Предложение за нов раздел

кои сме ние и друга служебна информация за форума, разгледайте преди регистрация

Модератори: mishaikin, bobo

Потребителски аватар
Gaius Julisus Caesar
Наказан, без право да поства
Регистриран: пон яну 19, 2009 15:31

Предложение за нов раздел

Мнение от Gaius Julisus Caesar » пон май 31, 2010 13:54

Има известен интерес към слънчевите телескопи и филтри. Добре е да се пусне нов раздел и в него да се преместят всички теми които засягат този вид техника. Ако на някой от админите му се занимава не би му отнело повече от 5 минути !
Пускам тази тема защото е много рахвърляна информацията по форума и не знам дали съм изчел всичко ?!?!
Ако решите че е добре да има нов раздел макар и с много малко теми ще е улеснение за всички. Търсих един ПДФ и като не занм как се казва файла и в коя тема е, търсачката не ми помага с нищо ...
Също и астро пазар е добре да се раздели на подраздели : телескопи,окуляри ...
Ако някой с добро сърце прояви инициатива, предварително благодаря !

Потребителски аватар
Dusturn
Регистриран: пон юни 15, 2009 16:51
Контакти:

Мнение от Dusturn » пон май 31, 2010 15:05

Според мен, няма нужда от нов раздел, защото и така си е достатъчно прегледно. Обаче, така и не разбрах ти какво предлагаш? Всмисъл името на раздела или разделите!
GSO - RC 8" Carbon Fiber OTA 203/1624mm
MEADE 102mm f/7 ED APO OTA, incl. 2" Diagonal and travel case
HEQ5 PRO
Nikon D800А / AF-S NIKKOR 200–500mm f/5.6E ED VR
TeleVue Nagler / 5mm. - 1.25"/ 12mm. - 1.25"/ 22mm. - 2"
Tele Vue POWERMATE 2x - 1,25" + T2 / PTR1250 Adapter
TS 2" Field Flattener + TSFlat2A + T2EOS
Bushnell / Powerview - Porro 16x50

Потребителски аватар
Gaius Julisus Caesar

Мнение от Gaius Julisus Caesar » пон май 31, 2010 18:28

ПРИНЦИПИ НА ФОРУМИТЕ В РАЗЛИЧНИТЕ ДЪРЖАВИ

ГЕРМАНИЯ / задаваш въпрос и после ти отговарят

ГЪРЦИЯ / задаваш въпрос и после ти задават въпрос

БЪЛГАРИЯ / задаваш въпрос и после ти обясняватт колко си зле , къв спамер си , колко си тъп и така нататък .
:lol:

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон май 31, 2010 19:20

Цезаре, с какво толкова те разгневи отговоръът на Dusturn? Не виждам тук някой да ти е казал "колко си зле, къв спамер си, колко си тъп и така нататък".

Аз лично, като обикновен юзер, също смятам, че откриването на раздел "Слънце" засега е излишно - колко теми за Слънцето има, колко пуснати снимки има? По тоя принцип трябва да отворим раздел "Луна, раздел "Марс", раздел "Сатурн" и т.н., защото за тях темите са доста повече и снимките са доста повече.

Разделите "Наблюдения и астрономически събития" и "Астрофотография" според мен са подходящи за пускане на теми за Слънцето и на снимки, само материал да има...

Потребителски аватар
Hacker
Регистриран: съб май 30, 2009 18:34

Re: Предложение за нов раздел

Мнение от Hacker » пон май 31, 2010 19:24

Gaius Julisus Caesar написа:Също и астро пазар е добре да се раздели на подраздели : телескопи,окуляри ...
Аз съм за това. Според мен наистина е нужно Астропазарът да се раздели на подтеми. Доста е размешанко. А за Слънцето и слънчеви телескопи - не мисля, че има толкова голяма нужда ВСЕ ОЩЕ.
Canon 350D
Sony Alpha DSLR A200
БПЦ5 8x30

Потребителски аватар
Gaius Julisus Caesar

Мнение от Gaius Julisus Caesar » пон май 31, 2010 20:14

Е не ме е разгневил.
Ами както и да е. Но би билодобре да се направи по точен подбор на теми и обяви !

Потребителски аватар
Petkov75
Регистриран: ср юли 22, 2009 19:42

Мнение от Petkov75 » пон май 31, 2010 20:53

Ако куца нещо на форумът е точно астрофотграфията бързо се натрупват повтарящи се теми или нови такива при наличието много подбните ми . Наскоро разгледах старите архиви в раздел астрофотография много от темите са дублирани потретени . Също се появяват отделни теми за обектите на Месиер или NGSC каталога . Наистина трябва малко да се въведе ред според мен.За по добра нагледност .Ако един нов потребител трябва да разгледа този раздел би се объркал или загубил време да чете отделните теми ....

Photo: Canon 550D, QHY6 CCD
Telephoto: Jupiter 200mm f/4
Others: CCDMeadeLRGB, LP-Filter;
My Home Astro page

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон май 31, 2010 22:13

Повтарящи се теми има защото сами не се сещаме да погледнем дали няма вече пусната подобна. Идва ми на ум да дам за пример Влади (със сигурност има и други форумчани, просто за него се сещам в момента) - дори и преди година да му е последната снимка на Венера той си намира темата и пуска днешната снимка там, а не в нова тема. В астрофотография има девет страници теми - необходими са само няколко минути да ги прегледаме и си намерим подходяща тема.

Ако се направи раздел за Слънцето (понеже за него стана дума) предполагам трябва да се промени цялата структура на форума - да се надробят всички сегашни раздели, което пък не виждам да е кой знае каква полза.

Потребителски аватар
Neonode
Регистриран: нед дек 07, 2008 15:13

Мнение от Neonode » пон май 31, 2010 23:11

Бобо не си прав не можеш да разчиташ че всички ще мислят. За повтарящите се теми хората са прави има много интересни теми в астротехника които са размите от теми "Моля помогнете искам да си купя телескоп за 200лв кой да избера пластмасовия или черния ?".

Конкретно няма смисъл от тема за слънцето от 100-150 активни потребителя имаме два качествени филтъра и единия е за ремонт... Няма никакъв смисъл от такъв раздел преди по да се съберат 15-20 филтъра и маниаци като Ехо.
WO ZenithStar 110/F7 APO Refractor
Celestron Onyx 80EDF/F6.25 Refractor
Lunt LS50F/BF1200 Ha Solar System
Vixen NLV 2.5, 5, 6, 9, 12, 20, 25, 40mm
5x Meade TeleXtender
1.4x Sigma APO EX Telextender
Orion Binoviewer + WO 20mm Bino Eyepieces
SkyWatcher 7Ah power tank
NEQ 6 Pro mount :)
Meade DSI II color
QHYCCD 5-II pro mono
Canon 500D
Canon 1000D (Modified&Peltier cooled)

Потребителски аватар
Petkov75
Регистриран: ср юли 22, 2009 19:42

Мнение от Petkov75 » пон май 31, 2010 23:48

Е че то така се пали интереса като има маниаци да правят експерименти да пробват да снимат ида четат другите какво са постигнали или направили . Покрай ехоехо и аз пробвах да снимам Слънцето в различни варианти .Може и да има смисъл от такъв раздел . Лично аз съм за . Може да се направят теми в такъв раздела: фотография техника и събития например .Също така би могло да се направи под теми Слънчеви затъмнения. Все още тук няма подобна тема или раздел която да обедини и покаже точно това събитие. В минало време или бъдеще. Има също още много какво да се каже в такъв раздел идват ми на ум още дузина неща….та накратко аз съм за . Нека и другите де се изкажат … като се обосноват обаче :wink:

Photo: Canon 550D, QHY6 CCD
Telephoto: Jupiter 200mm f/4
Others: CCDMeadeLRGB, LP-Filter;
My Home Astro page

Потребителски аватар
Gaius Julisus Caesar

Мнение от Gaius Julisus Caesar » вт юни 01, 2010 00:30

Има и нещо друго..! прогнозите за това лято са апокалиптични "най-горещото лято от както се води статистика" .Слънчевата активност също се засилва и ще бъде много интересно за обсъждане и наблюдения ! А филтрите са повече, поне пет трябва да има.

Astrobub
Регистриран: пон яну 23, 2006 15:44

Мнение от Astrobub » вт юни 01, 2010 11:39

Е, аз откога съм предложила разделът "НАОП - дискусия" да изчезне.
Фактите от последните събития също го доказват - форумът е любителски и никой профи не гледа сериозно на него и няма да седне да пише във въпросния раздел.
С оглед на предстоящата слънчева активност и покупки на филтри (дай боже!) наистина може един безполезен и празен раздел да се замени със "Слънце".
Да, темите ще са малко, но пак ще е по-полезно от досегашното :wink: Може на първо време вътре да се нахвърлят пръснатите навсякъде теми за слънчеви затъмнения, слънчева активност, техника, впоследствие ще се дообогатява с предстоящите наблюдения.
И едно местене на стари, неточно пуснати по разделите теми, трябва да се направи, да добият разделите прегледност.
Разделът Астрономическа техника изисква някакво обособяване по подраздели - в момента в общия кюп там се пуска всичко от лазерчета до радиотелескопи.
Изобщо да не ги отчайвам уважаваните приятели-админи, но голяма каша е тук. :D

Потребителски аватар
hlipuni
Регистриран: вт мар 02, 2010 16:53

Мнение от hlipuni » вт юни 01, 2010 15:08

Добра идея, но някой ще ми обясни ли защо сте заключили раздела "Летящият цирк на физиката"? Прегледах го и ми се стори много интересен, дори бих казала най-интересния раздел :roll:

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » вт юни 01, 2010 21:45

Astrobub написа:Е, аз откога съм предложила разделът "НАОП - дискусия" да изчезне.
Фактите от последните събития също го доказват - форумът е любителски и никой профи не гледа сериозно на него и няма да седне да пише във въпросния раздел.

Разбирам какво искаш да кажеш и това което ще кажа не е спор с тебе, но нека да е ясно за всички четящи едно:

Така наречените профита от НАОП са хора които са избрали (било по собствено желание, било по стечение на обстоятелства) да служат предимно на любителската астрономия и на ВТОРО място на професионалната.
Затова и думичката "народна" - тоест за хората, за всички любознателни граждани.

Това че си имат собствени начини на комуникация - прекрасно. Но това че избягват комуникацията с най-изявени представители на любознателното гражданство - е, това не е добре.

към hlipuni който вероятно е под 8-ми клас. Раздела бе премахнат тъй като е бил замислен в добрия смисъл на думата "цирк" а постепенно се изроди в лошия т.е. "аз имам тиория" ... "ся ша ви обесна как е вазникнала вселената" ... "мисла че черните дупки може да са кънали към други фселени" ...
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Astrobub
Регистриран: пон яну 23, 2006 15:44

Мнение от Astrobub » ср юни 02, 2010 07:36

Това че си имат собствени начини на комуникация - прекрасно. Но това че избягват комуникацията с най-изявени представители на любознателното гражданство - е, това не е добре.
Не знам дали е добре или не, разделът е с подзаглавие "бъдещето на НАОп в България", т.е. абсолютно ясно е какво трябва да съдържа като теми. А това бъдеще вече изцяло премина в комуникацията с местната власт и от нея, единствено само от нея зависи бъдещето на конкретната НАОП. Тук каквото и да се напише, ще е хвърлено на вятъра.
А иначе ако наистина някой от НАОп иска да участва, да е полезен, то разделът "Образование" е за тази цел, "Астрономически задачи" също, има къде да се пише. Аз съм подканяла някои да влизат тук, да участват, но не виждам резултат. Донякъде си го обяснявам: тук покрай общуването с най-изявените и сериозни любители, трябва да търпят и обидни писанки, детинщини и решават да си го спестят. Друго обяснение може да е, че всеки се цели в средата си и над нея. Похвално е Бетелгейзе, че ти поддържаш нивото тук и отсрамваш "гилдията", отделяш от времето си, за да си полезен.
Предполагам, че и админите отчитат интереса към отделните раздели, може би нямат време да се занимават и са оставили нещата на течението.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение