Помощ в избора на първи сериозен телескоп

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Acho
Регистриран: съб май 12, 2018 22:10

Помощ в избора на първи сериозен телескоп

Мнение от Acho » нед май 13, 2018 00:02

Здравейте, от малък се интересувам от астрономия и бях много щастлив когато ми подариха първия телескоп, но беше обикновен рефрактор за наблюдение на Луната. Сега, след като вече съм по-голям, и интереса ми нарастна, както и знанията в астрономията, ми се иска да си взема по-сериозен телескоп, с който да прекарвам самотните нощи.

От темите във форума научих, че най-важна е основата, за момента имам монтировка EQ5 с оригинален мотор по RA.
Остана ми да си избера тръба (което се оказа бая трудно). Интереса ми е повече към DSO, отколкото към планетите. Наясно съм, че при рефлектора заради голямата апаратура ще събирам повече светлина и на теория ще се виждат по-добре, но съм по-голям фен на рефракторите заради размера и липсата на поддъжка. Знам също и,че има аберация при рефракторите, но с един филтър ще успея да я преглътна.
Като за начало ще започна с визуални наблюдения, но ми се иска на по-късен етап да имам възможносста да си потопя краката в астрофотографията, като знам че няма да съм Рожен 2, но поне да имам една хубава снимка да показвам на дамите. Имам бюджет от 600лв за тръбата понеже съм наясно, че има още неща да се купуват. Отворен съм към всякакви предложения. Ето моите:

Orion 120mm f/5.0 Refractor Telescope
Skywatcher Startravel-102T f/5
Bresser Messier AR-102/1000
Bresser Messier AR-90s/500
Skywatcher 80ED (стария син модел)

Всички са ахроматични освен sw 80ed, но ако някой може да ми предложи друг АРО за под 600 лв. не бих му се разсърдил.

Поздрави,
Ачо

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Re: Помощ в избора на първи сериозен телескоп

Мнение от b_kassabov » нед май 13, 2018 19:20

"Ако някой може да ми предложи друг АРО за под 600 лв. не бих му се разсърдил".

Извинявай - не ми се сърди, знам, че има един виц дето когато питаш нещо в български форум, всички ти скачат на бой, ама...тва изказване наистина ми хареса. И аз не бих се разсърдил на такова предложение, честно :)

Сериозно - за каквото плащаш, такова получаваш. Т.е. с всички тези ахромати ще получаваш качество на ахромат - гледката няма да бъде чак толкова отчайваща, колкото с играчката от детството ти, но разликата няма да е голяма. ДСО...доста съмнително. С тях няма да можеш да снимаш в бъдеще - хроматичната аберация ще е убийствена. Доколкото разбирам, не си много склонен да инвестираш и в хубави окуляри.

Не го казвам, за да ти се подигравам - просто наистина целите, които си поставяш искат по- сериозни усилия.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :

На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :

И зелено лазерче 80 мW нямам

Acho

Мнение от Acho » нед май 13, 2018 19:44

Изказването го направих с чувство за хумор и мисля че ми е ясно, че няма как да очаквам да дам малко пари пък и да ми е хубаво.

А относно окулярите, точно затова бюджета ми е по-малък за тръбата, за да мога да си взема наистина качествени окуляри, който се надвам вие да ми препоръчате.

И все пак ме интересува какво мислите за Skywatcher 80ED?

Поздрави

Anubis
Регистриран: пет апр 14, 2017 02:30

Мнение от Anubis » нед май 13, 2018 21:47

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... actor.html това е един хубав рефрактор и мисля че за в бъдеще има хляб в него за астрофотография, по-скъп е а и окуляри ще ти трябват , но мисля че е най-удачния избор като нещо за начало и за ъпгрейд напред

Acho

Мнение от Acho » нед май 13, 2018 22:02

Изглежда наистина добре, благодаря за предложението! Ще го имам предвид.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пон май 14, 2018 08:11

По принцип Skywatcher апо рефракторите са добри .
Но тази апертура ви ограничава единствено до фотография .
Просто забравяте за визуално наблюдение , освен на някоя комшийка от съседният блок .
В първият ви пост имате добри предложения като Orion 120mm f/5.
Това е една много компактна оптика , която няма да ви е проблем да носите навсякъде .
С него ще имате възможност да наблюдавате много обекти от дълбокият космос и да снимате с теснолентови филтри .
Много добре сте се ориентирал към сериозна монтировка .
С нея имате много опции .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01

Мнение от barbwire78 » пон май 14, 2018 10:45

Като отправна точка за сравнителна информация може да ползваш https://www.astrobin.com/ , да си сравняваш снимки правени с различни телескопи:)
TS Photoline 102/714 F/7, TS Mini 50mm Guide Scope
Skywatcher Field Flattener, Baader OIII, Ha, SII filters
TS Optics 2" Dielectric Star Diagonal, TS Optics 2" Barlow Lens - 2.5x APO
NEQ-5 Mount + DIY Nema17 Belt Drive, AstroEQ Box + EQMOD Control
QHY 9 mono + filter wheel, iNova PLB Cx Guide Camera, Nikon D7000
Изображение

Acho

Мнение от Acho » пон май 14, 2018 11:15

Благодаря ви много са полезната информация! Ще ви държа в течение какво избера. Така или иначе ще имам повече от един телескоп :D

Потребителски аватар
dmitko
Регистриран: пон дек 27, 2010 11:30

Мнение от dmitko » пон май 14, 2018 21:48

Колега Acho, извинявай нищо лично, но който и път да ти прочета поста ме избива на смях ... това с жените.
По-лесно е да направиш нощите си "не самотни" от колкото астрофотография с този бюджет.
Също така си мисля за дамите както си казал, че всъщност надали ще се впечатлят от астроснимки, и че ще си потопиш краката в астрофотографията само до глезена.
Това всичко в рамките на майтапа, сега сериозно, моето лично мнение е, че под 6 инча /150мм/ апертура за визуално на дълбок космос просто няма смисъл. Ефекта може да е "ухааа", но няма да е "Уаууу". Също така да си вземеш 2-3 окуляра на цената на самия ти телескоп не е добро съотношение, освен ако не са добра инвестиция за бъдеще при положение, че мислиш сериозно да се занимаваш с това, а в началото би ти било трудно да определиш дали е така. Все си мисля, че един нютон, нещо от рода на тези би ти решил двата проблема едновременно
- https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -Tube.html
- https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... --OTA.html
Не знам какво им е трудното в поддръжката, което да те плаши, освен размера, защото има много вярно в това, че най-добрия телескоп е най-използвания телескоп и компактността е от значение особено за DSO, за които ти трябва място за наблюдение извън големите градове, т.е. фактора мобилност е от значение.
SKYMAX-127 SynScan AZ GOTO
TS Eyepieces: SP32, WA17, SP12, SP9, HR7; Orion HLP 7.5
WO Dielectric DB Diagonal
LAVA 6Ah SLAR Battery
ЗРТ-460 20х50, МП2 7х50

Acho

Мнение от Acho » пон май 14, 2018 22:24

Хич не го взимам присърце даже се радвам, че съм успял да накарам някого да се засмее :D.
Нямам нищо против Нютоните, а и тези който ми предлагате са наистина примамливи, обаче ще трябва на някоя от сбирките по Кривонос, някой колега да ме научи да го колиматирам. Транспорта не е проблем, но не съм сигурен EQ5 колко ще издържи на товара, предполагам че ще е стабилно, но ще е на границата.

Благодаря и на Вас за мнението, започвам сериозно да обмислям такъв хубав Нютон.

Поздрави

Потребителски аватар
dmitko
Регистриран: пон дек 27, 2010 11:30

Мнение от dmitko » вт май 15, 2018 12:55

Двата линка с телескопи ги дадох просто за ориентация, има такива с карбонови тръби /по-леки, но цената е друга. Иначе наистина малко на границата ще и дойдат на EQ5 - за визуално няма проблем, но за снимки май ще е проблем. Разгледай снимките във форума и с каква техника са правени, би те ориентирало добре. Също така бих те посъветвал да не бързаш много - или ще ти дойде по-добра идея или в "Астропазар" може да изскочи нещо на добра цена.
Успех!
SKYMAX-127 SynScan AZ GOTO
TS Eyepieces: SP32, WA17, SP12, SP9, HR7; Orion HLP 7.5
WO Dielectric DB Diagonal
LAVA 6Ah SLAR Battery
ЗРТ-460 20х50, МП2 7х50

ceco_bet
Регистриран: ср мар 17, 2010 02:50

Мнение от ceco_bet » съб юни 16, 2018 21:50

А защо мислиш че всички рефлектори са големи и имат нужда от подръжка ????? Един C6 ще се впише в бюджета, ще е в пъти по добре за dso и планети от тези рефракторчета, много по малко абераций, лек, малък, къс....с голям потенциал.

Acho

Мнение от Acho » нед юни 17, 2018 14:10

Привет отново и от мен. Благодаря много на всички за мъдрите съвети. Реших да ви послушам, все пак вие сте хората с опита, и да си взема нютонов телескоп.

След като плана ми да спечеля пари от лотарията не проработи, се наложи да ограбя две банки, за да си позволя следното:

Celestron C8N 8" f/5 + celestron CG-5 Goto

Куфарче с Antares 1.25" W-70 окуляри - 4.3mm, 5.7mm, 15mm. Има и още два които са plossl - 20mm, 32mm , и 12mm illuminated cross hair eyepiece.

Филтри - Antares 80A, 23A, 12 и 25, има също и Baader UHC-S nebula filter.

Canon 1000d full spectrum mod + t-ring

Шегата на страна, взех си ги втора ръка от английски сайт за астрономически принадлежности втора употреба. (Всичко вървеше комплект)
За сега съм гледал само тавана вкъщи, защото разбира се няма как да си купиш телескоп и да не вали цяла седмица. Всичко работи нормално оптиката е в добро състояние и като цяло съм много доволен. Ще добавя снимки на новата играчка веднага щом мога .

Поздрави

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » нед юни 17, 2018 19:50

Освен да кажем честито и да пожелаем ясно небе... :)

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » пон юни 18, 2018 07:38

Аз се чудех кф и са тия порои и градушки....

Пожелавам ти времето като се отсърди да видиш много хубави неща с тая техника, защото си струва - добре си се екипирал :thumbsup:
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :

На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :

И зелено лазерче 80 мW нямам

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Помощ при избор на първи телескоп.
    от jasonstorm » вт дек 03, 2013 17:06 » в Астрономическа техника
    15 Отговори