Какви окуляри за Skywatcher 150/750 да си поръчам

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

VVenev
Регистриран: чет окт 31, 2013 11:34

Какви окуляри за Skywatcher 150/750 да си поръчам

Мнение от VVenev » вт окт 13, 2020 23:16

Здравейте,
Реших да отворя нова тема след като вече поръчах и очаквам да пристигне този телескоп. Навих се за двойна скорост на фокусъра за сметка на аксесоарите, които имаше с този с единичната скорост. Сега остава да си взема и някакви окуляри за да може все пак да не се разочаровам от покупката си. В комплекта ще дойде 28мм 2'' окуляр, но само това! Мислех за BARLOW и някакви други за да може поне в началото визуалните наблюдения да не са пълно разочарование.
Какво бихте препоръчали за да може да се гледат по ярките обекти, които се виждат сега? Юпитер, Сатурн, Луна и т.н. Освен това мислите ли, че през този окуляр ще се вижда нещо смислено?

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: Какви окуляри за Skywatcher 150/750 да си поръчам

Мнение от bobo » ср окт 14, 2020 10:08

За визуално двускоростният фокусер не е чак толкова жизненоважен, ако ще снимаш - ОК.
28 мм е дълъг окуляр, който дава малко увеличение (27х) и сравнително голямо поле, ще става за мъгели. За планети трябва по-къс окуляр, да кажем до към 5 мм, или пък 10мм плюс 2х Барлоу леща. Примерно. Бих предпочел два окуляра, вместо окуляр + Барлоу.

mf2hd
Регистриран: съб авг 22, 2020 16:37

Мнение от mf2hd » ср окт 14, 2020 12:42

Привет,
като допълнение към предния коментар.

Окуляри какъв тип и марка и модел е отделен въпрос и много зависи от бюджет.

Що се отнася до увеличението е въпрос на сметки.

150 мм телескоп при перфектна оптика и атмосфера е 300х (умножава се по две апертурата). 300 е съмнително да стане, бих се насочил към макс 250х. Това си е мое предположение и е възможно и да дойде в повече.

При 750 фокусно, за да получиш 250х увеличение ти трябва 3мм окуляр. Но е добре да е качествен, за да можеш да видиш нещо :).
28мм е ок за горна граница.

От тук нататък трябва да си попълниш желаните увеличения, като или си вземаш окуляр за всяко увеличение или ползваш барлоу за 2х.
С барлоу хубавото е че можеш да спестиш малко пари, но от друга страна образа леко страда (но може би средно качество 6мм + барлоу е по-добре от некачествен 3х). Бтв може и барлоу 3х.

Ако ще ползваш барлоу гледай да вземеш окуляри, които не са кратни на неговото увеличение за да имаш повече възможности.

Увеличенията си ги сметни 750 / окуляр мм. Примерно с 10мм окуляр ще имаш 75х. От тук и факта, че планетарни наблюдения (големи увеличения) е по-добре дългофокусен телескоп (SCT 1500-2000 мм примерно).

Примерно за 6 различни увеличения.
Барлоу 3х
9мм (3мм)
12мм (4мм)
15мм (5мм)

или

Барлоу 2х
6мм (3мм)
10мм (5мм)
15мм (7.5мм)

за без Барлоу каквито си харесаш, но е добре да покриеш различни увеличения (не задължително наведнъж), защото различните обекти и състояние на атмосферата ще изискват различни.

Има и трети вариант, а той е Zoom окуляр (покриват от 8мм до 24мм) + barlow. Също може да се спестят пари и е много удобно за ползване - не сменяш окуляр, но си е компромис с качеството на изображението. Много хората ги ползват и за визуално са доволни. Ако парите и удобството не са проблем - отделни окуляри.

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » чет окт 15, 2020 00:47

Тази нощ гледах Марс, Юпитер, Сатурн. От Пампоров на около 1612метра по GPS. В момента е 5 градуса, но издебнах времето почти няма влага.
Метеоблу мн добре предсказаха всичко. Предсказаният сиинг е 0.5-0.7.

Ето какъв е визуалния резултат с малък апохромат триплет 80/480, с качествено стъкло:

Марс беше най-впечатляващ с:
Морфеус 9мм + teleextender ES 2x с това разполагам :-) и увеличение 107 пъти. Достатъчно ярък и голям е в полето, и контрастен. Отличава се полярната му шапка(южната мисля) , както и в централната зона на планетата се вижда потъмняване като тройник. Това е характерно за планетата и го наблюдавах, и при предишното противостояние от лятото на 2018 г.

2. Без телеекстендъра е малък.

3. Планетен окуляр TS 5mm + ES 2x беше доста по-зле, няма го контраста, стои леко разплут.

От Юпитер нищо читаво не видях, защото беше прекалено ниско когато насочих тръбата. Атмосферата съсипва всичко.

Сатурн просто си личи.

Изпратено с помощта на Tapatalk

SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » чет окт 15, 2020 00:49

mf2hd написа:Привет,
като допълнение към предния коментар.

Окуляри какъв тип и марка и модел е отделен въпрос и много зависи от бюджет.

Що се отнася до увеличението е въпрос на сметки.

150 мм телескоп при перфектна оптика и атмосфера е 300х (умножава се по две апертурата). 300 е съмнително да стане, бих се насочил към макс 250х. Това си е мое предположение и е възможно и да дойде в повече.

При 750 фокусно, за да получиш 250х увеличение ти трябва 3мм окуляр. Но е добре да е качествен, за да можеш да видиш нещо :).
28мм е ок за горна граница.

От тук нататък трябва да си попълниш желаните увеличения, като или си вземаш окуляр за всяко увеличение или ползваш барлоу за 2х.
С барлоу хубавото е че можеш да спестиш малко пари, но от друга страна образа леко страда (но може би средно качество 6мм + барлоу е по-добре от некачествен 3х). Бтв може и барлоу 3х.

Ако ще ползваш барлоу гледай да вземеш окуляри, които не са кратни на неговото увеличение за да имаш повече възможности.

Увеличенията си ги сметни 750 / окуляр мм. Примерно с 10мм окуляр ще имаш 75х. От тук и факта, че планетарни наблюдения (големи увеличения) е по-добре дългофокусен телескоп (SCT 1500-2000 мм примерно).

Примерно за 6 различни увеличения.
Барлоу 3х
9мм (3мм)
12мм (4мм)
15мм (5мм)

или

Барлоу 2х
6мм (3мм)
10мм (5мм)
15мм (7.5мм)

за без Барлоу каквито си харесаш, но е добре да покриеш различни увеличения (не задължително наведнъж), защото различните обекти и състояние на атмосферата ще изискват различни.

Има и трети вариант, а той е Zoom окуляр (покриват от 8мм до 24мм) + barlow. Също може да се спестят пари и е много удобно за ползване - не сменяш окуляр, но си е компромис с качеството на изображението. Много хората ги ползват и за визуално са доволни. Ако парите и удобството не са проблем - отделни окуляри.
Зуум окуляра трябва да започва като качество поне от Хиперион Зуум. Но лично за мен пак е компромис.

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

VVenev

Мнение от VVenev » чет окт 15, 2020 22:42

Здравейте,
Благодаря за съветите! Ще падне едно смятане на увеличения, това е ясно. Само нека дойде телескопа, и ще пробвам най-напред с някакъв 5мм за планети за да видим как ще се вижда с тая тръба. После някакъв по-дълъг или барлоу. И така постепенно ще става набавянето Като гледам разни ревюта избора е доста индивидуален като се почне от личните критерии за качество мине се през това самата тръба с какво ще работи добре после бюджет и т.н.
Според вас кои марки са за предпочитане и има ли такива, които е добре да се отбягват?! Тук разбира се знам, (по-скоро преполагам :) ) че всички ще кажат - За предпочитане са най-скъпите! Не ми се хвърля в най-скъпото, по-скоро добър баланс "цена-качество" !

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пет окт 16, 2020 10:49

Здравей,

тази серия окуляри са прилични като за този телескоп "HR" но не по-малко от 5 мм :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... oated.html

Аз съм ползвал, даже още имам един 7 мм, и съм бил доволен за парите.

Лека.
Sancta Simplicitas!

Линк за библиотеката с книги последна версия 30.09.2020:
https://drive.google.com/file/d/1XjU0Lp ... sp=sharing

VA System:
PHOTON 6" F 3.2
SW Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

VVenev

Мнение от VVenev » пет окт 16, 2020 17:59

Лоша работа другари!
Днес звъннаха от Astroshop.eu да кажат, че се отлага доставката на тръбата до 15.01.21! Демек освен смятане минавам в режим чакане :( . Офертата за да не чакам, е да ми пратят тръба без двоен фокус "евентуално" или да ми върнат парите! Не смятам да снимам като начало, а просто да свикна с монтировката и обектите в небето, а и не ми се чака да се появи налично нещо при така и оскъдния избор! В крайна сметка ако се съглася на този вариант ще дойдат

Тръба Skywatcher 150/750p (Не DS)
Монтировка EQ3-2
Barlow 2X (от комплект с телескопа)
25мм + 10мм окуляри (от комплект с телескопа)
Omegon Eyepiece Cronus WA 4 mm 1,25" като добавка заради разликата в цената

Не знам дали си заслужава този последния окуляр! Някой има ли впечатления?

Тоя ковид ни ееее....а мааа....та на всички май!!!

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » пет окт 16, 2020 18:32

VVenev написа:Лоша работа другари!
Днес звъннаха от Astroshop.eu да кажат, че се отлага доставката на тръбата до 15.01.21! Демек освен смятане минавам в режим чакане :( . Офертата за да не чакам, е да ми пратят тръба без двоен фокус "евентуално" или да ми върнат парите! Не смятам да снимам като начало, а просто да свикна с монтировката и обектите в небето, а и не ми се чака да се появи налично нещо при така и оскъдния избор! В крайна сметка ако се съглася на този вариант ще дойдат

Тръба Skywatcher 150/750p (Не DS)
Монтировка EQ3-2
Barlow 2X (от комплект с телескопа)
25мм + 10мм окуляри (от комплект с телескопа)
Omegon Eyepiece Cronus WA 4 mm 1,25" като добавка заради разликата в цената

Не знам дали си заслужава този последния окуляр! Някой има ли впечатления?

Тоя ковид ни ееее....а мааа....та на всички май!!!
Този омегон много прилича на моя TS Planetary 5mm. Вероятно са със сходни оптически качества. Цените им също са близки. Не мога да кажа, че я ползвам често, тази 5-ца. По-скоро рядко, и едва ли ще си купя окуляр от подобна серия, не че не стават де.
Няма ли опция да се вземе EQ5, с евентуално доплащане, вместо тоя окуляр?

Има и още нещо: PDS вариантът е с един 2 инча окуляр, който е по-хубав от двата 1.25 инчови идващи с P(без DS) варианта.

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

VVenev

Мнение от VVenev » пет окт 16, 2020 18:54

За съжаление няма наличност от DS версията! Не само бях решил, но и го бях платил, само че производството е в затруднения и доставките са ненормално тегави. За EQ5 мислих, но някак си се разколебах да дам повече пари, а и като за първи телескоп може би ще е по-лесно да се пренася леката монтировка насам натам, а това не е малко. Знам, че не е най-подходящата и не блести с кой знае какви качества, но да се разпаля както си трябва пък после ще сменям техниката. Не знам дали съм прав, ама то правило няма така или иначе! Пробваш, бъркаш, учиш се, и така. Знам го тоя 28мм с DS-а, но какво да се прави, а не ми се чака до 21г. че сега тъкмо съм се навил, от години се каня да купувам!

Сега се чудя дали да потвърдя или да си върна парите, но това ще е края на всичко, още повече и с тия оскъдни наличности!!! Ще се отвися още камара време

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » пет окт 16, 2020 19:16

И двете монтировки са преносими само с автомобил, още повече, че има и тръба за носене. Иначе може да видите колко тежи едната със статива и колко другата със статива. EQ3 с GoTo ли е?

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

VVenev

Мнение от VVenev » пет окт 16, 2020 19:32

Не, няма GO-TO! Засега предпочитам да се науча сам да намирам обектите - по-трудно, но по-занимателно :). Истина, е че и двете ще се пренасят с автомобил като вече проверих за теглото и разликата е около 10-12кг в полза на 5-ицата.
Мислите ли, че ще клати много тая EQ3?! За фото съм сигурен, че няма да става, но в един момент ако реша да снимам ще трябва да се сменя техниката като цяло може би! Аз като гледам масово се ползва поне EQ-6 за фото, че и по-тежки. Там ще трябва да и мотори после и още чудеса!
Гледам между другото, че има двойни фокусери като китове, които могат да се добавят после. По-принцип в това хоби като гледам таван няма - нито на цените нито на качеството! Все има нещо по-добро за повече пари.

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » пет окт 16, 2020 20:36

VVenev написа:Не, няма GO-TO! Засега предпочитам да се науча сам да намирам обектите - по-трудно, но по-занимателно :). Истина, е че и двете ще се пренасят с автомобил като вече проверих за теглото и разликата е около 10-12кг в полза на 5-ицата.
Мислите ли, че ще клати много тая EQ3?! За фото съм сигурен, че няма да става, но в един момент ако реша да снимам ще трябва да се сменя техниката като цяло може би! Аз като гледам масово се ползва поне EQ-6 за фото, че и по-тежки. Там ще трябва да и мотори после и още чудеса!
Гледам между другото, че има двойни фокусери като китове, които могат да се добавят после. По-принцип в това хоби като гледам таван няма - нито на цените нито на качеството! Все има нещо по-добро за повече пари.
Аз съм с EQ5 все още и може да се снима. Tharsis снима с EQ5 и 200/1000, но той снима lucky imaging. 150/750 трябва да става с EQ5. Ако парите не са проблем тогава направо EQ6 някакво.

А това с търсенето на ръка, за да се научи повече е голяма заблуда.

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

VVenev

Мнение от VVenev » пет окт 16, 2020 21:34

Със сигурност с EQ-5 може да се снима, спор няма. Парите винаги са фактор, и то основен за съжаление. Ето оказва се обаче, че не само те са такъв, след като няма наличности парите са нищо.
За ръчното търсене съм съгласен донякъде! Когато трябва обаче да научиш едно дете с огромен интерес на нещо GOTO със сигурност спестява част от знанията и научава, че копчето те води до "гледката"! "RA", "DEC", Polaris и още доста неща ще трябва да научи малкия астроном преди да се глези с бутони! Аз затова исках да е такава монтировка, на която по-късно може да се добави тази опция ако имам/е желание. В исторически смисъл първо се е появила EQ монтировката и чак след това глезотиите за спестяване на време. :) :) :)

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Мнение от barbwire78 » пет окт 16, 2020 23:01

Ако ще се учите да намирате обектите на ръка, то по-подходящо е да се вземе нютон (поне 200мм за предпочитане) на добсънова монтировка. Екваториалната е малко тегава за визуално търсене.
Ето ти един примерен: https://www.firstlightoptics.com/dobson ... onian.html
че даже излиза по-евтино, а по натам винаги можеш да го качиш на EQ монтировка...

Поздрави
Изображение

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение