barlow x2

кои сме ние и друга служебна информация за форума, разгледайте преди регистрация

Модератори: mishaikin, bobo

niko0202
Регистриран: ср авг 08, 2012 09:32

barlow x2

Мнение от niko0202 » ср авг 08, 2012 10:44

здравейте приятели не мога да си позволя да ви нарека колеги защото можеби аз съм най неукия сред вас.тепъва поглеждам към космоса и от сутрин до вечер чета вашите форуми.Аз съм бедно момче и най после успях да си купя едно телескопче на старо фомей,стандартно оборудван 2лещи и толкова.В форумите прочетох че тия лещи не са добри и е добре да ги заменя с PLOSSL 10мм-25мм но ми трябва и леща на barlow x2. В сайта на андромеда намирам 2 вида едната е D24,5mm и D31,8mm но цените се различават доста та въпросът ми е ако взема D24,5mm която струва само 10$ дали ще си струва все пак разликата е 50$ за мен са пари но и неискам да плащам за нещо което не струва моля помогнете някой да ми обясни разликата между двата продукта и ако може с по прости думички тепарва се уча.

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » ср авг 08, 2012 16:26

Фомейте мисля бяха с 1,25 инчови окуляри т.е позлват D31,8mm,
другото ще е малко и ще ти пропада в глездото. Измери си диаметъра на окулярите в долната им част. Трябва да са 31,8 мм в диаметър. PLOSSL не е марка а вид окуляри и вероятно тези на фомеи са точно такъв вид. Не разбрах защо ти е нужна лещата на барлоу. тя служи за двойно увеличени на окъляра. Примерно ако имаш окуляр 25 и сложиш барлов ще получиш увеличение аналогично на 12,5 мм.

Потребителски аватар
iovo80
Регистриран: чет ное 27, 2008 18:19
Контакти:

Мнение от iovo80 » ср авг 08, 2012 16:30

При всяко положение окулярите, които ще ползваш, били те качествени или не, ще бъдат с диаметър 31,7 мм., така че и барлоу лещата трябва да е такава, а и е доста по-качествена. Знам колко трудно вече се отделят пари за нещо различно от сметки и храна, но евтината просто няма да ти свърши работа.
CELESTRON 6" Schmidt-Cassegrain F/10
Celestron Reducer/Corrector f/6.3
Konus 70/300 Refractor
EQ5 motorized mount
БПЦ 10х50
Canon 20D, Sonnar 2.8/200 MC

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср авг 08, 2012 19:10

Също така трябва да имаш предвид, че като се сложи леща на Барлоу увеличението (със същия окуляр) се увеличава 2 или 3 пъти, в зависимост от кратността на лещата, зрителното поле намалява, намалява и осветеността и контрастът на образа, който се вижда в окуляра.

Прецени си с твоят телескоп, с твоята монтировка, твоите окуляри и твоята опитност дали лесно намираш обектите, дали лесно ги задържаш в полето, дали можеш да фокусираш лесно, дали образът е сравнително ясен, а не замазан - ако отговорът е "не" или "по-скоро не" мисля, че засега лещата на Балроу по-скоро няма да ти трябва, защото тя ще влоши всичко това.

Погрешно е да се смята, че увеличението на телескопа е най-важния параметър, и непременно да се стремим към по-голямо увеличение.

Най-добре засега си вземи един по-добър окуляр, като видиш как е с него после ще мислим за другото :)

niko0202

Мнение от niko0202 » чет авг 09, 2012 11:39

благодаря ви приятели за ценните съвети от тях разбирам че малко ми е рано за барлов.моля посъветвай те ме какъв окуляр да си взема.като начало искам да наблюдавам планетите и най вече сатурн и юпитер.наистина малко трудно откривам обектите в небето но все пак се справям мисля че това скоро няма да е проблем.телескопа е фомей RL900-114,монтировката е екваториална EQ-7 диаметър на лещата е 31.7мм. И още един въпрос мога ли чрез окуляр да увелича зрителното поле без да е за сметка на образа защото така мисля че по-лесно ще откривам и задържам обектите.

Още веднаж благодаря че има кой да ми помогне чрез съвети наистина много се зарадвах.

blknight
Регистриран: нед яну 09, 2005 10:12

Мнение от blknight » чет авг 09, 2012 12:58

а колко мм са сега окулярите? какво пише на тях?

по принцип за намиране
1 - почваш със търсача (малко телескопче завинтено на големия телескоп) Ако няма - направо точка 2
2 - след това със окулярите - от най-слабия (най-многото милимтри, написани на него)към по-силния (с по-малкото мм написано на него)

Потребителски аватар
iovo80
Регистриран: чет ное 27, 2008 18:19
Контакти:

Мнение от iovo80 » чет авг 09, 2012 15:34

За по-широко зрително поле трябват широкоъгълни окуляри. Качествените такива обаче са скъпи. Но за наблюдение на планети нямаш голяма нужда от такъв окуляр. Наистина е добре да напишеш какво пише на тези, които имаш. А за да се ориентираш в цените и видовете окуляри прегледай някой специализиран сайт, например Телескоп сървис.
CELESTRON 6" Schmidt-Cassegrain F/10
Celestron Reducer/Corrector f/6.3
Konus 70/300 Refractor
EQ5 motorized mount
БПЦ 10х50
Canon 20D, Sonnar 2.8/200 MC

niko0202

Мнение от niko0202 » чет авг 09, 2012 17:34

имам 2 окуляра 6мм-20мм до сега имах възможност само да наблюдавам луната и мисля че образът беше добър.С 20мм цялата луна се побираше в обектива а с 6мм около 1/4 разбирам че тук получавам малко повече зум.В сайта на андромеда намерих същия окуляр F6mm като аксесоар на КОНУС на стойност 10$ само че е D24,5mm.
Благодарение на вас вече бележа успехи,търсача ми си имаше собствено мнение но аз изпозвайки стационарен обект (антената на близкия полицейски учатък)успях да го регулирам първо с 20мм и после с 6мм леща и сега тъсача и обектива ми говорят на един и същи език.
А по отношение на широкоъгълния обектив моля препоръчайте ми нещо конкретно скъпо не скъпо с времето и това сте стане срещу мерак и сърбел няма лек :)

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » чет авг 09, 2012 18:28

...Скъпо не скъпо... склонен ли си за дадеш 200-300-400-500 лв за средна хубост не чак суперширок окуляр :)

niko0202

Мнение от niko0202 » чет авг 09, 2012 18:43

ОПААААА сега вкючих задна скорост :lol:

bobo недей така изведнъж да ми казваш такива суми подготви ме малко преди това да не получа нещо на сърцето. :lol:

Потребителски аватар
xenomorph
Регистриран: нед фев 19, 2012 20:03

Барлоу

Мнение от xenomorph » чет авг 09, 2012 21:31

Здравей, колега :D и честито за новата придобивка. :thumbsup:

Аз съм със същият телескоп от близо половин година и въпреки че все още съм много начинаещ, ще се опитам да ти дам няколко съвета.

Не бързай с лещата на Барлоу, преди да си смениш окулярите, а при покупка на нови - имай в предвит и комбинацията им с Барлоу.
На кратко - увеличението на телескопа се смята, като разделиш фокусното разтояние, което при Fomei-а е 900мм на милиметрите на окуляра. Така с окуляр 20мм имаш увеличение 45х, с 6мм - 150х.

През Барлоу леща 2х с 20мм окуляр ще имаш увеличение 90х, а с 6мм окуляр ще получиш увеличение 300х, което пък надхвърля максималното полезно увеличение на телескопа (228х) или с други думи обекта вече ще изглежда размазан.

При окулярите наистина широкото зрително поле си е огромно предимство и конфорт, особено когато монтировката не е автоматизирана и постоянно се налага да гониш обекта.
Също така е хубаво лещите да са просветлени, за да може когато Юпитер мине центъра на зрителното поле да не става в цвета на дъгата. :lol:

Разгледай добре по сайтовете, преди да се хвърлиш на нещо. Избора цена/качество е огромен. Лично аз конкретни не мога да ти препоръчам, защото все още карам с "оригиналните".

За откриване на обекти в небето си свали програмата Stellarium. Безплатна е и много удобна. :D
"Light Up the Darkness"
Sony α7s
Canon 550Dа
Samyang 8mm f/2.8
Samyang 14mm f/2.8
Samyang 24mm f/1.4
Samyang 135mm f/2.0
Canon nFD 50mm f/1.4
Sky-Watcher Star Adventurer

niko0202

Мнение от niko0202 » пет авг 10, 2012 15:16

благодаря колега наистина много ми помогна ,сега поне ще знам какво искам.между другото вече една седмица откакто имам телескопа и все не ми се отдава възможност да го насоча към някоя планета заради облаците.Би ли ми казал до каква степен се виждат Юпитер,Сатурн аз успях да погледна само луната и смея да кажа че останах доволен.
А за стелариум програмата отдавна я имам и наистина ми помага да се ориентирам разбира се не всичко ми е ясно но мисля че ще се оправя.

Потребителски аватар
xenomorph
Регистриран: нед фев 19, 2012 20:03

Мнение от xenomorph » пет авг 10, 2012 21:30

Даа. При покупка на телескоп - седмица облачно небе. Това май си е някакъв неписан закон. :P

Сатурн все още може да се наблюдава след залез слънце около час, но вече е много ниско и е блед. Като за първи път обаче, съм сигурен че ще му се накефиш.
Юпитер за сметка на това, около 4-5 сутринта вече изглежда доста прилично. Ясно можеш да видиш поясите му, както и заобикалящите го луни.
Под Юпитер ще забележиш и ярката Венера. От нея обаче не очаквай да видиш някакви детайли по атмосферата.
Не знам какво е небето при теб вечер, но ако виждаш Млечният път, има доста впечатляващи звездни купове по него...

Успех и ясно небе. :D
"Light Up the Darkness"
Sony α7s
Canon 550Dа
Samyang 8mm f/2.8
Samyang 14mm f/2.8
Samyang 24mm f/1.4
Samyang 135mm f/2.0
Canon nFD 50mm f/1.4
Sky-Watcher Star Adventurer

Потребителски аватар
Insomniac
Регистриран: съб мар 03, 2012 19:22
Контакти:

Мнение от Insomniac » пет авг 10, 2012 22:20

xenomorph написа:Даа. При покупка на телескоп - седмица облачно небе. Това май си е някакъв неписан закон. :P
//Offtopic Ха някой си е купил телескоп от неделя до края на другата седмица, ха сме станали на кълбета ;) Няма да се разхождам до Рожен за облаци :-)
When in doubt: C8 :)
===============
Celestron C8 XLT // Skywatcher Quattro-8CF 200/800mm // Таир 3c 300mm/4.5
iOptron IEQ45 Version 2 // iOptron SkyTracker v2
Lacerta MGEN Autoguider + Orion 50mm Mini Guider
Canon 6D // Canon 600Da
Astronomik EOS Clip Filters: CLS-CCD, UV/IR block

niko0202

Мнение от niko0202 » съб авг 11, 2012 14:13

Благодаря колега наистина много ме запали нямам търпение да се изчисти това небе.Между другото изчетох доста форуми май наистина има неписан закон за нов телескоп :lol: :lol:
Искам да предложа една идея към всички членове на "ЗВЕЗНО ОБЩЕСТВО" Да се проведат преговори с всички земеделци и арендатори в България и ако искат дъжд да ни купят по еди нов телескоп. :idea: :roll: :lol: :lol: :lol:

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » съб авг 11, 2012 16:22

Хахаха:) Да живеее аграро-астрономната дружба!

cezar
Регистриран: съб дек 06, 2008 16:53

Мнение от cezar » нед авг 12, 2012 04:18

niko0202 написа:Благодаря колега наистина много ме запали нямам търпение да се изчисти това небе.Между другото изчетох доста форуми май наистина има неписан закон за нов телескоп :lol: :lol:
Искам да предложа една идея към всички членове на "ЗВЕЗНО ОБЩЕСТВО" Да се проведат преговори с всички земеделци и арендатори в България и ако искат дъжд да ни купят по еди нов телескоп. :idea: :roll: :lol: :lol: :lol:
Дамм... ние сме на всеки декар , от тук до края на света :lol:
Вселената ще съществува докато енергията изчерпа всички възможни форми и мащаби!
Да живее Румелия!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение