Избор на планетарен телескоп

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Zizo
Регистриран: пон апр 16, 2018 15:57

Избор на планетарен телескоп

Мнение от Zizo » нед апр 21, 2019 15:39

Здравейте ,

Аз прочетох таблицата за избиране на телескопи , но въпреки това реших все пак да попитам... доста изчетох напоследък.
Нютона ми не е лош , но все си мисля , че за планети може и по-добре да бъде съответно обмислям да закупя телескоп по - подходящ за планети.
Искам да питам за мнения понеже се триумя за 3 опции които са:

1. Максутов 150 / 180мм (skywatcher / orion) - по - малака апреатура , но повече sharpness на изображението.
2. Касегрейн (200 и нагоре) пак с голямо фокусно разтояние ( резолюция + Sharpness (има колимация т.е. трябва да е колимиран много добре , за да има добро изображение)).
3. Рефрактор , но там за не много голяма апреатура , ако е АПО особенно 150мм си е цена.

Моля за съвет.
Благодаря предварително. :)
Omegon Pro Newton N 195/1000 Rebuild + EQ 5 + Ra motor
CSO 104/800 refractor iOtron GoTo pro + Gem

Anubis
Регистриран: пет апр 14, 2017 02:30

Re: Избор на планетарен телескоп

Мнение от Anubis » нед апр 21, 2019 16:02

шмид-касегрейн за планети според мен няма равен особено 8 инча+ , а за колимацията му , трябва доста сериозно да е размятан за да излезе извън колимация ,а там тя не е толкова лесна като при рефлекторите

Zizo

Мнение от Zizo » нед апр 21, 2019 16:51

Мерси много , сега ги гледам общо взето размери , цени и възможности :)

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » нед апр 21, 2019 21:27

За гледане или за снимане?
Ако е само за визуално, може и да не видите голяма разлика спрямо вашият Нютон.

Zizo

Мнение от Zizo » пон апр 22, 2019 00:13

Ами и за визуално и от време на време някое планетарно видео да кажем.
Огледах се в целестрон c9 и в c11 и още разучавам.
Разгледах колимацията що годе, май не е rocket sience...

Zizo

Мнение от Zizo » пон апр 22, 2019 00:19

Предполагам обаче ,че има голяма вероятност разликата в качеството на оптиката т.е. на шмитът да е по-добра и най вероятно е. Не знам Omegon ,като качество как е не е лош нютона. Аз се замислях за по - голям но пък focal ratio и focal lenght - а май играят роля за планетите.

Боян Спасов

Мнение от Боян Спасов » пон апр 22, 2019 03:18

Предимствата на Шмидт-Касегрените са на първо място в техните компактни размери и ниско тегло.
Жена ми продаде един разкошен 200мм Шмидт-Нютон , защото просто не можеше да го разнася без мен.
И забележете, че няма особен проблем да си разнася Ц11.
За мен не е толкова важна оптическата система, а качеството на оптиката.
Жалко, че Астрорефлект изработват само Добсъни (за сега ). Имах удоволствието да гледам през тяхна оптика на Рожен.
Споровете за това, коя система е най-добра за планетарно датират отдавна :)
Като че ли класацията е :
1 Рефрактори с бавна оптика.
2 Максутов-Касегрен.
3 Шмидт-Касегрен.
Общо взето се търси минимална или никаква централна обструкция и качествена оптика.
Един Нютон със Strehl95% би ви дал по-добро планетарно наблюдение от Максутов със Strehl80%..
Колегата не напразно цитира система Шмидт-Нютон.
Това е скъпа за изработка система и обикновено при направата и се полагат повече усилия.
Друг съществен фактор са ограниченията, които ни поставя атмосферата.
Много често 100мм f10 рефрактор, може да даде по-качествен образ от Ц11.

Zizo

Мнение от Zizo » пон апр 22, 2019 07:55

Аха значи фиксираната оптика е най - добре т.е. рефрактор или максутов ,но е важно strehl. Рефракторите 150/1200 евостар да кажем сиг ще е супер , но пък е ахроматичен и не знам цветовете май са кофти , другото е АПО.
Другият вариант е огледало 200мм от Астро Рефлект , макар ,че системата ми е f4.9 /5 1000 фокусно...

Zizo

Мнение от Zizo » чет апр 25, 2019 13:46

Здравейте ,
разгледах аз рефрактори и го ту касегрейни на меаде ,но за меадето нещо коректорите не знам дали са ок ,като качество на маковете и касегрейните.
И започвам да се замислям за primary mirror + secondary от астрорефлект.
Имат 0.95 или 0.98 shtrehl.

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » чет апр 25, 2019 14:34

Здравейте,

ще дам и своето мнение по въпроса (може би е малко крайно) .

Телескоп само за планети визуално според мен е абсолютно безсмислено да се купува.
( 100 - 130 мм рефрактор или 150 - 200 мм рефлектор или катадиоптичен ).
150 мм рефрактор f10 -12 изобщо не го включвам, само като го види човек и ще му се отще
да се занимава с него.
APO не си струва парите за визуално.

Реално има 2 планети, които могат да се наблюдават по-редовно - Юпитер и Сатурн.
Спътниците на Юпитер, които се виждат са си 4 - те големи. На Сатурн може да ги докараш до 7.
Марс веднъж на 2 години, спътниците - съмнително.

Другите:
Меркурий - нищо за гледане и с, и без телескоп все едно.
Венера - фазите и леко "облаци" все едно какъв телескопа, детайли от облаците евентуално.
Уран - цветна точка и два спътника с много зор, 250 мм и нагоре телескоп.
Нептун - и един спътник ( Тритон) с много зор, 250 мм и нагоре телескоп.
Аз лично с 250 мм никога не съм виждал Тритон от местата където съм наблюдавал.
Плутон - не.

В заключение, мнението ми е, че наблюдението на планети трябва да е просто едно по-скоро разтоварване от
взирането по DSO обекти, отколкото основна цел.

Весели празници.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
dmitko
Регистриран: пон дек 27, 2010 11:30

Мнение от dmitko » чет апр 25, 2019 20:09

Synergon написа:
чет апр 25, 2019 14:34
Здравейте,

ще дам и своето мнение по въпроса (може би е малко крайно) .
Колега Synergon, ще си позволя изобщо да не се съглася с теб! Все пак всеки има различни интереси и вкусове...

Аз съм с "телескоп за планети" не защото не мога да си взема за DSO, а защото предпочитам да гледам планетите дори и от градска среда и при първа възможност, а за DSO за да бъда очарован е необходимо много повече труд - наличие на свободно време, пътуване до извънградски места, по-обемиста техника и настройки и съответно по-редки наблюдения.
Иначе по-отношение на какво може да се види съм точно на противоположното мнение:
Планетите всеки път са различни, а DSO дали го гледаш днес след месец или 10 години винаги са едни и същи (не се променят).
Юпитер с четири спътника - да, но и червеното петно всеки път на различно място (понякога и трудно доловимо), поясите в различни нюанси и най-вече транзита на спътник пред планетата и движението на сянката на спътника върху планетата за мен е повече от красиво, имам чевството, че съм там някъде на близо и всичко това става пред очите ми.
Сатурн - спътниците му дали са 4 или 6 които ще видя не е от голямо значение въпреки, че е забавление ловът им, както и този на процепа Касини, но пръстените, поясите на самата планета, сянката на планетата върху пръстените се изменят с времето и е различно, всеки път е нещо ново.
Марс - да веднъж на две години, но това което ще видиш днес ще е различно от това, което ще видиш утре. По-предишното противостояне преках през една нощ цели четири часа съзерцавайки го, само него и откривах все повече детайли и повече, неусетих как мина времето. На следващата нощ гледката към Марс беше различна, беше се завъртял и нови два часа кеф.
Венера е красива но няма детайли, за другите планети съм съгласен с това, което си написал.
Да не забравяме и Луната и там може да си прекараш часове и дори един и същ кратер да гледаш след няколко часа или утре той ще вече различно осветен и с други детайли.
Аз лично харесвам точно тази динамика на планетите и спътниците. За мен DSO са скучни защото винаги са еднакви. Плюса им е, че са много, и че и там ако се "заинатиш" с някой може да си откараш няколко часа виждайки все повече и повече детайли.

Това е моето лирично офтопик отклонение от темата, но все пак искам да кажа, че има и други гледни точки.
SKYMAX-127 SynScan AZ GOTO
TS Eyepieces: SP32, WA17, SP12, SP9, HR7; Orion HLP 7.5
WO Dielectric DB Diagonal
LAVA 6Ah SLAR Battery
ЗРТ-460 20х50, МП2 7х50

Zizo

Мнение от Zizo » чет апр 25, 2019 22:46

Ами прави сте ,
всеки който каквото му хареса за дсо извън градът , а планетарно ... мисля ,че не се влияят от светлинното замърсяване ,но има друг фактор чистотата на въздухът и турболенцията ,която е убийствена понякога, но все пак нютонът го насилвам до 500 -600 увеличение на луната понеже е доста осветена - иначе мааакс 400 -450. Фокусното растояние , като 1000 е малко за планети и ще трябва барлоу (имам 3 броя - две по 3 и едно по 5) по принцип май barlow лещите май четох ,че намаляват светлината , но пък образът е като чели по - близък и концентриран в дадена точка с по- малък view.
Четох за качеството на марките и не малко се изкушавам да си взема 8" астро рефлектско огледало плюс вторично за 8" инчова система.
Чудех се дали някой от форума няма такова огледало да каже дали (със сигурност би трябвало да има разлика при реално 0.95 shtrehl) са доволни .
В магазините или в астрошопът меаде скайлатчер и т.н. от типът май нямат това качество.
Пишат ,че имат ама .,... Бог знае.
Другият вариант рерфрактор/максутов или касегрейн за 5000 лв. или 7000лв. меаде го ту .... тегава работа малко....рефрактора ахроматичен не знам дали с тези цветове няма да е кофти , иначе evostar 150/1200 ахроматик или sientific пак 150 ar , или маkсутов skywatcher 150. Труден избор според клиповете които гледах рефракторите са доста добри , ако са качествени.
Таа май си отивам към огледало и вторично (ако имат) от астрорефлект.
Чувал съм страхотни отзиви за качеството на оптиката им....

Zizo

Мнение от Zizo » чет апр 25, 2019 22:46

П.С. весели празници :)

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » чет апр 25, 2019 23:57

Нютон със "флокинг"+ система за подобряване на контраста и правилно поставени диафрагми може да ви вземе " акъла" .
Но дори и без тези подобрения, ако телескопа е на Астрорефлект ще ви "увисне граматиката", от огромната ламбда със която изработват свойте телескопи. Гледката през 355мм. телескоп на Цецо на Сатурн няма да я забравя никога.
Иначе рефрактора е непобедим ако е качествен, но за съжаление е доста скъп.
Още нещо, ако си закупите бинокуляр се получава 3д ефект на какъвто и да е телескоп и изживяването е неописуемо.
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Zizo

Мнение от Zizo » пет апр 26, 2019 07:53

Здравейте ,
супер идея е за binoviewer а , а иначе флокирана ми е системата , ама трябва да прочета за диафрагмите.
Ами системата ми е 200/1000 т.е. 8". И мисля да сменя компонентите главно и вторично със такива от астрорефлект :)
Благодаря много за инфото :)

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пет апр 26, 2019 09:17

Zizo написа:
пет апр 26, 2019 07:53
Здравейте ,
супер идея е за binoviewer а , а иначе флокирана ми е системата , ама трябва да прочета за диафрагмите.
Ами системата ми е 200/1000 т.е. 8". И мисля да сменя компонентите главно и вторично със такива от астрорефлект :)
Благодаря много за инфото :)
Здравей,
да смениш огледалата е най-доброто решение в случая.
С разумен разход получаваш система с висококачествена оптика.
Тръбата ти е стандартен размер и за диафрагмите ще може да ползваш
изчисления от този сайт:

https://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html

Успех.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Zizo

Мнение от Zizo » пет апр 26, 2019 11:58

Така ще направя :) супер много благодаря на всички :)
Весели празници :)

widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » пон апр 29, 2019 23:10

Здрасти и от мен,
Искам да вметна някои детайли, тъй като вече съм минал по тоя път. За съжаление когато започнах с модификацията на моя 8" рефлектор,
все още не познавах Данчовците от Астрорефлект и се вкарах в един доста тегав научно-фантастичен филм с поръчка на главно огледало
от Карл Замбуто. За щастие вторият ми телескоп (14" добсън) е точно от Астрорефлект. Започвайки с модификацията на Скайуочър-а, знаех
че няма да мина само със смяна на огледалата. така като гледам данните на твоята тръба (Omegon Pro Newton N 203/1000) много се съмня-
вам, че ще можеш да ползваш някакви части освен търсача, спайдъра и оправата. Оригиналното вторично е много голямо, т.е. най вероят-
но износът на фокалната равнина извън кюнеца е много, от там излиза, че тръбата със сигурност ще дойде твърде къса за новата система,
ако акцентът е да се получи възможно най добър телескоп с качествена оптика и с добри параметри - например минимална обструкция,
минимални вътрешни отражения и т.н. Като за начало диаметърът на тръбата (230мм) е малък. Малък е дори за вторично с 52мм малка ос,
да не говорим за оригиналното, което е 63мм (31% обструкция). Ако парите в това начинание не са проблем, препоръчвам смяна на тръбата
с нова, най добре карбонова с минимален вътрешен диаметър 234мм. Цената наистина е сериозна, но при положение, че човек е решил да
кара Ферари не си купува гуми втора употреба, нали? Още повече, че ако имаш нужното търпение, можеш да разпънеш ъпгрейда на тръбата
във времето, все пак имаш работеща оптика в момента, т.е. можеш да купиш едно по едно нещата (както направих аз) и в един момент кога-
то всичко е налично, да използваш период от лошо време, неподходящо за наблюдения за да префасонираш техниката. Препоръчвам ти да
си вземеш огледало от Астрорефлект, след което да отхвърлиш един по един останалите необходими компоненти:
1. Нов нископрофилен фокусер -ТОЗИ на Скайуочър е добър, двата ми телескопа, както и добсънът на сдружението са с такъв.
2. Нова тръба, за предпочитане карбонова. Тия, които се продават в Телескоп Експрес са твърде скъпи, за сведение 200 Ф/5 е 540€ и не е
никак ясно каква точно е геометрията на тръбата. Ей ТОЗИ пич ми прави моята, в момента ще излезе около 330€, но ще е далеч по добра
от която и да е фабрична.
3, Нов диагонал. Астрорефлект не правят плоски огледала, т.е. най добре е да си купиш диагонал примерно от Антарес. За такова главно
2,14" вторично ще става и за визуално и за астрофотография (ако решиш някога в бъдеще да си причиниш такъв финансов дискомфорт).
1/30 е много добър вариант предвид високите показатели на огледалата от Астрорефлект.
4. Ако си поръчаш тънко главно огледало, ще е добре да смениш и оправата с 9-точкова. При всички случаи ще ти се наложи да модифици-
раш сегашната, за да може да влезе в по широката нова тръба. Моята е от Орион Оптикс, но когато я купувах, цената и беше два пъти по
ниска от сегашната (беше £95 по спомени, сега е £192).
Добре е да разкараш и ред дот файндъра и да сложиш или оптически 9х50, или зелена лазерна показалка, има специален пластмасов държач
за нея, който точно влиза в скобата за закрепване. Аз съм така при добсъна и прицелването с нея е доста лесно.
Добре е да прочетеш следния материал, от него ще придобиеш представа кое как влияе на цялостното качество на оптическата система
и какви са начините да подобрим всеки един отделен неин компонент. ТОВА също дава много добри съвети за флокинг-а при рефлекторите.
Задължително трябва да се калкулират физическите размери на системата. Онлайн базираният софтуер, който е дал Synergon по горе ще
свърши чудесна работа, аз също позлвам него.
Само за инфо: с добсъна от подписа ми (14-ката от Астрорефлект) и с Pentax XW 10mm, т.е. при само 175х и при добри атмосферни условия
на моменти се виждат завихрянията в Червеното петно на Юпитер. Нещо, което не ми се е случвало с нито един фабричен телескоп.
Последна промяна от widowmaker на вт апр 30, 2019 00:29, променено общо 4 пъти.

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » пон апр 29, 2019 23:38

Да попитам тези зелени лазерни писалки не са ли забранени за насочване към небето!
Лично аз със съвсем обикновенно червено лазърче, захранено с по-силна батерия съм хвърлял точка от плажа в новия град в Поморие върху дискотеката Месалина в стария град Поморие. Това разстояние е сигурно над 3км. По права линия и лазерчето си хвърляше точката до там съвсем безпроблемно! Та тези лазерни търсачи не са ли забранени и опасни евентуално!?

widowmaker

Мнение от widowmaker » вт апр 30, 2019 00:09

офтопик:
С какво смяташ, че 5, 10 или 50mW лазер може да е опасен??? Това е 0,005/0.01/0,05 W,
а не 500kW, който сигурно ще може да загрее някой преминаващ самолет, но него няма
как да го съберат в корпус от писалка, по скоро ще им трябва доста голямо заводско хале.
Естествено, че не са забранени (в Бг). Има някакви рестрикции в USA, примерно не можеш
да светиш по преминаващи самолети, както и не можеш да си купиш такава в NY ако си под
18 години. Ама това е в Щатите, а не тук. Пък и не си под 18 г. :)
П.П.
По самолети навсякъде е забранено, доколкото имам спомен, ама кой нормален човек би
направил нещо подобно? Реално светиш много кратко време, докато позиционираш тръбата,
вероятността случайно да улучиш самолет е ако живееш до летище, ама такова като Мюнхен
или Франкфурт, от което излитат самолети на всеки 2 минути.

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » вт апр 30, 2019 02:34

Идеално знам, че нищо не можеш да загрееш и направиш с него на самолет, но защо си мисля, че въпреки всичко са забранени лазерчетата да се насочват нагоре. Не е само в щатите, мисля, че в други държави също подлежиш на арест ако те хванат да сочиш с него нагоре. :roll:

widowmaker

Мнение от widowmaker » вт апр 30, 2019 09:07

офтопик:
ОК, не си купувай и не го насочвай тогава. Темата е за планетарен телескоп,
а не за зелен лазер. Дай да не я разводняваме :)

П.П.
Ако беше толкова опасно, нямаше да ги продават свободно.
Никой не продава гранати по магазините, щото са опасни, нали?

Изображение
https://www.astroshop.eu/mounting-brack ... et/p,17600

По темата:
Ето ги моите сметки за идентичен телескоп (прикачам архив с два файла, които се отварят с web приложението,
линкнато по горе). Единият е с износ на фокалната за DSLR, а другият е за безогледалка (E-Mount). Диагоналът е
Antares, 2.14" (53мм), а главното е 200/Ф5. Имам пробити дупки в тръбата и за двата варианта, т.е. мога да местя
оправата така, че да имам и двате версии в една тръба.
Прикачени файлове
200F5.zip
(893 Байта) Свален 9 пъти

Боян Спасов

Мнение от Боян Спасов » вт апр 30, 2019 14:47

Качествени огледала биха ви дали необходимото.
Един от начините да спестите средства, е да си увеличите диаметъра на настоящата тръба.
Реже се по дължина и се добавя лента от същият материал, предварително огъната на ролки.
Вече много железарски фирми имат ролкови машини, с необходимата дължина.
Ако нямате такива контакти, мога да ви съдействам.

widowmaker

Мнение от widowmaker » вт апр 30, 2019 15:28

Боян Спасов написа:
вт апр 30, 2019 14:47
Вече много железарски фирми имат ролкови машини, с необходимата дължина.
Рундвал е името на машината. Точно за такъв (ламаринен) вариант на корпуса не се бях сетил :)
С местенето на единия вал спрямо другите два могат да се правят тръби с всякакви диаметри.
Май ще е по лесно да се огъне нова тръба от материал с нужната дебелина. Рундвалът има
канал на подвижния вал, който позволява в последствие материалът да се "закопчее", т.е. да
стане на тръба. Всъщност китайските ламаринени тръби са закопчани точно по такъв начин.

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » ср май 01, 2019 17:15

Прави са "колегите".За планетен телескоп, най-важно е да е с отлична оптика и да не забравяме, че резолюцията е право пропорционална на диаметъра на обектива. Като цена-качество Нютоновият тип телескоп няма какво да го бие. В Cloudy nights форума сериозните наблюдатели отбелязват, че с 18-20 инчови и нагоре апертури при отлични условия виждат детайли по планетите минаващи, дори най-добрите любителски фотографии. Има само един кусур "Нютона" и той е, че е отворена система. Съответно без да се вземат всички мерки по отстраняване на конвективните потоци и задължително темпериране, нещата ще са много далеч от оптималните. Да не забравяме и атмосферата..., при турболентна такава, няма значение какъв е телескопът! Светлинното замърсяване не влия по никакъв начин на наблюдение на планетите, даже някой предпочитат да ги снимат и гледат по време непосредствено след залез или най-добре преди изгрева на Слънцето, когато атмосферата се е поуспокоила, заради специфичната динамиката от по яркия фон. Лично аз, ако искам лесно транспортируем телескоп за планети и без да ми причинява твърде много неудобства, бих се спрял на нещо от типа Шмид Касегрен C8 или още по добре на C9.25, някои с прилична оптика.
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Zizo

Мнение от Zizo » пет май 03, 2019 13:53

Здравейте отново :) ,
аз промених малко дизайнът т.е издърпах огледалото на зад. Резнах от болтовете половин см. упираха в огледалото иначе..
След което още два сета дупки на тръбата със 41мм вторично , контраста е мн по добър ,но имам съмнение ,че не ползва 8" огледало ,а 7 и въпреки това е по-добре от преди.
Флоковал съм го навсякаде без вроричното ,а дългодокусните околяри правят така ,че да не се налага да губя повече светлина от самия фокусер.
Само ,че наистина ще поръчам една две идеи по-голямо вторично.
На фокусера имам и екстендър ,който е фабричен навива се.
И когато поръчам огледалото и дойде мисля да го сменя и да наглася нещатата.
Файндерът ми е странен защото си го направих сам 50мм със хикс ,добра работа върши... и е на релси от оптика с възможност за настройка ,но може и да поръчам с двойногидиращи ,че са по-добри.
:)

Zizo

Мнение от Zizo » пет май 03, 2019 13:55

Иначе за късофокусния фокусер и тубата също трябва да помисля да поръчам :)

Zizo

Мнение от Zizo » пет май 03, 2019 13:58

П.С мислех да взема по голям ,но няма да мога да побера повече от 120 -130мм 140 макс ,ама ще е трудоемко ..тръба нютон. Но ще видим по натам...

Zizo

Мнение от Zizo » съб май 04, 2019 07:30

Здравейте ,
разгледах и най вероятно ще взимам нещата едно или две по две :)
Благодаря ,
Поздрави

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение