Съвети за начинаещ астрофотограф

Астрономията и космосът в интернет

Модератор: Vladimorka

georgi_d_tenev
Регистриран: ср яну 19, 2022 09:59

Съвети за начинаещ астрофотограф

Мнение от georgi_d_tenev » ср яну 19, 2022 10:26

Здравейте!

Винаги съм имал желание да се насоча към това хоби, но през последните седмици започнах усилено да чета и да се опитвам да разбера какво точно е това астрофотографията, какво оборудване е необходимо за нея и какъв бюджет би бил необходим за някого като мен, който почва от нулата. След като прекарах известно време в преглед на видео клипове и родни сайтове за оборудване, разбрах, че има съществена разлика между това да закупиш качествен телескоп за наблюдение и такъв за астрофотография. Вече съм наясно, че това хоби изисква много четене, посвещение и финансови средства, за да бъде правено правилно. Това не ме тревожи, но въпреки това за мен е трудно да отсея към какво точно оборудване да се насоча като за начало. Молбата ми към тези от вас с опит в астрофотографията е да дадат съвет в тази насока и да препоръчат оборудване, така сякаш те биха закупили първата си система. Разбирам, че може да съществуват много различни мнения, но предполагам че повечето от вас биха били единодушни за това кое оборудване предлага добро съотношение на цена и качество за един новак. Също така, моля да отговорите на следните въпроси:

- Задължителна ли е екваториалната монтировка за астрофотография?
- Нужно ли е тя да е моторизирана?
- Удачно ли е да се закупи телескоп с ръчна екваториална монтировка, която евентуално по-късно да бъде моторизирана?
- Подходящо ли е закупуването на компютъризиран телескоп за автоматично насочване в астрофотографията? Повечето от предлаганите са върху AZ монтировка. Това проблем ли е?
- Насочил съм се към рефлекторен телескоп с диаметър на апертурата от 130 мм и фокусно разстояния от 650 мм (f5). Това подходящо ли е за астрофотография на обекти в дълбокия космос?
- Какъв фотоапарат бихте препоръчали за астрофотография? Възможно ли е да се правят добри сесии с конвенционален дигитален фотоапарат с добро качество?

Имам много други въпроси, но за начало, ще бъда благодарен ако получа отговор на гореизложените. Благодаря ви предварително за отделеното време!

Потребителски аватар
Rakshas
Регистриран: пон мар 04, 2019 12:14

Re: Съвети за начинаещ астрофотограф

Мнение от Rakshas » ср яну 19, 2022 11:46

georgi_d_tenev написа:
ср яну 19, 2022 10:26
- Задължителна ли е екваториалната монтировка за астрофотография?
Задължително е. Ако говорим за дълбок космос и дълги експозиции - това е изкскването.
georgi_d_tenev написа:

- Нужно ли е тя да е моторизирана?
Нужно е. Отново дългата експозиция го изисква(1-5+ минути). Няма как да следите обекта ръчно и точно през това време.
georgi_d_tenev написа:
- Удачно ли е да се закупи телескоп с ръчна екваториална монтировка, която евентуално по-късно да бъде моторизирана?
Ще може да правите съвсем кратки експозиции (няколко секунди), които за Луната ще стават може би. Трябва да подбрете внимателно монтировката в такъв случай, за да е лесен ъпгрейда след време. Т.е. да има на пазара китове за моторизиране. По принцип всяка монтировка може да си я моторизирате и сам (дори и да няма китове за нея), но е играчка и иска познания по теми като електроника, програмиране на микроконтролери и т.н.

georgi_d_tenev написа:
- Подходящо ли е закупуването на компютъризиран телескоп за автоматично насочване в астрофотографията? Повечето от предлаганите са върху AZ монтировка. Това проблем ли е?
Вижте по-горните отговори.
georgi_d_tenev написа:
- Насочил съм се към рефлекторен телескоп с диаметър на апертурата от 130 мм и фокусно разстояния от 650 мм (f5). Това подходящо ли е за астрофотография на обекти в дълбокия космос?
Тук вече завси към кои по-точно обекти сте се насочили да снимате (колко са големи), а също и от размера на сензора на камерат. Например ако имате камера с диагонал 1" при това фокусно дори и с редуцер 0.7 няма да поберете мъглявината Розета в един кадър. За галктики ще става (но лично мое мнение - няма да е достатъчно). Аз лично бих препоръчал рефрактор с фокусно 300-400. Не изисква колимиране и при това фокусно дори и без редуцер ще побира повечето мъглявини в един кадър.
georgi_d_tenev написа:
- Какъв фотоапарат бихте препоръчали за астрофотография? Възможно ли е да се правят добри сесии с конвенционален дигитален фотоапарат с добро качество?
Възможно е. Но тези апарати имат вградени филтри, които не пропускат дължината на вълната на водорода(повечето мъглявини излъчват именно в този спектър). Не е проблем да се снима и така, но без този филтър изображенията са много по-добри. Апаратите могат да се "моднат", т.е. да им се премахне този филтър. Отнема няколко часа и изисква нетреперещи ръце, че да не отиде апарата в кофата ;) Аз лично започнах с Канон 750д, който в последствие "моднах". Предимството на тези апарати е, че са с по-голям сензор. Астро камери с такъв размер сензор са от порядъка на 4-5000 лв. Недостатък е, че не могат да се охлаждат, което води до много повече шум в кадрите. (Е, могат да се модифицират и да се охлаждат до някъде, но според мен крайния резултат не си струва усилията)

Мисля, че тази статия ще Ви разясни доста неща със снимането: https://drive.google.com/drive/folders/ ... HPsSq76W6Y

Поздрави
Иво
Telescope: Omegon Pro 72/400 Quintuplet
Mount: iOptron CEM25P
Guiding: ASI 120MM Mini, William Optics 50mm Uniguide
Camera: ASI 533ММ Pro
Filters: Antlia 1.25" LRGB, 4.5 nm Ha SII OIII
Automation: ASIAir Pro, ZWO EAF, ZWO EFW 8x1.25"

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » ср яну 19, 2022 15:32

Човече....първо много зависи какво разбираш под "астрофотография". Дали това е снимки на Луната? На млечния път и на преден план дърво/къща/ скала...? Или красиви цветни снимки на Сатурн, Уран, с пъстрите им пръстени? Или пък супер детайлни снимки на далечни галактики, от които да кажеш "Уааааааааау". Или пък големи, шарени мъглявини, зародиши на бъдещи звезди (или изстнинали останки от такива) ...Не се подигравам, това са пет различни примера за астрофотография, които изискват....пет различни вида техника. Ако отговорът и на всички въпроси е възторжено "ДА! И това", определено ще има разминаване между очакванията и реалностите.

Конкретно по въпросите

Хм. Ако ще се занимаваш сериозно с тая дейност ЗАДЪЛЖИТЕЛНО е да имаш екваториална, моторизирана монтировка. Рефлектор с 130 мм и ф/5 е доста добро начало. Това е типът техника, подходяща за обширните мъглявини. Но за сметка на това, стандартен фотоапарат няма да е съвсем подходящ. За домашно си прочети какво е това "модифициран апарат" и защо се налага да се модифицира. Другият (по-добър, но по- скъп вариант), е специализирана астро камера.

По груби преценки (всеки САМ СИ ПРЕЦЕНЯ!!!) някакъв начален минимален, компромисен капитал за астрофото , е около 3000 лв. Би включвало

https://www.astroshop.eu/camera-mounts/ ... et/p,52177
(Това е без триногата)

Някакъв ДСЛР от сорта на Канон 600Д втора ръка и обектив с фокусно до 200 мм (пак втора ръка). Отделно - лаптоп. Може и без него, но става малко екстремно. Желателно е да има и програма за снимане. Тя не е голям харч.

Ако желаеш рефлектор 130 мм, нещата стават по- различни. Монтировката трябва да е по- сериозна (поне EQ5) и е желателно да имаш оборудване за т.нар гидиране - още е дна камерка и малък телескоп/обектив. Мисля, че там 3000 няма да стигнат.

Чети по- системно и бъди сигурен, че искаш да се занимаваш с това. Следи темата за излизанията и се залепи при някое такова. В голям процент от случаите, хората заявяват интерес, който изгаря като фойерверк и повече не чуваме нищо от тях.

Успехи
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Жена ми и ма най-готиня задник на света...МЕН

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
n_antonov
Регистриран: съб фев 13, 2016 17:15
Контакти:

Мнение от n_antonov » съб яну 22, 2022 09:46

Здравей,

Съдейки по въпросите ти, вече си доста запознат. Както вече са ти отговорили изчерпателно колегите, зависи с какъв бюджет разполагаш. Всеки е тръгнал от различно ниво и има различни възможности, а също и приоритети и отдаденост на хобито. Много ме натъжава, като видя някой да си разпродава хубавата техника, защото почти не я е ползвал. Значи, нещо изначално е било погрешно. Похарчил е много пари "на вятъра". Можеш с малко да постигнеш неща, които много да те радват и вдъхновяват. Може с много да си постоянно недоволен от резултата. Изцяло зависи от теб.

Както b_kassabov ти е писал, астрофотографиите са много видове. Зависи също дали искаш да наблягаш повече на астро-то или на фото-то, т.е. дали търсиш художедствено качество или си воден преди всичко от любознателност към астрономията. Не ги противопоставям, но и това е важно, за да определиш с какъв сетъп ще се оборудваш.

В обобщение, аз започнах точно с телескоп като твоя. F/5 с фокален редуктор може да стане доста приличен примерно F/3.8, доста бърз и мултифункционален. С леща barlow може да стане F/10 и да отстрелваш планети като за световно. Лесно се колимира даже само с капачка и е верен другар. Още си го пазя и даже мисля да му намеря малко работа по новите ми занимания.

Монтировката е най-важна. Започнал съм Alt-Az, но бързо минах на екваториална EQ3 и сега съм с EQ5. Задължително моторизирана! Не е задължително да е GoTo. Има контролери само за гидиране, които са доста по-евтини от цяла GoTo система. И сега нямам GoTo, намирам си обектите с визуалния търсач, но аз съм стара гвардия, познавам небето от дете, когато още имаше само хартиени карти. Ако никога не си се занимавал с астрономия и не можеш да се ориентираш още, задъжително GoTo монтировка. EQ5 + GoTo излиза около 800 евро нова. Това ти е най-важната инвестиция.

По отношение на камерата, нямам опит с DSLR, но знам, че имат много големи сензори и колегите правят супер чудеса с тях. Аз започнах с астрокамера за планети ASI290MC цветна и фокален редуктор. Подобни камери са около 400 евро. Някой би казал, че не си струва, защото един DSLR може да я сложи в малкия си джоб, но сега върши полезна работа като гидираща камера. Полето става за обекти до размерите на М42, но ако искаш да снимаш големи комплекси, ще ти трябва DSLR или скъпа астрокамера. Най-евтините астрокамери започват от 800 евро, с охлаждане. За дълги експозиции охлаждането е критично важно и после спестява много работа при обработка и ядове.

За дълги експозиции (над 40 сек.) ще ти е нужно гидиране. Евтина планетарна камера и малко телескопче за гидиране ще ти трябва да прикрепиш към големия телескоп, за да може да се правят малки корекции в позицията на монтировката през гидиращия контролер и софтуера за гидиране (PHD2). Няма идеална монтировка и воденето винаги има нужда от микроскопични корекции.

В общи линии, тук съм си описал опита. Във форума има корифеи, от които съм се учил и които знаят майка и баща в занаята.

Правил съм нелоши снимки на галактики с планетарната ASI290MC, фокалния редуктор, телескоп като твоя и екваториална монтировка EQ3 без гидиране като тези:

NGC3193 2022-01-21 Siril Edit.jpg
NGC3193, Sky-Watcher 130/650, ASI90MC, EQ3
M65 2022-01-32 Siril Edit.jpg
M65/66, Sky-Watcher 130/650, ASI90MC, EQ3

Със същия телескоп съм снимал и мъглявини като Пакман, но тук камерата вече е друга - най-евтината deep-sky камера с охлаждане ASI183MC Pro и с гидиране задължително, защото за мъгелите ще ти трябват наистина дълги експозиции (5 и 10 мин.) и много часове интеграция.

Pacman 2021-08-10 Siril 1920 Reduce Background.jpg
Pacman, Sky-Watcher 130/650, ASI183MC Pro, EQ3

Ако искаш да снимаш такива неща, може и с по-скромна техника. Ако искаш да вадиш водород и други чудеса от мъглявините като някои колеги в този форум, ще трябва да се ориентираш минимум към EQ5 (защото ще натежат нещата), астрокамера или DSLR и теснолентови филтри, а някои биха казали и апохроматичен рефрактор. Там инвестицията е сериозна, особено ако сложиш монохромна камера, филтърно колело и т.н.

Моят съвет е, започни с нещо минимално, за да се научиш и с натрупването на знания да се трупат и инвестициите. Така мисля, че е най-правилно.

Успех!
Телескоп: TS-PHOTON 6" F4 Advanced Newtonian, камера ASI ZWO 183MC Pro, Sky-Watcher 130/650 Newtonian (obsolete).
Гидиране: 50 mm Helical Guidescope, ASI ZWO 290MC, PHD2 Guiding/INDIGO.
Монтировка: EQ5 + GoTo Upgrade Kit, Enhanced Dual Axis Handset with autoguider input with motors (obsolete).
Софтуер: INDIGO, APT, DeepSky Stacker, Siril, GIMP, Autostakkert, Affinity Photo.
Филтри: Baader NEODYMIUM (Skyglow & Moon), Optolong L-eNhance.

https://astroblognikola.blogspot.com
https://www.astrobin.com/users/antonovn/
https://telescopius.com/profile/n_antonov

Потребителски аватар
tishovsx
Регистриран: чет яну 22, 2015 13:12

Мнение от tishovsx » вт ное 08, 2022 15:33

Изгледайте лекцията на един от разработчиците на PHD2, има какво да се научи!

И още една на друг ...

Успех!
Mount: iOptron CEM26 GoTo iPolar LiteRoc
Telescope: Omegon Pro APO AP 76/342/F4.5 ED Triplet
Cameras: ZWO ASI 533MC-PRO,ASI 183MM-PRO.
Guiding cameras: ASI 220MM Mini, WO 50mm f/4 Guide Scope.
Filters: Astronomik UHC, LRGB,SHO-6nm
Focuser :ZWO EAF 5v
Automation: ASIAir Plus, EFW 8x1,25"
Apple iMac 13,1 A1418, iPad A1893, MacBook Pro 15’’
"Най-големият враг за знанието не е невежеството, а илюзията за знание...."
Стивън Хокинг
“Необикновените твърдения изискват необикновени доказателства”.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Съвет за начинаещ астрофотограф
    от frankennstein » чет авг 13, 2020 15:53 » в Астрофотография
    55 Отговори
    2089 Преглеждания
    Последно мнение от n_antonov
    чет авг 12, 2021 10:45
  • Бинокъл за начинаещ