ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

Мнение от bobo » нед авг 09, 2020 20:28

Добре дошла във форума!
За планетите наистана рефракторите са за предпочитане. Също така, за добро гледане на планети трябва сравнително голямо увеличение, което предполага сравнително дълго фокусно разстояние на обектива, което означава дълга тръба. Например 80-100 см дълга. Което не е много приносима, ако няма кола. Също така, за да бъде гледането по-качествено, тази тръба трябва да се монтира на сравнително стабилна монтировка (това е статива и механизъма за въртене на тръбата), която също не е много приносима.
Този Celestron Travel Scope 70mm е по-скоро играчка,а за гледане на планети въобще не става. По-скоро е за наземно гледане по време на разходките.

Нещо от рода на това или това по-би свършило работа, но си е големичко.

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » нед авг 09, 2020 20:33

bobo написа:Добре дошла във форума!
За планетите наистана рефракторите са за предпочитане. Също така, за добро гледане на планети трябва сравнително голямо увеличение, което предполага сравнително дълго фокусно разстояние на обектива, което означава дълга тръба. Например 80-100 см дълга. Което не е много приносима, ако няма кола. Също така, за да бъде гледането по-качествено, тази тръба трябва да се монтира на сравнително стабилна монтировка (това е статива и механизъма за въртене на тръбата), която също не е много приносима.
Този Celestron Travel Scope 70mm е по-скоро играчка,а за гледане на планети въобще не става. По-скоро е за наземно гледане по време на разходките.

Нещо от рода на това или това по-би свършило работа, но си е големичко.
Здравей,
Може да прозвучи разочароващо или да не вярвате, но един хубав телескоп, с монтировката която го носи, няма как да го разнасяте из планините. Прекалено тежко е за носене в раница. Става само ако е в багажника и го изкарвате някъде до автомобила. Примерно ако сте някъде на палатки, но колите са до вас. Ако сте с раници на някоя хижа или някъде на трекинг, само бинокъл, но и с него се виждат мн неща когато планинското небе е чисто.

За планети Луна както е писал колегата, внимавайте да не си купите детска играчка за 300-400лв която става основно за украса.

Изпратено с помощта на Tapatalk

SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

anniepetkova
Регистриран: нед авг 09, 2020 18:17

Мнение от anniepetkova » пон авг 10, 2020 15:07

Благодаря много за съветите и бързият отговор.
Идеята да съм с кола и телескопа да е с мен също ми харесва и най-вероятно така ще правя - качеството на телескопа ми е по-важно отколкото да мога да го сложа в раница :wink: . Мисля че се насочвам по-скоро към Celestron-a - само се чудя този red dot finder залсужава ли си - по-лесно ли е с него или няма много значение?
Също така се чудя като за начало трябват ли ми допълнителни аксесоари като леща на Барлоу, филтър за Луна и т.н.?
Иска ми се да поръчам наведнъж всичко и после постепенно да се уча и да ги използвам.

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » ср авг 12, 2020 00:32

Привет!
Филтъра за луна е задължителен за наблюдението за луната! Без филтър е толкова ярка, че чак заслепява!
Реддота не е задължителен, но лично за мен е голямо удобство спрямо нормалния търсач.
(само трябва да внимаваш да го изключваш винаги, когато прибираш телескопа, че аз съм го забравял така няколко пъти и батерията умира. За това си купих един блистер батерийки да си имам :mrgreen: ).
Барлоу лещата х2 е също добър аксесоар за наблюдението на Луната и Планетите.

anniepetkova
Регистриран: нед авг 09, 2020 18:17

Мнение от anniepetkova » пет авг 14, 2020 11:35

Благодаря много на всички за съветите!
Мисля да поръчвам вече :D През този сайт astroshop лесна ли е доставката до България, има ли такси на митницата, дали имате идея как седят нещата с поръчката от там?

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Мнение от barbwire78 » пет авг 14, 2020 12:56

Astroshop няма митници - все пак е е европейски магазин, доставката е около 30лв, като има опция и за плащане при доставката. Моите поръчки ми ги доставяше куриер от InTime. Времето за доставка е около седмица.
Изображение

Поздрави
Изображение

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » пет авг 14, 2020 12:59

Вижте за всеки случай и сайтовете от UK(няма митници също).

firstlightoptics.com

altairastro.com

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

emilatanasov
Регистриран: съб авг 22, 2020 18:52

Мнение от emilatanasov » съб авг 22, 2020 19:15

Здравейте,

Като ученик посещавах курс по Астрономия и много харесвах да наблюдавам звездното небе (с телескоп). Сега искам да предам част от тази магия на хората около мен. Искам да започна с телескоп, който е подходящ за ентусиаст. Ще наблюдавам предимно от местност до гр. Трявна (от по-високите места там). Попаднах на този форум и мисля, че след като четох няколко часа е добре да попитам хората с опит какво да взема с биджет около 500 - 550 лв. Искам телескоп за наблюдения, но няма да се използва за снимки. Ако може да следи небесните тела автоматично (видях, че съвременните рефлекторни телескопи имат такива глезотии), но не е задължително. Няма да го мъкна с по планини (за момента), т.е. не е нужно да е компактен.

Пробвах да избера нещо от тук. Фаворит ми е AstroMaster 130EQ.

Ако имате други предложения в близък клас кажете. Не съм много сигурен и каква трябва е "монтировка" - екваториална, Алт-Азимут и коя е по-добра когато обектите ще са предимно близки небесни тела.

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » нед авг 23, 2020 23:59

emilatanasov написа:
съб авг 22, 2020 19:15
Здравейте,

Като ученик посещавах курс по Астрономия и много харесвах да наблюдавам звездното небе (с телескоп). Сега искам да предам част от тази магия на хората около мен. Искам да започна с телескоп, който е подходящ за ентусиаст. Ще наблюдавам предимно от местност до гр. Трявна (от по-високите места там). Попаднах на този форум и мисля, че след като четох няколко часа е добре да попитам хората с опит какво да взема с биджет около 500 - 550 лв. Искам телескоп за наблюдения, но няма да се използва за снимки. Ако може да следи небесните тела автоматично (видях, че съвременните рефлекторни телескопи имат такива глезотии), но не е задължително. Няма да го мъкна с по планини (за момента), т.е. не е нужно да е компактен.

Пробвах да избера нещо от тук. Фаворит ми е AstroMaster 130EQ.

Ако имате други предложения в близък клас кажете. Не съм много сигурен и каква трябва е "монтировка" - екваториална, Алт-Азимут и коя е по-добра когато обектите ще са предимно близки небесни тела.
Здравейте,
Щом ще ползвате телескопа за визуални наблюдения, според мен трябва да се насочите към Добсън телескопите.
За Вашият бюджет спокойно ще може да се вземе 200мм Добсън - втора ръка, а ако увеличите средствата може да го вземете и нов:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... onian.html

200мм е сериозна апертура и ще могат да се наблюдават хиляди обекти от нощното небе. Също така се борави много лесно с този телескоп и мисля, че е идеален за начинаещ.

Успех!

Потребителски аватар
kosiu_drumev
Регистриран: пон авг 03, 2020 00:02

Мнение от kosiu_drumev » ср авг 26, 2020 02:54

Здравете!
От години си мечтая за телескоп, чел съм умерено (включително от скоро този форум) и след много умуване се очертава следното:
- искам универсален уред, с който що годе прилично да гледам и планети и дълбок космос
- искам да започна с визуални наблюдения, но да мога след време да напраявя и плахи елементарни опити да снимам
- да мога и малко по малко да надградя системата, а не да трябва да купувам нов телескоп
- бюджет 1000 +/-100-200 лв.
Насочил съм се към класически нютонов skywatcher 200/1000. Китайски е и сигурно не е с кой знае каква оптика, но предполагам, че става (ясно ми е че за астрорефлект и подобни не се класирам :). Много ли е сериозен проблема с колимирането? Ще може ли да се справя без допълнителни джаджи поне на първо време с него. Търся мнения?
Колебая се между добсън и екваториална. Не съм сигурен колко е лесно и приятно да следя обект като "прибутвам" добсън на ръка. Може би ако някой се съгласи да ми покаже подобен уред в действие и ми хареса как става, ще взема такъв и ще спестя малко пари. Но за сега като че ли повече ме влече да взема EQ5. Ще е достатъчно стабилна ли според вас (според ревютата в сайтовете - да, но дали)!? Предполагам, че по-късно ще мога да сложа моторче и да следя (снимам) още по-лесно. Или се лъжа?
Като че ли англичаните ( firstlightoptics.com ) предлагат най-добри цени. Има и предложения за втора ръка в astrobuysell.com/uk/ с ~30% по-ниски цени, но за този сайт не съм видял нищо да се споменава тук. Има ли някой опит с него? Също може би ще e проблем доставката до тук при покупка от частни лица - дали някой е ползвал куриерски фирми като gabco или gabieli за доставка на астрономическа техника от там?
Всякакви други мнения, предложения, коментари и критики ще са ми от полза. Също би ми било много приятно и полезно някой да се съгласи да го придружа на наблюдения в или около София и да ми покаже "на живо" (особено ако е с техника с не твърде много класи над това, което си представям за себе си). Ще се постаря да не досаждам много с новобрански въпроси.
Поздрави!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср авг 26, 2020 09:53

200/1000 добсън ми изглежда добро начало. Колимацията ще е проблем първия-втория път, докато й хванеш цаката :) Дори и да се наложи ползването на допълнителни джаджи (лазерен колиматор), сигурно могат да се намерят за дребни пари. Само не знам доколко EQ5 ще издържи тази голяма тръба, особено за снимане. Също, принципно, снимане с такова дълго фокусно може и да не стане само с добавено моторче, а да потрябва и гидиране.

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » ср авг 26, 2020 12:22

kosiu_drumev написа:
ср авг 26, 2020 02:54
Също може би ще e проблем доставката до тук при покупка от частни лица - дали някой е ползвал куриерски фирми като gabco или gabieli за доставка на астрономическа техника от там?
Здравейте,
За доставката, ако няма директно за България, мога да кажа за габко.
Ползвал съм ги много пъти за различни стоки и не съм имал проблем.
За телескопа, ако е skywatcher, може да сравните цените в този сайт:

https://www.harrisontelescopes.co.uk/ac ... copes.html

От него съм купувал най-тънко на skywhatcher нещата. Телескопи, монтировки, окуляри и т.н.
Той обаче не доставяше директно до България и ползвах габко в Англия.

Лек ден.
Sancta Simplicitas!

Линк за библиотеката с книги последна версия 24.11.2020:
https://drive.google.com/file/d/1OuZLnm ... sp=sharing

VA System:
PHOTON 6" F 3.2
SW Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » ср авг 26, 2020 14:25

astrobuysell.com/uk е добре. Но до момента нито един 200/1000 нютон не помня да се е предлагал с доставка. Както и EQ5. Искат вземане на място или среща в обозрим периметър. Защото телескопът е мн обемист, а обикновено втора ръка, не им пазят кашоните. EQ5 с двете тежести идва скъпа за пращане от обикновен човек.

Иначе габкото е ок. Досега всичко ми е дошло и от амазон и от astrobuysell.

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Потребителски аватар
kosiu_drumev
Регистриран: пон авг 03, 2020 00:02

Мнение от kosiu_drumev » чет авг 27, 2020 03:00

Здравейте отново!
Може ли някой да погледне тази обява:
https://www.astrobuysell.com/uk/propvie ... iew=165218
Не съм разбирач, но нещо в тази монтировка ме съмнява.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » чет авг 27, 2020 09:47

Иска юзернейм и парола.

Потребителски аватар
Rakshas
Регистриран: пон мар 04, 2019 12:14

Мнение от Rakshas » чет авг 27, 2020 11:11

kosiu_drumev написа:
чет авг 27, 2020 03:00
Здравейте отново!
Може ли някой да погледне тази обява:
https://www.astrobuysell.com/uk/propvie ... iew=165218
Не съм разбирач, но нещо в тази монтировка ме съмнява.
Имах 200P с такава тринога с EQ5 монтировка. Муха да кацнеше на тръбата и почва да вибрира образа.
Тежестите от снимката ми се виждат недостатъчни.
Самата монтировка не мога да разбера каква е, но ми се вижда от класа на EQ3 (или нещо по-ниско).
Telescope: William Optics Zenithstar 73 II
Mount: iOptron CEM25P
Guiding: ZWO ASI 120MM Mini, William Optics 50mm Uniguide
Camera: Canon 750d Full Spectrum Mode

ikarium
Регистриран: чет сеп 10, 2020 22:37

Мнение от ikarium » чет сеп 10, 2020 22:49

Здравейте,
Отскоро и аз се запалих и съм горд собственик на първият си Sky Watcher dobson 8”.

Както знаете, в комплекта има 2 окуляра 1,25 10 и 25, заедно с един преходник 2”

Засега мога да кажа, че луната се вижда прекрасно и могат да се видят съзвездията, но бихте ли ми препоръчали какви окуляри да си взема ?
Ще ми се да почна с Марс, Юпитер, Сатурн (като цяло с по-големите обекти от слънчевата система, а и самото слънце). Ще бъда благодарен за съветите, понеже към момента нито един от изброените не мога да видя хубаво.

Благодаря предварително !

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » чет сеп 10, 2020 23:12

Честито за придобивката :)

Какво имате предвид под да видите "хубаво"? Окулярите, които идват с телескопа не са лоши според мен. Основното за хубаво виждане на планетите е да има спокойна атмосфера без турбуленция. Може да няма никакви облаци навън, а пък да има турбуленция и пак гледката да е мътна. Иначе може да си вземете леща на барлоу да вдигнете увеличението още два пъти, ако искате "по-отблизо" да разгледате планетите. Също обикновено изображението се прояснява за части от секундата, когато виждате страхотен детайл по планетата и веднага пак се замазва. Трябва търпение при гледането. И все пак не очаквайте гледки тип Хъбъл при визуално гледане с телескоп.

Може и да е очевидно, но никога не гледайте Слънцето без слънчев филтър - ослепява се моментално.

P.S. Не казвам, че няма и по-хубави окуляри от тези, които идват с телескопа, но съм виждал доста хубави гледки на планетите и с тях. Погледайте първо с тях според мен.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

ikarium

Мнение от ikarium » чет сеп 10, 2020 23:33

Благодаря за отговора !
Под “хубави” имам предвид, че като приближа и е страшно размазано, Марс е червено петно, Юпитер се фокусира само като малка точка, Сатурн едва едва се вижда.
Т.е засега само една барлова леща според вас ? Да ми препоръчате някаква или няма значение ?

Отделно някакъв соларен филтър евентуално ?

Благодаря отново !

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » пет сеп 11, 2020 00:23

Окуляри има всякакви, като конструкции от елементи и ширина на полето. Ако не ви се дават мн пари но искате да вдигнете нивото, може да пробвате с окуляри, които се водят от планетна серия.
Например на Teleskop-Service, мисля че са по 50-на евро бройката от серията Planetary.. Имам подобен, не е лош. Същите ги има и под други марки.
Други качествени окуляри на достъпни цени са Orthoscopic, но не са с многго широки полета.
Baader Ortho мисля че са хубави, но нямам преки впечатления.
В сайта на altairastro се предлагат на поносима цена окуляри които са описани като Orthoscopic с хубави отзиви - Kitakaru, уж японски ;-).

Ако обаче имате възможност за скъпи окуляри, ви съветвам да не правите компромис.

Аз лично съм голям фен на немците от Baader Planetarium, a окулярите им Morpheus със 76° поле са чудни(като за 450лв бройката :-) ), и въпреки че са страхотни не са толкова скъпи като тези на Телевю или Pentax.

Доказани окуляри са серията Nirvana на Skywatcher. Същите окомплектовки ги има и под маркатите Телескоп-Сервис, Лачерта и Уилям Оптикс.
Изглеждат еднакви на външен вид, но вероятно не са. Lacerta-та я имаше в будапещенския сайт, унгарски за под 100 евро.

Три окуляра би трябвало да са напълно достатъчни. Дори два качествени. Дори един в началото. Леща на барлоу няма да ви оправи проблема с гледането със стоковите окуляри. Качествен теле-екстендър ще ви струва колкото качествен окуляр.

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » пет сеп 11, 2020 00:44

Baader предлагат слънчев филтър/фолио в бяла светлина, който намаля 100К пъти интензитета. но не е необходимо да покривате цялата апертура с филтър, а само малката дупка на капака на телескопа. Тя е обикновено 2 инча при скайуочерите.
Но тъй-като това е нещо мн специфично , може да попитате за готови решения и в асоциацията, както и да разгледате по асттро сайтовете как да си сглобим филтър с фолио. В нета има изчерпателна информация. Като филтъра трябва да е ND5.0 ( 1/100000 от светлината) или още по-тъмен за визуално. Ако обаче сложите дори такъв в един слой, върху цялата апертура на 8инчовия добсън, пак рискувате очите.

Грубите ми сметки и проби показват, че такъв еднослоен трябва да се слага при относителен отвор f/20.

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

petar1

Мнение от petar1 » пет сеп 11, 2020 08:38

"Сатурн едва едва се вижда" - имате предвид, че е малък по размер? Тогава ви трябва по-голямо увеличение - примерно леща на Барлоу. Или пък окуляр с по-малък диаметър. Иначе и с най-скапания телескоп от 150 лева пръстените на Сатурн се виждат, както и процепът на Касини в пръстените.

"Юпитер се фокусира само като малка точка" - пак ли имате предвид, че е малък размерът? Трябва Ви по-голямо увеличение - същото, което написах за Сатурн. Иначе пак и в най-скапания телескоп се виждат поне двете му екваториални ивици - пък дори и с малко увеличение, стоковите окуляри и лоша атмосфера. Виждате ли 4-ите Галилееви спътника около Юпитер? Те се виждат дори в бинокъл, камо ли в телескоп.

"Марс е червено петно" - На Марс освен полярната шапка и леко потъмняване по повърхността (моретата му) не се вижда много визуално през телескоп. Той е труден обект и е още по-малък от Юпитер и Сатурн. Не очаквайте много визуално от Марс.

Сигурен ли сте, че фокусирате точно? Не вярвам да не се виждат никакви детайли. Хубаво е и да попаднете на спокойна атмосфера, имайте търпение при гледането - обикновено гледам няколко минути без да отлепям око от окуляра, за да успея да видя за няколко секунди хубав детайл.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Spacerunner
Регистриран: нед ное 03, 2019 17:30

Мнение от Spacerunner » пет сеп 11, 2020 09:46

Здравей,

Аз съм със същия телескоп и миналата година бях изправен пред същия избор, защото 10-ката ми се струваше доста мътна за малките DSO. Взех си два окуляра на Explore Scientific - 30mm, 70° на 2" (160 лв) и 9мм ,62° LER, 1.25" (170 лв). Изключително съм доволен и от двата, картината е много по-ясна, а увеличеното зрително поле е красота. Двуинчовият окуляр е безкрайно удобен за търсене на обекти и наблюдение на по-големите обекти - събира изцяло плеядите и двойния куп в Персей. Неудобството му е, че постоянно трябва да сменяш приставките и че не може да се ползва на по-малки телескопи. Също звездите към края на зрителното поле страдат от кома, но не е болка за умиране.

Както са казали колегите, най-важното остава състоянието на атмосферата. Имало е вечери, когато към 23:00 Юпитер и Сатурн се виждат като на снимка, друг път като през парата на вряща тенджера. Във втория случай дори най-качествените окуляри не могат да покажат много, а голямото увеличение само влошава нещата.

Ако си от СФ, може да се уговорим да ти ги покажа тия дни, като ходя да гледам.

ikarium

Мнение от ikarium » пет сеп 11, 2020 13:27

Здравейте,

Да, едно показно няма да е излишно, ще съм блгодарен !
Пишете като решите кога и къде :))

ikarium

Мнение от ikarium » пет сеп 11, 2020 23:07

Вероятно ще взема една леща барлоу и хубав окуляр 6-7мм 1,25, поне на първо време.

Днес също явно имаше доста турболенции, Юпитер, Сатурн и Марс се виждаха силно размазано, с черна точка по средата, макар че изглежда изглежда ясно навън. Все още явно не мога да уцеля читаво време.

petar1

Мнение от petar1 » съб сеп 12, 2020 00:07

Тази черна точка не може да е от турбуленциите. Някакво зацапване или пък не фокусирате добре?
Виждате ли пръстените на Сатурн нормално?
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

ikarium

Мнение от ikarium » съб сеп 12, 2020 09:57

petar1 написа:
съб сеп 12, 2020 00:07
Тази черна точка не може да е от турбуленциите. Някакво зацапване или пък не фокусирате добре?
Виждате ли пръстените на Сатурн нормално?
Според мен черната точка се получава по някакъв начин от вътрешната част на тубата на телескопа, изпращам изображение точно за какво говоря.
Относно фокусирането, то само от едно място може или някъде аз бъркам ? Изпращам изображение от къде фокусирам
8CBC3307-5850-48E4-BDC9-84DB0BCDBB8D.jpeg
8CBC3307-5850-48E4-BDC9-84DB0BCDBB8D.jpeg (18.77 KиБ) Видяна 153 пъти
.
32A92D26-F59E-4CE3-839C-85940C66C0CD.jpeg
32A92D26-F59E-4CE3-839C-85940C66C0CD.jpeg (22.21 KиБ) Видяна 153 пъти

petar1

Мнение от petar1 » съб сеп 12, 2020 10:49

Фокусира се от едно място, да. Когат ярък обект не е фокусиран се виждат два концентрични кръга - https://lh3.googleusercontent.com/proxy ... pby5JAQk-Q

Като централният черен кръг е "спайдерът" -> т.е. частта която захваща вторичното огледало. С тези два концентрични кръга може да се провери дали телескопът е колимиран добре -> трябва вътрешният да е центриран добре във външния.

Това ли имате предвид под черна точка - виждате концентричен кръг? Когато погледнете Сатурн - виждате ли самите пръстени?
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

ikarium

Мнение от ikarium » съб сеп 12, 2020 11:01

petar1 написа:
съб сеп 12, 2020 10:49
Фокусира се от едно място, да. Когат ярък обект не е фокусиран се виждат два концентрични кръга - https://lh3.googleusercontent.com/proxy ... pby5JAQk-Q

Като централният черен кръг е "спайдерът" -> т.е. частта която захваща вторичното огледало. С тези два концентрични кръга може да се провери дали телескопът е колимиран добре -> трябва вътрешният да е центриран добре във външния.

Това ли имате предвид под черна точка - виждате концентричен кръг? Когато погледнете Сатурн - виждате ли самите пръстени?
Да, кръгът е само един по средата и както казахте точно като “спайдерът”, даже и самите опъващи въжета леко се виждат, с които е захванат. Според изображението, което изпрати, мисля че е колимиран, а и все пак е нов.

Пръстените на Сатурн се виждат единствено без Zoom, като малка бяла светеща точка. Щом реша да приближа всичко се размазва, пръстена изчезва и се вижда като размазано голямо петно, заедно с концентричния кръг, за който говорим.

petar1

Мнение от petar1 » съб сеп 12, 2020 11:25

"Щом реша да приближа всичко се размазва" -> А по какъв начин приближавате? Слагате окуляр с по-малък диаметър? Фокусирате ли отново след това? Наложително е тъй като всеки окуляр постига фокус на различно място. Щом виждате концентричния кръг, значи не сте фокусирали :)
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение