ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

ikarium
Регистриран: чет сеп 10, 2020 22:37

Re: ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

Мнение от ikarium » съб сеп 12, 2020 11:39

petar1 написа:
съб сеп 12, 2020 11:25
"Щом реша да приближа всичко се размазва" -> А по какъв начин приближавате? Слагате окуляр с по-малък диаметър? Фокусирате ли отново след това? Наложително е тъй като всеки окуляр постига фокус на различно място. Щом виждате концентричния кръг, значи не сте фокусирали :)
Хъм, слагам 10мм, който е в комплекта.
Не се ли приближава образа също като въртя пбектива на окуляра ? Самата планета се приближава и достига доста голям размер, но размазан, а фокусиран е когато обектът е съвсем малък. Реално не знам дали трябва да е така и просто да ми трябва барлоу леща за приближаване , но може би ще трябва х3, за да мога да видя някакъв детайл на Сатурн и Юпитер, заедно с 6-7мм окуляр може би. Към момента или е супер малък обект на фокус или голям, но супер размазан.

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » съб сеп 12, 2020 11:44

Това е грешката, която правите -> не се приближава образа като въртите обектива на окуляра - не е като телеобектив на фотоапарат. Единственото, което правите така е да изкарвате обекта извън фокус. Виждате го голямо, защото е извън фокус, а не защото го приближавате. Един обект се приближава като сложите окуляр с по-малко фокусно разстояние. Например ако започнете с окуляр 25мм, ще имате увеличение = 1200/25 = 48 пъти увеличение. След това ако сложите окуляр 10мм, ще имате увеличение = 1200/10 = 120 пъти увеличение и т.н. Демек делите фокусното разстояние на телескопа на фокусното разстояние на окуляра, за да се изчисли увеличението. Тъй като фокусното разстояние на телескопа е константа (1200мм във вашия случай), то увеличението зависи единствено от окуляра. Колкото по-малко фокусно разстояние, толкова по-голямо увеличение. Ако си вземете леща на барлоу x2 ще може да удвоявате всяко увеличение. Например 120 x 2 = 240 пъти увеличение.

С комплекта, който идва с телескопа, може да постигнете максимум 1200/10мм = 120 пъти увеличение. За да постигнете повече увеличение ви трябва да закупите или леща на Барлоу или окуляр с по-малко фокусно разстояние.
Последна промяна от petar1 на съб сеп 12, 2020 12:03, променено общо 2 пъти.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Мнение от barbwire78 » съб сеп 12, 2020 11:50

Тия цифри по окулярите означават Фокусно разстояние, а не Диаметър...

Поздрави
Изображение

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » съб сеп 12, 2020 11:57

Да, ще поправя, мерси, но така или иначе формулата си остава вярна.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

ikarium

Мнение от ikarium » съб сеп 12, 2020 13:01

petar1 написа:
съб сеп 12, 2020 11:44
Това е грешката, която правите -> не се приближава образа като въртите обектива на окуляра - не е като телеобектив на фотоапарат. Единственото, което правите така е да изкарвате обекта извън фокус. Виждате го голямо, защото е извън фокус, а не защото го приближавате. Един обект се приближава като сложите окуляр с по-малко фокусно разстояние. Например ако започнете с окуляр 25мм, ще имате увеличение = 1200/25 = 48 пъти увеличение. След това ако сложите окуляр 10мм, ще имате увеличение = 1200/10 = 120 пъти увеличение и т.н. Демек делите фокусното разстояние на телескопа на фокусното разстояние на окуляра, за да се изчисли увеличението. Тъй като фокусното разстояние на телескопа е константа (1200мм във вашия случай), то увеличението зависи единствено от окуляра. Колкото по-малко фокусно разстояние, толкова по-голямо увеличение. Ако си вземете леща на барлоу x2 ще може да удвоявате всяко увеличение. Например 120 x 2 = 240 пъти увеличение.

С комплекта, който идва с телескопа, може да постигнете максимум 1200/10мм = 120 пъти увеличение. За да постигнете повече увеличение ви трябва да закупите или леща на Барлоу или окуляр с по-малко фокусно разстояние.
Ясноо, благодаря много за информацията, ще се правят още покупки значи.
Според вас с Барлоу х3 и окуляр 6-7мм (среден клас), ще успея ли да видя изчистен образ на Сатурн или Юпитер (подобен или поне близък до сегашния с Луната като сложа 10мм в комплекта) ?

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » съб сеп 12, 2020 13:16

Здравей,

прочети на линка за това как се вижда Юпитер примерно при някое увеличение:

viewtopic.php?f=8&t=7104&p=84403&hilit= ... %80#p84395

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't.

Линк за библиотеката с книги последна версия 01.03.2021 :
https://drive.google.com/file/d/1d4tNBt ... sp=sharing

VA System:
TS PHOTON 6" F3.2
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

ikarium

Мнение от ikarium » съб сеп 12, 2020 14:47

Synergon написа:
съб сеп 12, 2020 13:16
Здравей,

прочети на линка за това как се вижда Юпитер примерно при някое увеличение:

viewtopic.php?f=8&t=7104&p=84403&hilit= ... %80#p84395

Лека.
Привет, благодаря за информацията !

Теоретично според калкулатора за моя Добсън 1200/203 , ако сложа 3х Батлоу и следния окуляр Vixen HR 1.25", 1.6mm, би трябвало да се виждат планетите детайлно (поне според въпросния калкулатор). Има ли шанс да не е вярна информацията и да набия тези при без желания ефект ?

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб сеп 12, 2020 15:04

ikarium написа:
съб сеп 12, 2020 14:47
Теоретично според калкулатора за моя Добсън 1200/203 , ако сложа 3х Батлоу и следния окуляр Vixen HR 1.25", 1.6mm, би трябвало да се виждат планетите детайлно (поне според въпросния калкулатор). Има ли шанс да не е вярна информацията и да набия тези при без желания ефект ?
Остави ги тия калкулатори. 100% е сигурно, че с 3х Барлоу и 1.6мм окуляр няма да видиш нищо, защото първо не можеш да го намериш, второ да го фокусираш, трето да го следиш и т.н. :) С твоя добсън ти трябва окуляр с фокусно 4-5мм или, примерно, окуляр с фокусно 8-10мм и хубава 2х Барлоу. Така ще докараш увеличение 1200/4=300х, което е максималното за диаметър 200мм (около 1.5 х диаметъра в мм).
Предлагам за четене от начинаещи любители. Старичко е, но важи :)

ikarium

Мнение от ikarium » съб сеп 12, 2020 15:13

bobo написа:
съб сеп 12, 2020 15:04
ikarium написа:
Остави ги тия калкулатори. 100% е сигурно, че с 3х Барлоу и 1.6мм окуляр няма да видиш нищо, защото първо не можеш да го намериш, второ да го фокусираш, трето да го следиш и т.н. :) С твоя добсън ти трябва окуляр с фокусно 4-5мм или, примерно, окуляр с фокусно 8-10мм и хубава 2х Барлоу. Така ще докараш увеличение 1200/4=300х, което е максималното за диаметър 200мм (около 1.5 х диаметъра в мм).
Хъм, благодаря, ще прочета и ще видя.
То в комплекта има един 10мм, та според вас първо да взема една хубава 2х Барлоу, да видя как ще е и после един 4мм окуляр ?

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » съб сеп 12, 2020 16:22

ikarium написа:
bobo написа:
ikarium написа:
То в комплекта има един 10мм, та според вас първо да взема една хубава 2х Барлоу, да видя как ще е и после един 4мм окуляр ?
Не,
Купи си нещо което да подмени 10-ката. Тоест 8-9-10 мм окуляр И след това си вземи като искаш телеекстендър/барлоу 2х или вместо барлоу друг окуляр 4-5 мм.
Лещата на барлоу е с два елемента(стъкла) вътре. За да компенсират недостатъците й са измислени с 3 елемента и с 4. Тези с 3 и 4 елемента са и по-скъпо, и се наричат телеекстендъри, те нямат барлоу дизайна.
Най-хубави се водят TeleVue powermates. Altair и TS имат 4 елементни аналози. Виж ги колко струват и си помисли дали искаш такова нещо което да усложнява системата или директно окуляр с по-къс фокус.

Изпратено с помощта на Tapatalk

SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

ikarium

Мнение от ikarium » съб сеп 12, 2020 18:23

grozmaistor написа:
съб сеп 12, 2020 16:22
ikarium написа:
bobo написа:

Не,
Купи си нещо което да подмени 10-ката. Тоест 8-9-10 мм окуляр И след това си вземи като искаш телеекстендър/барлоу 2х или вместо барлоу друг окуляр 4-5 мм.
Лещата на барлоу е с два елемента(стъкла) вътре. За да компенсират недостатъците й са измислени с 3 елемента и с 4. Тези с 3 и 4 елемента са и по-скъпо, и се наричат телеекстендъри, те нямат барлоу дизайна.
Най-хубави се водят TeleVue powermates. Altair и TS имат 4 елементни аналози. Виж ги колко струват и си помисли дали искаш такова нещо което да усложнява системата или директно окуляр с по-къс фокус.

Добре, благодаря за съвета, ще пробвам с окуляр първо !

miroshi
Регистриран: ср юни 26, 2013 16:45

Мнение от miroshi » съб сеп 12, 2020 19:34

Здравейте,
включвам се и аз, за да потърся съвет.
Искам да избера нещо, с което да мога заедно с голямото дете да гледаме Марс, Луната, Юпитер и пръстените на Сатурн, разбира се и ярките Месери.

За момента еднин телескоп ми хваща окото, от към характеристики:

http://telescope.bg/bg_celestron/omnixlt150.html

Ако някои може да каже за и против този модел ще се радвам, гледам, че може да му се поставят мотори, които евентуално някога да мога да вържа към GoTo, с цел фотография, но това е за далечното бъдеще. Предполагам, че с по-добър окулят и Барлоу леща ще докарам 100х, но това вие ще кажете. Чудя се също така, за началните ми аматьорски нужди, какво още ще ми е необходимо?

Друг вариант е този сайт - https://www.teleskop-express.de/shop/in ... wtons.html

Но от там май ще трябва да си събера аз комплекта. Гледайки Селесторна, че с монтировката е 20 кг, малко се разколебавам да скачам на 200м ф5 или 6. Ще се радвам за отзиви относно килцата на тази апаратура.

И нещо, което със сигурност не ми е ясно е - как се предпазват тези телескопи от прах, да не говорим за чистене?

Благодаря предварително и поздрави на всички!

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » съб сеп 12, 2020 22:52

miroshi написа:
съб сеп 12, 2020 19:34
Здравейте,
Искам да избера нещо, с което да мога заедно с голямото дете да гледаме Марс, Луната, Юпитер и пръстените на Сатурн, разбира се и ярките Месери.

Ако някои може да каже за и против този модел ще се радвам, гледам, че може да му се поставят мотори, които евентуално някога да мога да вържа към GoTo, с цел фотография, но това е за далечното бъдеще. Предполагам, че с по-добър окулят и Барлоу леща ще докарам 100х, но това вие ще кажете. Чудя се също така, за началните ми аматьорски нужди, какво още ще ми е необходимо?

Друг вариант е този сайт - https://www.teleskop-express.de/shop/in ... wtons.html

Но от там май ще трябва да си събера аз комплекта. Гледайки Селесторна, че с монтировката е 20 кг, малко се разколебавам да скачам на 200м ф5 или 6. Ще се радвам за отзиви относно килцата на тази апаратура.

И нещо, което със сигурност не ми е ясно е - как се предпазват тези телескопи от прах, да не говорим за чистене?

Само да кажа,че GoTo и фотография нямат нищо общо. Може и без GoTo да снимаш през телескопа както правя аз.
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;
Canon 100D, Canon 1200D mod.

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » съб сеп 12, 2020 23:15

Рано или късно всеки стига до телескоп с GoTo, освен ако не иска само да гледа Луна, Юпитер, Сатурн и Плеяди :-)

Според мен и от опит смятам, че е безмислено да се купува монтировка без гоуто, ако човек има амбиции.

Изборът Ви е добър за начинаещ.

Има и подобен вариант на скайуочер:
https://www.firstlightoptics.com/reflec ... -goto.html

При този нютон с гото в последствие ще ви е необходим само DSLR тяло(с преходник) и кома коректор за 300лв. Макар че може и без кома коректор :-).

Нютоните от време на време искат колимиране!

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

miroshi

Мнение от miroshi » нед сеп 13, 2020 10:05

penko написа:
съб сеп 12, 2020 22:52
miroshi написа:
Здравейте,

Само да кажа,че GoTo и фотография нямат нищо общо. Може и без GoTo да снимаш през телескопа както правя аз.
Без GoTo-то няма ли да ми избягат обектите ако искам да снимам, дори при 16-17мм обектива след около 30 сек звездите стават на пътечки?

ПП - или бъркам GoTo със следене?
Последна промяна от miroshi на нед сеп 13, 2020 10:30, променено общо 1 път.

miroshi

Мнение от miroshi » нед сеп 13, 2020 10:07

grozmaistor написа:
съб сеп 12, 2020 23:15
Рано или късно всеки стига до телескоп с GoTo, освен ако не иска само да гледа Луна, Юпитер, Сатурн и Плеяди :-)

Според мен и от опит смятам, че е безмислено да се купува монтировка без гоуто, ако човек има амбиции.

При този нютон с гото в последствие ще ви е необходим само DSLR тяло(с преходник) и кома коректор за 300лв. Макар че може и без кома коректор :-).

:) То амбиции много, но парите са по-малко, освен това винаги има дилемата - колко ще плзваме нещо. Виждал съм евтин телескоп и се убедих, че в случая евтините неща не вършат работа, но пък и прекалената инвестиция не ми е ок. Предпочитам нещо дето да може да се ъпгрейдне.
Ще видя СкайУочъра и ще питам пак.

Мерси!

ПП - ето това при немците ми хваща окото също - https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... erung.html

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » нед сеп 13, 2020 11:36

miroshi написа:
нед сеп 13, 2020 10:05
penko написа:
съб сеп 12, 2020 22:52
miroshi написа:
Здравейте,

Без GoTo-то няма ли да ми избягат обектите ако искам да снимам, дори при 16-17мм обектива след около 30 сек звездите стават на пътечки?

ПП - или бъркам GoTo със следене?
Гото-то ти намира обекта, а следенето се извършва от моторите, които водят.
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;

miroshi

Мнение от miroshi » нед сеп 13, 2020 13:23

grozmaistor написа:

Рзгледах англииския сайт и искам да попитам няколко неща

1. какво означава P-DS означението на телескопа, виждам, че не всички го имат, даже някои имат само P
2. къде реално се монтира камера на телескоп - за окуляра, чрез някакъв преходник ли? имам предвид dslr, въпреки, че аз съм с безогледален.
3. разликата между eq5 и eq3 само в товаримоносимостта ли е?
4. може би това трябваше да питам първо - с този телескоп ще се вижда ли нещо съществено от Юпитер, Сатур и Марс?
5. за този модел ще е нужно ли приспособлението за насочване по Полярната звезда?

Поздрави!

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » нед сеп 13, 2020 13:57

miroshi написа:
grozmaistor написа:

Рзгледах англииския сайт и искам да попитам няколко неща

1. какво означава P-DS означението на телескопа, виждам, че не всички го имат, даже някои имат само P
2. къде реално се монтира камера на телескоп - за окуляра, чрез някакъв преходник ли? имам предвид dslr, въпреки, че аз съм с безогледален.
3. разликата между eq5 и eq3 само в товаримоносимостта ли е?
4. може би това трябваше да питам първо - с този телескоп ще се вижда ли нещо съществено от Юпитер, Сатур и Марс?
5. за този модел ще е нужно ли приспособлението за насочване по Полярната звезда?

Поздрави!
P-DS - ds значи dual speed. Това е мн важно да имаш фина фокусировка на фокусьора особено ако снимаш. Обърнете внимание на различните зрителни тръби на фокусьорите.

Обикноеено се снима в първичния фокус на телескопа "prime" фокус. Маха се окуляра и телескопът се превръща в голям обектив.

Не е задължително да се снима с DSLR, може и с безогледален, важно е фотоапаратът да има сменяма оптика и се купува подходящата приставка с която телескопът се превръща в обектив за фотоапарата.

EQ5 e правилната монтировка за тази тръба, или още с по-добра товароносимост. EQ3 е подходяща само за визуално. Освен това точността при водене е по-ниска, защото вътре предавките са "по-груби"
EQ5 с гото е възможно най-евтиният вариант който става и е доказан. Им и по-модерни монтировки на IOptron, с различен дизайн , и товароносимост.

Но класиката е EQ5, и тя е копие на една монтировка на Виксен.

Тези модели си имат вградени полярни търсачи за да може да се направи РЪЧНО полярно подравняване на монтировката. Това се прави всеки път когато си преместиш монтировката някъде - правиш й оста на въртене по ректасцензия успоредна на оста на въртене на Земята.

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » пон сеп 14, 2020 01:49

Само с телескопа и с окулярите към него,от Юпитер ще видите голямо жълто-червено петно в което се долавят поясите на атмосферата му. При отлична атмосфера и по-голямо увеличение може да се забележи(че е там) голямото червено петно.

Сатурн ще се вижда като по-малко жълто петно с пръстени, всъщност един дебел пръстен.

Марс тъй-като нараства и ще става по-голям приближавайки опозиция, ще се вижда като ярко жълточервено петно. С много желание и хубави окуляри и увеличение са му доловими южната му полярна шапка.

По-вероятно е да не успеете да видите червеното петно на Юпитер и шапката на Марс, докато не свикнете да гледате о придобиете навици.

Иначе хората правят добри изображения на планетите, но с допълнителни увеличения, много кадри и обработката им. След което се изважда цвят и детайли.

Надявам се да не сте разочарован от описанието ми :-), а да сте мотивиран.

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

miroshi

Мнение от miroshi » пон сеп 14, 2020 11:41

Аз най-вече съм благодарен за инфромацията и обяснението!
Поздрави!

miroshi

Мнение от miroshi » пон сеп 14, 2020 14:47

И още нещо - някои пазарувал ли е такава техника от Кралството, как става транспорта?
Аз съм вземал по-дребни неща и съм ползвал Лерон за даоставка.

Поздрави!

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » пон сеп 14, 2020 14:54

miroshi написа:И още нещо - някои пазарувал ли е такава техника от Кралството, как става транспорта?
Аз съм вземал по-дребни неща и съм ползвал Лерон за даоставка.

Поздрави!
Ами пробвайте на сайта им какви са възможностите. Между 20-40 паунда за телескоп. Доставката вероятно ще е DHL или подобна до вкъщи.

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

VVenev
Регистриран: чет окт 31, 2013 11:34

Мнение от VVenev » ср сеп 23, 2020 12:25

Здравейте,
За да не започвам нова тема може ли малко помощ от по-опитните. Спрял съм се на няколко варианта на телескоп като за начинаещ като мен. Единият е Sky-Watcher Explorer 130P (EQ-2) или неговия братовчед Celestron AstroMaster 130EQ. Има ги на много места на близки цени. Търсейки попаднха и на това https://sideralproject.wixsite.com/bg-t ... OMPACT-150 или това https://sideralproject.wixsite.com/bg-t ... -130-Motor. Нямям никаква идея какъв е този катадиоптрик и що за качества има както и не ми говори нищо търговеца, който ги предлага. Може ли съвет кое е по-доброто решение. Дали да рискувам с употребяван като за първи телескоп или да инвестирам малко повече и да си взема нова, а защо не и по-добра техника. Бюджета ми е да кажем до 1000лв като за начало, но по-скоро искам нещо по-евтино за да свикна и тогава да скоча в по-дълбокото. Какво е вашето мнение?!

Потребителски аватар
tishovsx
Регистриран: чет яну 22, 2015 13:12

Мнение от tishovsx » ср сеп 23, 2020 14:06

Не ти препоръчвам този сайт!
Mount: iOptron CEM26 GoTo iPolar LiteRoc
Telescope: Sky-Watcher Evostar 72ED DS-Pro refractor
Cameras: ZWO ASI 533MC-PRO
Guiding cameras:QHY5L-II Mono, William Optics 50mm f/4 Guide Scope.
Focal reducers: Sky-Watcher .85x Reducer/Flattener
Filters: Baader UV/IR Cut / L
Focuser :ZWO (EAF) в очакване...
Lenovo T420S Intel Core i7-2620M
Dream until your dream come true!
Изображение

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср сеп 23, 2020 14:57

Избягвай този сайт!
Хиляда лева са стабилен начален бюджет, може да се поогледаш още. Но е добре да определиш какво те влече повече: гледане-снимане, планети-мъгели и т.н., че принципно няма универсален телескоп :)
Няма лошо първият телескоп да е втора ръка. Ако при покупката всичко е наред - оптиката и механиката, практически трудно могат да се намерят скрити дефекти в последствие. Ако има електроника там вече може да се случи евентуален проблем.

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » ср сеп 23, 2020 14:59

Това е сайта на Тед, който изпъдиха ор форума :D . Не пазарувай от него!
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;

VVenev
Регистриран: чет окт 31, 2013 11:34

Мнение от VVenev » ср сеп 23, 2020 18:47

Абе стори ми се съмнителен малко тоя сайт, ама рекох да попитам все пак. Не съм се насочил конкретно към него, просто заради това, че техниката е употребявана ми се стори интересно.
Мен лично ме влече за момента гледането на обекти от дълбокия космос - купове, мъглявини, галактики и.н. Планетите са интересни обекти, но ще ми станат скучни бързо, поне тези от слънчевата система :). Снимането е много интересно нещо, но не бих могъл да си позволя такова време засега. Именно и липсата на такова ме спираше досега да си купя телескоп, но сега заради един малък астроном вкъщи (и заради мен де :) ) ще трябва да се купува. Дъщеря ми (8г.) вече безпроблемно различава големите съзвездия, планетите и дори сама с бинокъла открива Андромеда. Не ми се иска да изпусна момента да прекарваме повече време заедно особено ако и ще научи нещо, както и аз разбира се! Сега изгаря от желание да види Юпитер, Сатурн и Марс с телескоп и се е нагласила да гледа М42 когато започне да изгрява малко по-рано през идните месеци.
Та така! Поставих се в главоблъсканицата кое е най-добре - рефрактор, рефлектор...?! Със сигурност искам да е с екваториална монтировка за да може да има повече интерес, все пак докато се настройва ще се сдобият нови знания и т.н.
Да, бюджетът не е нисък, но не е задължително да го похарчим накуп! Може би първо телескоп после окуляри аксесоари ...важно е да има развитие. Абе ентусиазирал съм се, така че тъй да се каже ЩЕ Е! НО КОЕ ДА Е?! :)

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » ср сеп 23, 2020 19:06

Здравейте,
Обмислете и видеоастрономията. Синергон има страхотна тема за това.

viewtopic.php?f=9&t=7596&sid=96e297ebbd ... e66e43a65f

Идеята е монтировката да има GoTo и с помощта на камера се гледа на компютъра. С камерата лесно се виждат много неща, които с просто око въобще.не се виждат.

Така се случи с моя телевкоп - насочих към M57 от града, не видях абсолютно нищо и си купих камера и ей ме на всяка ясна вечер вися на терасата и снимам. Също така не е необходимо монтировкята да е екваториална. Екваториална трябва предимно ако ще се снима. Ако само ще.се.няблюдава - алт-аз е по практична - по-лека е, лесно се изняся и лесно се Align ва по звездите.

Поздрави,
Иван
Celestron RASA8 + CEM70 + ZWO ASI533
Celestron NexStar Evolution 6 + ZWO ASI224

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср сеп 23, 2020 19:37

Първо се бях насочил да предложа някой 150-200мм добсън, но щом трябва да има екваториална монтировка нещо като тези тук може би е подходящо. Принципно - по-широк обектив, по-стабилна монтировка, но и съжбразяване с размера и възможността за пренасяне (от стаята на терасата или от града на село) :)

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение