Избор на телескоп и от къде да го закупя?

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Избор на телескоп и от къде да го закупя?

Мнение от Sektor » ср дек 05, 2018 13:23

Здравейте,

От малък все гледам нагоре като се разхождам нощем и се наслаждавам на звездното небе. Винаги съм бил запален по космоса и астрономията и всичко на тази тема много ме влече.

Това лято закупих малък телескоп - Celestron Powerseeker 50AZ, за да мога да покажа на малкия ми син (4 г.) какво се вижда на небосклона с просто око, какви са тези светещи точки по небето и, че наистина има планета с пръстени и друга с голямо петно върху нея. Телескопа, който купих, е страхотен от тази гледна точка - запозна ме на практика с окуляри, barlow, триножник и какви са усилията за наблюдение на небесно тяло.

На детето му беше по-интересно да гледа от обратната страна на телескопа, но за сметка на това при баща му се появи проблем - запалих се страшно много след като наблюдавах Юпитер и Сатурн съвсем сам през този малък телескоп за по 20 секунди, след което трябваше да "настигам" планетите.

Последва четене на материали и разглеждане на телескопи. Планирам (живот и здраве и ако разполагам със средствата) следващата пролет да се сдобия с малко по-голям телескоп. Спрял съм се на:

Celestron Nexstar Evolution 6

Опитах се да избера телескопа така, че да го използвам максимално често и лестно предивд, че съм пълен аматьор. Първочачално ще го използвам предимно за наблюдения, но ще искам да направя и някоя снимка.

Водещото при избора ми беше:
- апертура - разглеждах 8 инчови телескопи от серията Nexstar, но оптичната тръба ми се видя прекалено голяма/обемна. Разглеждах и по-малки модели и за мен каточели съм се спрял на 6 инчов вариант. От прочетената информация за мен твърдо съм се спрял на катадиоптричен телескоп заради по-компактните му размери. Това, което ме притеснява тук е, че макар с 8 инчовата тръба да може да се улови повече светлина, самите й размери могат да се окажат пречка за мен да се метна на терасата или да я натоваря в колата (заедно с останалия багаж на семейството), за да направя някое наблюдение в малкото свободно време, което имам. От тази гледна точка 6 инчовия вариант ми се струва по-удачен.

- триножник - задължително да има Go-To. Намирането на даден обект и последващото следене ръчно ми отнемаше доста време при тестовете с малкия телескоп, така че тази екстра я искам задължително. Само чеееееее видях и приложението "SkyPortal" на Celestron и възможността да контролираш телескопа през телефона ... (след като го align-неш) и си казах "Ами това е супер и трябва да се разгледа". Пречетох, че базата хаби доста ток и, че е добре да имам външно захранване, така че гледах и там какво ми трябва. И след това видях серията Evolution, в която всичко е в комплект, така че тук избора ми бе продиктуван от това.

- окуляри - за момента, както се разбира, нямам никакви, така че е важно за мен какво има първоначално в комплекта и след това ще се пазарува допълнително. Nexstar SE предлага 25мм окуляр, което дава 60 пъти увеличение с 6 инчовия Nexstar. С 2x Barlow ще имам 120 увеличение в самото начало. Evolution обаче има два окуляра в комплекта - 13 мм и 40 мм. и съответно с 2x Barlow ще имам по-голямо разнообразие от увеличения в самото начало. След това ще се избират допълнителни окуляри и филтри.

- фотография - видях, че при закупуване на адаптер ще мога да закача апарата и да снимам. За по-дълги експозиции в последствие ще ми трябва Wedge (не намерих как е на български), но ще го мисля.

Обръщам се с молба за съвет към членовете на форума (предвид, че имате ужасно повече опит от мен) по следните въпроси:

- имате ли опит с въпросния модел и марка телескоп и какво е вашето впечателние? Наблюдавали ли сте някакви определени проблеми?
- на пазара има ли алтернатива на избрания от мен уред, който според Вас да е по-удачен за характеристиките и приложенията, които търся? Водил съм се от качество, леснота на сглобяване, използване и преместване, компактност и цена.
- от къде може да се закупи телескопа в България? Видях, че местния представител са Андромеда, но пък телескопа може да се намери на по-добра цена от европейски/немски магазини като се включи и цената на доставката дори. Аз мернах този - www.astroshop.eu. Вие от къде пазарувате? Според мен от европейските магазини човек може да има проблем ако се стигне до упражняване на гаранцията. Вие имате ли опит с такива проблеми?

Предварително благодаря за отговорите Ви.

Поздрави,
Sektor

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Re: Избор на телескоп и от къде да го закупя?

Мнение от Synergon » ср дек 05, 2018 19:14

Здравей,

Телескопа, към който си се насочил си е перфектен за твойте изисквания.

Ще наблегна на евентуални плюсове/минуси по мое мнение.

Плюсове - качество, удобство за ползване, имаш директно управление от смартфона.

Минуси:

1. Цената - 3000 лв. за 6" за мен не е изобщо Ок.
2. Липса на окуляри - ще има да дадеш още 300 - 500 лв. за прилични окуляри.
3. Желание да снимаш:
За планетите става с малко играчка по настройките.
За да се пригоди за снимки за DSO обекти изисква допълнителни аксесоари, които са си разход.
Wedge -(поставка - ъгъл, оригинален си е цифра също - има го в продажба за Celestron ).

И малко да те подготвя за Go-To, хич не е толкова лесно да "лови" всички обекти. За ярките обекти не е проблем,
но за слаби и малки може да не попадне от раз в полето на видимост и си има особености за търсенето.

Все пак като прокламатор на идеята за видеоастрономия ( и вече поради възрастовите си особености) ти пускам линк
да видиш какво ползвам и какво постигнах за 1 година с една камера на цената на качествен окуляр и 6" рефлектор, който
не е много по-голям от 6" катадиоптричен телескоп ( 55 - 65 см с ъгъла за гледане или камерата срещу 75-80 см. 6" нютон).
Има описание и цени - телескопа също е Go-To , като има и Wi-Fi модул вече за новия модел, който става и за другите
телескопи на тази фирма.

Ето темата за видеоастрономията:

viewtopic.php?f=9&t=7596

Лека вечер.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » чет дек 06, 2018 00:29

Подкрепям мнението на Synergon .

За тези пари могат да се купят екваториална го-то монтировка + 150 милиметров рефрактор за визуално, или 80 милиметров ED за фотография .
Ако трябва да е с двойно предназначение (до колкото това е възможно) бих се спрял на друга конфигурация.
Ето един от многото възможни примери :
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... m-OTA.html
+
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... d=10510#cs

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » чет дек 06, 2018 09:55

Ако позволите и аз да кажа една две аматьорски думи.

Не се хвърляй на астрофотография. Там няма плахи опити с малко разходи. Нещата са далеч по- сложни ( скъпи, трудоемки и времеотнемащи), затова подобен вид експерименти не са подходящи, освен ако не си напълно сигурен, че искаш за се заемеш с този сорт дейност. Затова по- добре вземи нещо, което ще ти върши работа за наблюдения. оттам нататък, ако след година все още ти харесва и искаш да продължиш - действай смело :thumbsup:
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение