат завихрянията в Червеното петно на Юпитер, а пасажът на някой от Галилеевите спът-
ници пред планетата е жесток купон. Моето огледало (на 14-ката) е с отлично качество (strehl 0.983), а и
диагоналът е най добрият възможен (1/30PV). Това, съчетано с малката обструкция, която е само18.6%
дава изключително качество на инструмента. :)

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Искам да си купя телескоп, но не знам какъв да избера!!!
    от kik8 » пет фев 05, 2016 07:29 » в Астрономическа техника
    40 Отговори
    4288 Преглеждания
    Последно мнение от magi208
    пет май 06, 2016 10:16
  • Ф.Е.У. за телескоп
    от magi208 » чет дек 24, 2015 03:48 » в Астрономическа техника
    12 Отговори
    2885 Преглеждания
    Последно мнение от magi208
    нед дек 27, 2015 06:37
  • Kолимиране на телескоп