Първи телескоп за пълен аматьор

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Worldorder
Регистриран: пет апр 05, 2019 20:45

Първи телескоп за пълен аматьор

Мнение от Worldorder » пет апр 05, 2019 21:12

Здравейте, както подсказва заглавието на темата аз съм пълен аматьор никога до сега не съм се занимавал или чел каквото и да е свързано с астрономията (освен в ученическите ми години което си беше доста отдавна).Накратко историята ми е следната преди около седмица се събудих с мисълта че изкам да гледам луната някоя друга по близка планета и звезди започнах да разглеждам сайто и попаднах та Levenhuk, след което се свързах с тях и малдежът ми препоръча тези 2 модела Levenhuk Skyline BASE 80S и Levenhuk Skyline BASE 100S моля за мнение и помощ при избора. Възможностите ми са в този ценови диапазон а не ми се рискува за по сериозна инвестиция тъй като не знам колко време ще ми бъде интересно (много се надявам да се запаля по сериозно).

Благодаря ви предварително.

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Re: Първи телескоп за пълен аматьор

Мнение от georgi_dz » пет апр 05, 2019 22:49

Здравей,
Аз започнах да се занимавам от скоро с астрономията, но ще се опитам да ти помогна до колкото мога.
Накратко - с тези телескопи ще можеш да видиш Луната, Сатурн, Юпитер, звезди и някои по-ярки звездни кубове. Тези телескопи са с азимутален тип монтировки (върти се горе-долу, ляво-дясно), но е по-добре да е екваториален тип. Така ще можеш да нацелваш и следиш по-лесно обектите.
Моя първи телескоп беше като този първия - с 76мм апертура и 700мм фокусно разстояние и от личен опит знам, че не се виждат много обекти. Първоначално останах разочарован. Може би един силен бинокъл ще ти върши по-добра работа от този телескоп.
Ако трябва да избирам между тези два телескопа, бих избрал втория, защото има по-голяма апертура. Тъй като казваш, че възможностите са ти в този ценови диапазон, аз бих ти препоръчал да прегледаш обявите в OLX или тук във форума, защото може да намериш по-хубави телескопи (с по-голяма апертура и екваториален тип монтировка) за същите пари.
Набързо прегледах обявите и видях този телескоп:
https://www.olx.bg/ad/prodavam-teleskop ... f22c79796a
Мисля, че е хубав за тези пари.
Надявам се да съм ти помогнал по някакъв начин.

Worldorder

Мнение от Worldorder » пет апр 05, 2019 23:12

georgi_dz написа:
пет апр 05, 2019 22:49
Здравей,
Аз започнах да се занимавам от скоро с астрономията, но ще се опитам да ти помогна до колкото мога.
Накратко - с тези телескопи ще можеш да видиш Луната, Сатурн, Юпитер, звезди и някои по-ярки звездни кубове. Тези телескопи са с азимутален тип монтировки (върти се горе-долу, ляво-дясно), но е по-добре да е екваториален тип. Така ще можеш да нацелваш и следиш по-лесно обектите.
Моя първи телескоп беше като този първия - с 76мм апертура и 700мм фокусно разстояние и от личен опит знам, че не се виждат много обекти. Първоначално останах разочарован. Може би един силен бинокъл ще ти върши по-добра работа от този телескоп.
Ако трябва да избирам между тези два телескопа, бих избрал втория, защото има по-голяма апертура. Тъй като казваш, че възможностите са ти в този ценови диапазон, аз бих ти препоръчал да прегледаш обявите в OLX или тук във форума, защото може да намериш по-хубави телескопи (с по-голяма апертура и екваториален тип монтировка) за същите пари.
Набързо прегледах обявите и видях този телескоп:
https://www.olx.bg/ad/prodavam-teleskop ... f22c79796a
Мисля, че е хубав за тези пари.
Надявам се да съм ти помогнал по някакъв начин.
Здраей и благодаря за бързия отговор. Много скептично съм настроен към каквото и да е 2-ра ръка но още веднъж благодаря за предложението.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пет апр 05, 2019 23:26

Вторият телескоп от линковете вероятно бива като тръба, но монтировката (стативът) му е от тези, които отказват любителите от хобито. Проблемът е не толкова, че е алт-аз (такива са и добсъните), а този паянтов винтов механизъм, който теоретично трябва да движи телескопа нагоре-надолу. Предлагам да не се дават пари за телескоп с такава монтировка [-X ](*,)

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пет апр 05, 2019 23:29

При механичните телескопи - стъкло и метал, без електроника няма толкова страшни неща при втората ръка. Ако при огледа всичко е наред - лещите/огледалата са чисти, железарията е здрава и се върти и стяга, всички части са налице и т.н., скрити проблеми трудно ще се появят в последствие. При електрониката е друго.

Worldorder

Мнение от Worldorder » пет апр 05, 2019 23:42

bobo написа:
пет апр 05, 2019 23:29
При механичните телескопи - стъкло и метал, без електроника няма толкова страшни неща при втората ръка. Ако при огледа всичко е наред - лещите/огледалата са чисти, железарията е здрава и се върти и стяга, всички части са налице и т.н., скрити проблеми трудно ще се появят в последствие. При електрониката е друго.
Здравей Bobo и благодаря за мнението, както казах аз съм пълен аматьор и дори да има нещо дефектно няма да разбера какво точно да търся.
Рових се доста из форум но вместо нещата да ми се изяснят поне малко се забатачих още повече, тук открих инфгормация за адски много неща и започва да ми става се по интересно. Мога ли да те помоля да кажеш мнени за телескопът от горния коментар в OLX дали е по добрият вариянт.

Anubis
Регистриран: пет апр 14, 2017 02:30

Мнение от Anubis » съб апр 06, 2019 00:05

телескопа от OLX аз го продавам и гарантирам ,че единственото изтъркано нещо е снимано (там където се завинтва монтировката за трипода) и на тъбата има мн леки линий където съм си отбелязвал къде е баланса на самия телескоп ,ако ползваш екваториалната както трябва е хубаво.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » съб апр 06, 2019 00:27

Worldorder, моделът, който продава Anubis е с екваториална монтировка и е по-добър избор за тази цена. Поне ще ти даде възможност да понаучиш както техниката, така и небето, и да помислиш дали и накъде да продължиш :) За съжаление, астрономията е доста скъпо хоби и да се съчетае евтино и хубаво е трудно. Например, бюджетът, който си решил да заделиш за телескоп стига за един, дори за половин, а дори за четвърт качествен окуляр :neurosymptoms: :overshocked: Затова и е трудно да се даде препоръка за телескоп за начинаещ, защото очакванията малко се сблъскват с реалната картинка в телескопа.

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » съб апр 06, 2019 07:43

Както каза Бобо, не е страшно като при електрониката.
Ако сте от Пловдив например, мога да дойда с вас до офис на спедитор, за да прегледаме пратката при получаването.
Не че имам против алт-азимутните монтировки. Ползвам две истински.
Проблема е, че тези стативчета от линковете, са просто играчки...

Worldorder

Мнение от Worldorder » съб апр 06, 2019 12:09

Благодаря на всички за мненията. А можете ли да ме посъветвате какво да си взема и какъв е минимума като цена за качествен аматьорски телескоп

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » съб апр 06, 2019 12:53

Worldorder написа:
съб апр 06, 2019 12:09
Благодаря на всички за мненията. А можете ли да ме посъветвате какво да си взема и какъв е минимума като цена за качествен аматьорски телескоп
За закупуване на един свестен телескоп ще трябва да отделиш поне около 400 - 500лв.
Сега ще ти предложа няколко:
https://www.olx.bg/ad/teleskop-celestro ... e55c590517
https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... q-2/p,5013
https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... q-2/p,5017
Аз мисля, че тези телескопи са наистина добри като за начало.

Worldorder

Мнение от Worldorder » съб апр 06, 2019 13:56

georgi_dz написа:
съб апр 06, 2019 12:53
Worldorder написа:
съб апр 06, 2019 12:09
За закупуване на един свестен телескоп ще трябва да отделиш поне около 400 - 500лв.
Сега ще ти предложа няколко:
https://www.olx.bg/ad/teleskop-celestro ... e55c590517
https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... q-2/p,5013
https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... q-2/p,5017
Аз мисля, че тези телескопи са наистина добри като за начало.
Този който е в ОЛХ мога да си го закупя и чисто нов без аксесоарите което мисля че също е добър вариант, но няма да избързвам ще изчакам още някое друго мнение

Потребителски аватар
Misho89
Регистриран: ср яну 13, 2010 10:43
Контакти:

Мнение от Misho89 » съб апр 06, 2019 16:13

Ако ще е само за визуално без фотография, друг вариант е:
https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... ob/p,15559
Това за мен е минимума, препоръчително да е 200мм, но там и цената скача.
Неудобството е, че трябва да се побутва с ръка за да не бягат обектите, за разлика от екваториалната монтировка, където ще връткаш ръчката само по едната ос при добре засеверена монтировка.
Имай впредвид, че за Нютон, ще ти трябва и колиматор+ малко четене как да настроиш огледалата правилно за да дава остра картина и трябва да се внимава с огледалата, защото лесно може да повредиш покритието(често срещана грешка при начинаещи), има си специален начин на миене.
Телескоп:Sky Watcher Esprit Triplet Apo 100mm, Sky Watcher Quattro 10CF/Baader 2" Diamond Steeltrack focuser
Монтировка: Ioptron CEM60
Гидиращ:ZWO 16.5mm OAG,TS 50mm Guide Scope
Камери- ASI1600mm pro, ASI224MC
Филтри: Astrodon 36mm LRGB E series Gen2 +Ha 5nm, OIII 3nm, SII 3nm, Astronomik CLS CCD
Колиматори:Farpoint 2" Collimation Kit
Други:ZWO EFW 36mm, QHY PoleMaster, Sky-Watcher f/4 aplantik coma corrector , Sky-Watcher SWA-70 (2")
https://www.astrobin.com/users/Misho89/

Worldorder

Мнение от Worldorder » чет апр 11, 2019 01:26

Благопдаря на всички за предложенията, съветите и помощта. Преди няколко дена си поръчах този Omegon N 130/920 EQ-3 дано да съм направил правилния избор тъй като, се колебаех между Omegon-а и този Skywatcher Dobson N 150/1200 Skyliner Classic DOB

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » чет апр 11, 2019 12:59

Не е лош първи телескоп, зависи какви са очакванията ти. Ако нямаш никакви - ще го намериш за прекрасен. Казвам го от личен опит, помнейки как зинах като видях за сефте с по-слаб телескоп, че Сатурн верно имал пръстени и Юпитер верно имал спътници и си намерих сам М13 и М31, за които бях чел....
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение